Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2009, 18:33 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
mitaka6708 написа:
Аа съм лбител на хубавия домашен алкохол.

Е това е приказка!
Погледни си личните съобщения :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Яну 2010, 19:30 

До всички учстници във форума:

ЗА МНОГО ГОДИНИ! :prost: :

в казан си се пекла от сламка си текла ...

:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2010, 01:09 
Аватар

Местожителство: Varna
petiomalchev написа:
Сега пак се запалих да си направя малц, предният път спарих зърното и се отказах.
Взех 5кг. ечемик.
Измих го като в препълнена кофа с вода /да вземе да прелива/ започнах на изсипвам по малко от зърното така леките частици се отделяха с прелялата вода, повторих процедурата 4-5 пъти.
Накиснах го за два дни, в студена вода 15-20 гр.,като общо смених водата 4 пъти и два пъти го оставях без вода за около 2-3 часа да вземе въздух.
След кисненето го сложих в пластмасова щайга на която дъното е рещетка, преди да сложа ечемика заслах дъното с изкуствен мрежест плат /нещо като полу прозрачно перде/. Сутрин и вечер разбърквах и овлажнявах, на третата сутрин, раскъсах няколко зърна кълновете бяха дълги от 0,5 до 1 от дължината на зърното, вкусът им беше прияте, аромата на покълналият ечемк е на настъргана краставица /много се накефих и интосиазирах/.
НО на вечерта като се върнах от работа кълновете бяха надрасли зърната, вкусух ги :datz: мале горчилка /вкус на горчива краставица/ :cry: .
Обема на цялото зърно след покълването се увеличи около 3 пъти и се оказа че не съм готов да изсуша такова количество.
Наредих го в 4 телени щаиги и го оставих до котела / трябва зърното да се суши за около 12 ч. ама при мен няма да станетака/.

За да пробвам дали е станал зеленият малц взех напълних една кана 1.2л с покълнал ечемик. да направч опит за озахаряване.
1 кана малц 3 кани вода
В тенджера налях 2 кани вода и загрях водата до 62 градуса. Еченика с другата 1 част вода пасирах с пасатора.
Пасирания ечемик добавих към горещата вода температурата стана 54 градуса така оставих материала 20 минути след това загрях бавно до 62 гр. оставих да почъва 30мин. и след това загрях до 75 гр. Направих йодна проба цвета на материала остана не променен явно няма нишасте ама на вкус няма и сладост. На сутринта измерих плитноста с захаромер той потина като камък. :wallbash: :cry: МОля за помощ защото мерака ми се изпарява и май ще мина на варианта на дядо Джеси.
Като грешка отчитам че при покълването бая го овлажнявам и порастна бързо, държах ечемика в мазата при парното там температурата нощем е 15 гр денем 25 гр.
Ако желаете да видите разказа ми вкартинки : http://dox.bg/files/dw?a=f0875b797e файла е в формат пауърпойнт

След този провал с малцоването на ечемика направих още два опита /сега съм на края на втория/, който според мен са успешни.
Ето как процедирах:
Пресях и измивх ечемика, зърнато които изплуват на повърхноста изхвърлих, киснах в студена вода два дни като през 12 ч. сменях водата и един път на ден за 2-3 часа оставях без вода. За да покълването го разслах в щайга, дебелината на слоя ечемик 5-6см., оставих я на пода в мазата, температурата е 12-13 градуса. Първите 24 часа не съм овлажнявал само го ртазбърквах на 12 часа. следващите два дни разбърквах сутрин и вечер и овлажнявах с 250-300 мл. вода /това количество е за 5кг. накиснат ечемик/. Когато кълновете станаха около 0,5-07 от дължината на зърното разнесох ечемика в още 3 щайги така че дебелината на слоя да стане около 1-1,5см. и ги сложих над котела да съхнат. Изсъхнаха за около 4 дни /всеки ден сутрин и вечер разбърквах малца/.
Малца е изсъхнал когато стиснеш между зъбите зрънцето и то хрускат.
Прикачени файлове:
ABCD0010.JPG

Направих и опит за озахаряване на 30% малц и 70% ечемик при понижаваща температурна схема:
Водата се загрява до 85 гр и внея се слага натрушеният ечемик така кисне до спадане на температурата на 75гр. Същевременно натрушеният малц се смесва с вода на 55гр. Когато температурата на ечемичената каша спадне до 75гр. се налива 30% от малцовата каша. Температурата се задржа 20 мин. след това се охлажда до 60гр. и се долива останалата малцова каша температурата се задържа 60мин. и се прави Йоден тест.
Показанията на йодният тест са по добри при първият метод който използвах смесваш ечемичният и малцов шрот слагаш водата загряваш до 55гр. почивка 30мин., загряваш до 65гр. почивка 30мин загряваш до 75гр. почивка 30мин.
Експерементирах с пробата от понижаващият метод, като я загрях до 75 гр. и оставих да изтива тогава йодната и проба стана същата като при повишаващият метод.
Продължавам с пробите по понижаващият метод защото е по удобен, както аз мисля да озахарявам в бидон, загряваш водата до 85 гр. и слагаш зърнот , така няма страшно да загори нагревателя.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2010, 22:00 
Аватар

