Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 21:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Добре заварил :D
От 15 години варя "ракия" от зърно, а от 2 години се опитвам да спазвам технологията за варене и отлежаване на бърбън. Сам си произвеждам малца. Както и да е, аз съм си аматьор, правя го за собствено удоволствие. Не знам защо го написах...
Чертежи на mashtun не съм виждал, виждал съм снимки на тези чудесии правени от "братята американци и австралийци". То си е един казан, варел, бидон (каквото ти е на душата) с надупчено фалшиво дъно. Дупките са малки за да не минават намачканите зърна. Освен това има "система" за охлаждане и подгряване на бирата. По-лесно за хората в домашни условия е вместо да си играят да правят хиляди дупки на дъното за да го направят като цедка да ползват бронята на гъвкава връзка - както на снимката по-горе.
Това чудо го ползват при производството на бира, а бирата не ми е интересна и по тази причина не съм му обръщал голямо внимание.

Нямам си на идея дали съм бил полезен или само съм си чесал пръстите на клавиатурата :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 21:43 
Администратор
Аватар

Здравей, Аз. Това с бърбъна ми стана интересно. Разкажи, ако искаш, малко по-подробно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 21:50 

Местожителство: разград
част от технологията на бърбана не е ли разграждането на захарите в царевицата аз мисля че се исползва и за това .поне така мисля :)

Изпратено след 5 минути 31 секунди:
до колкото знам бърбан се води напитка произведена с минимум 51 процента царевица

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2008, 21:54 
Администратор
Аватар

И трябва да е произведена в Щатите :lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bourbon_whiskey

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Мар 2008, 09:33 
Модератор
Аватар

Според федералните закони наистина трябва да е произведен в Америка :D , по тази причина аз си варя "ракия" по този начин. Има и други ограничения, но трябва да погледна точно кави бяха, сега малко на посоки... царевицата трябва да е поне 50%, аз работя с около 70%, останалото е ечемичен малц. Както споменх сам си го правя. Когато започнах знаех за две фабрики в България, които произвеждат малц - в Елин Пелин и ъъъъ другата беше до Ст. Загора. От Елин Пелин ми казаха, че могат да ми продадат, но да бъда сигурен, че нищо няма да направя.... Предполагам, че малца, който произвеждат после се използва само за вкус и аромат при производство на бирата, алфа и бета амилазата са разрушени от високата температура. Мисля, че няма смисъл да навлизам в подробности поне на този етап.... При покълване на зърното се отделят ензими, които при определени условия преобразуват нишестето в захар. На запад гледам, че продават амилаза, но в БГ не съм намерил.
За да може алкохола да бъде категоризиран като бърбън или тенеси уиски при приготвяне на бирата трябва да се позва част от вече изварена такава. Ползвам около 25% изварена бира. Не знам дали този "термин" се използва в БГ - sour mash. Продукта е straight. След отлежаване не се допуска смесване с друг алкохол с цел увеличаване на обема (количеството), подобряване на цвят, аромат и т.н. Продукта отлежава в нови дъбови бърета, които предварително са обгорени отвътре. Точно това дава прекрасния аромат на бърбъна, както и много леко сладникав вкус. Опита бил показал (така пише по книгите :roll: ) че най-добър резултат се получавал когато алкохола отлежава в 200л. бъчви (обема не е 200 литра, но беше там някъде - не ми се търси в момента) Тогава баланса между вкус, цвят и аромат бил най-добър. В малки бурета продукта става много ароматен, с прекалено наситен цвят и т.н. а в по-големи обратното.
Основна разлика между бърбън и тенеси уиски е, че второто след дестилацията се филтрира през дървени въглища.
В домашни условия, а и поради това, че продукта като количество е много по-малко експериментирам в стъклени дамаджани, в които скагам предварително запечени и овъглени трески (chips) от дъб, като си водя статистика къде колко и какво съм сложил, за да има в бъдеще някакво повторение на най-добрия резултат.

