Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 17:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2010, 13:42 

Здравейте, първо-поздравления за чудесния сайт който сте създали и за колегиалният тон на учстниците(съмишленици) в него.
Сега бих искал да споделя с вас нещо. Варил съм ракия преди но тази година реших за първи път да направя кайсиева и понеже знам че е доста махната работа поразлистих книжките и се разчетох из форума и благодаря задочно за инфото почерпено от тук което може би потвърди отново старата истина "не питай старило, а патило" а патила и историй в този форум-дал бог.
Та какво направих: купих 800кг кайсии от професор иширково, около 10% гнилоч и около 15% зеленакави, +125кг декстроза, махане на костилките на около 200кг ръчно (от щерките, племенницата и жената-за което съответно не ми говореха на следващия ден :twisted: ), първоначална захарност на материала между 12 и 16 Брикс (бяха много и различни бидоните), общо 25 пакетчета мая, малко нишадър, малко вода, разбъркване сутрин и вечер. На 10ия ден остатъчни захари 3,5г и алкохол 9,5% и три дена по-късно на казан. Казаните колонни с пет тарелки (някакви ямболски) отделяне съответно на първак и патоки както си му е реда и =150 лт неразредена(на 40%алк ще е 190 лт която ще сложа в 2 бурета и ще чакаме около 6-7 месеца. Дестилата е със страхотен аромат-държа да потчертая.
Като за сефте смятам че справих не лошо. Кажете момчета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2010, 13:52 
Модератор

Според мен специално за кайсиевата е по-добре да не я слагаш в буре. Аз миналата година я сложих в дъбово буре и имаше и малко привкус на дъб. Нау добре според мен в стъклени дамаджани накисната с домашно изсушени кайсии.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2010, 08:54 

"На 10ия ден остатъчни захари 3,5г и алкохол 9,5% и три дена по-късно на казан."

Kak го измери?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2010, 08:57 
Аватар

Местожителство: Varna
Karovski написа:
Дестилата е със страхотен аромат-държа да потчертая.Като за сефте смятам че справих не лошо. Кажете момчета.

Браво най-важното е че ти си доволен от крайният резултат :klatsch:
Иначе рандемана се смята така 100л. джибра с захарност 20% получава се около 12% алкохол 100х12=1200 но това е при идеални условия даваме 2% загуби при дестилацията 100х10=1000 Следователно количестеото материал сложено в казана /Д/ умножаваме по 10 полученото число /А/- алкохол в джибрата сравняваме със алкохола в дестилата /Х/ който е равен на сумата от първака /Пк/ количеството по алкохолният градус, средна фракция /Р/ количество по ал.гр. и парцуца /Па/ количество по алкохолен градус.
Д - джибра /л./
А - алкохол в джидрата А=Дх10
Пк - пирвак Пк=литри х ал/гр.
Р - средна фракция /ракия/ Р=литри х ал/гр.
Па - парцуца Па=литри х ал/гр.
Х - алкохол в дестилата Х= Пк+Р+Па
X трябва да е равно на A

Килограм вложена захар дава 45-50 точки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2010, 12:46 

beff написа:
Според мен специално за кайсиевата е по-добре да не я слагаш в буре. Аз миналата година я сложих в дъбово буре и имаше и малко привкус на дъб. Нау добре според мен в стъклени дамаджани накисната с домашно изсушени кайсии.

По принцип най-добрият начин на съзряване и отлежаване според мен е чрез буре, но все пак ще я следя периодично как се развива :saufen:
Joro Polimera написа:
"На 10ия ден остатъчни захари 3,5г и алкохол 9,5% и три дена по-късно на казан."

Kak го измери?

Възползвах се от услугите на познат лаборант
petiomalchev написа:
Karovski написа:
Дестилата е със страхотен аромат-държа да потчертая.Като за сефте смятам че справих не лошо. Кажете момчета.

Браво най-важното е че ти си доволен от крайният резултат :klatsch:
Иначе рандемана се смята така 100л. джибра с захарност 20% получава се около 12% алкохол 100х12=1200 но това е при идеални условия даваме 2% загуби при дестилацията 100х10=1000 Следователно количестеото материал сложено в казана /Д/ умножаваме по 10 полученото число /А/- алкохол в джибрата сравняваме със алкохола в дестилата /Х/ който е равен на сумата от първака /Пк/ количеството по алкохолният градус, средна фракция /Р/ количество по ал.гр. и парцуца /Па/ количество по алкохолен градус.
Д - джибра /л./
А - алкохол в джидрата А=Дх10
Пк - пирвак Пк=литри х ал/гр.
Р - средна фракция /ракия/ Р=литри х ал/гр.
Па - парцуца Па=литри х ал/гр.
Х - алкохол в дестилата Х= Пк+Р+Па
X трябва да е равно на A

Килограм вложена захар дава 45-50 точки.

