Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 19:39 
Аватар

здравейте.за първи път тази година ще правя ракия и имам доста въпроси,на част от които намерих отговор а на други не. на въпроса: взех 650кг. Рубин,смлях го на машина и отстранихме черките.сложих го в осем бидона и направих разтвор три към едно (захар и вода) и прибавих към гроздето,но ми се струва че е доста гъсто.приятел ме посъветва да сложа още захар и вода,защото може да загори при печене.в момента съм сложил 50кг.захар и захарноста е 23.дайте съвет как да процедирам.материала е сложен в събота и вече ферментира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 20:10 

Най-добре не слагай сега вода. Ако има нужа преди варенето се слага. Ако го вариш на "селски" казан, казанджията ще си сложи колкото трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 08:58 
Аватар

Местожителство: Varna
23% захарност на джибра за ракия са много, а и щом джибрата е гъста е хубаво да се долее вода, за да се докара захарност 19-20%. Защо са много 23% единият фактор е температурата, при 15-16 гр. максимум на ферментацията протича бавно, има възможност да спре при 5-6% захарност. После главоболия :wallbash: Сищо така периода на тихата ферментация се удължава.
При добавяне на допълнително вода вече част от захарта е преработена. Как да се определи колко вода да сложим. Първоначалната захар е била 23% мери се захарноста преди да се добави водата примерно показва 21%, значи падна ла е с 2%. Колко трябва да е захарноста след добавяне на водата 20 -2=18%, защото ако е била 20% като падне с 2% щеше да е 18%.
В процеса на ферментация гъстотата ще падне няма смисъл повече да се разрежда със захарен сироп. Коригирай само захарноста с вода. Когато захарноста е 2-3% джибрата стой отгоре така лесно може да се прецеди и отдели и да остане само шара. Аз вчера извършъх тазаи процедура, 24 часа не бърках, с еди гевгир вадих шлюпките от повърхноста и изцеждахцю /мачках с ръце да отделя шарата/. Изцедената джибрата я сложи в бидон и добавих захарен сироп, ще стане ракия но с по ниско качество.
Иначе гъстият материал лесно се бърка с това приспособление:
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 10:43 

Преди да се вари материала, независимо какъв е (плодов или гроздов), се прецежда! Джибрите се хвърлят и се вари само бистрия разтвор! По този начин няма никаква опасност от загаряне. Ако има кисела жилка или за всеки случай преди варене се добавя сода за хляб ама това е друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 17:01 
Аватар

Прав си Жоро. Даже стандарта за правене на гросдова ракия глас, че след смилането на гроздето и източването на шатата джибрата се пресова но не трябва да се получава повече гроздов сок от 75л. от 100кг. грозде. Материала за ракия ферментира без шлюпки и чепки. Но в домашни условия трябва да си направиш и преса, ако нямаш преди завършване на ферментацията по начина който описах по горе.
За другият метод за отцеждане съм писал из форума но последният пит го доосъвършенствах. Удачен е да се използва когато джибрата се е потопила. Имам от сините бидони с черните капаци затварят се с обръч. Използвам за прецеждане две мрежи за рачило 1/1м. с големина на окото 3-5мм. Първата я слагам на гърлото на бидона отпусната навътре, да се образува торба и я захващам с обръча. Втората мрежа я слагам отгоре и наливам материала като се понапълни торбата вадя я изцеждам с ръце в бидона, хвърлям шлюпките и пак я слагам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 19:52 
Аватар

трябва ли да слагам лимонтозу,защото със захарта не съм слагал?колко си слага?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 20:38 
Аватар

7гр. на 10л. добавена вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 21:52 
Аватар

нали няма да е проблем да добавя лимонтузу след пет дни.материала съм го сложил в бидони и захар в неделя 17.10.2010.
ако не е проблем утре ще сложа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2010, 07:22 
Аватар

Лимонтозуто се слага когато разтваряш захарта. Сега няма смисъл да стресираш дрождите и без него ще стане материала.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София