Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ракия от дюли
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2010, 14:00 

ilu6a написа:
Такаааа резултата от 15кг дюли и 8кг захар и 3-4 компота пак от дюли е следния :
9литра ракия на 55градуса
5литра паток на 30-тина градуса...
първак изхвърлих около 700мл
Тръгна на около 70гр...и я спрях на 40гр
Цялото количество каша беше около 70литра...
Ха наздраве!!!

Накой били сметнал колко ракия се е получила само от дюлите и само от захарта?
Презумцията ми е че предимно ракия се получава от захарта а материяла служи за по добеа ферментация и аромат на ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2010, 09:45 

Местожителство: София
Няма кой да ти направи точно тази сметка...
Кога за последно си хапвал сладка дюла?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2010, 11:06 
Модератор

То и от кайсии излиза ракия колкото захар си сложил пък от дюли да не говорим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2010, 12:24 

именно))) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2010, 19:18 
Аватар

При мене съотношението е 1:1 ! Например 10 кг. дюли : 10 кг. захар, разтворен предварително във гореща вода!
През зимата бидонът с каша дюли най-добре се съхранява за около 2-3 месеца в работещата абонатна станция (в мазето). Нали трябва да е на топло...
В края на февруари или в началото на март започвам да... Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2010, 20:32 
Аватар

Местожителство: Varna
Това да имаш абонатна станция на топлофикация в мазето на блока е найстина голяма работа. Цяла зима може да правиш материал за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2010, 01:15 

за около 3-4 седмици...кашата изферментира ...Аз не давам на никой да прави каквото и да било в мазето..защото съм на 1-вия етаж и почва да смърди в къщи ....на кисело зеле например...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2010, 10:20 
Аватар

Не, Изображениекиселото зеле се съхранява на студено(от +5С до -5С)! Никой не слага зелето в абонатната...Кашата от дюли е много ароматна и не смърди! Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 19:54 

Да споделя и аз моят скромен опит. Преди 4-5 години варих ракия от дюли, като тогава не знаех как точно се процедира и накълцах дюлите с един стар нож за мозайка, и слид това добавих вода и малко захар.Ракията беше с изключително силен аромат, все едно пиеш одеколон.След известно време попаднах на книгата "Избрани техники за производство на ракии" и започнах да действувам по описаната рецепта, само дето не слагам захарта 1/1 - примерно на 50кг. дюли слагам 30кг. захар.След ферментацията я смесвам с гроздови джибри и я изварявам.Така не загаря казана и аромата не е толкова натрапчив.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Дюли
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2010, 13:50 

Уикенда набрахме дюлите, нарезахме ги на дребно и ги варихме докато станаха на каша и ги пресовах на пюре в бидона. Сложих едно пакетче активатор на ферментация, но без дрожди и 18 кила захар с 9 пакетчета лимонтозу и вода. На по-другия ден беше станала ферментация, каквато не съм виждал, все едно пушеше казан вътре, от пяна нищо не се виждаше. Кое може да е ускорило така ферментацията, варенето убива ли дрождите на самите дюли или има дрожди и в активатора за ферментация? Бях купил и дрожди за бели вина на същата фирма от снимката по-долу, но не ги използвах. 22 захарност в началото добре ли е или да добавя още няколко кила захар, бидона е 100 литра и е пълен, заедно с шапката до 10 пръста под капака.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2010, 12:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Уикенда набрахме дюлите, нарезахме ги на дребно и ги варихме докато станаха на каша и ги пресовах на пюре в бидона. Сложих едно пакетче активатор на ферментация, но без дрожди и 18 кила захар с 9 пакетчета лимонтозу и ___________-------------------на колко кг. диули си сложил 18 кг. захар??????????

и диулите не се варит на силен оган а до 60 срадуса. виж рецепти в гоогала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2010, 19:44 

не съм мерил килограмите на дюлите, бидон от 100 литра беше пълен повече от половината

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 10:38 
Аватар

Дрождите, които ilu6a изполва са много добри. Аз ги купувам от тук:
http://allfreightfree.com/en/turbo-yeas ... k-296.html
Шведски сайт за онлайн търговия.

доставката е около 7 евро независимо от бройката. Пристигат за около седмица

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 13:38 
Аватар

Местожителство: Бургаско, рядко Варна
Успях и аз.

Понеже имам 4 доста добри дюлеви дървета, реших тази година да се пробвам да извадя нещо различно от компот от тях. Е, резултатът е налице. Общо 27 литра годен за консумация материал.

Смлях с месомелачка (без варене) около 60 кг дюли, 22 кг захар и до 150 литра допълних с вода. Понеже не съм чак толкова капризен, заквасих със суха мая на доктор Йоткер. Ферментира 25 дни. Преди варенето отделих и филтрирах малко от мъстта, показа 14% на спиртомер за вино, измерване, на което вярвам с големи резерви, защото температурата беше почти нулева. Както и да е, в казана разредихме до 220 литра и с внимателно първоначално загряване успяхме да не загорим кашата. Сложих и 3 пакетчета хлебна сода.

Ракията се получи ароматна, но не натрапчиво, мека и без кисела жилка. След 2 седмици ще проведем по-задълбочена дегустация, защото днес е все още съвсем прясна.

Местните ракиджии ме посъветваха да пусна вътре няколко резенчета зряла дюля за не повече от 2 дни. Какво мислите вие относно подобна процедура?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 19:54 

Drozofil написа:
У

Местните ракиджии ме посъветваха да пусна вътре няколко резенчета зряла дюля за не повече от 2 дни. Какво мислите вие относно подобна процедура?

Според мене колега е безпредметно при толкова много плод(60 кг. дюли на бидон) да докарваш аромата на ракията с резенче сурова дюля.Според мене ти е запушен носа :)
Иначе и аз чакам реколтата.Две кофи от латекс с дюли(почистени щот бяха доста червиви тая година) ги попарих с гореща вода,15 кг захар разтворих с около 60 л вода,после има малко заигравка на пияна глава с захарността,но на сутринта я премерих и беше 20.Посях питомни дрожди за бяло вино и в момента има добра ферментация и супер аромат,а захарноста падна на 15(в банята до лирата :D )
Аз имам нужда от съвет ,дали да прибавя малко активатор за дрожди,които съм купил вече и дали не мога още малко да ливна захар и водица-пустата лакомия за пукница да не ми прецака ракийката и да стане профирна?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София