По принцип и по първоначални сметки на алкохолните градуси (%) трябваше да излязат около 230-240лт х 40% но от последния 500литров казан не събрах никакви патоки защото вече бях на казана около 15 часа и в 11.30 вечерта реших да се откажа от потенциалните алкохолни %ти. Признавам се за виновен :datz: но ако е мой казана и да не се притеснявам че задържам човека бих я доизчакал.
Както и да е, просто исках да споделя приятното исещане за добре свършена работа със съидейници като вас.
Наздраве :party:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 17:22 

Тази година ако има кайсии съм решил да пробвам кайсиева и искам да попитам, какви дрожди са най-добри за кайсиева? За плодова ракия изобщо? И откъде да си ги купя.
До сега съм карал само с хлебна мая за плодовите ракии.
Благодаря предварително за съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 18:28 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Joro Polimera написа:
Тази година ако има кайсии съм решил да пробвам кайсиева и искам да попитам, какви дрожди са най-добри за кайсиева? За плодова ракия изобщо? И откъде да си ги купя.
До сега съм карал само с хлебна мая за плодовите ракии.
Благодаря предварително за съветите.

трябват ти дрожди работещи с по нисък процент алкохол,поради по ниското съдържание на захар в кайсиите.на интернет можеш да намериш всичко.bulgariandrinks.com или zavinoto.com.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 19:47 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Хлебната мая има един недостатак,:че ако прекалиш с нея има вероятнос вкусът и мириса на мая да премине и в дистилата, за това: има начин( знам от собствен опит) как да се избегне това.
Накратко, прави се "заквас" :.7 грама суха мая се слага в 100 грама шара, чака се 20 минути и се прибавя в 400 грама шара(сок от кайсиките), после в 2литра шара като постоянно се бърка.И така до 4-5 литра "закавас". После по процедурата закавасваш голямото количество материал.Така наречения "заквас" играе роля и на активатор на дрождите които има по каийсиките които си сложил. Дано да съм ти бил полезен.Аз наскоро искарах бая ракийка от замразените каийсики по съшия начин, само със 7 грама мая :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 21:48 
Аватар

Строга забележка към MONI BARONA
MONI BARONA написа:
Аз наскоро искарах бая ракийка от замразените каийсики по съшия начин, само със 7 грама мая

А къде във форума се похвали за резултатите
И без оправдания ВИНОВЕН СИ :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2011, 09:53 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petiomalchev написа:
Строга забележка към MONI BARONA
MONI BARONA написа:
Аз наскоро искарах бая ракийка от замразените каийсики по съшия начин, само със 7 грама мая

А къде във форума се похвали за резултатите
И без оправдания ВИНОВЕН СИ :prost2:

А ми нали ми направиха забелешка админите че много пиша,и аз несмея вече да се похваля, да не ми се скарат пак. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2011, 10:46 

А стават ли дрожди "за вино и гроздова ракия"?
Преди малко ходих до една агроаптека и продавачката се кълнеше, че за плодова и гроздова ракия били едни и същи дрождите, вярно ли е това?
Има ли разлика между дрождите за гроздова ракия и за плодови ракии?
Аз ще си наглася захарта до 23-24% така или иначе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2011, 11:14 
Аватар

Мони то това да споделиш своят опит е важно.
Жоро дрождите за вино ги правят ката взимат живи организми от винени сортове който добре се справят с захарите и придават определен аромат. Хлебната мая е повече за зърнени джибри придава аромат на бира. Докато специалните спиртни дрожди предават един аромат на кисело мляко.
Според мен за плодове е най-добре да се сложат винени дрожди, но то има толкова чишити че има бая да се пробва коя за какъв плод ще пасне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 16:16 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Joro Polimera написа:
А стават ли дрожди "за вино и гроздова ракия"?
Преди малко ходих до една агроаптека и продавачката се кълнеше, че за плодова и гроздова ракия били едни и същи дрождите, вярно ли е това?
Има ли разлика между дрождите за гроздова ракия и за плодови ракии?
Аз ще си наглася захарта до 23-24% така или иначе.

Жоро , 23 -24 % е много - ще ти остане неферментирала захар , а и ферментацията ще протече по-бавно и с повече странични продукти !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2011, 09:45 

Местожителство: София
Или си вземи за подпомагане на правилното и бързо протичане на ферментацията това:
http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... egory_id=3
а дрождите да са тези-те ще могат да понесат и по-висока захар даже:
http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... active-fcd

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2011, 10:27 

Благодаря за съветите. Ако има кайсии ще си поръчам от дрождите за "трудна ферментация".

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София