Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 23:57 
Аватар

Реагирахте доста бързо, явно форума е посещаван. Благодаря за рецензийте petiomalchev . Не съм пробвал нищо за озахаряване на зърно. Само съм помагал на баща ми да вари джибрата. Това ми е опита. Благодаря и за насърчаването. За сега съм на ниво, малко експерименти и много размишления.

Сетих се да споделя и още нещо. На последното варене вкарах едно нововъведение - термометър о 0 до 120 С. Оказа се и точен, пробвах го под мишница и закова на 37. Та с него гледах как стои въпроса за метоловият алкохол. Е, отворих отделна тема сега. Значи нали според теорията метиловият има темп на кипене 64 и нещо, а етоловият 78 и нещо. Значи, оказа се вярно, на 65 по моя, първата течност прокапа. После въпреки, че намалих газта стигна бързо до 78, но почти не се задържа, а чак след като отиде на 82 и се задържа. До тогава не бяха изтекли и 300 милилитра на около 50 литра джибра в 80 литров казан.

Така де, това като го пробвам пак ако има интерес ще отворя отделна тема.

Naskohondata1, не съм пробва лично това със зельето. Но на тюбата има десетки филмчета как се прави и изпробва. Има и десетки линкове на гуглата, не вярвам да лъжат на веднъж толкова много народ. Кажи по-конкретно къде да открия.темата която споменаваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 09:42 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
rumcais.....Виждам че си доста подготвен и знаещ, по вапроса (въпреки усилията ти да прекриеш това :D ). Може ли да споделиш с нас: на какъв казан вариш.технология и свои опит по въпроса? Ако може де p.l.s. :megagrin: В тази тема или други такива които има във форума. :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 10:03 

Местожителство: София
Това ,че е потекло на 65гр няма особено отношение към метиловия алкохол в сместа...имайки предвид процентното му съдържание към общата част.
Джибрата се разглежда като общ разтвор ,чието поведение като кипене е различно за всеки един такъв-тоест като всеки разтвор съставен от няколко компонента.
По друг начин стои въпроса с температурата на парите,които втечняваме,разтвора може да кипи и при 95гр,но е важно температурата при която втечняваме парите.
От поста не става ясно къде е монтиран този термометър и чия температура мериш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 15:29 
Аватар

Местожителство: Varna
Е и аз видях този пост на rumcais ама не му отговорих тук, а на лични за да не цапам темата ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 00:52 
Аватар

MONI BARONA, благодаря за похвалите, но сериозно само съм помагал на баща ми. На ниво теория съм още. Един единствен път съм пробвал с термометъра. Което според баща ми си е излишна глезотия. Според него добра джибра дава добра ракия и обратно. С термометър не мож го промени.

То вече се дискутира доста за това, че 65 град. не е гаранция, че е само метил или че метила спира на 78 и пр. Аз съм съгласен, просто го изпробвах за себе си.

Значи казана е най-простия с горен купол дето едва се налучква да вляне, лула и серпентина + тесто за уплътнение, дето като запече става мама плаче. 80 литра, като баща ми не смее да го пълни на повече от 55- 60, че веднъж му е уригнал и изхвърлил купола.

Запоих една медна тръбичка 5-6 см. почти на върха на купола, почти до тръбичката за лулата, напълних я с вода и там бучнах пробата на термометъра. Както очаквах влагата проникна в термометъра и му овлажни стъклото. Само се надявам, че няма железни части вътре. И това са ми наблюденията.

Термометъра стигна на 65 и и тогава прокапа и въпреки, ча намалих огъня бързо, стигна към 82, почти без да спира на 78. На 82 задържа, аз междувременно изхвърлих тези 300 мл първак и почнах да събирам. Основното изтече докато качваше от 82 до към 89, тук вече беше бавно качване. Към 90 почна да се усеща силен дъх на пращина, като според баща ми е чара на гроздовата, на 92 вече трябваше да го спрем, че потече паток.

Термометъра е механичен за 6 лв и нещо с едно месингово опашле дето да се бучне там където искаш да мериш, като имаше вариант с желязна оплетка за увиване около тръби и самата оплетка пренася температурата към терм. Преди по-малко от година съм го купил.

Между другото точно за това варене бяхме подобавили повечко захар (към 23) че да се точнем повечко ракийка, баща ми изнася и на пазара когато има, но въпреки, че вря повече от месец (т.е. слагаш уше и чуваш шуптене) след като спря пак сладнееше джибрата. И след варенето сладнееше. Май това е доказателството, че като почнеш с много висока захар и накрая дрождите измират от високи алкохол преди да довършат цялата захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 18:47 
Аватар

rumcais написа:
Което според баща ми си е излишна глезотия. Според него добра джибра дава добра ракия и обратно. С термометър не мож го промени.

