Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 11:04 

Идеалният случай е ферментацията да протича с воден клапън, началното количество кислород което е в джибрата е достатъчно за размножаването на дрождите. Когато ферментацията протича с клапън задължително е шапката да е потопена. При ферментация с плаваща шапка материала трябва да се бърка сутрин и вечер, първите дни може и на обят за да тръгне по бързо ферментацията. Имам от сините бидони с черните капаци държа ги винаги затворени /без да слагам обръча/, така СО2 остава на повъррхноста изгонва кислорода и предпазва шапката от вкисване.[/quote]

Значи да ги държа затворени капаците? Мислех че трябва да са отворени, за да излизат вредните газове и да има винарки уж. При виното също ли ги държиш затворени?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 14:05 
Аватар

Местожителство: Varna
Винарките не са желани нито за виното нито за джибрите за ракия, все едно на отворена рана да кацат мухи, могат да заразят матерриала.
Капака е сложен но не е затегнат с обръч, или ако е с винт не е затегнат. Номера е СО2 да запечата повърхноста, а кислорода и други по леки газове от него да излизат през процепите, все пак капака не е херметически затворен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 16:07 

кайсии не намерихме, за капака разрах, просто няма да е плътно прилепнал за бидона. Колко захар да сложа на 100 кила сливи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 19:18 
Аватар

Местожителство: Varna
Разпределяш ги в два бидона, на бидон 10-12кг. захар. разтворена предварително в вода. Количесрвото 3л. на 1кг. захар. Сливите трябва предварително да се смачкат или пасират, ако не си отделил предварително костилките на 5-6 ден след започване на ферментацията трябва джибрата да се преседи и да се отделят . Аз прецеждам с мрежа от рачило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2011, 14:18 

За кайсиевата ракия:
- 1.10 са на борсата, по-евтини ще станат ли да изчакам или най-много да ги изпусна?
- колко време протича ферментацията на 20-градуса и със сложен активатор за ферментация?
- колко захар/вода да сложа на 200 кила кайсии в 4 бидона.
Ако може и ПетьоМалчев да се включи:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2011, 10:54 

Местожителство: Пловдив
Колега, кайсията е ароматен плод и според мен носи до 50% захар. Потърси в друга тема - Петьо е писал за сушени кайсии и т.н.
Аз тази година доста се чудих, но понеже имам в изобилие мускатова/любимата ми/, реших въобще да не се цапам с кайсии :D Иначе кайсиите бяха по 0.90 лв.,дори и 0.60 лв "за ракия"/ама капушки/.
Ако дядо поп даде да оберем смокините в църквата, може ей така за загрявка преди гроздето да сложим 100-на кила смокинева джибра :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София