Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 358 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 21:13 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не знам дали не е късно за дрожди.Изчакай малко да се включат старите кадри,че в момента няма никой от тях и съм сигурен ча ще ти дадат отговори на всички въпроси.
Излишно е да повишаваш температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 22:24 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Никога не е късно за дрожди :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 09:44 

никога не съм правил плодова камо ли дюли но тази година и аз се хванах и имам един бидон ,който от 15 дни стои 10% дайте съвет за подходящи дрожди ,че вече започват да ме дразнят и ще ги сваря така както са не ферментирали :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 13:19 
Аватар

За дрожди препоръчвам силно Витилевюр кварц - носят на алкохол до 17 об.%, температурен диапазон за ферментация от 10 до 32 градуса Целзий (все пак е излишно да тестваме долната граница, т.е., ако има как температурата да е поне 16-17 градуса, най добре 20-22). Проверени - при първото залагане тази година сложих 4 пакетчета в 400 литра мъст и свалиха от 21 до 0 за 15 дни. Вчера заредих нови 100 литра - ври и кипи, довечера ще меря контролно. Съветът ми е преди посявката да се добави пакетче Фосфат композе, а за дрождите - мини стартер - за 1 пакетче 200 мл хладка вода, 2 с.л. захар и след 20-ина минути посяване. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 13:53 

добре ама никъде в интернет не ги намирам

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 14:02 

аз ти препоръчвам тези:
http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80 ... lore-bo213

Показателите са същите...даже малко по-добри по отношение толерантност към алкохол.

Апоропо там има и Vitilevure B

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 14:30 
Аватар

Цитат:
ika написа: добре ама никъде в интернет не ги намирам

Аз си ги купувам от агроаптеката в Красна поляна, София, предполагам, че ги има и по останалите.

Цитираните от Винарко наистина са със сходни показатели, така че би трябвало да свършат отлична работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 18:40 
Аватар

На мен вече десети ден дюлевите джибри ми ферментират с тези: http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80 ... active-fcd
Разликата с другите, които колегата предлага е в температурния диапазон. Днес мерих захарност беше 4,5 и на двата бидона. Предполагам ,че скоро ще ги дестилирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2015, 10:30 
Аватар

здравейте момчета и може би момичета

не мога да не се похваля.
вчера премерих отново захарността и от 21 беше паднала на 19. За мен това значи че не всичко е загубено, и затова реших да пробвам първо с активатор за ферментация вместо дрожди.
казах си, ако нищо не стане мога винаги след 2 дена да мина на дрожди.

вчера сипах активатора и днес, ура :klatsch: .....материала бълбука.

може би е рано да се радвам....но като начинаеща всяка стъпка ми доказва че мога.

та сега.....искам да ви попитам: от тук нататък накъде.
да бъркам ли сместа или да я оставя да си почива....ама да не мухляса отгоре?
кога да премеря отново захарността?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2015, 10:53 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
mamin написа:
да бъркам ли сместа или да я оставя да си почива....ама да не мухляса отгоре?
кога да премеря отново захарността?
Бъркай всеки ден поне по веднъж.
а захарността е мери когато си пожелаеш за своя информация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2015, 11:34 
Аватар

Днес като ходих да бъркам бидоните, на единия му беше паднала джибрата и се беше избистрил! Захарта е малко под нулата по показания на мъстомера. Пробвах колко спирт има по стария метод с канчето на котлона и като завря му подадох запалена клечка. Малко ми е притеснено понеже горя много малко със син пламък...Досега като съм пробвал джибра винаги гори повече време. Утре ще дестилирам и ще видя дали ще има радост или ще бъде разочарование!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2015, 23:00 

Здравейте!!! След внимателно прочитане на темата заредих един бидон с 40кг измита,изчистена и сварена дюля 15кг захар и 45л вода захарността ми беше 18,5%.Закупих също дрожди и активатор.Държах бидона в мазето при котела на парното на 22 -25 градуса, това което ме учуди е ,че след десет дневно бъркане сутрин и вечер падна на 0 (не е ли доста бързо?) та днес на казана изкарах 14л на 50 градуса и 5л патока на 30. Та като цяло ме интересува добър ли е резултата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2015, 23:31 

Перфектен е резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 21:31 
Аватар

Да дам отчет -Два 120 литрови бидона със съдържание максимум дюли и малко зимни круши сорт "Конференция" и малко ябълки сорт "селски-неопределен" както аз ги наричам понеже не им знам сорта нарязани на малки парчета, сварени и пасирани на пюре, последствие внесени култивирани дрожди - 18 дена ферметтация при подходяща температура, вчера дестилирах единия бидон (понеже казана не ми позволява да дестилирам и двата заедно) Значи изкарах 27 литра патоки. Докато траеше ферментацията, джибрата си миришеше на дюля, но от момента в който потече през чучурката до последно имаше аромат на круши....явно аромата на круша взима превес! Значи очаквам същото количество и от другия бидон да изкарам и по мои изчисления ще произведа около 25 литра дюлева ракия, която ще има аромат на круша :) По 7 кг. захар на 120 литров бидон съм слагал без да имам възможност да нагласявам захарността, понеже нямах захаромер. Не знам добре ли е или не ,но съм сигурен, че ще изкарам ракия със високо качество :) Планът ми за преварката е да отделя 1,5 литра първак, да отсеча на 40 градуса да премеря градуса ей така само колкото да го знам колко е и да я сипя в 30 литрово буре и ....да я забравя :) :google: Догодина лятото ще източа малко да видя какво е станало :saufen:
п.с. Значи след като дестилирам и втория бидон и направя преварката пак ще дам отчет!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 10:27 
Аватар

Преварката няма смисъл да я чакаш до 40%. Трябва да внимаваш още на 50 градуса, че е възможно още тогава да отсече към патоки и да развалиш всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 358 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща

Часова зона: Европа/София