Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 26 Май 2018, 11:29 Дата и час: 26 Май 2018, 11:29

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 332 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 08:31 
Аватар

Местожителство: София
Благодаря за съвета, Мони.

Дюлите дойдоха малко повече - 180 кг. Разпределих ги в 2 съда - 350 и 120 литра и по твоята схема след малко ще добавя 55 кг захар в големия и 15 кг в малкия и съответно 160 и 50 литра вода. Температурата в мазето е 14-16 градуса, ще затопля малко с духалка и оттам дрожди за трудна ферментация, активатор и един ензим - Депектил кларификасион, който ще ползвам за първи път, но според производителя е идеален както за бели вина, розета и сайдер, така и за дюлева мъст. После ще докладвам за резултатите.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 23:51 
Аватар

Зачетох се в сайта на Виктор за въпросния ензим-Дипектил кларификасион.И колкото повече чета,толкова повече неща не са ми ясни.Само мъст ли ще се вари,или и плод?Става въпрос за дюли.Каква е дозата-посочена е само за бели вина и розе,а за ябълковия сайдер и дюлевата ракия човек трябва да се чеше умно по главата.Толкова ли е трудно да се напишат някакви стоиности,още повече че такива количества ензими се ползват от любители?Колко е нетното тегло-посочено е само брутото-150 гр.Според мен продажбите трябва да са коректни,а не да играем тото.Затова ще помоля Виктор за повече пояснения.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 20:49 
Аватар

Огромен прогрес с дюлевата одисея. :)
В събота прместих бидона от мазето където беше14-15 градуса в котелното помещение. "Коктейлното" е тесничко, но 1-2 бидончета се събират. През нощта температурата е 25-26 градуса, през деня поради високите външни температури се гаси и вътре е 18- 20 градуса. Захарността на дюлевата пращина веднага падна с 4-5 %. Две седмици се въртеше около 10% захарност, а сега за 5 дни падна захарността, бях се отчаял.
Да чакам ли да падне до 0% или мога да 2-3 % захарност да пека? Сърбят ме ръчичките за другата събота и не ми се чака повече . :megagrin:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 12:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
gizdo007 написа:
Да чакам ли да падне до 0% или мога да 2-3 % захарност да пека? Сърбят ме ръчичките за другата събота и не ми се чака повече
Опитай я на вкус, ако не сладни
е добре, ако има и леко горчив вкус още по добре....на казана.... :D
Пс загубите при такава захарност са не значителни, а може и захарометъра да те лъже
поради високия алкохол, така че опитвай както ти казах---- и в казана ;)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 12:55 
Аватар

Колко незначителни ще са монка? Два литра да имаш загуба не е малко. Ми това са си три бутилчици отгоре.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 14:31 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
На 100л са 200-300 милилитра(чиста ракия) и още толкова паток, по мои практически познания.
Не е болка за умиране. Но както си решиш....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 14:44 
Аватар

Преди ги изчислявах така: 20% захар на 100 л (говорим само за течност) са ти 20 кг
Процент на захаромера ти е килограм захар, демек ако е на 3% все едно има 3 кг захар неусвоени в материала. 3 кг захар - 3 бутилки :) Това обаче май не е точно така. Мисля си, че при дестилиране ще тръгне на по-слаб градус и загубите ще са по-големи.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 15:55 
Администратор
Аватар

L34 написа:
20% захар на 100 л (говорим само за течност) са ти 20 кг

:lab: При 20% в 100 л има 21,6 кг захар. От тях теоретично излизат 14,8 л спирт, а на практика...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 21:13 
Аватар

Аз днес внесох дрожди в два бидона по стотина литра. В единия е само дюли, а в другия има и круши и ябълки. Дюлите в казана само да заврат и с пасатор - общо взето материала е пюре. По 7 кг. захар на бидон сложих.
Утре мисля да проверя дали са започнали да работят дрождите...или има време, да не бързам толкова ?! :?
Дрождите са: "Fermactive FCD". Постарал съм се температурата в помещението да е 16-17 °C.
Надявам се всичко да протече нормално, понеже ми е първи опит с дрожди през студените месеци. Досега съм приготвял многократно през лятото от първите круши, но без дрожди .

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 23:26 
Аватар

Не мога да разбера защо дюлите ги правите на пюре-за да загорят по лесно при дестилирането ли?Според мен това не е необходимо,ако не се слага лимонена к-на.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 09:08 
Аватар

Вече спокойно мога да препоръчам дрождите, които използвах за дюлевата мъст - Витилевюр кварц от агроаптеката в Красна поляна. За шампанско и затруднена ферментация са и ми свършиха неочаквано добра работа. На 1 ноември заложих 400 литра дюлева мъст (плодът е нарязан на кубчета 2-3 см) със захарност 21. На 15 ноември захаромерът беше на 0 (меря плътност), а тази сутрин е вече под нулата и още шуми леко. В петък съм запазил час за казан. При залагането температурата в помещението беше 18 градуса, после слезе до 15-16, а по време на ферментацията температурата вътре в съдовете беше около 16-17 градуса. Сложих също така активатор и ензим и бърках сместа сутрин и вечер. За сравнение - през август, при много по-благоприятни температури, сливите изферментираха напълно за 4 седмици, а дюлите сега - само за 2.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 11:14 
Аватар

Няма 24 часа и джибрата доста агресивно ферментира :party: Не очаквах точно толкова бърз ефект при тези температури! Тези дрожди които казваш ,че ползваш ще ги пробвам догодина! А относно въпроса за пюрето и загарянето в казана - метода със сизалените чували върши идеална работа! От личен опит съм се убедил и не искам да споря с никой относно това дали става така, дали е правилно или не...при мен работи безотказно!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:26 
Аватар

На мен пък шапката ми преди малко беше потъмняла. Бъркам сутри и вечер и сега вечерта седеше някак тъмна, все едно не съм бъркал няколко дни. Да не му е топло? Температурата е към 25 градуса в помещението.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:29 
Модератор

Местожителство: Дупница
Премери към колко градуса е в долния край на бидона и в шапката! :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 06:52 
Аватар

Местожителство: Плевен
Това,че шапката потъмнява е нормално за дюли и ябълки.Като срежеш дюля или ябълка,нали след малко потъмнява.

Върнете се в началото

[ 332 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]