Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Чешка красавица
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 19:36 

Здравейте почитатели на домашното производство. От известно време следя форума и нещата които чета ме карат да мисля, че това си е занаят...с всичките му тънкости и мурафети. Като нов в занаята имам доста да уча, но времето е пред нас. Та...с баща ми тази година за първи път от 15 и повече години решихме да си сварим гроздова ракийца...да знаем кво слагаме на трапезата...а и заради занимавката. Доста се поинтересувах каква е практиката и какви са предпочитаните сортове. Последно се бяхме спряли на Булгар като бял сорт с добър рандеман ако се прави само ракия. При обиколките ни обаче в района м/у Асеновград и Кричим не можахме да намерим някой да продава Булгар (имаше един дядо с 3 декара, но когато отидохме да купуваме вече го беше продал). С разпитване случайно попаднахме на човек, който има повече от 40 дка. лозе с всякакви сортове. Заведе ни на масива да си наберем (трябваха ни към 200 кг.). Гроздето беше бяло, сравнително едро, кръгли зърна, големи салкъми (съжалявам, че не го снимах). Като питах човека какъв е сорта той ми каза, че е "Чешка красавица". За такъв сорт не бях и чувал, а най-интересното е, че в нет-а не пише нищо за такъв сорт грозде. Опитах се да търся в сортовете, които са най-разпространени в Чехия, но не открих да има такъв сорт. На вид много прилича на Рейнски ризлинг (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Riesl ... leaves.jpg).
Та въпроса ми е: някой чувал ли е за такъв сорт грозде? Може би това е някакво местно наименование на друг сорт? Ризлинг някакъв вероятно? Питам, защото миналата седмица варихме материала и трябва да ви кажа, че се получи страхотно мека ракия (като за неотлежала) със страхотен аромат на букет билки и леко на мед. Искам да добавя, че при ферментацията и варенето не сме слагали никакви добавки, не сме прилагали никакви специални чалъми, единствено при преварката сложихме 3 пакета сода на 250 литра казан.
Благодаря предварително за отговорите!...и наздраве ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 22:02 

Приятелю ,
доста затрудняващ въпрос!
Ето ти един сайт http://www.vinoto.com/display.php?page=sorts .
Има още няколко сорта който ги няма там , нои те като ,че ли неса това което търсиш.
Все пак ето ги и тях ( ПИНО ЧЕР ,ПИНО ГРИ ,ФУРМИНТ ,ФЕТЯСКА, САПЕРАВИ ).
Дано малко съм помогнал.И наздраве.
.
.
Будалъка не ходи по животните!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 22:49 

Привет отново,

Благодаря на kadias3 за бързия отговор...и най-интересното, е че май ми е помогнал много :)
Прегледах сортовете от линка, както и тези в скобите. Спрях се на ФУРМИНТ и ФЕТЯСКА АЛБА...но вече със сигурност от около 85% мога да твърдя, че сорта е Фурминт (http://vinoto.eu/images/grapes/furmint.jpg)
Проверих за още инфо и описание на сорта и в уикипедия намерих тази информация (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1% ... 0%BD%D1%82), а в нея описват сорта с това: "Те се отличават с красив светлозлатист до тьмноянтарен цвят, приятен плътен вкус с меден оттенък и сложен фин букет. Използва се и в производството на сладки вина в Словакия и Австрия.", което обяснява 1. "чешкото" в името и 2. аромата на букет билки с лека нотка на мед в прясно сварената ракия, за които писах.

Още веднъж благодаря!

P.S. Догодина, живот и здраве, сигурно пак ще търсим от същия човек, та тогава вече ще го питам за "истинското" име на сорта :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2010, 00:25 

Местожителство: София
от този сорт в Унгария правят "Токай Асу"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2010, 03:38 

Да , наистина от гроздето Фурминт и Харш Левельо Унгарците правят десертно вино Токай.
Дано съм помогнал .
Успех.
.
.
Будалъка не ходи по животните!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2010, 07:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
rakivar написа:
Здравейте почитатели на домашното производство. От известно време следя форума и нещата които чета ме карат да мисля, че това си е занаят...с всичките му тънкости и мурафети. Като нов в занаята имам доста да уча, но времето е пред нас. Та...с баща ми тази година за първи път от 15 и повече години решихме да си сварим гроздова ракийца...да знаем кво слагаме на трапезата...а и заради занимавката. Доста се поинтересувах каква е практиката и какви са предпочитаните сортове. Последно се бяхме спряли на Булгар като бял сорт с добър рандеман ако се прави само ракия. При обиколките ни обаче в района м/у Асеновград и Кричим не можахме да намерим някой да продава Булгар (имаше един дядо с 3 декара, но когато отидохме да купуваме вече го беше продал). С разпитване случайно попаднахме на човек, който има повече от 40 дка. лозе с всякакви сортове. Заведе ни на масива да си наберем (трябваха ни към 200 кг.). Гроздето беше бяло, сравнително едро, кръгли зърна, големи салкъми (съжалявам, че не го снимах). Като питах човека какъв е сорта той ми каза, че е "Чешка красавица". За такъв сорт не бях и чувал, а най-интересното е, че в нет-а не пише нищо за такъв сорт грозде. Опитах се да търся в сортовете, които са най-разпространени в Чехия, но не открих да има такъв сорт. На вид много прилича на Рейнски ризлинг (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Riesl ... leaves.jpg).
Та въпроса ми е: някой чувал ли е за такъв сорт грозде? Може би това е някакво местно наименование на друг сорт? Ризлинг някакъв вероятно? Питам, защото миналата седмица варихме материала и трябва да ви кажа, че се получи страхотно мека ракия (като за неотлежала) със страхотен аромат на букет билки и леко на мед. Искам да добавя, че при ферментацията и варенето не сме слагали никакви добавки, не сме прилагали никакви специални чалъми, единствено при преварката сложихме 3 пакета сода на 250 литра казан.
Благодаря предварително за отговорите!...и наздраве ;)

маи наи добре ще потхожда френска красавица или италянска,щото оттам идва,или унгарска,макар там да(няма красавици)са генно променени,наречи го БЪЛГАРСКА КРАСАВИЦА,НЯМА ПРОБЛЕМ,взело е всичко от французите и от българите!!! :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2010, 20:01 

Местожителство: София
Да ти кажа честно имам стари и нови определители за сортовете...както и сортовете изследвани в Бг заедно с различните имена под които се знаят...но такова име не намерих!
Питай как още наричат този сорт,може и по друг начин да му казват.. !
защото мога да ти покажа още 10-тина сорта от Бг които приличат на ризлинга ,а не са ризлинг!
По принцип това е един от проблемите на така наречените гроздопроизводители-имат 4-5 декара с нещо и не знаят какво е ,а за документи с които да декларират че е дадения сорт да не говорим...после се сърдят че не искат да им го изкупуват.
Освен това така като четох постовете ти,не можах да разбера защо си така орентиран към десертните сортове? ...пък искаш да правиш дестилат?Защо искаш да използваш сортове които поначало са с по-ниска захарност,киселинност,с висока транспортабилност-което определя по високото съдържание на целулоза,а тя знаем как влияе на дестилатното съдържание???Рандемана на Булгар е доста по-малък от например едно шардоне или Мускат,или Алиготе ,и много други.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София