Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2007, 19:07 

Здравейте Колеги.Имам няколко щайги Мандарини и се чудя дали мога да изкарам ракия от тях. Ако някой е правил нещо подобно нека да пише. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2007, 10:01 
Аватар

Местожителство: София
Цитрусовите плодове са с много ниско съдържание на захар и висока киселинност.От тях не може да се прави алкохол,но се използват като овкусители в някой рецепти.Ето две за пример:
За 20 л. В 10 л.гореща вода се разтварят 5 кг.захар.Прибавя св 8 литра сок от цитрусов плод и мая.Оставя се да ферментира в закрит съд.
Countreau - за 25 л. : 5 кг захар,сока и корите на 20-30 мандарина ,очистени от бялото.То придава силен горчив вкус.Прибавя се мая и се долива до 25 л. с вода.Ферментация при 18-25*С в затворен съд с воден клапан.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2008, 17:04 

добре де , ми тогава от банани дали ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2008, 11:05 
Администратор
Аватар

vivagogo написа:
добре де , ми тогава от банани дали ще стане.

Алкохолна напитка става от всичко, което съдържа въглехидрати, включително и от дървени стърготини, както е правено в Германия през следвоенните години. От банани, фурми и т.н. се прави и днес в страните, където ги произвеждат, но според мен да не струва...

Хубавата ракия си иска своето...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2009, 21:40 
Аватар

Местожителство: испания
Здравейте!!! Виждам, че по темата има много малко коментари и то от преди близо година, затова реших да я подновя. До-преди месец и аз си задавах въпроса "става ли ракия от мандарини" и сега вече мога да отговоря. Да става. И въпреки StillMan да твърди, че "Цитрусовите плодове са с много ниско съдържание на захар и висока киселинност. От тях не може да се прави алкохол" аз ще го опровергая. Да захарноста не е висока , но не е и толкова ниска. Измерената от мен показа 15 захарни града и с добавяне на малко захар ( на 100кг. материал добавих 13кг захар разтворена в 40л вода) получих 22л чудесна скоросмъртница с 50 ал. града и великолепен аромат. Това за киселинноста мога да кажа ,че е само във плюс и даже още на 12- 13 градуса C започна ферментацията без добавяне на никаква мая. Искам да кажа на всички които имат под ръка този плод- СТАВА ЧУДЕСНА РАКИЙКА. Аз лично разполагам с неограничени колкичества от него (поне за сега ) и смятам да си направя още. Та това е, наздраве на всички и ползотворна година.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Яну 2009, 23:17 
Аватар

Местожителство: Varna
Перди десетина години един комшия работеше като шофиор в едно училище и му бяха казали да изхвърли пет кашона с почнали да се развалят портокали, той обаче решил да на прави от тях ракия. Взел да ги бели и тъкмо стигнал до средата дошъл един приятел и му казал да не изхвърля корите защото в тях бил алкохола и му доказал като взел еднакора запалил запалката и я стиснал до оганя и пръските от портокаловата кора почнали да горят силно. Комшията взел и смесил корите и обелените портокали и ги сложил в бидона. Така материала преврял не знам колко захар е сложил но си спомням когато превари ракията дойде да почерпи. Шишето вкоето беше сложил ракията беше малко и плоско и отгоре се виждаха капки които плуват като от олйо. Около комшията се носеше на два метра миризма на портокали. Питах го от какво е тази мазнина отгоре той отговори че била от корите защото съдържали етерични масла, мазнината била повече но той я отделял. Така и не кусах ракията защото ме достраша ама оня катоговореше от устатаму лъхаше на портокали сякаш е изял петте кашона с портокали, него знзм колко беше пил.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009, 15:43 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Преди две години с мой приятел отидохме на наш колега на събор.Майка му работела в някакъв стол и от там взела загнили портокали и мандарини от които беше направил ракия.Той по принцип не пие и ни я предложи да я пробаме.Ние точно като не виждали се напра'ихме на...тор!Е три дена след т'ва (с извинение) съм оригал на тропически култури!Това е: много аромат в малко материал! :shock: P.S.Понеже админа по-горе споменава , фурми.Мой приятел замина преди 2 месеца за Судан, като си пишем по скайпа, ми каза че там си купуват само домашна от фурми 40 гр., защото има сух режим и няма алкохол свободно, но ...пиела се при липсата на друго!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009, 21:33 
Аватар

да да, само който не е пробвал такава ракийка само той незнае за какво става въпрос :P Тъй като при мен този плод е в неограничени количества смятам да направя още от тоя елексир. Проблема ми е единственно с казана. трябва да си намеря по-голям защото сегашният ми е 30л и много ме измъчва. Имам и едно малко оточнение - мноята ракийка си я правя само от здрави плодове и то само от сока без никакви твърди частици ( семки, кори и ципи). За фурмите незная не съм пробвал а те не са станали още, но когато озреят задължително ще опитам. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2009, 15:16 

горят етерични масла и ацетонни сединения

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 00:29 
Аватар

ilu6a написа:
горят етерични масла и ацетонни сединения
:shock: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 12:10 

това гори от корите на всички цитруси-мандарини,портокали,грейпфрути,лимони.....
А не спирт както по нагоре е упоменато че някой бил казал и демонстрирал че в корите има спирт!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2009, 00:54 
Аватар

ilu6a написа:
това гори от корите на всички цитруси-мандарини,портокали,грейпфрути,лимони.....
А не спирт както по нагоре е упоменато че някой бил казал и демонстрирал че в корите има спирт!!!
Заинтригува ме!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2009, 18:39 
Аватар

да ви кажа аз лично си мисля да пробвам да извлека само етеричните масла от корите , но това ще стане по-натаък. Все още нямам нужните знания и подготовка. Само кори- за жалост. :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2009, 07:48 
Аватар

Местожителство: Varna
Сложи корите в голям железен съд, залеи ги с вода и ги пасираи с дрелка. След пасирането долей вода два-три пъти колкото е обема на пасираната смес и ги сложи в казана да врът. После обаче как ще си отмеришеш казана незнам.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2009, 12:13 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Ах тази "змия", колкото е дълга толкова е и тарикат. :lol: :lol: :lol: ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!! Точно по технология, наистина пиеш елексир!!! Що е тропически плод се бели, киселините са добре дошли, защото подтискат вредните микроорганизми, а част от киселините правят естери и лимонената може да доведе до получаване на етанол или дрождите да я усвоят за биомаса вместо захарите!
Технологията за етеричните масла е класиката, която е написал petiomalchev или се продухва с пара, която ги увлича и кондензира в охладителя. Има и друга технология за производство на т.н. "абсолю", смляните корите се заливат с медицински бензин, екстракционен бензин или петролеев етер, проста екстракция! Отделя се екстрагента с маслата и се дестилира много внимателно!!! БЕЗ ПРЯК ОГЪН, НА ВОДНА БАНЯ ИЛИ МАСЛЕНА БАНЯ ПРИ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 80-85 ГРАДУСА!!! В ОХЛАДИТЕЛЯ СЕ ПОДАВА МНОГО ОХЛАДЕНА ВОДА, А ЕКСТРАГЕНТА КАПЕ В ЗАТВОРЕН СЪД С ОТДУШНИК, ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ Е ЛЕДЕНА БАНЯ!!! После се ползва пак за екстракция. Маслото остава в казана(съда) Другият начин е да се излее в тава и да се остави на сянка при много топло време да изветрее екстрагента!!! ВЗРИВООПАСЕН Е ПРОЦЕСА!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София