Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сол в джибрата
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2010, 19:02 
Аватар

Местожителство: София
И аз съм чувал за сол в джибрите, но не знаех за какво се прави.
Миро ме " светна" Браво !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2010, 20:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
А каква сол е най-добра за това - морска, първо или екстра качество ... или онази на буци ... :-? ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2010, 09:46 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Spiritus написа:
И аз съм чувал за сол в джибрите, но не знаех за какво се прави.
Миро ме " светна" Браво !

Не съм Миро , а Марио ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2010, 18:33 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Joro Polimera според мен разбули митът !

:megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 09:43 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Май много се бъркат понятията "изсолване" и ацеотропна смес". Изсолването е процес на отнемане на хидрофилната обвивка на слабополярни съединения разтворени във вода, при което те се утаяват! Ацеотропната смес е смес на 2,3 и повече компонента разтворими един спрямо друг при определени условия - концентрация, температура и т.н. Когато компонентите са 3(основни), при повишаване на концентрацията на единият компонент, вторият преимуществено се разтваря в него, а третият не, при което той се отделя. Пример: мастика - смес на вода, етанол и анатол, когато добавим вода, алкохолният градус пада, спирта разтвярящ анатола преминава във водата като молекулите му се разделят с тези на анатола и той се отделя като кристали в мастиката! Ако я охладим на достатъчно ниска температура, анатола пак изкристализирва. Този мимент се нарича "ацеотропна точка" на сместа. Др. пример е обезводняването на спирта с бензол, имаме смес бензол - спирт - вода. Отделяне на Фузелови масла: през цялото време са разтворими, когато се правят екстракции на определени тарелки от фузелова колона се вадят под формата на спирт-вода-фузелови масла. За да се отделят се добавя [i]студена вода[/i] за да се понижи температурата и алкохолният градус на сместа да падне около 10%. Тогава сместа преминава във флорентински съд(фузел декантатор), където помътнялата смес се разделя!!!
В казана такова нещо няма, няма слой от фузели!!! Може да се наблюдават мастни петна когато се вадят патоките по повърхността им!
Що се отнася за солта - пълна глупост! Дори се цели понижаване на температурата на кипене, чрез вакуум, затова някой от колоните са под вакуум. Няма загаряне, няма разпадане на ароматни съединения и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 10:11 

alambik написа:
Дори се цели понижаване на температурата на кипене, чрез вакуум, затова някой от колоните са под вакуум. Няма загаряне, няма разпадане на ароматни съединения и т.н.

ъъъ това не беше ли във връзка нещо с двата основни вида такива смеси и поведението им...мах температура и ниско налягане...
Да ти кажа честно аз и сега някак не правя разлика във случая,причината-ами тия смеси не се ли характеризараха с някви трудности при дестилацията...а случая с помътняването при разреждане на дестилат дори и с дестилирана вода връзката не е ли падането на разстворимоста при което може да има процес на утаяване-много дълъг обаче...
Странното е че при изстудявана ефекта на помътняване се засилва(което пък има връзка с казаното от теб за ац.смеси...)
Как пък да се направи разлика какъв точно е процеса в конкретния случай?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 13:51 
ССМ

Връзката налягане - температура на кипене е правопропорционална, с увеличаване на налягането се увеличава температурата на кипене! Тендара под налягане, автоклав и т.н. Ти нали се занимаваше с едно апаратче за вакуум концентриране! Каква е температурата на кипене? А? При изсолване говорим за "изоелектрична точка", т.е. точка в която изоелектричният заряд на разтвореният компонент става равна на 0, полярното съединение с дълга верига и малко заряди се утаява! Тя е строго специфична и при определено рН. При ацеотропните смеси се играе с концентрация на веществата в системата! Температурата е фактор на разтворимостта, обикновенно с повишаване на температурата разтворимостта нараства и обратно. ilu6a, нали си ценител на вината и тяхното производство, как едно време са бистрили вината, защо се радват на зимата винарите, не се ли охлажда виното за да отделиш излишната винена киселина, да паднат утайките по-лесно, при натоварени вина не падат ли танин-антоциановите комплекси в утайка? Защо има цяла дисциплина студообработка? Ти си винар, дегустатор, нали знаеш какви фактори, как влияят на виното и какво се усеща, ако са използвани или не!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 14:51 

