Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2011, 19:34 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
petiomalchev написа:
karlsson за сега всичко върви добре, давай в същият дух.
Валовете на мелницата трябва да са грапави с многобройни ситни пирамидки, който да хващат зрънцата и да ги разтрошават. Днес направих бункера на моята мелница и греда не захваща зрънцата майстора който прави валовете нямаше такъв инструмент да направи пирамидките а направи ситни надлъжни канали.
Това с пясъка дето ти е хрумнало добре, но имаш ли идея после как ще ги разделиш. По-добре го карай така ще си създадеш излишни главоболия.

Перлит , а не пясък му е майката - а после ще ги вее ! Но доколко е оправдано такова усложняване ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2011, 23:37 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Перлит имам няколко чувала но ми се струва малко безмислено.Не че пясъка е много умно де :lol:

Продължавам да докладвам.Днес зърното вече е готово изкиснато и мамка му сметките са верни.Теглото му е около 9кг. което си е точно 1,8 увеличение на теглото му и влиза в границите 1,7-1,8.Явно че е ожънато навреме понеже ако беше рано и беше много мокро нямаше да поеме толкова вода.Това само си го мисля де.
Пръснал съм го в две пластмасови щайги на дупки като е увито с мрежа за мухи да не го кацат гадинки и касите висят във въздуха вързани с кабел за гредите на една стара кирпичена постройка с мноооого дебели стени която преди много време се използваше за животни.От време на време го препръсквам с леко подкисилена с лимонена киселина вода.
Яд ме е че си счупих захаромера докато наливах захар на едни сливови джибри и сега трябва да обикалям като идиот да си търся нов а този беше от украинските за вино до нула.Ако някой има идея в Пловдив къде може да се намери захаромер или пък да даде някой магазин в страната от който е пазарувал и е доволен нека да ми пише на л.с че после да не ядем шамари за непозволена реклама.Не говоря за скъп, някакъв там който да върши работа колкото психически да знам че имам.

Утре пак съм тук на спявка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 00:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
karlsson... За захаромера , в Плевен има много Арменци които работят по закритите пазари и носят руски захаромери и тем подобни интересни работи.Та мисълта ми е че по Пловдив неможе да няма от тези "черкези" да продават, само трябва да се сетиш каде са им дукянчетата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 06:39 
Аватар

Местожителство: Varna
Karlsson колко сантиметра е дебелината на слоя зърно в щайгите. За опита само като пръскаш зърното за да се види дали има смисъл от лимонтозуто едната щайга я пръскай само с чешмянка. Като овлажняваш ечемика нали и го бъркаш.
Прикачени файлове:
acrospire.jpg

Намерих точната снима за момента когато ечемика трябва да започне да се суши.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 08:08 
Аватар

Много ясно че го бъркам, нали това е идеята да е с равномерно разпределена влага и не на последно място и че водата го охлажда до определена степен.
Дебелината на слоя е да речем не повече от два пръста, може би една идея по-малко.Съобразявам го с това че времето е топло и може да се спари.

Мони, нашите арменци не се занимават с дюкянчета, или имат магазини или много магазини по центъра които дават под наем :lol:
Но като каза, може да отида до прословутия ни "Руски пазар", там може да има "руски" захаромери.
Намерих няколко магазина в нета с интересни захаромери и спиртомери на сносни цени и няма да те е яд да ги счупиш.Ннякой е ползвал такива захаромери и спиртомери и дали са хубави.

Прикачени файлове:
zaharomer.jpg

Прикачени файлове:
spirtomer1.jpg

Прикачени файлове:
spirtomer2.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 10:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Те това са Руските спиртомери (номер 2) ....много са добри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2011, 21:52 
Аватар

