Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Дрожди
МнениеПубликувано на: 25 Дек 2010, 23:53 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Здравейте !
Започвам тази тема с надеждата тя да стане място , на което всеки от вас да сподели своя опит , мнение и препоръки относно дрождите с които е работил този сезон. Надявам се темата да се развие конструктивно и да бъде полезна за всички нас ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Дрожди
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 10:19 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Моя опит с дрождите е сравнително скромен използвах такива два пъти и се получи,то е ферментацията протече до края.:)Последно тая есен използвах дрожди от инж. Ванков.Причината бе че брах гроздето късно и застудя за една седмица не бе мръднала ферментацията.Да не ферментита има две причини ниска температура и сулфитиране но последното не е за вярване защото от няколко години използвам метабисулфит.
И така затоплих ширата внесох я на топло и след активиране на дрождите ги прибавих.Тъй като и аз като много други не живея там където правя вино или ракия на следващата седмица констатирах че захарноста пада и се отделя СО2. А бе стана си винце и си го пия не мога да каже има ли изменение на вкуса защото всяка година е за себе си :) .
Препоръки :
Винаги спазвайте упътването на производителите или разпространителите.
Сулфитирайте но с дози които са препоръчани :buch: и то веднага след смилане на гроздето.Започнеш ли ферментация ако сулфитираш ще замирише на запъртъци .
При материали бедни на хранителни вещества за дрождите използваите активатор за дрожди..
:kaffee2: :buch: :kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 14:18 
Аватар

Местожителство: Sofia
Честита Коледа на всички! :prost:
Да си призная, тази година за първи път ползвах дрожди и определено съм доволен от резултата. Бях купил 3 опаковки от по 10 гр. дрожди за червени вина - Lot.09-1545 (това не знам какво означава), произход Франция. Това пишеше на опаковката и никакви указания за употребата им. Сулфитирах с 20мг. калиев метабисулфид около 180 кг. ронкано и смачкано мерло и каберне. Разтворих 2 опаковки (20гр.) от дрождите в шише със затоплена до 25 т.гр. 1 л. шира и ги оставих да се "развиват" 5-6 часа, докато се утаи материала. Голяма грешка - избил съм ги до крак - на другата сутрин нямаше и помен от ферментация. Разтворих по същия начин и последните ми 10гр. дрожди, ама този път изчаках само полови час и ги разбърках в материала - още същия ден ферментацията тръгна. На другия ден разбърках отново и ги оставих да работят. Свършиха си работата чудесно за 6 дена, на седмия източих около 60 л. и го затапих за тихата ферментация. Получи се страхотно винце - вкус, аромат, цвят - нямам думи! Само рандеманът ми малее - след като го откалих останаха около 50 л. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 15:08 
Аватар

Местожителство: Троян
paro_k написа:
...опаковки от по 10 гр. дрожди за червени вина - Lot.09-1545 ...
Честита Коледа !
Аз също ползвах подобни дрожди, но с друг lot # и по уебсайта* от опаковката се обадих на вносителите - пловдивска фирма, чиято служителка доста любезно ми даде по телефона накратко указания за използването. Доволен съм, и то много.

*) http://www.magseeds.com - фирмата се казва "МАГ-Р"; към момента сайта е under construction, но е даден телефон в Пловдив; пращат и по куриер и действат експедитивно.

Последна промяна teodor_g на 27 Дек 2010, 23:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 18:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Някой знае ли какво е lot ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 18:37 
Аватар

Местожителство: Троян
lot - партида, група, парцел, част, артикул ... в случая - партида

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 19:27 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Миналата година работих с RBR ,а тази с FSD доволен съм и от двата вида.Купувам ги от златна бъчва.
Весела коледа и успешни ферментаций. :D :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 10:34 

Местожителство: Пловдив
Шеста година варя ракия като не използвам култивирани дрожди и въпреки това ферментациите минават с отлични резултати :) . Прави ми впечатление, че форумците на около 80 - 90 % са фенове на култивираните дрожди, докато в общата практика едва ли повече от 10% използват такива.
Колегата Сергиев беше споменал, че сам си култивира дрожди и ако не е някаква патентна тайна, надявам се, с радост би споделил с нас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 11:36 

