Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 23 Май 2018, 19:35 Дата и час: 23 Май 2018, 19:35

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 196 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Мускатова
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2017, 10:50 
Аватар

Местожителство: София
Колеги, възможно ли е Мускат Отонела да не мирише на мускат... :megagrin:
Извинявам се за тъпия израз, но мускат никога досега не съм купувал и не си спомням да съм опитвал на вкус. Въпросния мускат, който взех нямаше аромата като на Хамбургски мискет, беше доста сладък, но не и ароматен. В момента няколко дни след като ври и кипи също не долавям аромати на мускат... От началото още ме чопли, че не мирише това грозде, а в същото време всички пишат за мускатовата ракия и нейните силни аромати... Възможно ли е да са ме метнали и продали някой далечен братчед на Мускат Отонела?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2017, 15:48 

Четейки написаното в темата започвам да се замислям тази година дали да прескоча няколко то месеца отлежаване в буре на мускатовата но ми е интересно след,като престои няколко дни с тезух ,как я съхранявате.
Аз мисля да я разряда до 40% ,да я оцветя и да я разлея в стъклени шишета и предполагам,че след месец два трябва да е ок. за консумация .
Слагането на дъбов чипс в случая също ще е излишно след като целта е да не товарим дестилата с дървесина но ще чакам майстори на мускатова да споделят .

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2017, 18:30 

Местожителство: Хасково
Да, мускатът няма този силен мирис на хамбурския мискет. След като свариш ракията ще говорим.
Но има различни видове мускатово грозде . Поне в нашия край се предлагат два вида . Приятелят ми купуваше от единия , но от 5-6 години купуваме от един и същ масив. А той работи 20 дка лозе само за ракия, и ги разбира тия работи.
Сега съм сгъчил 200 кила от по-ароматния мускат и след 10 дни е готов. Отделям 20 литра вино за жената и другото в казана.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2017, 20:22 
Аватар

Местожителство: BG-Sofia
Гиздо - споко бе , не са те метнали :) Не е толкова ароматен Отонела когато го хапваш. Обаче е доста ароматен като го свариш ;) Ще стане ракията , не му се притеснявай толкова.
Когато за първи път си взех Мускат Отонел и аз имах подобни съмнения.Аз обаче го бях взел от утвърден търговец намиращ се на отбивката за Джъмбо - Запад. Там е целогодишно вече 4-5 години . А от 15 години е на пазара в Люлин - пак целогодишно.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2017, 21:54 
Аватар

Да, има италианец в това село и гледа лозя... та даже хубаво маврудово вино произвежда и има собствена метеорологична станция там на място. Има и някаква къща ли е - изба ли е ?!?!? Казва се NERAGORA , т.е. произлиза от името на селото Черногорово.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 14:54 
Аватар

От 140кг Мускат със захарност 24%, изкарах само 15л на 54 алкохолни градуса.
Захарта беше 0% още сряда, варих само сока и не съм изстисквал много джибрите, защото ще зареждам втори път, но едва ли загубата от това е много голяма. Тръгна на 65 градуса, но бързо паднаха след 4-6 литра. Къде греша, че изкарвам малко ракия когато не добавям захар? Миналата година правих от Хамбургски мискет и пак излезе толко... :mocken:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 16:00 
Аватар

Ми без добавена захар толкова. Колко да пусне. Туряйте по мъничко захар за рандеман, зян няма. На 150 кг. Грозде 10кг. захар са нищо.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 17:19 
Аватар

Захарта беше 0% още сряда, варих само сока и не съм изстисквал много джибрите, защото ще зареждам втори път, но едва ли загубата от това е много голяма. Тръгна на 65 градуса, но бързо паднаха след 4-6 литра. Къде греша, че изкарвам малко ракия когато не добавям захар? Миналата година правих от Хамбургски мискет и пак излезе толко... :mocken:
И при мен толкоз дава. Ако е над 22% захар гроздето, и аромата се губи. Имам два вида Мускат о тонел. Единият презре, и само аз си го знам че е мускат, другият се държи на около 20% захар, и още има аромат на мускат. Да видим какво ще стане.
Това което изкара има ли аромат поне?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 17:56 

koser написа:

Малко е,губят се 6-7л на 50-55%
Какви дрожди си ползвал?
koser написа:
Ако е над 22% захар гроздето, и аромата се губи.

Не съм чувал...напротив повечето сортове се подчертава аромата -стига да е с добри киселини.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 18:22 
Аватар

Гроздето още не е обрано, но го следя и с рефрактомер. Понеже ми е в двора ще го оставя докато може. Имам още един мускатов бял сорт, който е на около 20 захарност, но не е изгубил аромат.
Имам Пино и то е на 20% захар, но аромата тепърва се отваря. Евмолпия също върви към по-добро.Времето се развали, но есента ще е топла според мен. Има още какво да вземе гроздето.Ако се наложи за един ден ще го обера, то не е много.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 19:08 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
Малко е,губят се 6-7л на 50-55%

Това е и моето мнение.Във вторник ще варя 250 кг. Врачански мискет без захар и ще пиша.Беше на 21% захарност.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 19:39 
Аватар

Зависи също и килограмите дали са според кантара на пазара.
...
Шапката беше ли паднала?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 21:33 
Аватар

Здравейте,Муската които насадих засега бера предимно ядове от него :megagrin: ...Все пак набрах 50кг на 17—18%захарност и понеже беше малко сложих 10кг. захар разтворена в 30л. вода,общо стана 20%захарност.За дестилацията отделих само виното около 60л.Пусна 8л. на 53% и 7л.патока на 35%.
И понеже доста се изговори по този въпрос качвам това —

Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 22:03 
Аватар

За това и говорих, при мен когато муската беше около 18 захар, тогава и аромата беше най- добър. После захарта се качи, но аромата избяга. Зависи и от сорта, но като цяло кондицията на гроздето е специфична за това което желаем от него.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 22:13 
Аватар

Шапката не беше паднала, но захарността беше 0 и не усещах сладост на вкус. Имах дрожди за трудна ферментация FCD нещо си. Варих само сок и самата джибра не я стисках на пресата, а само я прецедих през нея, защото исках да заредя джибрите още веднъж със захар, предполагам и оттам имам малка част от загубата. Яд ме е много за първия опит с мускатова. Върза ми се над 10лв за литър, а и аромат няма много...

Върнете се в началото

[ 196 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]