Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015, 18:51 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
gizdo007 написа:
Никъде не намерих из форума за вкуса на желязо и може ли да се премахне ?
Вкуса на желязо идва от казана(некачествен казан, лула и др.) има ръжда някъде в него,
преварка на друг казан..... :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 15:59 
Аватар

Някой може ли да каже просто и ясно, защо трябва да се слага ензим на дюлите или като цяло на плодове с повече пектин. Това което намерих е че ензимите имат пектин естераза, която помага за разграждането на пектина до метанол, а точно това не искаме.
При виното е ясно че пектина може да пречи на избистрянето, филтрирането и т.н. но при ракия от дюли или ябълки, това не са неща които ни интересуват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 16:46 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Дюлите са много твърд материал и втечняването му дава съществени предимства. Метанолът в случая е необходимото зло и въпреки че е най-популярното вредно вещество в ракията, не бих казал, че е най-важното.

С пектиназата и пектинстеразата можем да увеличим метанола и до граничните стойности и дори да ги преминем. Косвено снижаваме концентрацията му, като подзахаряваме материала - така единица метанол ще се разпределя на по-голямо количество готов продукт и пак се влиза в нормата. Тъй като в дюлите пектинът е доста, въпрос на калкулация е колко захар е нужна - аз поне не съм се заемал да го смятам.

Понякога, за подобряване на вкусовите качества, дюлевата каша се вари преди посаждането на дрождите. В този случай метанолът практически изчезва и гарантираме достатъчно стерилна среда за перфектна ферментация.

Метанолът винаги присъства, дори и когато се ферментира без плода, да не говорим за случаите, както някои оставят материала за дестилация през пролетта...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 10:38 
Аватар

Здравейте на всички. Повече от година чета форума но от днес официално вече ми работи регистрацията.
Сега съм на тема дюли.Ето какво направих до този момент.https://photos.google.com/u/0/photo/AF1QipNoJ_q2CkyOK2NmUQCWzYGRBkzMj-gR1_-xzo3Q
Нарязах дюлите на кубчета след това в месомелачката. Материала е около 40кг. дюли. Добавих 13кг. захар и вода. Захарността я докарах до 21. След престояване една нощ при оглед дюлевия материал се оказа паднал на дъното.Това според мен ще рече, че не е започнала ферментацията. Сега ще потърся плодови дрожди за да ги добавя към материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 13:11 
Аватар

Дюлевата каша е адски гъста. Минаха 2 седмици, откакто заложих дрожди и захарта е паднала едва на 11% . Кашата така гъста ли ще си остане докрая или ще разреди малко? В момента като разбъркам и е гъсто като желе.
Мога ли като реша да печа да сложа и патока от гроздовата ракия или не е хубаво да се мешат ароматите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 11:03 
Аватар

Въпрос към опитните колеги: след като с кума ми обрахме дюлите в двата двора имаме около 150 кг плод, изчистен и нарязан на кубчета. Днес мисля да ги метнем, третирани с гореща вода, по бидоните. Ще ги засипя с 9-10 кг наличва захар. Имам 1 доза дрожди за трудна ферментация и активатор, които ще добавя, утре ще сложа още 2 плюс 2, а във вторник-сряда ще разбием всичко с бъркалка за строителни смеси. В кюпа ще сложим и 10 грама от ензима Депектил кларификасион. Питането ми е за да стане читава ракия колко общо захар и вода е разумно да се добави към това количество дюли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 19:02 
Аватар

Stranger написа:
имаме около 150 кг плод, изчистен и нарязан на кубчета.
Не знам с какви съдове разполагаш но аз бих направил така;
Разпределям дюлите в 4 бидона(100л) по равно на всеки бидон слагам по 50л вода и
14-15 кила захар(трябва да мериш със захаромера).Тази джибра може да се вари спокойно без разреждане на казана,иначе ако разпределиш в три бидона пак същата захар сместа ще е много гъста и ще се наложи разреждане с вода на казана да не загори,което води до преварка на материала задължително...... Успех...
П,с.захарометъра да не превишава 21% и не по малко от 20% захарност за бърз резултат,
иначе може и по голяма захарност но трябва време.... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 08:31 
Аватар

Благодаря за съвета, Мони.

Дюлите дойдоха малко повече - 180 кг. Разпределих ги в 2 съда - 350 и 120 литра и по твоята схема след малко ще добавя 55 кг захар в големия и 15 кг в малкия и съответно 160 и 50 литра вода. Температурата в мазето е 14-16 градуса, ще затопля малко с духалка и оттам дрожди за трудна ферментация, активатор и един ензим - Депектил кларификасион, който ще ползвам за първи път, но според производителя е идеален както за бели вина, розета и сайдер, така и за дюлева мъст. После ще докладвам за резултатите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 23:51 
Аватар

Зачетох се в сайта на Виктор за въпросния ензим-Дипектил кларификасион.И колкото повече чета,толкова повече неща не са ми ясни.Само мъст ли ще се вари,или и плод?Става въпрос за дюли.Каква е дозата-посочена е само за бели вина и розе,а за ябълковия сайдер и дюлевата ракия човек трябва да се чеше умно по главата.Толкова ли е трудно да се напишат някакви стоиности,още повече че такива количества ензими се ползват от любители?Колко е нетното тегло-посочено е само брутото-150 гр.Според мен продажбите трябва да са коректни,а не да играем тото.Затова ще помоля Виктор за повече пояснения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 20:49 
Аватар

Огромен прогрес с дюлевата одисея. :)
В събота прместих бидона от мазето където беше14-15 градуса в котелното помещение. "Коктейлното" е тесничко, но 1-2 бидончета се събират. През нощта температурата е 25-26 градуса, през деня поради високите външни температури се гаси и вътре е 18- 20 градуса. Захарността на дюлевата пращина веднага падна с 4-5 %. Две седмици се въртеше около 10% захарност, а сега за 5 дни падна захарността, бях се отчаял.
Да чакам ли да падне до 0% или мога да 2-3 % захарност да пека? Сърбят ме ръчичките за другата събота и не ми се чака повече . :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 12:06 
Аватар

gizdo007 написа:
Да чакам ли да падне до 0% или мога да 2-3 % захарност да пека? Сърбят ме ръчичките за другата събота и не ми се чака повече
Опитай я на вкус, ако не сладни
е добре, ако има и леко горчив вкус още по добре....на казана.... :D
Пс загубите при такава захарност са не значителни, а може и захарометъра да те лъже
поради високия алкохол, така че опитвай както ти казах---- и в казана ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 12:55 
Аватар

Колко незначителни ще са монка? Два литра да имаш загуба не е малко. Ми това са си три бутилчици отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 14:31 
Аватар

На 100л са 200-300 милилитра(чиста ракия) и още толкова паток, по мои практически познания.
Не е болка за умиране. Но както си решиш....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 14:44 
Аватар

Преди ги изчислявах така: 20% захар на 100 л (говорим само за течност) са ти 20 кг
Процент на захаромера ти е килограм захар, демек ако е на 3% все едно има 3 кг захар неусвоени в материала. 3 кг захар - 3 бутилки :) Това обаче май не е точно така. Мисля си, че при дестилиране ще тръгне на по-слаб градус и загубите ще са по-големи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 15:55 
Администратор
Аватар

L34 написа:
20% захар на 100 л (говорим само за течност) са ти 20 кг

:lab: При 20% в 100 л има 21,6 кг захар. От тях теоретично излизат 14,8 л спирт, а на практика...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София