п.п.
ползвам термина бира, защото някак не върви да му кажа пращина или джибри :P

п.п. 2
Относно хладилните чанти - да домашни условия са перфектни по простата причина, че е необходимо в продължение на няколко часа да поддържаш постоянна температура на бирата.
Когато се прави "бира" (виж п.п.1) от която ще се вари ракия, също трябва няколко часа сместта да бъде с постоянна температура, за да може амилазата да преобразува нишестето в захар. За това нещо ползвам обикновен бидон, който отвън съм изолирал с вата. Но на мен не ми е необходимо фалшиво дъно...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2008, 12:29 
Администратор
Аватар

Ечемикът не е дефицитен, торфени находища има в Байкал - Пернишко, Добри дол - Монтанско и в Садово...

Някой пробвал ли е с малцово уиски?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2008, 18:27 
Модератор
Аватар

SiteAdmin написа:
Ечемикът не е дефицитен, торфени находища има в Байкал - Пернишко, Добри дол - Монтанско и в Садово...

Някой пробвал ли е с малцово уиски?

Не съм ползвал торф за опушване на малца или ечемика. Действително преди години са сушели и опушвали малца с торф, но това не го правят от години. Всъщност в Англия може и да го правят...
Действително ечемик има навсякъде в България, но за разлика от Европа и Америка тук не се предлага по магазините :) Доста време изгубих докато постигна някакъв приличен резултат при производството на малц. Да не говорим, че в България можеш да си купиш "обикновен" ечемик, до като истинския малц го правят от селектирани сортове пивоварен ечемик.

Относно мацово уиски... Не съм правил алкохол от 100% малц, но съм правил от малц и ечемик. Става, особено ако си си играл да опушваш преди това малца, а още по-сигурен резултат, поне за мен е да опушвам ечемика. Това съм го правил по простата причина, че съм се страхувал да не "вдигна" температурата на малца и по този начин да унищожа амилазата. Инъче, накисваш ечемика за ден, два, като му сменяш водата задължително поне два пъти на ден, защото инъче рискуваш да се вкисне. След като се намокри хубаво (попива известно количество вода и набъбва) го опушваш и едновременно изсушаваш. Като материал за опушването можеш да ползваш дъб, бук (бука гори по-бързо от дъба), череша...
Всичко опира до вкуса... Като цяло ми харесват американските уискита, а от тях най-много бърбъна и кентъки уискито. Другите не са ми интересни. Правил съм експерименти, но ми е трудно да изказвам компетентно мнение. Мога да споделям какво съм правил и какво съм чел...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2008, 10:11 
Модератор
Аватар

В предния пост се изказах малко неподготвен...

При производството на Scotch се използва 100% ечемичен малц, който е сушен на „торфен огън” и съответно е опушен.
При производството на Irish не е задължително да се ползва само ечемичен малц, а и ечемик. Малца се суши в големи цилиндрични пещи и по тази причина продукта няма вкус и аромат на пушек.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2008, 22:39 

в момента съм накиснал(овлажнил) 10 кг ечемик престоял е около 30 часа сменям му водата на 10 часа само за проба :) .

Изпратено след 3 минути 26 секунди:
след като покълне и исъхне как да процедирам :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Мар 2008, 21:56 
Модератор
Аватар

