Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 27 Апр 2015, 10:54 
Аватар

Добре аз, ще го преведа а ако нещо не е така- коригирай го.

Нишесте.Много плодове, например ябълки ,круши,дюли ,в недозряло състояние съдържат значително количество нишесте( до 5% и повече).Особено много нишесте се съдържа в зимните сортове, затова те могат да доузряват при съхранение. В узрелите плодове нишестето е под 1%.

Така, че става дума за цели 5% нишесте, което именно е проблема при ферментация на дюли според мен. Затова е и широко разпространено мнението че дюлята има 6-7 % захарност, а тя е почти двойна. Само, че нишестето обикновено го губим.
Цитата не е от форум, а от учебник за техникуми от хранително вкусовата промишленост по специалност " винарство". Цитата е от глава 19. Ето го оригинала :
http://wine.historic.ru/books/item/f00/ ... ndex.shtml

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2015, 07:49 
Аватар

А за моето леко нагарчане някой ще сподели ли лек.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2015, 08:55 
Аватар

Местожителство: Плевен
По-скоро проблема за ферментацията на дюлите е студа,а не нишестето,защото дюлите се залагат късно и винаги ги ловят студовете.Нишестето е проблем при варенето,при по-гъст материал лесно загаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2015, 10:20 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
vnnaidenov написа:
По-скоро проблема за ферментацията на дюлите е студа,а не нишестето,защото дюлите се залагат късно и винаги ги ловят студовете.

Дюлите може да се съхраняват спокойно до пролетта(стига да не са наранени) и тогава да се
залагат за ферментаия :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2015, 11:31 
Аватар

Местожителство: Плевен
Но сърце юнашко не трае до пролетта :megagrin:
Не че не ги варя все тогава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2015, 11:53 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Когато материала престои полуготов цяла зима има загуби на алкохол
Така че тренирай ''сърцето'' :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 09:22 
Аватар

Здравейте! Някой по южната дъга на София да сварим 50-ина литра джибри? Извадил съм плода, само течност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 11:56 
Аватар

Местожителство: София
Нямах нерви да рендосвам и сложих в котела 50кг почистени дюли да ги сваря. На тези 50кг варена дюла мисля да сложа 15кг захар на 40л вода и да посея дрожди за бяло вино. Добре ли е отношението между плода и захарния сироп ? Не намерих специални дрожди за плодова ракия и ме посъветваха в агроаптеката за тези за бяло вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 13:14 
Аватар

Съотношението е добро, но водата може би ти е много.Смеси сиропа с варените дюли, и като разбъркаш добре виж колко е захарността.Когато се варят дюлите пускат повече сок.Докарай захарта до 20-22% та да ти е мирна главата. Те ще пуснат още малко сок така че се придържай към горната граница.
Аз тази година имам 80 кг брани от ръка, и ще ги оставя да угният добре.Всичко което има и най-малко нараняване го почиствам, рендосвам и във фризера. Това са десетина дюли на ден и не е изморително.Има още за бране , но майката му е търпение.
Аромата как беше при варенето? Варил съм веднъж и "ароматизирах " махалата. Повече от 60 градуса не е желателно , и дори тогава много от него се губи.Правил съм сравнени с едносортни дюли и разликата е осезаема.Тогава обаче имах половин тон и бая си поиграх.Правих и без никаква захар, и със захар ,и варих, и стъргах на ренде. С рендето е ужас ама последните 5 литра ги пия сега. Фантазия.Нямат грам добавена захар, но това беше заради количеството. Такава година е веднъж на десет. Сега ще е със захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 16:21 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет баджо,ще ми е любопитно да споделиш разликата от тази без захар,и тази,която гласиш със захар! Правил съм със захар и беше "миризлива"" :) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 19:08 
Аватар

Да ти кажа честно разликата се усеща, ако и двете са на масата. Без захар си е по-мека.В аромата почти няма разлика.Задължително прокарвам какъвто и да е дестилат през почти изтощено буре. Дъбови са ми и двете, и пускат лек цвят, но не придават допълнителен привкус. Аромата силно зависи от сорта и до колко са узрели дюлите.Моите бяха от два сорта и това си личеше. Както и при муската, когато са пожълтели, но още не са угнили е най-силен, и постепенно със съзряването намалява, но пък усвоимите захарите се увеличават. Още се двоумя дали да не пробвам тази реколта с ензим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 21:58 
Аватар

Сварих дюлите в котела за компоти и когато водата завря риших да сложа вътре и захарта. Стана огромна бака с компот. :) Отделих и пасирах плода и досипах водата в бидона. По този начин не хванах точните литри на водата, може би са около 50л. Реших да премеря захарното съдържание, след като омешам сиропа и кашата и ако се наложи да коригирам. Захаромера ми показа 21 % и мисля да сипя 10л вода, за да докарам до 18-19% захарност. Какво ще кажете?
Другото, което ме притеснява, е че котела, който варих е железен и отвътре имаше ръжда. Като си облизвах пръстите да усетя аромата ми оставаше вкус на метал. Този вкус дали ще се махне след време или ще ми развали ракиятя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 22:29 
Аватар

Имаше няколко теми за дюлева, някъде бях споменал че насякох с брадва малко количество.След десетина минути, тя стана тъмно лилава и замириса на "желязо". Насеченото смесих с рендосано и не се усети в ракията.Количеството му беше обаче под 5 %.
Според мен 22% захар си е по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 22:46 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Човек като има мерак,познания и плод...нещата се получават!!
https://www.youtube.com/watch?v=W13BieMZjTo
На някой колега да му се намира информация за книжлето на проф.Petar Durman......Rakija i rakijski kotlovi...!???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 23:27 
Аватар

Никъде не намерих из форума за вкуса на желязо и може ли да се премахне ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София