Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 10:59 

Как се слагат капаците на бидоните, така, че хем да има достъп до кислород и да няма налягане, така и да не влизат мушиците и да не изветрява алкохола?
При мен ферментацията на сливите вече е втора седмица и има шапка, която потапям с бъркане, не трябва ли тя вече да падне долу.
3 - тия въпрос ми е за варенето, как се изчислява първака колко да е - при мен казана ми е около 30 литра, да речем че го пълня с 22-25 литра джибри? Може да кажете и на колко градуса спирате да варите - 35 градуса или на вкус като закиселее?

Ако може ми дайте и съвет като свърши ферментацията и запечатам херметически бидоните докато ги сваря в края на месеца, дали ще има налягане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 11:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
На капака се слага воден клапан, който изпуска въглеродния двуокис навън, но не позволява на кислорода да влезе:

http://www.google.de/images?&q=G%C3%A4rspund

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 11:52 
Аватар

Местожителство: Varna
Как се слагат капаците на бидоните, така, че хем да има достъп до кислород и да няма налягане, така и да не влизат мушиците и да не изветрява алкохола
-има два вида бидони едните се затварят с винт, другите се затварят херметически с омръч. При тези с винт не трябва да се стяхат, само колкото да захване. При тези с обръч се слага капака без обръч. Така предпазваш джибрата но не напълно наи-сигурно е с воден клапън, но трябва да пробиеш капака за да го сложиш.
При мен ферментацията на сливите вече е втора седмица и има шапка, която потапям с бъркане, не трябва ли тя вече да падне долу
- ако на вкус джибрата не сладни и не се отделя СО2 джибрата е готова за варене
3 - тия въпрос ми е за варенето, как се изчислява първака колко да е - при мен казана ми е около 30 литра, да речем че го пълня с 22-25 литра джибри? Може да кажете и на колко градуса спирате да варите - 35 градуса или на вкус като закиселее?
- 1% за гроздето и 1,5% за плодовете. Започвам да отделям пърцуцата на 47-45 ал/гр.
Ако може ми дайте и съвет като свърши ферментацията и запечатам херметически бидоните докато ги сваря в края на месеца, дали ще има налягане?
- ако е спряла напълно ферментацията и СО2 се е отделил от джибрата няма да се образува налягане, но трябва да се опита на вкус дали има газировка шарата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 16:24 

SiteAdmin написа:
На капака се слага воден клапан, който изпуска въглеродния двуокис навън, но не позволява на кислорода да влезе:

http://www.google.de/images?&q=G%C3%A4rspund

откъде да си купя такъв?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010, 16:31 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Вместо да си купуваш - можеш да си го направиш сам, като боднеш един маркуч в чаша с вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2010, 18:01 

Мерси

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 08:29 
Модератор

Ако беше написал в търсачката към форума думата "клапан" и беше натиснал бутона "Търсене" непременно щеше да стигнеш до тук: viewtopic.php?f=9&t=349&start=0&hilit=%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София