Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 15 Дек 2017, 05:28 Дата и час: 15 Дек 2017, 05:28

Часова зона: Европа/София

[ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Мускатова
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 18:02 

Всичко ще срава на ракия, няма да оттелям вино.Мисълта ми за захарта и водата е да искарам някое друго кило повече ракия :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 20:12 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ika написа:
ха интересно мнение относно мускатовата джибра ,би ли обяснил защо така смяташ

Мисля си,Аз,че разликата между джибровата мускатова и истинската мускатова е колкото разликата между мускат оранжев и мускат Александрия....което иде да рече,че вкуса и аромата при джибровката в пъти е избледнял и придобил други оттенъци,вследствие добавянето на захарта и липсата на останилите вещества които са отишли във мускатовата мъст.....правя няколко пъти,но тази ракия сравнена с истинската....пият я неподбирачи :) Така,че така си мисля Аз.Мускатова пия,но само от оранжевият мускат,за Мускат Александрия съм писал вече,а пък отонела,след като е най невзрачният от семейството....не мога да кажа нищо,въпрос пак на вкус.За мен най доброто си остава чистата гроздова ракия от каберне престояла в френското буре,с класи над мускатовата. :thumbs1:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 09:11 

Местожителство: Хасково
Не разбирам защо се влага захар когато вариш мускат за ракия... Ако ви трябва количество , или пък ароматът ви е силен, направете си купаж с джиброва след това.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 10:19 
Аватар

ika написа:
за мен перлата е най доброто грозде за ракия. някъде по сливенско имаше но не знам вече ,къде може да се намери.

с.Асеновец ,област Сливен ;) ,но тази година градушката му е.. мамата и имаше малко.Затова тази година съм на мускат,но мярнах вътре и някоя чепка перла....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 13:05 
Аватар

Може да е писано,но с търсачката не открих кой как си оцветява ароматната ракия(перла,мускат и тн.) и съответно отлежаването при положение,че не се ползва буре...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 13:41 

И тази година приключих успешно с мускатовата. От 150 кг грозде мускат отонел, без влагане на захар - 26 литра 53 градуса. Отворил съм бидончето да се проветрява 1 месец с 3-4 черничени трески. В ноември я разреждам до към 40 и я остъклявам за догодина.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 05:09 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Bayatov написа:
Може да е писано,но с търсачката не открих кой как си оцветява ароматната ракия(перла,мускат и тн.) и съответно отлежаването при положение,че не се ползва буре...

оцветявам в изтощено буренце,което е на 6 години.Ракията беше в него 40 дни,можеше и повече ,но не исках да натоварвам дестилата....въпреки,че доста от ароматите останаха в буренцето.Следващата ракия в него,която е от червено грозде каберне получава същият слабо изразен аромат на мускат оринж в първите 20-дни,впоследствие аромата на мускат трудно се долавя в новата ракия и накрая вече е незабележим 70 дни по късно
Прикачени файлове:
phpP85BGDPM.jpg
phpP85BGDPM.jpg [ 49.21 KiB | Прегледано 606 пъти ]

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 13:47 
Аватар

Местожителство: София
Цитат:
Да ви споделя един номер за мускатова ракия който го чух от казанджия примерно за 250л. казан. Прави се джибра от някъкво евтино грозде 250л. и около 100кг. мускатова джибра. Варим първо джибрата от евтиното грозде, след това слагаме ракията от него за преварка в казана като добавяме мускатовата джибра.

Извинявам се, че зачеквам стара тема, но искам да направя ракия с мускатов аромат, без да давам много пари, използвайки подобна хитрина на горната. От нещата, които изчетох из форума за мускатовата се сещам за следните хитрини. Нека колега, който е правил подобни номера да сподели:

1. На 150кг Мускат да сложа 10кг захар. Да изваря само сока, а шлюпките да заредя за джиброва ракия със захар и вода. Предполагам, че и джибровата ще бъде с аромат?
2. Да сложа 150кг Мускат да ферментира. Когато свърши ферментацията да го запечатам и да чакам да ми стане джибровата от виното, което ще е от 400кг грозде. Да изваря на казана мускатовия материал със сиреца от джибрите за вино. Реално ще бъде преварка на джиброва ракия + мускатовия материал. Дали ще има мускатов аромат, да не изхабя само хубавото грозде?
Ей такива гяволии ми се въртят в главата, за да може да изкарам повече ракия с по- малко вложени пари. :megagrin:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 14:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
gizdo007 написа:
Реално ще бъде преварка на джиброва ракия + мускатовия материал. Дали ще има мускатов аромат, да не изхабя само хубавото грозде?
Ей такива гяволии ми се въртят в главата, за да може да изкарам повече ракия с по- малко вложени пари.
Ни рак, ни риба,и на мен ми се ще да натърта ''гавола'' ама то все фърчи :lol:
Пс колкото едното грозде дава аромат толкова и другото ще даде....Дедо викаше на
на такава ракия- манджа с грозде...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 14:58 
Аватар

Тогава варианта със захарта? На 150кг грозде колко захар ще търпи, за да има и аромат на мускатова?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 15:27 
Аватар

Ми сложи му петнайсетина двайсе кила захар и колкото вода е нужно за да го нагласиш на 21-23%. После ще изкараш 35-40л. Ракия. Като я разредиш малко ще стане към 45 литра.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 15:30 

Свари си гроздето без захар.Чисто. Ще получиш 30 литра 45 градусова ракия. Ама ракия.
Пък в боклука , преди да го хвърлиш сложи джиброва и запали локомотива отново/писал съм го/.
И като четеш, чети всичко.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 15:38 
Аватар

Цитат:
Свари си гроздето без захар.Чисто. Ще получиш 30 литра 45 градусова ракия. Ама ракия.
Пък в боклука , преди да го хвърлиш сложи джиброва и запали локомотива отново/писал съм го/.
И като четеш, чети всичко.

И това го четох и мислих, но нямам джиброва в момента. Варианта е да затворя материала на воден клапан след ферментация докато стане джибровата, но не обичам да чакам... Май ще сложа само 5-6 кила захар и каквото стане това, пък джибровата от виното ще си я пека само нея и в буре. Тя си е хубава като свършат другите по- хубави :megagrin:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2017, 19:55 

правя мускатова от доста години и по моя вкус на 100 кг мускатова мъст 4 кг захар ми е най добрия резултат /за мен / не губя аромати но и не разнасям само материала до казана ..
по принцип не обичам силно ароматните ракии затова заоблям вкуса в дъбово буре поне 5-6 месеца .
Това е моята рецепта за мускатова . Тази година имам и 10% тамянка в материала надявам се догодина вече да стане поне 20% и да получа наистина добра ракия...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2017, 10:50 
Аватар

Колеги, възможно ли е Мускат Отонела да не мирише на мускат... :megagrin:
Извинявам се за тъпия израз, но мускат никога досега не съм купувал и не си спомням да съм опитвал на вкус. Въпросния мускат, който взех нямаше аромата като на Хамбургски мискет, беше доста сладък, но не и ароматен. В момента няколко дни след като ври и кипи също не долавям аромати на мускат... От началото още ме чопли, че не мирише това грозде, а в същото време всички пишат за мускатовата ракия и нейните силни аромати... Възможно ли е да са ме метнали и продали някой далечен братчед на Мускат Отонела?

Върнете се в началото

[ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София