Много е прав баща ти лоша джибра дори и на дестилационен апарат излиза лош дестилат /ароматите се концентрират от 5 до 7 пъти /. Лошите аромати няма как да ги отделиш напълно. Че е глезотиия термометъра на казан за ракия наистина така е отдели 1-2% първак от количеството заложено в казана, поддържай огъня така че дестилата да тече отвесно, отдели парцуцата след 45об.%ал. на чучура и в голяма степен ще отделиш първоточните и опашни фракции.
Термометрите дали живачни дали пружинени имат инерция, а при силен огън на казана парите бързо се движат.
Правилният начин на действие за да се отделят повече първоточни фракции в по-малък обем ракия, усетиш ли се че наближава да тръгне ракията да се намали огъня така че да се задържи по ниска температура в казана за да могат по дълго време да се отделят. Моя метод е такъв като се загрее лулата една педя преди кривката за охладителя така че да не мога да си задържа ръката повече от 3-4 секунди значи момента наближава.
Е не че и аз тази есен няма да накича казана с термометри купил съм 5 по 3лв. от Peny китайски хубави за печене на месо 0-120C. Но това ще е само заради опита и да проследя как се движат температурите. Иначе един казан с термометър изглежда по интелигентен.
За мястото на термометъра с който искаш да видиш кога да спреш отделянето на първака е кривката на лулата преди серпентината, но при условие че лулата е с наклон към казана. Защо ли ами предполагаме че в тази точка няма конденз има само пара която е с определена температура и след като премине тази точка кондензира. Ако наклона на лулата е към серпентината термометъра би трябвало да е след кривката от казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 20:18 
Аватар

petiomalchev съгласен съм с всичко, ама въх това да отделяш парцуца на 45 град ми се струва още високо.

Аз вече ти казвах, че не пия и съответно не бърка много точният градус, но по спомени ние спираме до към 37, 38. Според тънките познавачи е по-добре да има повечко дъх на джибра, другото спирт. Само цитирам познавачите де. А и после общото не идва ли на доста, към 55 че и повече. Всъщност да, всичко (колко да дъхти и какъв градус) е и въпрос на вкус.

Не споря не искам да никой да се дразни, не съм познавач. Просто дискусия в търсене на Истината.

Аз иначе медитирах един път над тия термометри в Пенито, но ми се видяха дребнички и трудни за по точно отчитане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 20:49 
Аватар

rumcais написа:
petiomalchev съгласен съм с всичко, ама въх това да отделяш парцуца на 45 град ми се струва още високо.

Аз вече ти казвах, че не пия и съответно не бърка много точният градус, но по спомени ние спираме до към 37, 38. Според тънките познавачи е по-добре да има повечко дъх на джибра, другото спирт. Само цитирам познавачите де. А и после общото не идва ли на доста, към 55 че и повече. Всъщност да, всичко (колко да дъхти и какъв градус) е и въпрос на вкус.

Не споря не искам да никой да се дразни, не съм познавач.

Има един прос начин за познаване кога тръгва патока(чул съм го от дядо). Като прекараш ръка през струиката на чучура и си разтъркаш ръцете,ако започнат да лепат и меришат на пращина....нестава за пиене това е паток.Тук е вапроса че това е само за маистори които знаят колко време се вари и кога да започнат да отделят паток, така е било на времето не е имало спиртомери :D :D :D Аа може би и сега на 37-38 градуса ако си растъркаш ръцете маиииииии същия резолтат... НЕСТАВА ЗА ПИЕНЕ боли глава :aspirin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 21:04 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
37- 38 си е на 100% патоки...въпроса е става ли за пиене? Ако не ти пука за здравето си...давай!!както каза Мони,разтъркай и ще усетиш,после направи опит с фракция над 45%...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 21:22 
Аватар

Добре, но в такъв случай ако общото остане над 55 не е ли силно. После с дестилирана вода ли го разреждате.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 21:38 
Аватар

Какво съм забелязал като вариш само течността на джибрата събирам патокито до 20об.%ал. ни помътнява ни замирисва на лошо, когато варя с шлюпките първите 100-150мл. излизат мътни след това ракията помътнява на около 35об.%ал. на чучура и замирисва на ошав.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 09:07 
Аватар

rumcais написа:
Добре, но в такъв случай ако общото остане над 55 не е ли силно. После с дестилирана вода ли го разреждате.

Точно така, разрежда се с вода до желания градус. :!: :klatsch: :klatsch: :2thumbs:
Най после стигнахме до консенсус. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 09:31 

Местожителство: Варна
Цитат:
За мястото на термометъра с който искаш да видиш кога да спреш отделянето на първака е кривката на лулата преди серпентината, но при условие че лулата е с наклон към казана. Защо ли ами предполагаме че в тази точка няма конденз има само пара която е с определена температура и след като премине тази точка кондензира. Ако наклона на лулата е към серпентината термометъра би трябвало да е след кривката от казана.

Аз досега ползвах дигитален термометър от мултицет, като сондата я залепям с тиксо за кривката след капака. Засичал съм го и е верен, но дали няма някаква грешка след като се мери контактно- т.е. от вън?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 18:20 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Абе другари.. излязохме от темата :)
Както Петьо по-горе каза за дължината на кълна за бира се остава "по-едър" поради фактът, че придава по горчив вкус. Ако ще правиш "джибра" само и единствено със зърно (без ензими и чудеса), то трябва да се спазват технологичните паузи които отново Петьо написа и също така разясни.
Относно отделянето на метилът от етилът- това е невъзможно. Премахването на началната фракция, по американски главата по нашенски първака и последната фракция, по американски опашката по нашенски патока, цели премахването на дестилатът с голям процент метилов алкохол + вредни и не чак толкова приятни съставки.
И така де .. апелирам да пазим темите от странична информация като например къде да си бучнем термометъра :)
Наздраве и със здраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2011, 06:55 
Аватар

Ето как го правят Jack Danielsa на благодарение на National Geographic и на wewebg който го е качил в vbox7, най-важното е че е преведен.

Линкове към клипчето:
http://vbox7.com/play:3f7f4b6c&r=emb
http://vbox7.com/play:96c501d1&r=emb

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София