там където има киселина има и соли...намаляване на разтворимоста при по ниски темп. ит.н.при вината нещата чисто теоретично са ясни- донякъде естествено...Тук това което някак не ми е ясно е защо говорим за ацеотропна смес(имайки предвид сместа етанол ивода, която има ацеотроп при около 95,6 масови процента етанол)при помътняването на дестилат който сме смесили с дестилирана вода...а не говорим за изсолване-явно нещо ми бягат дефинициите тотално..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 17:14 
ССМ

Чакай малко, в дестилата се съдържат не само спирт и вода, а естери, алдехиди, виши алкохоли и др. Те оформят помътняването, ако си варил ракия от винена кал(което ме съмнява), дестилата тръгва като мастика от колоната при 40 об.%, силно е натоварен на аромати и тежки естери, с повишаване на градуса се избистря! Калената ракия(дестилат) се влага по малко за аромат, в нея имаме високо съдържание на тежки естери, влизащи в състава на енантовия етер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 19:30 

а нее...говоря за случай на помътняване на дестилат 60% при разреждане с дестилирана вода...а не по време на дестилацията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 20:36 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Цитат:
Чакай малко, в дестилата се съдържат не само спирт и вода, а естери, алдехиди, виши алкохоли и др. Те оформят помътняването, ако си варил ракия от винена кал(което ме съмнява), дестилата тръгва като мастика от колоната при 40 об.%, силно е натоварен на аромати и тежки естери, с повишаване на градуса се избистря! Калената ракия(дестилат) се влага по малко за аромат, в нея имаме високо съдържание на тежки естери, влизащи в състава на енантовия етер.

Къде беше когато един нашенец писа за проблем при ракия от пресово вино или винена кал от изба "Камен".
Мазни петна плуват и ни попита от какво са и ние му отговорихме че това е от "лакома" дестилация то е да извадиш всичкия спирт сиреч не е отдели навреме патоките.
Намерих темата,и ще ми е интересно как ще коментира alambik .
viewtopic.php?f=15&t=786&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 22:43 
ССМ

"взех 1тон материал от избата и извадих 190 литра ракия на 46 градуса,мирише си на грозде и няма никакъв лош вкус или дъх,сега съм и сложил малко дъбов чипс и започвам да я пия и да продавам.След половин месец ще вземам още 2 тона да сваря много съм доволен от рандемана."- а, ми отговора е пред вас! 46 градуса, 190 литра, а колко паток е влезнал? cavxan много правилно си отговорил!
ilu6a що се правиш на луд, до колко го разреди? Много е важен състава, с колко дрожди е протекла ферментацията и редица други фактори, да, и при 40 об.% се отделят масла и температура 30 градуса, доволен ли си! Като костилка на гъз си!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 07:28 
Аватар

Местожителство: Varna
alambik написа:
- а, ми отговора е пред вас! 46 градуса, 190 литра, а колко паток е влезнал? cavxan много правилно си отговорил!

46x190=8740
От 1000л. материал предполагаме че съдържаниято на алкохол е било 10об.%ал. на литър след дестилацията е извадено Х об.% алкохол Х=8740/1000=8,74об.% ал. Ами като гледам bai_cviatko в общият харман би трябвало да е сложил всичко първак, ракия и патоки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 10:00 

alambik написа:
ilu6a що се правиш на луд, до колко го разреди? Много е важен състава, с колко дрожди е протекла ферментацията и редица други фактори, да, и при 40 об.% се отделят масла и температура 30 градуса, доволен ли си! Като костилка на гъз си!

Нещо четеш м/у редовете...съвсем за друго бях писал!Говоря зя случаи когато се сваля градуса на дестилата и той помътнява,въпреки че се работи с дестилирана вода.
П.с.
Гледай да не тръгне на обратно костилката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 11:27 
ССМ

Е, за същото говоря, разредил си го дестилата до .... и е помътнял, дела на водата е станал по-голям, ще ме накараш да ти снимам опитно в колба, как се отделят масла от екстракция с висок алкохол и след добавяне на вода как помътнява!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София