Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 11:47 

Здравейте, попрегледах кой какво е писал, но досега съм варил само гроздова ракия и ще съм благодарен за малко помощ как да направя кайсиева и сливова ракия (отделно). Разбрах че ферментацията им е идентична и за 2-те, но моля да ми се обясни по-просто как да ги приготвя:
- колко захар на килограм
- колко да е захарността на джибрито
- каква температура на помещението и дали да е отворен прозорец (влажност)
- колко време се бърка и всеки ден ли
- след колко време е готова ферментацията и кога се вари
- ако е жано да се каже и какви точно плодове да се купуват - дребни или големи; твърди или сладки...
мерси

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 21:30 
Аватар

Местожителство: Varna
Първо плодовете трябва да се пасират /с бъркалка за теракол/ или смачкат. Хубаво е още в началото да се извадят костилките, но може и после на 6-5 ден от започване на ферментацията тогава вече са напълно отделени от костилките и са паднали на дъното, прелива се шарата и шапката в друк съд и се ватят кистилките.
- колко захар на килограм - при слагане на захар в материала трябва да се вземе в предвид че плодовете не са като гроздето те имат по ниска захарност в най-добрият случаи 12-13% трябва да се добави толкова разтворена захар че захарноста на плодовата каша да стане 20%. За увеличаване количеството на ракията може да се добави захарен сироп с концентрация 20% това е захар вода 1/4 количеството му горе долу колкото количеството на плодовата каша. Или 1/3 захар вода, количество колкото плодовата каша, прецеждаш мериш захарноста ако е в границите 18-20% захарност добре ако е по висока добавяш вода ако е по ниска добавяш захар.
- колко да е захарността на джибрито - 18-20%
- каква температура на помещението и дали да е отворен прозорец (влажност) - оптималната температура за ферментация е 20-25 градуса и трябва да се избягват резките промени
- колко време се бърка и всеки ден ли - еми докато плува шапката трябва да се бърка, ако е с потопена шапка може и да не се бърка, но трябва да е започнала бурната ферментация. Ако до десетия ден не е превряло може да прецедиш шапката и да остане плодовата шара. Така може да не бъркаш
- след колко време е готова ферментацията и кога се вари - зависи от джибрата може да преври за 7 дни, може за 20, може и въобще, пробва се на вкус ако не сладни е готова има и други методи.
- ако е важно да се каже и какви точно плодове да се купуват - дребни или големи; твърди или сладки - добре узрели и здрави
Каисииките не преминахали :?: За сливите може и да хванеш последният влак :prost:
И аз съм като латерна повтарям едни и същи съвети, то писано писано във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 15:21 
Аватар

petiomalchev написа:
то писано писано във форума.

Много знания съм почерпил от теб, за което ти благодаря! И чат пат преговарям, когато обясняваш и на някой друг.
Мисля, че бях писал тук във форума (а може и да греша), че е хубаво да се "отсява" полезната информация. Ако се съчетае и със снимков материал, може да се отделят като важни теми, които всеки да може да разглежда и по този начин да се избегне повтарянето на едни и същи въпроси. Това за мен ще е един подреден форум, иначе само сходни въпроси и отговори.
Веднага може някой да каже "Да бе, е сега ще се хвана в работа за тоя и оня. Да търсят и да четат".
Според мен това се отнася за някои други форуми. Тук съм забелязал, че хората са всеотдайни и всеки е склонен да помогне. Може би заради готовия продукт хората са такива :megagrin: . Винаги се обяснява и пак и пак... дано има и други съмишленици :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 17:57 

наистина изчерпателен отговор, мерси много

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 19:05 

pecatapanov написа:
petiomalchev написа:
то писано писано във форума.

Много знания съм почерпил от теб, за което ти благодаря!
че е хубаво да се "отсява" полезната информация. Ако се съчетае и със снимков материал, може да се отделят като важни теми, които всеки да може да разглежда и по този начин да се избегне повтарянето на едни и същи въпроси. Това за мен ще е един подреден форум, иначе само сходни въпроси и отговори.

Според мен това се отнася за някои други форуми. Тук съм забелязал, че хората са всеотдайни и всеки е склонен да помогне. Може би заради готовия продукт хората са такива :megagrin: . Винаги се обяснява и пак и пак... дано има и други съмишленици :)

абсолютно съм съгласен с пецата :2thumbs:
:!: до админ & останалите стари съмишленици:
то е ясно че от вас ще тръгне а вече всеки ще помага с каквото може
(снимков материал и обяснения не само за какво би трябвало да стане ами и с евентуалните грешки и какво не трябва да стане. :warn:
е тогава знаеш ли един ден някой от цитираните сайтове може да цитират вас :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 21:20 
Аватар

Благодаря за подкрепата. С това че повтарям едни и същи работи просто търся самишленници във форума, ако за пръв път попиташ нещо в някой форум и те одрежат то на дали ще се върнеш повече там. :prost: :sauf: :saufen: :drunk: :sleep: :muede:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 22:17 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ами време е за ЧЗВ (FAQ). След Коледа може би ще съм по-свободен, за да подготвя нещо, ама тогава и форумът ще е безлюден като плажа на Синеморец през зимата, та няма да има кой да помага :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 22:22 
Аватар

