Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: мускатова
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 10:31 

Местожителство: Хасково
Купих 200 кг мускат отонел по 1 лв килото и ги сгъчих за ракия. Уж ми беше казал ,че е със захарност % 21-22, но моят уред показа 20. Наложи се да му шибна и 10 кг.захар. Качеството на гроздето е лошо, но количествата са малки и затова бързам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 23:50 

Местожителство: Асеновград
И по нашия край захарноста на муската е 20. А защо му сложи 10 кг. захар ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 08:15 

Венци ,
сега съжалявам . Никога на мускатовата не съм влагал захар,/или много малко за да я докарам до 23-24 зах.градуса/ Но си спомням ,че миналата година,бе около 23 . Сега бяхме на маса с един приятел и той ме посъветва за това.Има 20 декара грозде и всичкото го вари на ракия. Та него послушах. А трябваше да вложа 4-5 килограма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 09:46 

Местожителство: София
е....какво като си сложил захар?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 12:25 

ilu6a,
аз мускатовата си я сварявам чиста със захарност на материала 22-23 , все едно ,че правя вино. Реално аз варя мускатово вино със семките и люспите. Правилно или не , не съм специалист , но така съм свикнал ,а и тази ракия я пият ограничен брой хора. Ако на някой му е много ароматна , да я смесва с гроздова.
И сега ще повторя:
2-3 часа след като съм я сварил /без да отварям казана, той е още топъл/ развъртам лулата и с фуния сипвам в казана отделения паток и други останали ракии /джиброви и т.н./ , или вино, но количество еквивалентно на сварената мускатова. И паля отново локомотива. Става бързо, защото казана почти ври. От 7 сутринта до 11 сварявам мускатовата и от 1 до 3 преварката. В 4 съм приключил 2 казана по 100 литра. И втората ракия придобива много хубав лек и нежен аромат, не толкова наситен като мускатовата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 12:30 

нищо не си объркал с тази захар

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 22:31 

Ако беше сложил 40 -50 литра вода с тази захар нямаше да се обърка нищо даже напротив, но при положение че гони захарност 23-24 и ако не слага дрожи тази захар реално отива в канала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 23:24 

е в тоя ред на мисли -ДА, но мисълта ми беше ,че не вреди на качеството на дестилата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 12:55 

Според написаното, количеството на дестилата при 20% захарност ще е същата както при 23-24% ??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 13:19 
Аватар

Местожителство: Varna
Да ако не преври напълно, за това venci предлага да се сложат дрожди които издържат на по голям процент алкохол в джибрат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 16:58 

petiomalchev,
Как няма да преври? Как кабернето или мерлото ми превира при % 24-25 захарност без никаква външна интервенция ? А сега бидоните са на слънце и мускатът ферментира бурно. Едва успявам да го укротя.
Впрочем в неделя започва изкупуването на мерлото от випрома - 50 стотинки /кг. И ркацителито е също 50 ст/кг.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 18:11 
Аватар

Местожителство: Varna
При тази захарност, след като се образува 12% алкохол в джибрата дали ще са активни дрождите. За това съфоромците ти предлагат да сложиш култивирани дрожди който на 100% ще свършат работа. Накрая ще се разбере дали сме прави или не. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 19:06 

Бай драгане разбира се че тази захарност е висока и ще ти остане непреработена захар. Във форума многократно е писано че материала за ракия се прави с 18-20 захарност за да могат дрождите да преработят захарта напълно и ферментацията да приключи бързо. Тая ракия ти ще я вариш напролет-което не е добре. Оставянето на бидоните на слънце също не е добре. Отговори си на въпроса кое вино е сухо и полусухо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2010, 08:45 

venci ,
Всички говорим за едно и също . Знам кое е сухо и полусухо вино/не го обичам/ . И затова се притесних ,че сложих 10 вместо 6 кг захар. Но съм сигурен, че ще преври и затова давам пример с %24-25 захарност на мерлото от което става хубаво вино. Съгласен съм ,че на слънце не е добре ,но нямам време да чакам. Трябва да варя 1 казан крушовица , 2 гроздова от асмата /там вече съм набутал захар и вода/ и след това да я преварям с 30 л подарък вино и 5 л ракия , и 2 казана мускат. А трябва и вино да правя ,а пък ловния сезон започва на 01/10.
Както казват в цайтнот съм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2010, 13:20 
Аватар

Здравейте отново :)
Варя ракия от извесно време, но само сливова и джанкова, тая година и от кайсия.
Сега съм купил мерло и каберне и тъй като не пия вино съм решил да си направя гроздова ракия. Нямам опит в гроздовата ракия (само дегостатор съм :D )
Махнал съм чепките и сложил захар до 24. Въпроса ми е следния, приятел прави бяло вино преди седмица и сега е отделил сока в съд да си ферментира виното, а обелките и малко от сока са му останали в едно бидонче, та иска да ми ги даде, почнало е да шуми яко, но не е ферментирало изцяло. Мога ли да изцедя малко сок и да го сложа в моя бидон с кабернето и мерлото с цел по добра ферментация или да не рискувам? Че после да не си бия :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София