Предполагам визираш този с колбичката?
Покрай едното нека върви и другото а именно основната тема.До сега не срещам трудности въпреки притесненията ми че времето е топло.Прецених че ще е по-добре да разпределя ечемика не на две а на три понеже ми се стори дебел слоя и все ме е страх да не го вкисна и прегрея.Все пак искам да стане от първия път а после ще заложа на експериментите.
Зърното за една нощ е пуснало коренчета, като гледам какви са имам чувството че ако стоях при тях да ги гледам щях да ги видя как излизат.Направо се изумих от скоростта.Интересно е че много голям процент от зърното е пуснало коренчета като предполагам че в някои има и забавяне.Следя му аромата и го наглеждам за промяна в цвета и т.н.
Баси такъв страх не съм брал до сега за една кофа ечемик :lol:
Имам чувството че малцуването ще ми достави най-голямо удоволствие от колкото след това озахаряването, ферментацията и дестилацията.За дегустацията и употребата гарантирам че няма да ме жегне толкова понеже обичам ликьорите а не концентратите, но пък може да си направя ликьорче :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 15:59 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Само да доложа, че след месец половина ечемикът кълни без проблем, а след :? 4-5 направо го сееш .. Поне пивоварният беше така.. Иначе поздрави и успех в начинанието ! И аз ще следя темата ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 02:36 
Аватар

Виждам, че karlsson е запoчнал много смел опит. Бързам и аз да докладвам (както преди време обещах) моите опити които наскоро проведох в тази насока.

Значи започнах с жито. Карам по рецепти от амeриканска книга така, че моля да ме извините, ако е в конфликт с това което вие сте чели. Киснах го 24 часа и го извадих. Разсталх го в две тави (ех, ако имах пластмасови а не да се боря с тия железните) и го покривах с мокри кърпи да задържат влагата. На 24 ч. след изваждането вече имаше коренчета, след което пропуснах още един ден и на втория (т.е. третият след изваждането) корените вече бяха по дълги от зърното.

Ще направя малко отклонение за да разкажа за една моя ЗАБЛУДА. Реших, че даже съм закъснял със етапа на захаросване след като корените бяха по-дълги от самото зърно. Едва тия дни препрочетох, че не корените трябва да са на три четвърти от от дължината на зърното, а кълна. Като при житото кълна е отвън и расте в посока обратна на корените, а при ечемика е скрит под външната обвивка, т.е. ако искаш да видиш кълна трябва да сцепиш зрънцето.

Та, както го описах малца така го смлях. Нямам никаква трошачка и използвах че е мек и с малко вода през месомелачката. Оставаха несмлени зърна въпреки че използвах решетка с дупки около 3-4 мм, една от най-малките. Т.е. КПД-то от тук ми намаля. Намаля ми и от това, че фуражомелката на баща ми при по-едро млене пропуска цели зърна. А исках по-едро, че бях чел, че колкото е по-ситно толкова по-гъста каша става при варенето. Наслука бих казал, че 10 проц останаха цели.

И дойде време да варя едросмл. жито. Като моята библия казваше, че трябва да ври на 100 град около 20 мин, само, че аз като за първи път обърках пропорцийте и станаха едни усложнения ... мани. Значи бях смлял 21 кило жито и бях приготвил 100 литровият казан. Да ама не. Първа грешка, сипах леко гореща вода (около 60 град) и запалих саджака отдолу да дозадгрява.. И проблема дойде от това, че стана гъста каша която бързайки да разреждам сипвах студена вода и за моменти не бърках. Загоря като за световно. Саджака гореше отдолу още като сипвах житито. Ставаше все по-гъсто и аз досипвах вода докато достигнах почти до периферията. Абе неравна битка. Баща ми дотича да помага с бъркането. Не можах да достигна и 90 град. и просто трябваше да спирам.

Беше около 23 ч. Според моите теорий сега трябваше да охладя до 65-66 град. целзий и тогава да добавя смлените кълнове. Да ама гъста каша не се охлажда лесно. Към 2 ч. след сипване на охладена в хладилника вода и разпределяне вече в два съда дойде часът на истината. Сипах малца предварително размит в около 5 литра вода на същата темп., разбърках и зачаках. И божието чудо се случи - започна да сладнее. Не съм пробвал с никакви йодове и пр. То така или иначе поради голямата маса стоя на необходимата температура повече от половин час.

