Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2010, 10:12 

Ззравейте,

Ракия правя за втори път. От джанки. Първият път, се получи що годе някаква ракия, дето ставаше за пиене. Сега положението е следното:
Бера от дървото като има узрели и ги слагам в бидончето. Миналата година беше в мазата, сега е при баща ми където е и дървото. Стои в двора на сянка целодневно - на сравнително прохладно - на юг е стената на къщата, на запад гаража, на север тухлена ограда, на изток навес, над него е дървото - т.е. през целия ден плътна сянка.
Напълних до половината единия бидон за около седмица - през цялото време е бъркан по два пъти на ден. Като стигна половината и пращината вътре омекна - стана като каша почти, налях вода и захар 1 кг захар / 3 литра вода, като оставих една педя до горния ръб. Започнах да пълня второто.
Наложи се да отсъствам 1 седмица и сотавих на баща ми да ги бърка. Тъй като е доста възрастен и след инсулт, не рискува да се качва на гаража и да бере озрелите и да обира падналите, така че през тази седмица във второто бидонче нищо не е пълнено, а само бъркано.
Като се прибрах, първо ми направи впечатление липсата специфичната миризма и на мушичките. Надигнах капаците и от двата бидона ме лъхна много остра миризма, която оприличих на ацетон. Направо дрогираща.
Предполагам това не е нормално. Какво може да се направи по въпроса?

п.п. Освен джанки, вода и захар, нищо друго не съм слагал в пърният бидон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2010, 08:53 
Аватар

Местожителство: Varna
assensy написа:
Миналата година беше в мазата, сега е при баща ми където е и дървото. Стои в двора на сянка целодневно

Ето къде ти е грешката, дрождите обичат постоянна температъра, през деня температурата на сянка става около 30гр. а през ноща около 20гр. Перфектната температура за помещението където е джибрата е 20-22гр., за това е препоръчително джибрата да е в маза. Тази задушлива миризма мисля че е от комбинацията на СО2 и алкохола в джибрата може и да се е образувала и допълнителна миризма от почването и спирането на ферментацията. Като спре ферментацията опитай вкуса на джибрата можеби няма да се осеща лош вкус и аромат. От това че е била навън джибрата след варенето на ракията може да е малко по остра. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2010, 22:16 

Местожителство: София
Ако е тръгнала масленокиселата ферментация,то е твърде възможно и да е така!
Clostridium acetobutyricum- продуцира ацетон...тази бактерия се среща в почвата (ако плодовете са събирани от земята)много често,при t°=30-37°C са възможни подобни процеси!
та бих ти препоръча да не се бавиш с дестилирането...като прекъснеш по рано (45 градуса) ракията...тоест патокито да ти тръгва от толкова....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София