Здравей,
има два начина за производство на малц. Единия който не ползвам и съм чел, че го ползват предимно когато правят царевичен малц е: зърното се накисва в достатъчно голям съд и периодично се сменя водата или се оставя да тече. По този начин единствено съм успявал да вкисна зърното :D
Другия начин е: накисваш за ден, два, като сменяш водата 2-3 пъти на ден. След което го разстилаш на под, като дебелината трябва да 5-15-20 см - зависи от количеството. Аз съм си надупчил пластмасов съд и го слагам в него. Можеш да го завиваш с полиетиленово фолио за да не се изсъхва много бързо, както и когато е по-хладно да си запазва топлината. При покълването се отделя топлина.
Правенето на малц е ъъъъ изкуство, занаят... аз не знам дали съм станал чирак. Това, че го правя от известно време не означава, че ги разбирам нещата. Споделям това, което съм чел и това, което като съм го правил е имало положителен резултат.
След това отклонение да продължим за малца. :D
Трябва веки ден да го овлажняваш и да го обръщаш, разрохкваш. По тая причина ползвам съда с надупчено дъно. Ако прекаля с водата, тя изтича. Нужно е семената да са влажни, но да не плуват във вода, защото вкисват. След 1-2-3 дне ще се появят малки коренчета. Следващите дни ще порастнат.
Това, което трябва да следиш е големината на ъъъъъ как се казва на български... acrospire това е кълна...
Изображение
Ориентирай се по тази картинка
Когато въпросния кълн стане 75-100% от дължината на зърното, тогава трябва да се премине към следващата стъпка при производствато на малца - изсушаване. Ако оставиш кълна да порасне повече, тогава губиш, защото зърното започва в по-голяма степен да използва наличното нишесте. Ако прекратиш разтежа по-рано, тогава няма да се е образувала достатъчно амилаза. Ако ще правиш 100% малцов продукт, тогава можеш да си позволиш кълна да стигне до 50% от дължината на зърното. Взимаш си произволни зърна, разкъсваш ги и така виждаш до къде е стигнал кълна.
Сушенето става на открито или във фурна. 10кг във фурна ще ти е трудно. Трябва да осигуриш много добро проветрение. Аз съм си направил рамка от дъски, на която съм заковал мрежа за прозорци и ползвам няколко вентилатора.
Следва продължение :)

Изпратено след 24 минути 10 секунди:
Идеята е да ги изсуша възможно най-бързо. Естествено, че можеш да си направиш нещо като шкаф, или не знам какво - по твой избор в което да палиш дърва с цел по-бързо изсушаване и опушване. По време на изсушаването температурата не трябва да надвишава 60 градуса по Целзий - при по-висока температура амилазата се разрушава. Ако ще позваш част от малца за аромат, а друга част за преобразуване на нишестето в захар, можеш на този, който е за аромат да го печеш във фурна.
Следващата стъпка е най-неприятна.
След като изсъхне трябва да се "очука" - коренчетата трябва да се махнат, защото придават лош вкус на продукта. Сипваш го в чувал и удряш с тояга, ако е малко количество коже да го търкаш на ръка.
Преди да го ползваш "по предназначение" трябва да го натрошиш - подобно на булгур. За малки количества става с ел. малница за кафе, за по-големи количества - йермомелка, а най-добре специална мелница, която разтрошава зърното без да го разпрашава. Това е снимка на такава мелница:
Изображение
Като си снимам моята ще сложа снимки.

Ами това е за сега. Като напреднеш ще пиша още :)

Приятна вечер

п.п.
Админа ако иска може да отдели темата, че малко се отнесохме

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2008, 12:02 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Ъъъ... "Аз" май не е чирак, а добре се е запознал с технологията за получаване на малц. Допитайте се до някой пивовари, особенно от пивоварна "Люлин", сега незнам как се казва, но там са правели малцов дестилат или Винпром "Асеновград". За вас ще е удобно едно мазе с добра вентилация. Обезпаразитете го с формалин(ползвайте противогаз). Направете си рамки от неръждавейка с мрежа, стилажи и съшилня с каловифер(шкаф), в който да нареждате рамките за сушенето. Вземете си пръскачка или бидон с помпа от руският пазар. Монтирайте я над бидона, а към нагнетатела свържете маркуч (2-6метра) и накрайника от пръскачката. Оросете си зърното с нея. Прочетете за влагата и режимите на оросяване, а с помоща на малко гребло разбърквайте рамките със зърно. Ако разполагате с парички сложете термоконтролер и влагомер свързан към вентилатор обдухващ вана с вода. Оросявайте с вода престояла в т.н. камера за малщуването(стаята). Можете да дезинфекцирате със запалена в помещението сяра или да пръскате пътеките с разтвор на "доместос". "Уплътнете нещата" :D за да не ви вдигнат мишките "реколтата" :wink: И като изварите Малцовият дестилат пратете един литър :wink: И там си има тънкости на изваряване в казана, технологията е подобна на изваряването на конячни дестилати, с отделяне на първоток, сирец, опашна фракция, преварка на сиреца(суровият дестилат) с отделяне пак на такива фракции. Взема се средната фракция, а останалите се преработват по различни схеми!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2008, 12:56 
Модератор
Аватар

