Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 12:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако разваряваш само царевица на 70 градуса нищо няма да се получи ако не се добави ензимен препарат. В царевицата просто няма активни ензими необходими за целта. Нека поясня каква е идеята на едно разваряване (дадох пример с термостабилна алфа-амилаза). В царевицата, ечемика и ориза и други култури се съдържа доста скорбяла (нишесте). То е образувано от захари свързани във верига. В тази си форма те не могат да бъдат изферментирани от дрождите. За да се разгради тази верига са нужни ензими. Когато ензимите "накъсат" веригата до ферментируеми захари, вече може да има и ферментация. Самото нишесте има свойството при температура над 80 градуса да се втечнява един вид. Тогава то много по-лесно се озахарява от ензимите (озахаряване - разхраждане до прости захари). Това просто казано повишава рандемана. Иначе казано, за да разградиш нишестето на царевицата при всички случаи ти трябват ензимите на малца, т.е. трябва да са заедно или да използваш ензимни препарати. В никакъв случай температурата да не се повишава над 75 градуса. В противен случай ензимите се инактивират и ефекта от тях е почти нулев. Иначе метода с постепенното повишаване на температурата и задържането при дадените градуси е по-лесно приложим в домашни условия. Предполага, че не разполагаш с термостабилна алфа-амилза, така че няма никакъв смисъл да кипиш царевицата т.е. да я загряваш до 90 и повече градуси. Сравнително лесно може да разбереш дали си постигнал нещо и на вкус. Сравни на вкус сместа преди и след термичната обработка. След нея ако всичко е що-годе наред, то би трябвало кашата да е доста по-сладка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 16:27 
Аватар

Местожителство: Varna
Има и един друг неприятен момент ако се завари царевицата без ензими на по висока температура нишестето се желира, Иначе съм пробвал и по намаляваща схема загрява се зърнената каша до 80гр задържа се 20мин. след това се охлажда при 75 гр. се добавя 1/3 от малцовата каша, задържа се 30мин. охлажда се до 65гр. и се добавя останалата част от малцовата каша задържа се 30мин. и сеохлажда. НО нищо не стана. После я загрях до 75гр. охладих и захарноста се вдигна :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 18:25 

Местожителство: Русе
Т.е. натрошавам царевицата и я варя заедно с ензима при температура НЕ повече от 80 градуса за 30 минути,охлаждам до 65градуса и прибавям малца и пак затоплям по по горе описания начин,така ли?
А по въпроса с количеството вода за 7кг царевица и 3кг малц(кокло е общото количество вода)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 23:40 
Аватар

Ако намериш ензимен комплекс то малц не ти трябва, в опътването му трябва да пише точната температурна схема за него.
За съотнощението 1/3, на 3кг. смлян малц 9л. вода (3х3=9), на 7кг. смляна царевица 21л. вода (3х7=21)
Ето я схемата, кашата от царевица се загрява до 70гр. задържане 20мин. охлаждане до 55гр. добавяне на малцовата каша задържане 30мин. на 55гр. загряване до 65гр. задържане 30мин. загряване до 72гр. задържане 30мин. и охлаждане. През целият процес на озахаряване материала трябва да се бърка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 23:58 

Местожителство: Русе
Много благодаря за точния и изчерпателен отговор относно водата и всичко останало!!!Ензими и дрожди намерих от един магазин,следователно както каза малц не ми е необходим(освен ако не искам да правя чисто малцово :D )
Петьо много сам ти признателен за ЛС което ми изпрати и най-вече за съдържанието му!
Сега остава да започвам процеса в домашни условия :megagrin:
Остава само да почерпя когато отлежи :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 22:23 

Ензими и дрожди намерих от един магазин,следователно както каза малц не ми е необходим
Споделете ако имате желание малко инфо относно магазина,цената, дрождите и тн.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 09:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Царевицата трябва да се свари, нищо, че се желира (в промишлеността ползват автоклави за тази цел). После ензимите я втечняват. Ако не се свари, нищо няма да направите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2010, 09:15 
Аватар