Местожителство: Дряново
Здравейте !
Прочетох всичко. Много се кефя и ще се пробвам в тези води !
По-късно ще споделям. Имам някой идеи в тази област но ми липсваше информация.
:buch: :buch: :buch:
Ще се чуем по-късно, ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 20:38 
Аватар

Направих си мелница за зърно не е готова напълно но нямам търпение да се похваля

Прикачени файлове:
ABCD0009.JPG

Прикачени файлове:
ABCD0010.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна petiomalchev на 01 Апр 2010, 12:12, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 21:54 

аххх...нахалник!!!изглежда много добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2010, 07:56 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Тая мелница май не е довършена ?С какво ще се върти с мотор или на ръка?Няма отгоре съндъче за материала,ако оборотите са високи то той ще се разлети из помещението :) .Не го приемай като критика,това са само съждения иначе е похвално намерението ти да си направиш валцова трошачка за малца,не забелязах да има възможност за регулиране на разстоянието между валовете.Дано си улучил небходимото за случая разстояние.
Какво ли пиша и аз то Рetiomalchev е написал че не е още готова :lachtot: .Тъй е като не се чете както трябва,надявам се че отговор на въпосите ще даде готовото изделие :2thumbs: .
:kaffee2: :sleep: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2010, 12:32 
Аватар

Трябва да се пробият отвори на страничните планки и да се нареже резба зада се захванат надлъжните планки, фунията и опорната дъска. На водимият вал има две втулки от текстолит с есцентрик за регулиране на растоянието между валовете, но тях трябва да ги сваря в машинно масло за по добро триене. Имам и месингови ексцентрикови втулки но майстора обърка ексцентрика и валовете са доста раздаличени. До края на април трябва да я завърша, за да мятъм материала за уиски. Ще въртя мелачката с дрелка, не смятъм да правя дръжка. Като я завърша ще приложа и точен чертеж. До сега мелницата ми излезе 50л. /труд и материал/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2010, 15:17 

Местожителство: Асеновград
След 2-3 години да сме живи и здрави ще пием Малчево уиски във Варна :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2010, 17:59 
Аватар

Ако не уиски то поне ечемичена ракия :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2010, 08:39 
Модератор
Аватар

Опитвал съм да я въртя с дрелка, но не се получи, макар моята да е по-малка (снимка има на втора страница от темата). Освен това, оборотите на валовете трябва да са ниски. Пробвай, но си приготви някаква дръжка за ръчно задвижване :) - то тва е част от удоволствието :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2010, 09:56 
Аватар

И аз имам съмнения дали ше мачка с дрелката, ама гледах на едно клипче в youtube въртяха подобна на моята мелница с акумолаторна дрелка и от там се обнадеждих. размерите на валовете са дължина 15 см. диаметър 4 см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2010, 21:19 

Местожителство: Ловеч
Здравейте, много се запалих от идеите споделени в този форум, че реших и аз да се пробвам. Направих си казан за озахаряване от неръждавейка с термоконтролер и бъркалка и тези дни като го пробвам ще споделя опита. Произведох си стотина кила ечемичен малц и даже си направих мелница (с дрелката става екстра). Ще пробвам да ви кача снимки. Иначе направих опити с малки количества ечемичен и житен малц в 10л. тенджера, стана добре и ферментира, но още не съм го дестилирал- ще се пробвам с по-голямо количество. Стискайте палци и благодаря за ценните идеи и съвети! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2010, 09:27 
Модератор
Аватар

Браво Тигре :) чакаме резултати и снимки.
Иии добре дошъл във форума :prost:

Петьо, валовете на моята мелница са с дължина 10см и диаметър към 4. На ниска скорост, на дрелката не и стига въртящ момент, а високите скорости не се препоръчват, защото разпрашават зърното. Идеята е да се счупи, смачка, а не да го правим на брашно. Бях решил да правя някакъв редуктор, но се отказах. За "fun" става и на ръка :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2010, 11:23 

Местожителство: Ловеч
Относно мелницата и аз имах проблеми с въртящият момент на ниски обороти и реших въпросът така:
тъй-като дрелката предаваше въртенето само на единия вал, а другия се завъртваше от сцеплението със зърното, въртенето се затрудняваше и често спираше. Затова направих предавка между двата вала и работата заспа. Предавката според мен е най-добре да се направи със зъбни колелета, но за сега ползвам едно гумено колелце което също върши работа- въпросът е да се задвижват двата вала. А редуктора е задължителен и ако дрелката няма редуктор, трябва да се предвиди. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София