Здравей alambik,
това, кото си написал е много вярно. Много е важно при какви условия ще покълне зърното. Има само един малък момент. Това е приложимо при доста голямо производство - става въпрос за избата. За малко любителско производство е достатъяно редовно (по няколко пъти на ден) да го овлажняваш. Много добра работа вършат празните бутилки с помпички от препрарати за прозорци. Измива се много хубаво, за да няма миризма и пръскаш.
Много важно е бързото изсъхване на малца. Или трябва да се разстеле много тънко на слънчево място, или трябва да се суши с много въздух. Цялата работа идва от там, че зърното е "живо", отделя топлина, расте и ... може да изпуснеш момента - или да мухляса или да прерасте.
Инъче следващия ми проект е направата на малък шкаф, в който да си суша малца. За момента имам вентилаторите и много прецизен терморегулатор. Но факта, че от 2 години се каня да го направя а още не съм показва, че не е фатално :)

Относно изваряването... Честно казано нямам голям опит в изваряването на плодови джибри. Когато изварявам такива или от грозде спазвам както казваш "конячната технология". Инъче при втората преварка (на бирата) запазвам частта от 75 до 55 алкохолни градуса. Следя температурата в най-горната част на капака. След което ако е необходимо я разреждам до 60 и така я оставям да отлежава - казват, че г-н Jack Daniels така я е правил :) След отлежаване я разреждам до 42-45 градуса. Ноооо, това е друга тема :) ако имате желание можем да обменим опит

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2008, 14:02 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Работех в тази фирма за изработка на терморегулатори и т.н., произвеждат влагомери и цели инсталации за следене на температура в 6 точки, а вече може и повече. Могат да ти вържат системата и с влагорегулиране. Скоро си взех "програмируем термоконтролер", ето и сайта им http://www.intiel.com . Можеш да се консултираш с тях и да им кажеш какво точно искаш да ти изработят като автоматизация за регулиране на параметрите. А за избена стая смятам, че не е голямо производство, тамън да напълниш няколко казана :D . Снабди се с учебниците на Проф. М. Маринов от УХТ. Доста има писано по тези въпроси. За уползотворяването на първоточна и опашна фракция виж тези за коняка и по преценка остър ли ти е дестилата, ароматен ли е, как е, що е, прецени коя от фракциите ще добавиш към суровият дестилат за да го превариш! Ако е 6, хвърли ги в следващият материал за изваряване. Веднъж, за да запазя виноматериал за изваряване от вкисване, хвърлих всички фракции в него, после го заложихме за изваряване, както си беше около 18 алк. гр. Стана превъзходна ракия, мойте дестилатори не я харесаха, била мека, много ароматна и "женска ракия". Ако имаш колона свари ги отделно на колоната за да ги очистиш и на по-висок градус, 80-85 ще свърши работа. Можеш да го прибавиш към хубавия или да отлежи отделно. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2008, 23:54 

в момента съхне, спрях растежа на кълна точно по рецептата около 75 процента от размера на зърното . много ми е интересно целия процес :roll: ,забелязах че отделя температура при покълване.как да разбера че е достатачно сух за по нататъчна обработка

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2008, 14:43 
Модератор
Аватар

Здравей gila77
не мога да ти дам точна формула за това, кога е изсъхнал напълно. По литературата съм чел за влажност от порядъка 10-20%, но на всички ни е ясно, че в домашни условия е невъзможно да се установи. Специално на този въпрос не съм намерил отговор и по чуждите форуми - там хората просто казват "като изсъхне"...
На пипане го усещам :) когато зърното се свие и стане твърдо както преди да го намокриш. Сега са меки, можеш да го смачкаш.
Как и къде си го сложил да съхне?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София