Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ракия от дюли
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2010, 16:05 

Местожителство: София
Бреее че на какво друго да "удара",само дюли съм слагал...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2010, 18:55 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Да бе да май съм ударил нещо в повече щом му бъркам аромата! :megagrin: :D :) На какво освен на дюли?
В тия късно-есенни плодове дрожди има (не зная но малко). Освен че есеннта преминава в зима , и че без тампература и кулривирани дрожди ферментацията е трудна и бавна и че е почти невъзможна (без особенни грижи).
Ще стане щом имаш мерак. И ние ще узнаем какъв е резултата!
Като извариш да почерпиш (е макар и виртуално ) ние ще ще се радваме за успехите!!!
Още веднъж добра работа (по фементацията ) а на тия който четат НАЗДРАВЕ!!!
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 00:24 
Аватар

Тези, които варят ракия от дюли, какво са сложили на дъното в казана? Защото дюлевата каша по време на варене прегаря!
Моля, някой да ни каже нещо....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 01:48 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Принципно ако се варят гъсти каши, казанът не се затваря за около 40-45 минути, а огънят е на пълна пара. През тези минути се бърка. Защо? Ами избягва се загар и така джибрата се загрява доста по бързо от колкото без да се бърка. Когато температурата на кашата достигне около 50 градуса целзии, тоест запарва на пръста тогава едрите парчета и гъсотото на материалът изплува най-отгоре. Това е най-точният момент за добавяне на сухи плодове, треви, билки и т.н. , понеже тоя гъсточ не позволява на теа добавки да потънат на дъното и да загорят.Тогава се прекратява бъркането и се затваря казанът и шансът да загори е твърде малък. Дюли никога не са варили при мен, но смятам тая практика е приложивам за всякакъв вид каши. В краен случай може да се сложи плява (слама), само че такова нещо съм виждал само при джибровка и е адси стара "технология " и си мисля че все пак сотава някъв старничен вкус. Други колеги с опит да споделят!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 07:03 
Аватар

Местожителство: Varna
ijs най-добре прецеди дюлевата каша вземи една мрежа за рачило и с нея. В оцедената твърда част добави вода /добре е да е гореша от боилера/ разбъркай хубаво и прецеди отново. При по ниско алкохолните джибри по добре се отделят ароматите. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 10:28 

ферментиращата маса никак не е гъста ,тъй като смлях всичко с месомелачка след термична обработка на дюлите.Друг е въпроса какво ще се получи,защото нещо уж ври а стои на 9-10% захарност от 3 дена...иначе мирише на алкохол.
Ще изчакам още 5-6 дена като вечер ще подгрявам част от джибрата,въпреки че тя е на топло-приблизително 14-15 градуса...може би и за това по бавно ферметира накрая,просто иска малко по топло???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 12:04 
Аватар

Като съвет за затоплянето в една 10л. туба от минерална вода налей гореща вода от бойлера затвори тубата с капачката и я потопи в материала. Бидона го завии с две одеала. Сутрин и вечер може да сменяш водата в бутилката с гореща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 12:27 

даа бях се сетил за нещо подобно,обаче така съм напълнил бидона че няма място за такава бутилка...както и за по-малка)))Хитро!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 00:36 

Местожителство: Асеновград
ilu6a. Това е същия щам дрожди като турбо дрождите те работят от 20 до 40 градуса и са много добри лятото ама сега е трудно да работиш с тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 09:40 

Дааа то си пише на опаковката...но аз се надявах в къщи,защото съм на парно да е достатъчно топло...
Но както се оказва не е достатъчно-почнах да подгрявам с една духалка вечерно време и сутрин ,като през останалото време бидона плътно е завит с едно одеало!
ще го подържа така подгрявайки го до края на другата седмица,и ако няма понижение на захарноста-ВАРИМ ТАКА!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 10:13 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
По повод на притесненията на ilu6a за ниската температура ми хрумна начин за подгряване.Ако имаш електрическо одеало защо не пробваш да завиеш бидона с него.Но като чета че си на парно май такова нещо не ти е било нужно.Идеята я взех от една инсталация в която тръбопроводите имаха нагреватели (ел.) и бяха изолирани.
Като предлагам тая идея трябва да се знае че е в суров вид,никога не съм я ползвал и не знам какъв ще е ефектът.
Смятам че няма да допусне понижаването на температурата,ако не може да я повиши.Има и опасност от ел.ток ако се намокри може да те удари,освен това има и опасност от семейно битови разправии.
Струва ми се че досега не сме дискутирали подгряване на ферментационна каша,е Петьо е пионер със своята водна грейка но за други не се сещам.
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 16:24 
Аватар

Миналата година март месец така ме мъчеше една ечемичена джибра, бях сложил малко мая, но псле добавих мая и с водната грейка и две одеала оправих работата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 19:54 

ijs написа:
Тези, които варят ракия от дюли, какво са сложили на дъното в казана? Защото дюлевата каша по време на варене прегаря!
Моля, някой да ни каже нещо....

Приди година откарах моето джибре на един познат да ми го свари и той ми демонстрира как се справя със загарянето на материала. Взе и отдели течната част от гъстата, течната я изсипа в казана а гъстата я сложи в чувал (старите конопени мисля че са) и го завърза отгоре и го сложи и него в казана. След това затвори казана си го вари по стандартният начин. Накрая, като всичко беше готово отвори казана и издърпа чувала навън, а течната част я изсипа от казана. Не съм много вещ, но мисля че по този начин няма шанс да загори, какъвто и да е материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 21:19 
Аватар

Г-н Симеонов шлюпките и твърдата част на гроздето и плодовете са богати на най различни органични съединения, по принцип при дестилацията на ферментирли плодови каши се стремим да получим етилов алкохол и някъкъв приятен аромат, за литър или два повече ракия има ли смисъл да товарим цялото количество краен продукт с най различни отрови и когато прекалим с употребата му да ни боли главата. За това е препорачителни да се отделт твърдата част от джибрата, а и така няма да загори казана. Че при вашият случай е било по добре да се оцеди хубаво съдържанието на чувала и да се вари без твърдата част, а и в зависимост от видъ на материал от който е чувала при варенето той може да предаде специфичен аромат на ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2010, 10:11 

petiomalchev написа:
а и в зависимост от видъ на материал от който е чувала при варенето той може да предаде специфичен аромат на ракията.

Не случайно казах, че не съм много вещ във варенето на ракия (а по консумацията) :lol: , но ракията си беше перфектна и нямаше никакъв специфичен аромат

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София