[quote="kotebarry"]Ензими и дрожди намерих от един магазин,следователно както каза малц не ми е необходим
Някой може ли да ми каже , откъде във Варна мога да си купя амилаза или подобен ензимен препарат

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011, 14:25 

Днес съм решил да задавам въпроси!
Въпрос до напредналите по темата:В каква комбинация се постига най добър аромат на дестилата ,имам предвид малц + жито, малц +царевица, малц+ ечемик и др.? :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2011, 14:22 

Зависи кои дестилати ще искаш да получиш уиски ли ще се получава или водка или спирт,ако е водка спирт тогава напротив бягаш от ароматите,ако е уиски зависи от предпочетанията-националност и свързаните с нея вкусови приоритети или каква суровина е по достъпна,общо взето за всяка комбинация си има отделен влак почитатели

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2011, 23:34 
Аватар

Имам около 15кг. малц който съм го правил миналата година, че реших да го пробвам днес да не бида се е развалил.
В пластмасова кана 1л. напълних малц и го смях с ел. кафемелачка добаяих му 100гр царевично нишесте, 100гр пшеничено и 100гр брашно. В тенджера налях 4тл вода и я загрях до 60градуса. Нагласих фурната на 55градуса и пъхнах тенджарата в нея стоя там 30мин след това загрях на котлона до 65гр и пак върнах тенджерата в фурната като я нагласих на 65гр и така пак 30мин. След това загрях до 75гр и пак във фурната за 30мин. След изтичането им оставих да изтине до 35гр и добавих суха мая на д-р Йотер половин пакетч, насипах го на повърхноста и соед 20мин разбърках налях материала в 5л шише, запушено с надупчен балон
Постигнах добра захарнос 15%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 03:37 
Аватар

Мумчета, ша ме извините, че аз бидейки още на ниво теория почнах много да ви се мешам, но виждам някой фрапиращи неточности и бързам да ги съобщя. Макар, че гледайки за достоверен източник с който да ви докажа, изпаднах и аз в неведение. Значи за дължината на кълна на малца бях с впечатление, че трябва да не е по-дълъг от 75 до 100 % от дължината на самото зърно. Но така в една от "Библийте". Ето тук - http://www.howtobrew.com/section2/chapter12.html.

В другата обаче казват половин инч, което си е сант и нещо, тук - http://journeytoforever.org/biofuel_lib ... al6-7.html

На чич' Джеси рецептата ме учуди, че никъде не споменават малц или изкуствени амилази, но после в самата рецепта си пише - "The corn is included for a bit of alcohol, but mainly for flavor while the sugar provides the alcohol." Т.е. царевицата е главно за вкус, а захарта дава алкохола. Получените 5-5,5L 58 градуса алкохол, които cavxan докладва според мен показват, че няма допълнително алкохол от царевицата.

Във втората от гореспоменатите Библий освен рецепта за приготване на малц има и обща рецепта как се "озахарява" зърното и е доста по-различна от вашите. Например тя включва варене (демек водата да си заври без какъвто и да е първоначален контрол) и натрошеното зърно да се вари от половин час до час, т.е. докато отмекне и стане на каша. След което се охлажда до 62-65 С и тогава се добавя предварително потготвената каша с малца. След престояване от 15 до 30 мин и проби с йода (това за йода аз го вмъкнах) докато се обърне всичкото нишесте, се охлажда до 21 - 23 С и това е. Следващото е добавяне на "супата" със мая. Ако някой е навит да пробва и иска да му преведа да каже.

Някой да знае какво било Йерусалимски артишок - JERUSALEM ARTICHOKES. Там го споменават, че за него нямало нужда от ензими за обръщане в захар, само с готвене. На гугъл пикс изглежда като захарно цвекло отдолу, а храсти отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 04:10 
Аватар

И още се сетих, че много пишат, че рН то требе да леко в киселата област за да предотврати замърсяване и развитие на други бактерийни култури. Макар, че няма пълна гаранция.

