Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Джибрата не пада
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 14:30 

Местожителство: Ямбол
Здравейте колеги.Сложих грозде/мерло/в три бидона и захарен сироп 1 към 4 и захарността стана 23 на материала преди 42 дни.Стоят в гараж и ги бъркам всеки ден по веднъж.Замерих вчера сока - захарност"0" на двата а на третия 12.поднесох запалена клечка и не гасне,на вкус не е сладък и не се гъзира като го бъркам.Според мен трябва да е готов материала за варене но джибрите не са паднали въобще . Стоят си така както си бяха и по време на ферментацията.Моля ви ако някой има мнение по въпроса какво да направя да ме посъветва защото до сега не ми се е случвало такова нещо.Да варя ли след като джибрите не са паднали ,но захарността е "0" или да ги чакам още докато слязат долу.и защо третия бидон е със толкова висока захарност още.трябва ли нещо да му добавя за да му ускоря фермрнтацията или да го чакам още.Благодаря предварително на всички които ми помогнат с идеи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 15:12 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Вземи дрожди за спряла ферментация и следвай инструкциите написани на тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 15:46 
Аватар

Местожителство: Varna
rahneff това 12% захарност като го кусаш си е направо сладко. Нещо при меренето да не си объркал, може някоя шлюпка да е залепнала на захаромера. С какъв захаромер мериш, има ли на скалата 0% или след 5% не е разграфен така са българските захаромери, дори и да е потънал не показва точно 0% захарност. Купих си един руски захаромер, от аптеката, показва 0% захарност, когато джибрата се потопи в течноста. Този руски захаромер скалата му е дублирана и за измерване на алкохолният градус на виното, значи при 2% захарност е очертан с червена прекъсната линия зачудих се за какво е, потопих го в вода и захаромера потъна до там, значи реално плътноста на превряла джибра е по малка от плътноста на водата.

Последна промяна petiomalchev на 09 Ное 2010, 15:52, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 15:52 

Местожителство: Ямбол
да направо си е сладко. няколко пъти го мерих и пак е 12. захаромера е разграфен до 5 но потъва целия и затова казвам че е нула.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 16:03 
Аватар

rahneff написа:
да направо си е сладко. няколко пъти го мерих и пак е 12. захаромера е разграфен до 5 но потъва целия и затова казвам че е нула.

Пробвай с друг захаромер,ако пак е 12,писах по горе

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 16:17 
Аватар

Писахме едновременно допълних по горното си мнение. Незнаино защо ферментацията ти е спряла в този бидон. За това при протичане на ферментацията поне на два дни трябва да се мери температура и захарност. Явно другите джибри са врели по бурно, ако беше осетил на време можеше да пресипеш от другите бидони и обратно за да можеш да засилиш ферментацията и внего. Студовете от предната седница са прекъснали ферментацията. Сега трябва да затоплиш джибрата в бидона над 20гр. и да я подържаш няколко дни за да тръгне на ново. Ами трябва ти 2-3 одеала да покриваш бидона и две 10л. туби от минерална вода. Първия ден пълниш тубите с гореща вода от бойлера пъхаш ги вътре и завиваш бидона. Сменяш тубите сутрин и вечер с горещи, Само първото зареждане е необходимо да са две тубите, за да се вдигне по бързо температурата, след това оставяй по една, като тръгне ферментацията от нея се отделя топлина. По агро аптеките продават активатор на ферментация купи от него за да спомогнеш възобновяването и. Активатора не съдържа дрожди в нефо има амониевсулфат амониев фосфат витамин В1 и обвивки на дрожди. Ако не намериш в агро аптеките може да поръчаш от тук. Може и да си вземеш и дрожди но от агро аптеките им нямам доверие, по добре пробвай от посоченият сайт. Ако слагаш дрожди трябва да се активират и преспособят към средата. Дрождите се слагат когато повишиш температурата. Ащом е за ракиия може да използваш и мая на д-р Йоткер 5 пакетчета за 100л. материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 07:32 

Моля да ме извини колегата, че пиша в неговата тема, но въпросът ми е близък и не си струва да се отваря нова тема.
Та, на въпроса:
Трябва ли да се изчака тихата ферментация да приключи напълно или може да се варят джибрите при захарност 0%?

