Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2015, 17:43 
Аватар

Ми с винкели ако е по-лесно звучи така: Нормата е 20 винкела на 100 човека. Има голяма вероятност повечето да устискат и после да свършат някаква работа. При 100 винкела на 20 човека ще ги изтрепеш и чакай после някой да свърши нещо. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2015, 19:24 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Батето написа:
Към момента материала е с 0,5 % захарност както казах и има слаба шапка и бяла пяна по нея. Предстои да сваря материала следващата седмица живот и здраве, и си мисля дали за предстоящите 3-4 дни има смисъл добавя 300-400 /или повече/ грама 100% захарен сироп който евентуално да се усвои за това време ако държа 26 градуса температурата на материала?

Няма никакъв смисъл да добавяш захар на този момент(0,5% захарност), нещата са приключили.
Ако искаш по голям рандеман :D има друг вариант;Прецеди материала и вари само течността.
А джибрата е зареди наново със захарен сироп за повторна ферментация... ;)
п.с захарен сироп----- на 1кг. захар 3,5 вода, може и 4 л вода, но сега е топло и ще може да издържи и на по силен алкохол.Така че 3,5 е моето предложение...... успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2015, 16:11 
Аватар

Благодаря на MONI BARONA и на
ilu6a, за конкретните мнения по темата :2thumbs:. Ровя във форума вече около година и виждам че сте от стабилните тука, така че :respekt: от мен.

"100% захарен разтвор ... Помисли какво си написал и тогава подскачай."
Flanker, какво съм написал, приятелю :) ? Казвам 100% захарен р-р Условно, демек на захарта да се сложи вода само колкото да може да тече.

vnnaidenov
"Може би не съм от "по-напредналите" ;),за това не мога да ти хвана мисълта :)"
vnnaidenov,
няма да се притесняваш, приятелю, харесвам част от песните ти :lachtot:. Камен Донев има една хубава приказка ама друг път ще ти я кажа :megagrin:. Ако минаваш към София драсни един ред, ще те ориентирам къде да дойдеш да пиеш една водка :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2015, 18:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Батето написа:
Казвам 100% захарен р-р Условно, демек на захарта да се сложи вода само колкото да може да тече.

Именно за това говоря. Ясно е че математиката ти куца, но все пак провери как се изчислява процент. И теоритично и практически не е възможно да получиш такъв 100% захарен разтвор. Оттам нататък всичко което правиш ще бъде "условно" просто защото няма да можеш нито да измерваш вярно, нито да изчисляваш коректно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2015, 19:50 
Аватар

@Батето, недей така, бе човек - "на захарта да се сложи вода само колкото да може да тече" - вземи прочети малко пък тогава занимавай хората с тия недомислици.
Разтвор, който не може да поеме повече от даденото в-во се нарича наситен. Разтворимостта зависи от температурата.
100% разтвор няма.
Ей ти графика за разтворимост на захар във вода :(
Прикачени файлове:
111.gif

ПП. "Простотията, мързелът, завистта и чалгата убиват вдъхновението в България, а мехлемът срещу тях е „влизаш в библиотеката и четеш“.
Камен Донев

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 13:16 
Аватар

бай Танас, чалга не слушаш ли бе човек - разочароваш ме, направо не знам какъв човек си ти :lachtot: .

Сега по-сериозно - захарен разтвор разбирай захарен сироп :wallbash: . Ясно е че не съм се изразил с лабораторна прецизност на ст. научен сътрудник от БАН, а като обикновен любител но аз какво съм питал ти какво пишеш :nixweiss: И преди още някой буквалист да се е хванал с някоя буква от поста, нека кажа че нито съм дипломиран химик нито алкохолен технолог. Така че хубаво ще е да се чете не буквалистично а по смисъл и още веднъж благодаря на тези които го направиха и писаха МЪЖКАТА и ПО СЪЩЕСТВО :smoker: . А до колко се занимаваме с "недомислици", нека всеки сам прецени. И на края понеже ми цитираш мой приятел, виж какво друго казва той: "Дайте да не се заблуждаваме, на нЕкои хора ... ами просто не им е дадено." :)

Flanker, приятелю на теб нали не ти куца, обясни как се изчислява:). Не съм те познавал преди време, жалко, можеше да те използвам за уроци преди години когато се готвех за висшата математика 1ва и 2ра част в университета, хем и ти щеше да изкараш някой лев :lachtot: :klatsch:

Пичове, и двамата така ме разсмяхте :lachtot: , че вече и вие сте поканени да пиете водка в София (хубава руска водка в най-хубавата махала в София), тъкмо ще обсъдиме политиката, образованието и математиката, и всичко останало :megagrin: - за майните става въпрос :) .

ПП: "Прекалено много хора научиха сложни думи." А. Хопкинс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 14:13 
Аватар

:lol: Бате, форумът не е нито за химици, нито за н.с. от БАН, любители сме.
За да получиш коректен отговор, трябва да зададеш коректен въпрос.
Независимо дали си професионалист или любител, ракията си иска нейното - да спазиш технологията. Така че не вярвам цяла година да си чел, без да намериш отговор.
Ми ilu6a нали ти отговори - дрождите спират работа при повишаване на алкохолното съдържание. Ако твоята мая работи до 13% алк, то това се равнява грубо на захарно съдържание 24*Bx, измерено преди да започне буЙната ферментация. Писано е много за това във форума. Апропо, как измери 0,5% захарност в момента?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 15:42 
Аватар

На ilu6a както и на Мони им благодарих вече два пъти, понеже са стабилни.

Захарноста я измерих със захаромер - обикновен, по скалата между нулевата и първата черта по средата на 20 градуса Целзии, :lachtot: правилно ли съм взел отчета не знам, дали няма да е по-добре да чуеме мнението и на някой математик, дали правилно е взет отчета, например Flanker, за по сигурно не друго :lachtot: :lachtot:

и пичове, нали не сте забравили че ви чакам в СФ да пиеме водка :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 15:51 
Аватар

Не ти трябва математик. Подготви си в една чаша 0,5% захарен разтвор във вода (или сироп ако повече ти харесва). Опитай го на вкус. След това опитай материала и пиши кое е по-сладко.
Ако си чел цяла година :? Лошо...
ПП. Захаромерът мери плътност, Батенка, та си в голяма заблуда за тоя ма"триал, ама айде да не издребняваме, да не кажеш, че това не е форум за физици :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 15:09 

в неделя сложих грозде/каберне/ 23% за ракия но към днешна дата не ми е останало време да сложа захарта предполагам,че не голям проблем но все пак реших да чуя и други мнения

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 15:33 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Никакъв проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 15:37 

мерси , а на този материал 300 кг грозде без да е източвано за вино едни 25 кг захар с 70 литра вода предполагам,че няма да са му множко за получаване на ракия с добро качество

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 17:07 
Аватар

Местожителство: Варна
От прочетеното в този форум и от личен опит разбрах следното: По-вече захар = по-вече ракия = по-малко аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 22:14 
Аватар

Местожителство: Варна
Преди година или по-вече един колега от форума си го каза. "Аз съм с руско-финска (дано цитирам правилно) кръв и искам дестилат без аромат за водка."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 22:20 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Тази популация предпочита други форуми. Заради името на сайта ли, тук май преобладаваме ракиджии и винари ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София