Относно меренето на рН има един лесен макар и леко неточен начин (най-точния ако си намериш лакмусови хартийки или електроника). Значи намерих го в гуглата - вземат се листа от лилаво (някой може да го нарече червено) зеле. Хайде да му викаме зелье.

Та вземат се 1-2 листа от зельето накълцват се на ситно и се варят във вода около 10-15 мин докато водата стане индогово синьо. В тубата напишете "red cabbage indicator" и ще виdite podrobno kak se prawi. Напишете същото и в гуглата пикс и ще видите картинки за смяната на цветовете според рН-то. Ето едни линкче http://0.tqn.com/d/chemistry/1/0/V/U/1/ ... -juice.jpg. Мисля че трябва да се брои от ляво надясно и ще се види кое на колко рН отговаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 06:54 
Аватар

rumcais написа:
Мумчета, ша ме извините, че аз бидейки още на ниво теория почнах много да ви се мешам, но виждам някой фрапиращи неточности и бързам да ги съобщя. Макар, че гледайки за достоверен източник с който да ви докажа, изпаднах и аз в неведение. Значи за дължината на кълна на малца бях с впечатление, че трябва да не е по-дълъг от 75 до 100 % от дължината на самото зърно. Но така в една от "Библийте". Ето тук - http://www.howtobrew.com/section2/chapter12.html.

В другата обаче казват половин инч, което си е сант и нещо, тук - http://journeytoforever.org/biofuel_lib ... al6-7.html

Кълнът не трябва да е по голям от 100 % от дължината на самото зърно, защо ли малца почва да горчи. За бира може да се допусне прорастване на кълна но за суровина за водка и уиски не.

petiomalchev написа:
Във втората от гореспоменатите Библий освен рецепта за приготване на малц има и обща рецепта как се "озахарява" зърното и е доста по-различна от вашите. Например тя включва варене (демек водата да си заври без какъвто и да е първоначален контрол) и натрошеното зърно да се вари от половин час до час, т.е. докато отмекне и стане на каша. След което се охлажда до 62-65 С и тогава се добавя предварително потготвената каша с малца. След престояване от 15 до 30 мин и проби с йода (това за йода аз го вмъкнах) докато се обърне всичкото нишесте, се охлажда до 21 - 23 С и това е. Следващото е добавяне на "супата" със мая. Ако някой е навит да пробва и иска да му преведа да каже.

То хубаво да го завари смляното зърно но ще се желира нишестето, при такова първоначално заваряне на зърното което ще се озахарява се слагат ензими който да не позволят на сместа да се желира. При схема смес 1част малц 2 части зърно смила се и се загрява 30мин 55градуса 30мин. 65гр. 30мин 75гр. тези ензими ги има в малца и не позволяват на нишестето да се желира. Завиране на малца е недопустимо защото се разграждат ензимите.
rumcais написа:
Някой да знае какво било Йерусалимски артишок - JERUSALEM ARTICHOKES. Там го споменават, че за него нямало нужда от ензими за обръщане в захар, само с готвене. На гугъл пикс изглежда като захарно цвекло отдолу, а храсти отгоре.

Ни мо викаме земна ябълка или гулия май.
rumcais написа:
Относно меренето на рН има един лесен макар и леко неточен начин (най-точния ако си намериш лакмусови хартийки или електроника). Значи намерих го в гуглата - вземат се листа от лилаво (някой може да го нарече червено) зеле. Хайде да му викаме зелье.

Това е интересно ще го разгледам
rumcais някакви опити правил лиси за покълване и озахаряване, макар и в малки количества да се правят те ти показват как можеш да действаш в домашни условия или все още се подготвяш теоретически за тях. Според мен си добре подготвен с теорията би трябвало да минеш на другата фаза. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 07:32 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ти сериозно ли???....за зелето??тук има една тема как и с какво се мери киселинност..а иначе зельето ще върви добре зимата,но със вино не е добра комбинация :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София