Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Окт 2010, 14:01 

Здравейте, съфорумци!
Интересува ме при подслаждане на материала за ракия с мед вместо със захар има ли някаква специфика, или само трябва да следя за захарността на разтвора? И има ли някакъв положителен ефект върху крайния продукт използването на мед, или е излишен лукс?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2010, 14:07 
Аватар

Местожителство: Varna
Миналата година мой приятел сложи в джибрата вместо захар мед, като коригира с вода захарният процент. Не можах да разбера дали има фаида защото я свари тази есен и джибрата беше вкиснала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 10:13 

Местожителство: Русе
Аз лично сложих на една плодова смесица някои друг буркан акациев мед(такъв имах озахарен) и да ти кажа се получи доста добра ракия-силно ароматна и вкусна(имаше и бонус-не болеше глава от нея :D )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 21:40 
Аватар

До преди няколко години слагахме и мед освен захар и ефекта винаги е бил че ракията ставаше доста по мека и ароматна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 00:00 
Аватар

Местожителство: Лове(
Здравейте приятели,
Тази вечер тъкмо приключих сагата с варене на ракията. Сливова, от Троянския Балкан....Казанът също от там -поне на 40 години - много дебели стени и направен с мерак.
Та на темата - на всяко ново зареждане мажех тънко вътрешната страна на капака с пчелен мед - захаросал се беше един буркан.
По мое мнение има разлика - може и да е субективно, но ракията още в началото е мека.....Като отлежи, след няколко месеца ще ви кажа вече окончателното си мнение.
Що се отнася за варенето на материала с повече пчелен мед, то комшията / пчелар / беше пробвал преди години - вложил една тенекия. Много , много леко влизала, но послее.....
Останете със здраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 00:28 

Местожителство: София
По мое мнение приятели...няма как да окаже влияние...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 18:57 

.................

mod edit:
Обещавам, че ще трия всичко, що е писано на маймуница!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2011, 16:41 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
В 10 литра вода се разтваря 3,6 кг. мед,загрява се до кипене и се вари 1-2 часа,зада се унищожат съдържащите се в меда ензими. Горещият разтвор се прелива в чист закрит съд с плътно прилягащ капак, вместимостта на който е с около 20% по голяма от количеството на приготвения разтвор.
Прибавят се корите на 1-2 лимона,2гр.карамфил,10-12гр. канела и накрая 3-4 супени лъжици пресен мед за подкваса. На съда се поставя ферментационна тапа и разтворът се оставя да ферментира при обикновена температура 15-20градуса. След около 7-8 седмици медовината се избистря и става прозрачна и тогава може да се прелее в стъклени дамаджани,които се пълнят догоре ,затварят се с ферментационни тапи и така отлежава още около 1 месец. След това готовата медовина може по желание да се разрежда 50/50 с ракия- водка или там др. високо алкохолно питие. :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011, 18:27 

Пчелар съм от години,така че,един безплатен съвет-внимавайте с меда,защото в по големи количества променя вкуса на ракията! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011, 18:38 

В каква посока го променя и колко "големи" са големите количества. Не че ще се хвърлям да слагам повече от 3-4 кг на 100 кила материал де, но да питам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2015, 23:53 
Аватар

Аз искам да задам един въпрос и ще се възползвам от вече създадената тема! На крушовата ракия от тази година се чудя дали да не и добавя мед! Ракията е готова - градирана е на 44 градуса, стоя в дамаджаната с дъбов чипс, на вкус, аромат и усещане ми харесва, само малко ме гложде мисълта ,че ако и добавя мед ще доближа усещането, което се изпитва, когато се помирише ракията с това което се изпитва върху вкусовите рецептори на езика....т.е. ракията мирише на сладко от круши, но когато се опита се усеща само аромата в устата а сладостта я няма. Леко парлив вкус и много силен аромат на круши се усеща! Направих проба с 250 мл. като и свалих градуса на 42 и и добавих минимално количество мед - резултата много ми допадна! Вашето мнение какво е? На дамаджана от 25-27 литра какво количество мед да добавя?! И дали да добавя или да си я пия така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2015, 14:02 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Аз бих направил два вида: със и без мед.За количеството на меда си отговорил сам-на вкус и аромат. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2015, 11:47 
Аватар

Местожителство: София
Преди петнайсетина години правих една крушова с мед/беше ми изпаднал без пари/.След това известно време в изтощено черничево буре и...все още си спомням уникалния и вкус/ а и не само аз/.Мека, приятен аромат, градуса не се усеща...Сега до каква степен е повлиял меда или всичко е било оптимално/качество на плодовете ,ферментация, отсичане на фракции, отлежаване/ та се е получил тоя резултат :nixweiss: .Смятам, че от към аромат със сигурност дава специфика и имам ли възможност пак сложил. А в самата ракия не съм слагал, пробвай различни пропорции и да чакаме отзиви.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София