След коледа е време за зърненият спирт и ще останем само моржовете :prost:
Аз съм на среща :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 22:55 

Местожителство: София
и аз сссс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 16:16 

админе, след коледа-след коледа, какво толкова ами то преди това на кого ще му е до това, та тъкмо като се поуспокоят нещата и имаме време за чашка & chat :sauf:
:klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 16:46 

petiomalchev написа:
Първо плодовете трябва да се пасират /с бъркалка за теракол/ или смачкат. Хубаво е още в началото да се извадят костилките, но може и после на 6-5 ден от започване на ферментацията тогава вече са напълно отделени от костилките и са паднали на дъното, прелива се шарата и шапката в друк съд и се ватят кистилките.
- колко захар на килограм - при слагане на захар в материала трябва да се вземе в предвид че плодовете не са като гроздето те имат по ниска захарност в най-добрият случаи 12-13% трябва да се добави толкова разтворена захар че захарноста на плодовата каша да стане 20%. За увеличаване количеството на ракията може да се добави захарен сироп с концентрация 20% това е захар вода 1/4 количеството му горе долу колкото количеството на плодовата каша. Или 1/3 захар вода, количество колкото плодовата каша, прецеждаш мериш захарноста ако е в границите 18-20% захарност добре ако е по висока добавяш вода ако е по ниска добавяш захар.
- колко да е захарността на джибрито - 18-20%
- каква температура на помещението и дали да е отворен прозорец (влажност) - оптималната температура за ферментация е 20-25 градуса и трябва да се избягват резките промени
- колко време се бърка и всеки ден ли - еми докато плува шапката трябва да се бърка, ако е с потопена шапка може и да не се бърка, но трябва да е започнала бурната ферментация. Ако до десетия ден не е превряло може да прецедиш шапката и да остане плодовата шара. Така може да не бъркаш
- след колко време е готова ферментацията и кога се вари - зависи от джибрата може да преври за 7 дни, може за 20, може и въобще, пробва се на вкус ако не сладни е готова има и други методи.
- ако е важно да се каже и какви точно плодове да се купуват - дребни или големи; твърди или сладки - добре узрели и здрави
Каисииките не преминахали :?: За сливите може и да хванеш последният влак :prost:
И аз съм като латерна повтарям едни и същи съвети, то писано писано във форума.

Мисля че ще се намерят кайсии на пазара също, можеш ли да ми дадеш съвет за марка захар и откъде да взема. Последният път взех от Метро и въобще не стана ферментация. Другия въпрос за топлината на мазето за ферментирането - аз мога да направя да е топло, като оставя крушката да свети, тя много топли, но да не би да направи въздуха сух или светлината да влияе зле на джибрито?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 22:25 
Аватар

Здравейте всички :)

Захар ползвам от заводите в Горна оряховица, не съм имал проблеми с нея. На пакета трябва да има надпис "Захарни заводи - Горна оряховица"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 23:58 

Трябва си проба преди това явно. Капаците колко отворени ги държите на бидоните с джибри?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 06:45 
Аватар

И от мен едно голямо благодаря на съфорумниците даже и на тези които ми натякват за правописни грешки, но какво да се прави нали съм само един прост ел.техник. БЛАГОДАРЯ ВИ ЧЕ ВИ ИМА.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 08:24 
Аватар

batence81 написа:
Мисля че ще се намерят кайсии на пазара също, можеш ли да ми дадеш съвет за марка захар и откъде да взема. Последният път взех от Метро и въобще не стана ферментация. Другия въпрос за топлината на мазето за ферментирането - аз мога да направя да е топло, като оставя крушката да свети, тя много топли, но да не би да направи въздуха сух или светлината да влияе зле на джибрито?

- марката захар - няма лоша или добра захар във вносната слагат повече консерванти, бадженака продава захар и ми дава само от пакетъраната трябва да видя какво пише на пакетите
- температура на помещението в което се провежда ферментация - вече писах 20-25 гр.
- влияние на светлината върху ферментацията - Пряка слънчева светлина. Тя намалява активността на винените дрожди, което се обяснява със задържане на размножаването им.
- влияние на въздуха - влажноста ан въздуха няма отношение ким ферментацията защото тя се развива във водна среда. Достъп на кислород. При добра аерация се активира размножаването на дрождевите клетки, но ферментацията е много слаба. При анаеробни условия се установява обратния ефект-размножаване почти не се наблюдава, но се образува интензивно етанол.

batence81 написа:
Трябва си проба преди това явно. Капаците колко отворени ги държите на бидоните с джибри?

Идеалният случай е ферментацията да протича с воден клапън, началното количество кислород което е в джибрата е достатъчно за размножаването на дрождите. Когато ферментацията протича с клапън задължително е шапката да е потопена. При ферментация с плаваща шапка материала трябва да се бърка сутрин и вечер, първите дни може и на обят за да тръгне по бързо ферментацията. Имам от сините бидони с черните капаци държа ги винаги затворени /без да слагам обръча/, така СО2 остава на повъррхноста изгонва кислорода и предпазва шапката от вкисване.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София