Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 00:16 

Местожителство: София
опалисценция може да се появи не само при разреждане...Това явление е често при дестилиране на плодовите ракии,обикновено почва да се проявява около 45-40 алк.градуса-срещу светлина започва да изглежда в шишето все едно леко синее и мътнее с лек блясък...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 06:20 

ilu6a написа:
опалисценция може да се появи не само при разреждане...Това явление е често при дестилиране на плодовите ракии,обикновено почва да се проявява около 45-40 алк.градуса-срещу светлина започва да изглежда в шишето все едно леко синее и мътнее с лек блясък...

Моят случай е нещо такова май....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 14:38 
Аватар

Вчера за пръв път варих ракия :megagrin: . И при мен се получи това посиняване(помътняване) след 45-тия градус и сега ме мъчат 3 въпроса:
1. Това посиняване нормално ли е? И ако не е как може да се избегне?
2. До колко градуса се събира патока?
3. И къде мога да си изследвам ракията?

П.С. Форума много ми помогна в начинанието - мерси!!! :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 16:09 

плодовите наистина почти винаги почват да помътняват накрая...спасението е да събираш цялото количество на едно място...аз лично събирам и меря градусите на всеки 1,5-2 литра в прозрачна бутилка за да мога да виждам добре дали се случва нещо с бистротата...ако е наред я изливам при останалото количество...и така ...то се вижда как но всеки 2л градуса пада с около 5 до 7 алк.градуса...(това ако е 100-120 литров казана).
Патоки, за мен лично при плодовите дестилати е фракцията от около 45 градуса до 30 може и малко по надолу...при по ниски алк градуси съотношението м/у етолов алк. и тежки алкохоли става такова че събирането им е безполезно...практически при следващия казан като цяло те пак ще излезнат във същия вид,с една дума етила е в малко количество там...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 18:59 
Аватар

Чувал съм от старите хора, че когато лиснеш малко патоки на капака на казана и можеж да я запалиш значи още става за събиране(ракията спря да се пали на около 20 алк.% в моя случай). Ако я пробавя към следващото ванене нали няма да навреди ? :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2010, 23:05 
Аватар

Местожителство: Varna
В учебника "Технология на високо алкохолните напитки" пише, че първака се добавя един път към следващо варене, а патокито до 4 пъти, но също така пише че това добавяне влошава качеството на ракията. Понеже правим ракия за собствена консомация мисля, че е добре първака въобше да не се слага в следваща джибра, а патокито след втората му преварка, не трябва да се събира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2010, 10:30 
Аватар

petiomalchev написа:
... а патокито след втората му преварка, не трябва да се събира.

След втора преварка не го слагама към следващото :2thumbs: .
Само че мисля да не го хвърлям, а да го събирам и накрая да му направя преварка и да видя какво ще стане :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2010, 15:30 
Аватар

Май не се изказах точно, парцуцата от варене на чиста джибра я слагаш като вариш друга чиста джибра и от това варене парцуцата може да я сложиш сложиш в трети казан с чиста джибра, на който събирането на материала спира на 45ал/гр. /спираш изварянето защото вече парцуцата ще е обогатена доста с тежки алкохоли/ Така парцуцата се преваря два пъти.
Иначе да събираш парцуцата от всички варенета и да я превариш не е одачен вариянт, миналата година направих така, ама като прекалиш с ракииката бая боли глава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2010, 20:58 
Аватар

Аз мислих по-скоро след като я преваря, да я прибавя към последното варене за годината за да се разреди концентрацията на гадости(тежки алкохоли ... )които са се прокраднали и да я дам за изследване. Днес обаче след като питах колко пари ще ми искат в една лаборатория и ми настъхна косата ... само за метанол ми искат 100 лв :o после ми казаха за нещо друо ама още бях слисан от първото и разбрах само че ми искат за него още 150 лв :down:
Някои знае ли как вървят цените?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 06:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лелеее, коя е тази лаборатория? :shock: Там или не са наред, или са те взели за канарче. Цените по начало се движат в съвсем разумни граници. Намерих Тарифа на ИАЛВ че е доста обширна като анализи. Дано да съм помогнал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 12:12 
Аватар

:2thumbs: Мерси Flanker! Тожа е др. нещо :megagrin: А лабораторията се казва globaltest. Преди да им се обадя им изпратих писмо с какво искам, като ми отговорят ще го пусна да го видите :D :sauf:
petiomalchev а патока от преварката на ракията ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 13:09 
Аватар

Номера е да не твариш материала за преварка с паатоки, слагаи го при варенето на джибрата, иначе е пак същото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 22:59 
Аватар

Ясно :2thumbs: Много мерси за споделения опит ! :prost: :sauf:
П.С. Евалата за якия форум !!! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2012, 15:43 
Аватар

Здравейте и от мен!Доста отдавна варя ракия,но за първи път ми се случва следното:материала ми е от джанки около 300 кг. и съм сложил 10/сто захар.Това става преди повече от 17 дни,като спазвам всичко-всекидневно бъркане по 2 пъти и т.н.Въпреки това материала не иска да "падне".Вече се съмнявам,че допускам грешка или може би е в горещото време.Дайте моля ви мнение!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 23:25 

Ами как да дадем мнение като почти нищо не си споделил?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София