Досега винаги съм варял джибрите на пролет и съм доволен от резултата, но тази година се развиха по-бързо нещата и си мисля "да взема да я сваря, та да отлежава". Ракия имам достатъчно за тази, че и за другата година, не бързам да я варя, че да я пия. "Материала" е на 5 седмици, има съвсем лека газировка и вкус на младо вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 08:14 
Аватар

по добре изчакаи,защото ако свариш сега ще имаш загуби на алкохол.като мине тихата вари

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 08:45 

Благодаря за отговора.
То и аз си мислех да изчакам, ама друго си е като още някой те подкрепи, убеждаваш се, че си взел правилно решение. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 08:52 
Аватар

mitko414 по принцип 5 седмици би трябвало да са достатъчни да преври материал и да спре ферментацията, но това зависи от температурата при която ферментират джибрите. Щом има някъква газировка значи все още не е завършил процеса на ферментация, дали алохолна дали млечно кисела. Би трябвало шапката на джибрата да изплува все още. 0% захарност с какъв захааромер ги мери, ако е български на светлина не показват 0% захарност дори и като потънат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 14:36 

Мерих първо с български захаромер, после и с руски виномер/сахаромер. Виномера показа 12 градуса алкохол. Заложеният материал беше с 23-24% захарност, губят ми се 2-3 градуса. Ферментацията протича с потопена шапка, нямам възможност да бъркам материала всеки ден.
Основната причина да реша да изчакам още е не, че бих могъл да загубя малко алкохол, колкото качеството на крайният продукт. Смятам, че ракията от материал с напълно завършила ферментация, та и малко отлежал, ще е с по-добро качество от ракията от "болно" вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 16:22 
Аватар

По принцип преди да стане вино материалът нагарча трябва да се изчака да изчезне горчивината. 23-24% захарност е висока щом е за ракия, при 20% захарност процесите протичат по бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 22:15 

Местожителство: София
винаги съм се чудел-какво като е за ракия?Ако е за вино не е висок така ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 09:06 
Аватар

Какви са съображенията ми.
При джибра за ракия 20% по бързо приключва ферментацията и вероятноста да спре е по малка. Когато постоянно се следи температурата и захарноста при процеса на ферментация такава опасност е изключена защото на време ще се вземата мерки. За Ракия 23-24% защо да не преврът, щом гроздето е с такава захарност би трябвало в него да се развиват културни дрожди който без проблем да се справят с тази захарност /да живеят при спирт образуван от съответната захарност/. Съответно не трябва да очакваме от сорт грозде който максимално достига захарност 18-19% да му добавим захар до 24% и да чакаме да изферментира всичката захарност. Ако имаме грозде с 23-24% захарност и сме решили да правим ракия защо да доливаме вода да разреждаме джибрата, ами феррментацията ще завърши по бързо и при по ниска температура. Из учебниците съм чел но сега не мога да се сетя къде , че са правени изследвания при които е установено че при ферментация при по ниска температура нежеланите примеси в дестилата са в по малки количества. Така че зада изферментират 23-24% захари в нормални срокове 7-10 дни /без тиха ферментация/ е необходима температура на джибрата 20-25 гр. За бели 20-22гр. за червени 23-25гр. това са температури само на книга в домашни условия октомври месец е трудно да се подържат.
За вино 23-24% захарност, е ми за да я свалъм трябва да налеем вода /изключвам метода да се търси грозде с по ниска захарност/, аз не бих сложил вода в джибрата за вино, пък когато стане.
Искам да обърна внимание за червените вина с висока захарност ферментиращи при ниска температура.
При червените вина има един много тънак момент задържането на виното в джибрата колко време и дали времето е определящо или захарноста. В книгите за вино пишат че виното се отделя от джибрата когато преври захарност 0%, да но книгите са написани от технолози а не от домашни пройзводители , какво имам в предвид ами те са работели в промишлени винарни там се следи температурата на ферментация и се подържа в определените граници мисълта ми е че в промишленни условия ферментацията става за десетина дни, а в домашни условия при температура на материала под 16гр. чакай да стане и какво виното прекисва в джибрата. Става тежко като прекалиш боли глава. Че затова аз както и ти Илуша пропагандирахме задържане на виното в джибрата 7-10 дни. Може сега някой обаче да ни пустосва, защо ли при източване на виното което за 7-10 дни не е превряло напълно и има захарност 5-10% ферментацията е отслабнала поради образувалият се вече алкохол и допълнително ниски те температури който бяха под 16 гр. напълно възможно е ако не се осъгури подходяща температура в помещението където е прехвърлено виното ферментацията да спре.
Е това са мойте аргументи, малко в края се отплеснах ама трябваше да го спомена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 19:10 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
ilu6a написа:
винаги съм се чудел-какво като е за ракия?Ако е за вино не е висок така ли?

Ами много просто:при по-ниска захарност материала превира напълно по-бързо като се вари до месец,докато при виното високата захарност обуславя по-трудна и дълга ферментация но и висока трайност поради полученият по-висок алк. градус.Виното се оставя да отлежава,а материала за ракия-не.
П.П.И дайте да оставим дрождите на мира,мнението ми е теоретично. :)
П.П.П.А между другото миналата година слагах вода за намаляне на захарното съдържание тъй като предната година поради висока захарност виното ми остана с една гадна сладка жилка(харесваха го само жени :wallbash: ),и.....от 300л.вино сварих.....'ирикия. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София