Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюли
МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 20:51 
Аватар

Сега го охлаждах, после го пресипах уж да е чисто и пак го загрях и резултата е все същия - 10-11% захарност.

Интересното е, че захаромера показва почти еднакво - при температура на течността 20,5 е 11%, а при 10 градуса е 12%. Ама не е развален, защото преди 2 дни беше 12%, преди 4 дни беше 13 и т.н. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 22:43 
Аватар

Просто затопли кашата( може с чисти туби гореща вода) и завий бидона както препоръча Виктор. Не е нужно да го бъркаш повече, освен при уеднаквяване на температурата в целия обем. Би трябвало да продължи ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 23:10 
Аватар

И аз вече така си мисля - сега сложих вътре нагревателя от аквариума (който между другото е хубава марка и е за 150 л. аквариум - почти колкото ми е джибрето) и още 5-10 минути след това започна да се бушува и около нагревателя започна да изкарва нагоре от кашата. Дано затоплянето да оправи работата, макар че не ми се вярва да преври за оставащите ми 3-4 дни.

Дали има начин да го ускоря толкова, че да е готово за петък да го варя или да го оставям за 15.12 (когато се върна от командиовка)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 09:22 
Аватар

Да докладвам - снощи сложих нагревателя от аквариума и сутринта резултата е на лице - температурата на кашата е почти 22 градуса и се е надигнала наново. Дано успее да преври така вече като му е топло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 09:31 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ще, ще ...
Обаче внимавай да не ти залепне люспа на стъклото на нагревателя че после не можеш я изчегърта - черна става като загар.
Ако всичко се оправи със загряване само - значи за пореден път се убеждавам че оставиш ли на дивите дрожди нещата - няма гаранция как ще свършат - защото играеш на рулетка какъв точно щам ще ти се падне и дали ще ферментира при 17 гр. - както виждаш - НЕ !
Всеки културен щам щеше да довърши ферментацията и до 15гр. и нямаше да се ядосваш.
Или другия вариант е - щом ще караш с дивите - топли, бъркай, мери, поддържай условията, защото не знаеш какви точно ще ти се паднат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 10:38 
Аватар

Това ми е първото правене на дюли и затова бях малко резервиран към "добавките". Гроздова правя от 15 години почти и никога не съм добавял нищо, ама то и времето е топло тогава, и гроздето си е достатъчно захарно, защото аз захар почти не й слагам.

С оглед на случващото се обаче, определено мисля за следваща година да сложа дрожди и активатор за да ми е мирна главата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 12:39 
Аватар

а дали мислите, че има начин да добавя нещо в момента, което да накара ферментацията да завърши до петък, или да го оставя така докато се върна от командировката си - на 15.12 и тогава да го варя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 14:38 
Аватар

Понеже нямам особено много време за да поръчвам дрожди и т.н., та се чудя дали ако сложа сега 2 пакетчета мая и 2бр. лимонтузу дали няма да му помогна да преври до петък-събота.

А и след като ще му правя преварка така или иначе, мисля, че няма да имам чак големи загуби ако не го изчакам да стигне до 0.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ракия от дюли
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:33 
Аватар

И аз да помоля ,за съвет
сложих преди 25 дни джибри от дюли,,сварени плодове захар вода къ-си му е реда
поизцедих малко сок мернах захарноста 21-22
след 3 дни почна да ври ,излизат си мехури мириши си на джибри къ си тее
на 25-26 тия ден реших да премеря заахарноста та да видя каак стоят нещата и наближава ли заветния момент на дестилацията
и ударих глава у бидоня ,,захарност 24-25
а джибрито си ври
нямам отговор как става това ,,та въпроса ми е ,,да му намаам ли водица да сваля малко захарноста ,може пък от висока захарност да им и гадно на бактерийките ако има въобще такива у бидоня ,ама пък да не прецакам ферментацията ако това което се случва вътре е ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:38 

Местожителство: София
ползвай дрожди...но с висок алкохолен толеранс примерно ACTIFLORE® BO213 или Fermactive FCD

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:49 
Аватар

Е как от начална захарност 21% имаш сега захарност 24-25 ?
Нещо не ти е правилно меренето.
За 25 дена да ври и да не пада захарността ??? Да не говорим че според тебе се качва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 11:04 
Аватар

нямам никаква представа явно първия път е бил по гъст сока ,,и не е показало вярно
но тия балончета дето излизат ги отдавам на ферментациа дано не е некъкав друг процес на вкисване
че 150 л оцет къ ще го пия и ще ревъ
а иначе като поднеса нос ,над бидоня ме ударя една остра миризмица та ми събира очите като на амоняк
,,и аз съм озадачен --туйнн пийкс

от 2 места ми казаха вече да не сипвам водица че ще прекъсна процеса
вия къ мислите,,
сега отивам да мера пак ама вече 3 пъти цедим и мерим и все 24-25
дали пък не съм открил нов начин за правене на захар от дюли хи хи

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 14:50 
Аватар

Я земи дай една снимка на захаромера ти потопен в течността и после една на захаромера ти положен на нещо да полегне с видимост към скалата.
Че имам едно предчувствие, че мериш с нещо дето не е само захаромер и отчиташ по невярна скала.
Между другото - захаромерът ти потъва ли или изплува ?
Ако е 25% и захаромерът е от тия малките българските - направо като плувка за риба трябва да изплува.

Значи проблемът на високата захарност не е в началото, а в края на ферментацията - т.е. когато има много наличен алкохол и дрождите погинат от него. Което значи че ферментацията ще спре на някакъв процент захарност - да речем 10-15 , но ако си почнал от 25 и след 26 дена си на 24 - то този 1 % дето го няма не е поради високата начална захарност - просто има друга причина.
А аз даже я виждам - ти казваш 21-22 била захарността , а после някак магически станала 24-25 - Това ме навежда на мисълта че ти си я мерил тогава в топла течност (показва под нормалното), а сега имаш студена течност, защото времето се застуди и ти показва над нормалното.
Просто имаш някаква пъплеща ферментация поради студената джибра и съвсем нормално сега имаш висока захарност.
Според мен, (ако няма някаква грешка с меренето) просто трябва да се стопли джибрето до 20-25 гр. и да се ускори ферментацията.
Друг е въпросът, че проблем с високата начална захарност ти все пак ЩЕ имаш, но в по-късен етап - когато дивите дрожди ще умрат от многото алкохол.

Засега предлагам да стоплиш до 25 гр. да премериш пак с този захаромер, да дадеш снимки и да видим какво се случва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 17:12 
Аватар

ivobal написа:
Колега имам съмнения че мериш захарност в малко гъст разтвор. Спри да бъркаш, извади в един буркан течност, охлади в хладилник(фризер)да се утаи, източи само бистрото, затопли до 20 градуса и измери!

Сигурно съм досаден, но залагам на това.Освен ако не е това: viewtopic.php?f=7&t=1927

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 17:22 
Аватар

И забравих да попитам: на вкус как е?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 357 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София