Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Гроздова ракия
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 14:36 

Здравейте ракиджии!!!
Поразгледах форума, но има все още неясноти. За първи път ще правя ракия сам, без помощ от бащи и дядовци. Изчетох доста, но някой неща не ми станаха ясни и ако може да ме посъветвате. Имам 200 кг бяло грозде /димят/. Вино няма да се прави. Решил съм да го смеля и да махна чепките, след което ще измеря захарността на сока, която до колкото разбирам трябва да бъде 20-22%. Ако е по-малко ще бъде коригирана със захар 1 кг - 1%: Въпросът е да ли да добавям вода и колко? И ако захарността е да кажем 22% какво се прави? Благодаря за съветите. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 14:53 
Аватар

Доколкото аз знам, щом като ще правиш само ракия - можеш и да не махаш чепките.
Ако захарността ти е в нормите, можеш и да не пипаш нищо. Просто след фермантацията си вариш на казан. Ако искаш повече количество ракия, можеш да сложиш вода и захар в съотношение 1:3 (захарен сироп 25%) или 1:4 (захарен сироп 20%). Ако гроздето е с висока захарност, забъркай 1:4.Ако е под 20, забъркай 1:3.
Ако греша, нека някой да ме поправи :D Все пак и аз до скоро задавах същите въпроси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 15:12 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Чепките съдържат целулоза и увеличават количеството на метиловия алкохол при ферментацията.Тъй че дори и само поради тази причина не е лошо да ги махнеш.

Захар слагай само при нужда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 12:57 

Благодаря за отговорите. Махнах чепките и сега трябва да реша колко захар да сложа. Захарноста е 22%. Както казах вино няма да правя. Някъкви съвети за количеството захар и евентуално дрожди?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 13:53 

mladej написа:
Здравейте ракиджии!!!
Поразгледах форума, но има все още неясноти. За първи път ще правя ракия сам, без помощ от бащи и дядовци. Изчетох доста, но някой неща не ми станаха ясни и ако може да ме посъветвате. Имам 200 кг бяло грозде /димят/. Вино няма да се прави. Решил съм да го смеля и да махна чепките, след което ще измеря захарността на сока, която до колкото разбирам трябва да бъде 20-22%. Ако е по-малко ще бъде коригирана със захар 1 кг - 1%: Въпросът е да ли да добавям вода и колко? И ако захарността е да кажем 22% какво се прави? Благодаря за съветите. :)

аз слагам на 1кг.захар 3л.вода и до сега не съм вадил лоша ракия
SiteAdmin написа:
Чепките съдържат целулоза и увеличават количеството на метиловия алкохол при ферментацията.Тъй че дори и само поради тази причина не е лошо да ги махнеш.

аз слагам в зависимост от захарноста,а ти си на ясно както разбирам от това дето си написал

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2010, 17:57 
Аватар

огнеборец65 написа:
mladej написа:
Здравейте ракиджии!!!

аз слагам на 1кг.захар 3л.вода и до сега не съм вадил лоша ракия
SiteAdmin написа:

аз слагам в зависимост от захарноста,а ти си на ясно както разбирам от това дето си написал
dori grozdeto da e dobre na zaxarnost nqma nikakav priblem da dobavi6 zaxar dori 6e iskara6 pove4e rakiq

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 18:35 

След колко време и кога джбрито е готово за печене на ракия ако може някой да ми помогне ще съм благодарен :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 19:13 
Аватар

Местожителство: Varna
wolfera1 май не ти се чете а.. :?:
Когато шапката потъне и изчезне горчивият вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 19:26 

колега точно последния ти въпрос беше малко излишен-доста е писано из форума и ако беше попрочел :buch: щеше и да разбереш сам отговора на въпроса: захаромера да падне или дегустация като следиш сладоста на върха на езика си :2thumbs:
наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 19:27 

петьо :datz: аз май закъснях а? :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 16:04 
Аватар

Местожителство: София
Към младежа,
като си решил да правиш само ракия наистина е добре да махнеш чепките.
Използвам правилото " От добро вино - добра ракия" т.е. правя първо вино, сварявам го на ракия и залагам втори път джибрите с вода и захар по познатите методи и сварявам още толкова ракия / зависи колко вода и захар съм сложил/.
В крайна сметка ракията става от захар. Дали е от грозде или захарна тръстика дрождите много не подбират но, все пак култивираните дрожди дават по добър резултат.
По този въпрос има доста изписано във форума. :buch:
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София