Местожителство: София
е...отлични...от едно и също грозде може да има разлики в рандемана осезаеми,при ползване на културни и диви дрожди...Както е известно дивите образуват м/у 8 и 10...мах 12 %алк...докато част от културните щамове до 18%...
аз ползвам тези за ракия:
Прикачени файлове:
11522615.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 12:36 

е...образуват... произвеждат, издържат, живеят или както искаш там го наречи, но не и образуват. След като захарите са изчерпани няма какво да образуват. Според мен култивираните дрожди биха си заслужили парите ако материала е с много висока захарност.
Много хора разреждат захарта 1:5 вода именно за да са сигурни, че дивите или културни дрожди няма да измрат преди да са разградили напълно захарта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 12:45 

мога да ви дам литература,за да се убедите че погрешно мислите.
Какво означава висока захарност?
Какво е това разреждане1:5?????????????17 -16% захарност????
Иначе тази година едни от дрождите които работих бяха Винени дрожди BO213
Изключителни резултати!Грозде с захарност 26-26,5% беше изферментирано до ~1,2% показа рефрактометъра!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 13:36 

Ами от 24% нагоре. А за рандемана, при положение че материала е изферментирал и захарноста е нула, не виждам с какво биха увеличили добива култивираните дрожди. Все пак с дивите и културните дрожди работата е малко на късмет :) и затова винпромите работят с култивирани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 14:46 

не е така за рандемана!Не си мислета че като захарноста е нула ,алкохолния добив е един и същ от различните дрожди било то диви или културни!
bogdanov64 написа:
Все пак с дивите и културните дрожди работата е малко на късмет :) и затова винпромите работят с култивирани.

Нещо това не го разбирам???-различавате три вида дрожди???Може ли да обясните?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 15:20 
Аватар

Местожителство: Varna
Специялни видове културни дрожди /с високо КПД на преработка на захарите в алкохол, устоичиви на SО2 и работещи в широк температурен диапазон/ които се размножават и отглеждат в изкуствена среда се наръчат култивирани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 15:21 

културни-това са селектирани щамове дрожди,наричани чиста култура дрожди
а за култивиране не знам...-къде си го прочел?
Hanseniaspora apiculata. Този вид спада към дивите дрожди от рода Hanseniaspora. В природата са широко разпространени и се срещат в голямо количество и по гроздето. Те имат характер¬на форма с две издутини на заострените краища, която наподобява формата на лимон, откъдето са получили името лимоновидни дрожди образуват от 0,5—1,2 g/dm3 летливи киселини това налага да се води упорита борба с тях. Към дивите дрожди спада и видът Saccharomyces pasteu- rianum.
Н. apiculata изразходва от 20,75 до 23,20 g захар, S. pasteurianum — от 19,60 до 20,30 g, a S. ellipsoideus— от 17,40 до 17,85 g захар. Следователно винените дрожди използуват много по-икономично захарта при превръщането и в алкохол.
След като се знае голямото разнообразие от дрожди, плесени и бактерии, които се срещат в гроздовата каща и мъстта, става напълно ясно, че във винопроизводството трябва да се работи с чисти култури винени дрожди. Сега е лесно да се обясни защо много пъти спонтанната ферментация протича неправилно и полученото вино е недоброкачествено, а понякога и болно.
Ферментацията, провездена с чисти култури винени дрожди, има следните предимства пред спонтанната:
— с енергичното образуване на алкохол се спира дейността и по-нататъшното развитие на дивите дрожди и плесени;
— полученото вино е здраво и по-малко предразположено към заболяване, отколкото полученото при спонтанна ферментация;
— многобройни опити показват, че една и съща мъст при ферментация с чисти винени дрожди дава вино с 0,5 до 2 % алкохол повече, отколкото при спонтанната ферментация;
—вина, получени от ферментация с чиста култура винени дрожди, се избистрят по-лесно и по-бързо и в по-кратък срок са годни за консумация;
— мъст с висок захарен процент често пъти не може да ферментира окончателно от собствените си дрожди. В такъв случай чиста култура винени дрожди винаги довеждат ферментацията докрай.

Няма определения като КУЛТИВИРАНИ
В терминологиата се ползва или културни(рядко)или ЧКВД най-вече.
Прерових куп трудове по вината и учебници, както и две Микробиологии на виното.-няма термин като култивирани!
Петьоооо -чел си нещо което го нямам??????КАЗВАЙ БЪРЗОООО!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София