Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2008, 11:44 

Местожителство: разград
правят чудеса с ферментацията

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2008, 15:50 

Местожителство: Варна
А от къде се вземат? Или се тренират с натриев бензоат, както при виното?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2008, 21:12 

http://www.vinproekt.com/drozdi.htm има различни видове зависи какви ти трябват . ускоряват ферментацията но повишават температурата, тя не трябва да надвишава 20 -22 градуса.

Последна промяна gila77 на 05 Апр 2008, 12:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Мар 2008, 12:17 

Изумително!
Какви неща се правят, даже аромати се образуват от дрождите.
Аз мислех по-скоро за такива селектирани дрожди, които да извършват по-ефективна ферментация и то на материал за ракия.
А като прочетох сега какви неща се правят с виното - да попитам нещо, което отдавна ми е интересно. При големите, скъпи, майсторски вина, какво става с вредните продукти от ферментацията във виното, къде отиват?
Има там разни странични продукти които са цял букет отрови, те къде са при скъпите вина?
Аз за това съм ракиджия.
По-безопасно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Мар 2008, 14:39 

това са селектирани щамове не са отровни просто изолирани заради качестватаим.при обикновения матерял се развива дива ферментация . заразения с дрожди матерял е по стабилен на температурни влияния по малко остатачна захарност ,работят при по лоши химични условия при които дивите биха прекъснали.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Мар 2008, 19:19 

А не, аз не казвам, че тези дрожди са отровни!
Но в самия процес на ферментация покрай етиловия се образуват и ред други алкохоли а и други нездравословни съединения, които с дестилацията при ракията отстраняваме.
С първака и патокито.
А при виното си остават вътре ...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Мар 2008, 19:56 

всичко в малки количества е полезно а в големи отрова . някои от веществата остават в виното но количествата са много малки, поне аз така мисля :wink:
дрождите усвояват по добре захарта следователно произвеждат повече алкохол. плюсовете са много :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Мар 2008, 14:35 

А във Варна ще можем ли някак да си ги купим тези дрожди?
Че сезонът казанджийски наближава...
По куриер с наложен платеж, като книгите?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Мар 2008, 19:44 

аз си ги поръчвам по куриер с наложен платеж но не знам дали имат от миналата година по добре изчакаи да наближи сезона за да са пресни , имат срок на годност

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Мар 2008, 00:19 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
дъртреалист написа:
Но в самия процес на ферментация покрай етиловия се образуват и ред други алкохоли а и други нездравословни съединения, които с дестилацията при ракията отстраняваме.
С първака и патокито.
А при виното си остават вътре ...

Минимални количества от тези нездравословни съединения са причината дадена ракия да е по-добра от друга. Например алдехидите придават листен, цветен аромат, естерите - мекота и благоуханност, фенолите - опушения аромат на уискито... Като gila77 рече - всичко зависи от дозата. Ако пречистим ракията прекалено - ще я превърнем във водка...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Мар 2008, 12:29 

преди да слжиш дрождите в матеряла трябва да ги активираш по следния начин .да речем че имаш 1 тон матерял прочиташ на опакофката какво количество ти е необходимо в зависимост от вида на дрождите но около 10-13 грама на 1 хл . стопляш 1 литър вода да 30-35 градуса слагаш 500гр захар разтваряш я добре и я смъкваш от котлона слгаш дрождите разбъркваш и го оставяш така 30 мин ,след това го исипваш в 100 литра матерял но не стоплен а от този 1хл. изчакваш 1 час след това смесваш всичко .не пълни бидоните до горе има много бурна ферментация да не изкипят. и да почерпиш :D

Изпратено след 3 минути 36 секунди:
матеряла на умерена температура около 20 градуса стаина или по добре в мазе

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 21:40 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
За "отровите"- това са висшите алкохоли, които се отделят с патоките, и естероалдехидната фракция, която се отделя с първака. Първите, при производство на чист спирт се отделят като "фузелови масла", сега именно върху това работя от около 4 месеца, интерес представляват киселините получени от тях и техните естери. Във виното са малко, но пак има определени концентрации, които нертябва да се надхвърлят. В ракията за съжаление, при неправилно варене може да се концентрират в повечко!!! Затова при преварка се спира на около 57 град., защото високото етанолно съдържание в парите не им позволява да излезнат!
Естероалдехидната фракция също е отровна, но съдържа и желани понакога естери, особенно при варене на ароматни гроздови материали. При плодовете с нея се рискува да се вкара повече метанол, ако я отделяте по-малко!!! Значи седите на казана и опитвате!!! При меки ракии може да добавите малко първак, а при твърди се задържа малко повече да влезят патоки!!! После преварка.
За дрождите - ако правите грозданка е добре да ги подберете за съответният сорт, те по-скоро освобождават аромата, притежават бета-галактозидазна активност! За ароматообразуващите е характерна естеразна активност, придават плодови аромати, използват се за ракия и вино! Незнам какъв ще е ефекта при плодовите ракии получени при ферментация с такива дрожди за вино, за предпочитане са тези с естеразната активност. Другите способстват за освобождаване на терпените, които оформят аромата на ароматните грозда!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2008, 16:31 

това с дрождите ми се вижда доста интересно,какво бихте ме посъветвали за 250 кг грозде мискет за да се получи мека и ароматна ракийка ,какъв вид и колко дрожди трябва да се поръчам.
а тази година съм решил/ имам доста каберне грозде,обичам червено вино но никога не съм правил/ да си направя червено винце и ще разчитам изцяло на вашите съвети и опит. дано си бъдем взаимно полезни :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 13:35 

gila77 написа:
правят чудеса с ферментацията

искам пак да помоля ,който има повече инфо да сподели колко дрожди какви видове ,колко струват и от къде и как да се сдобия.
на мен лично ми трябват за около 250 кг грозде каберне /за вино/и искам да пробвам да сложа и в материала за ракия 250 кг грозде мискет.
чакам някой да даде малко повече практическа информация

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 14:08 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Попитай тук:

http://www.ilv.hit.bg/

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София