Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 09:57 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте! Имам един материал за преваряване/ леко кисела крушова, патоки, разни ракии подаръци които не ми харесват/.Като докарам 30% ще се съберат 60 литра количество. Имам възможност да заредя с джибри една кофа от латекс/25 литра/ с дюли. Колебанието ми е дали дюловата мъст ще е достатъчна да придаде вкус/е, то ще се получи някаква кавър версия на дюлова/ или да не се занимавам с глупости. Да взема да си направя чиста преварка :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 14:59 
Аватар

Не знам дали моят пример ще ти помогне, но все пак...
И на мен ми се събраха 70л патоки от близо година време - грозде, ябълки, круши, белвици, джанки, сливи, с една дума - Плодовиц :)
Предварително си оставих близо 25 литра /1 кофа от латекс/ от по-гъстата фракция от гроздовата пращина, която сложих в казана за преварка заедно с горния микс. Нямах кой знае какви очаквания - просто исках да ги разкарам всичките тези туби и дамаджани. Обаче резултата надмина и най-добрите ми очаквания. Ароматът не се наемам да го определя, но на вкус по ми хареса от автентичната гроздова от мерло и каберне :o
Дали е виновна тази кофа с грозде или случайната комбинацията от плодови аромати се оказа сполучлива, не знам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 19:04 
Аватар

Виден колега от форума ни, прочут с прекрасната си дюлева ракия слага в казана и прясна дюла. Плод. Измит, изчистен от семките. Колко бройки слага (килограми) си е негова тайна... :winkgrin:

Съвета ми е: действай смело. Резултата ще надмине очакванията ти. Стига да не слагаш загорели истории. Това няма оправяне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 09:19 
Аватар

Почнах да действам. Мислех, че имам повече дюли, но след като ги изчистих излезнаха около 3 кг. Съгласих се с теорията на Баджо ,че при варене се губи част от аромата. Реших да пробвам варианта/мисля, че Грозев беше споделил своя опит/ и ги засипах с 2кг.захар и ги оставих до лирата в банята- това вчера вечерта. Сутринта захарта се беше стопила, дюлите ухаеха чудесно и бяха пуснали сок. Довечера смятам да им сипя вряла вода шест литра и ги запаря. Като изстинат ще меря захарност и ще коригирам при нужда. Питането ми е, колко мая на д-р Йоткер да сложа/ при това количество материал е безсмислено да се занимавам с дрожди/? Все пак гоня аромат и ме е страх после да не остане някакъв мирис на мая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 18:19 
Аватар

Малко като спам в темата, но да попитам понеже днес мерих захарност за пръв път, с ново закупения захаромер.
В мензура от 250 мл. сипах прецедена мъст от дюлевите джибри с t 15°C. Захаромера показа 5 на скалата. Въпросът ми е това ли е точният процент или трябва да го пресмятам заради температурата? Както е при спиртомера...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 18:21 
Аватар

Хайде и аз барабар Петко.... :megagrin:
За пръв път правя ракия от дюли, или да съм по точна....ракия изобщо. :)
И аз като всички изчетох всичко, но като начинаеща все още се питам, дали всичко е по план, затова моля експертите за съвет.
Ето моя материал.
20 кг. изчистени дюли и настъргани на ренде. Захарност на дюлата 12%
20 кг. захар + 60 л вода (захарен сироп)
Смесени в 100 л. бидон на 13-11-2015 г. в помещение където е 18 градуса. Захарност на материала 22%
На 1 ден се получи калпак, плода е отгоре.
Бъркане всяка сутрин и вечер. (проба със запалка преди разбъркване, пламъка гасне), при разбъркване се получава пяна.
Днес на 10-ия ден, мерих захарността, беше 21%.

Знам, че трудно фермертира и че може би трябва да сложа дрожди или мая.

Ама какво ако не сложа? Значи ли че ще стане чак пролетта :?

Моля да ми помогнете. Какво да правя, да спра ли сега да я бъркам или да продължа. Да чакам ли още 2 седмици и пак да видя колко е захарта или не.

По принцип искам да е без дрожди и мая. Ще мога ли тогава да пия ракия около нова година или не :D

Мерси предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 18:34 
Аватар

Първо, добре дошла във форума. Със сигурност ще ти помогнат знаещите и можещите тук. Аз не бих се наел. След като в началото не си сложила питомни дрожди, мисля че вече е късно за тях. . Ще трябва да се въоръжиш с търпение или ако някоя от умните глави не измисли нещо за придвижване на нещата по- бързо. Успех и :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 18:55 
Модератор

Купи си дрожди за трудна ферментация (струват около 2 лв.) и ги добави към материала. Хубаво е при добавянето да позагрееш както помещението така и материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 20:46 
Аватар

Местожителство: Плевен
Ако бидона е на топло,ще пиеш ракия за нова година.
Има шапка,прави пяна при разбъркване,значи има "някаква"ферментация,
Но 21 градуса на десетиия ден за мен е чудна работа.
Трябвяше да е спаднала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 20:56 
Аватар

Топло, топло - колко да е топло. Дайте температурен диапазон да не ги претопли..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:02 
Аватар

Здравей Beff,

разбрах от форума, че ако сложа дрожди за трудна ферментация ще подпомогна процеса, но моя въпрос е какво ще стане ако не сложа. Означава ли че просто ферментира бавно.

Един мой познат ми каза че на 10-ия ден трябвало да се вижда бълбукане (нямам представа как изглежда това) и че захарността трябва да е спаднала на 15-16. Той също каза утре да сложа дрожди иначе може и да изхвърля всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:03 
Аватар

18 градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:05 
Аватар

наистина ли е късно. :cry:

ще пробвам все пак

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:06 
Аватар

Местожителство: Плевен
Топло-топло,под юргана.
Ако е от 15 градуса нагоре за това време си е топло.
Моето второ вино ври с пълна сила,макар че температурите при него нощем падат към 7-8 градуса.
Ноооооо на първото посях дрожди,които вероятно са останали и за второто и бачкат яко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:13 
Аватар

блазе ти vnnaidenov
надявам се за мен да не е късно за дрождите.
ако трябва ще пусна една духалка в помещението за да го стопля още въпреки че в помещението има котле и наистина е 18 градуса. До колкото разбрах 18 градуса е ок за ферментация.

Поне се радвам че все пак има "някаква" ферментация. Но тъй като съм решила да пия дюлева ракия за нова година, ако може и за Коледа още, утре ще сложа дрожди пък каквото ще да става.

Вие пък ми стискайте палци да помогне. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща

Часова зона: Европа/София