Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 21:13 
Аватар

Аз днес внесох дрожди в два бидона по стотина литра. В единия е само дюли, а в другия има и круши и ябълки. Дюлите в казана само да заврат и с пасатор - общо взето материала е пюре. По 7 кг. захар на бидон сложих.
Утре мисля да проверя дали са започнали да работят дрождите...или има време, да не бързам толкова ?! :?
Дрождите са: "Fermactive FCD". Постарал съм се температурата в помещението да е 16-17 °C.
Надявам се всичко да протече нормално, понеже ми е първи опит с дрожди през студените месеци. Досега съм приготвял многократно през лятото от първите круши, но без дрожди .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 23:26 
Аватар

Не мога да разбера защо дюлите ги правите на пюре-за да загорят по лесно при дестилирането ли?Според мен това не е необходимо,ако не се слага лимонена к-на.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 09:08 
Аватар

Местожителство: София
Вече спокойно мога да препоръчам дрождите, които използвах за дюлевата мъст - Витилевюр кварц от агроаптеката в Красна поляна. За шампанско и затруднена ферментация са и ми свършиха неочаквано добра работа. На 1 ноември заложих 400 литра дюлева мъст (плодът е нарязан на кубчета 2-3 см) със захарност 21. На 15 ноември захаромерът беше на 0 (меря плътност), а тази сутрин е вече под нулата и още шуми леко. В петък съм запазил час за казан. При залагането температурата в помещението беше 18 градуса, после слезе до 15-16, а по време на ферментацията температурата вътре в съдовете беше около 16-17 градуса. Сложих също така активатор и ензим и бърках сместа сутрин и вечер. За сравнение - през август, при много по-благоприятни температури, сливите изферментираха напълно за 4 седмици, а дюлите сега - само за 2.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 11:14 
Аватар

Няма 24 часа и джибрата доста агресивно ферментира :party: Не очаквах точно толкова бърз ефект при тези температури! Тези дрожди които казваш ,че ползваш ще ги пробвам догодина! А относно въпроса за пюрето и загарянето в казана - метода със сизалените чували върши идеална работа! От личен опит съм се убедил и не искам да споря с никой относно това дали става така, дали е правилно или не...при мен работи безотказно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:26 
Аватар

На мен пък шапката ми преди малко беше потъмняла. Бъркам сутри и вечер и сега вечерта седеше някак тъмна, все едно не съм бъркал няколко дни. Да не му е топло? Температурата е към 25 градуса в помещението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:29 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Премери към колко градуса е в долния край на бидона и в шапката! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 06:52 
Аватар

Местожителство: Плевен
Това,че шапката потъмнява е нормално за дюли и ябълки.Като срежеш дюля или ябълка,нали след малко потъмнява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 10:46 
Аватар

Аз да отбележа - ферментацията протича нормално, втори ден вече. Запалена кибритена клечка угасва малко над ръба на бидона, което ме кара да мисля, че количеството на отделяния CO2 е много-голямо. Доста бурна ферментация. Занапред по-често ще ползвам дрожди! Следващия път се надявам да пиша за душевната наслада, която ми носи дестилата от тази вряща плодова каша!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 08:37 
Аватар

Странна работа се случва с тази шапка. Вместо да намалява, тя от ден на ден става все по- буйна и повече надига. Захарността в момента е между 2 и 0%, а шапката от 2 дни става една тъмна към зелено направо и е като пяна. Надига се много повече отколкото в началото на ферментацията. Притеснявам се в тези 12 часа между бърканията да не вземе да хване мухъл... Има ли такава вероятност с този зелиникав цвят дето избива? Решил съм твърдо в събота да пека, но дотогава дали да не прецедя гъстото и да го отделя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2015, 10:49 

Нищо няма да и стане на шапката...Спокойно си вари в събота...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 14:45 
Аватар

Току-що сварих за сефте дюлева ракия. Резултатът от 400 литра мъст - 55 литра на 52-53 градуса, 20 литра патоки на около 30 градуса средно, отделени в началото почти по 2 литра от двата казана. Не остана място да добавя предишните патоки, та това е от 180 кг плод, 68-69 кг захар и вода.
Какви изводи си направих: дюлите не ги варих и пюрирах, а само ги нарязахме на ситни кубчета 2-3 см. Ароматът на ракията е идеален и нямаше и намек за загаряне. Казанджията се подсигури допълнително, като загря сместа до 50-60 градуса с бъркане и чак тогава затвори плътно куполите. Друг важен момент - дрождите. Използвах Витилевюр кварц (описах в предишен пост как протече ферментацията) и определено ще залагам на тях за плодови смеси. Сега умувам за омекотяването на дюлева (наред с аерирането с помпичка за аквариум), та ако някой подскаже хитринки, ще бъда благодарен. Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 11:53 
Аватар

Аз в момента пека. Прецедих с мрежа гъстото и сложих само сока. За вода нямах място, защото казанчето ми е 60л. Засега върви добре и не загаря. Трети литър тече на 60 градуса и стискам палци да изкарам 10-на литра.
Има ли стандарт за цвета на дюлевата ракия? Боядисва ли се с чипс или се държи прозрачна?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 12:55 
Аватар

Провал,
На 5-я литър май дадох повече огън и ракията замириса на пушек.... Отделих я и сега имам 5л читава и 5л миришеща на дим.
Да преваря ли всичко заедно с патоките или няма да се оправи и тази миришещата да я изхвърля?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 14:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
НЕ....Опушена ракия трудно се оправя или по точно не се оправя.
ако е смесиш с другата за преварка и тя ще замирише на пушек.... :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 16:10 
Аватар

Моят съвет е да не изхвърляш опушената ракия. Като ми остане време ше пусна една рецепта за настойване на дефектни ракии с билки от статия на проф. Димитър Цаков. И той казва, че вкусът на загоряло не може да се оправи изцяло, но нещата може да се подобрят.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София