Не мога да кажа колко вода отиде. Премерих захарност към 11. Но доколко може да е вярно меренео в смес гъста колкото рядка боза не мога да кажа. Но на поизсъхнали места по казана ми лепнеше. Добавих около 4 кг захар, че не знам дали 11 е достатъчно да почне ферментацията, 4 пак. лимонтозу (имам си вече РН индикаторни хартийки след консултация с колегите тук) и охладих до около 35 и сложих "купешките дрожи", т.е. тези които пак колеги в този форум ми казаха откъде да купя.

След този опит вече си позволявам да ви нарека колеги, толкова съм горд. На другият ден вреше като дзвер. за 3-4 дни беше готово. Баща ми измъкна едни 5 литра сливава патокя (на около 28 град) и всичко заедно, разпределено на два пъти изкара около 16 литра на 48 град. Имаше приятен дъх почти като на сливова.

По мои най-груби изчисления от самото жито трябва да е дошло поне 8-9 литра.
=======================================
Второто варене беше по-културно проведено. 75 литра вода, 12 кила смляно, 2 кила малц. Този път водата първо завря, след това сипах зърното и след това намалих огиня колкото да потдържам температурата. Този път, вря на 100 град 20 мин. Пак стигна почти до периферията и по случайност пак даде 11 захарност.

В момента ври. Като го преваря ще ви дам пак цифрите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 10:09 
Аватар

Браво rumcais според мен озахаряването е нормално щом при съотношение на малца зърно 1/6 и съотношение зърно вода 1/5 получаваш 11% захарност. Аз използвам малц към зърно 1/3 но щом става и 1/6 ще променя пропорцията, при съотношение зърно вода 1/4 получавам захарност 14% а при тебе е 1/5 и получаваш 11% значи всичко е наред.
Като съвет да си улесниш процеса на озахаряване а по точно загряването и охлаждането на зърнената каша. Добре си направил като си сложил вторият път направо зърното във врящата вода, аз намалявам загряването и бъркам с дрелката и бъркалка за теракол след като се разбърка добре спирам загряването и покривам с 3-4 одеяла и оставям да си почине час час и половина. Нишестето се вари и при 85*С. За какво говоря примерно ако вариш спагети и те са готови на 18мин. спреш ли котлона и оставиш ли ги така да изстиват те се преваряват стават меки, за това след сваряването им се охлаждат веднага със студена вода. Тъй че да бъркаш зърното 20мин. при слаб огън няма смисъл.
За охлаждането на сварената зърнената каша, писал си че имаш и охладител и пак трудно става, ами аз намерих едно много лесно и просто решение.
Не варя зърното с цялото количество вода, слагам на килограм зърно 3л. вода, да става много гъсто но имам помощник дрелката с бъркалка за теракол.
След като е престояло 1-1.30 ч. направо с нож да го режеш. Първо слагам на килограм зърно 0,5л. студена вода бъркам с дрелката и меря температурата така преценявам другият половин литър с каква температура да го добавя за да се получи в крайна сметка 65*С. Оставям даже малко по висока да е температурата след охлаждането 67-68*С и компенсирам с по ниска температура на малцовото мляко.
След добавяне на малцовото мляко разбърквам пак с дрелката и оставям за 2-3ч. завит материала да се озахарява. След изтичане на това време развивам бъркам с дрелката и оставям само да си изстине до сутринта до температура 35*С.
Така си спестявам бъркането и опасността от загаряне на материала.
На сутринта материала се избистря от горе меря захарността идва към 14-15% на 10л. материал добавям 0,5кг. захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 15:51 
Аватар

Значи Петьо, според моята книга, за жито и ечемик малца може да е 10-12% суха маса спрямо сухата маса на зърното, за царевица 12-14%. Аз за презастраховка слагам повечко. Това за захарноста като цифри и аз не си вярвам, щото и в двата случая мерих в течност гъста като боза. Поне засега не мога да намеря друго решение. Захарноста ще я налучквам колко да е била след като получа алкохола. Да утаява се малко на другият ден, но на мен не ми се чака само за да измеря и тогава да слагам дрожди, кефи ме като ги сложа на 33-35 и тази температура заради голямата маса пада бавно и на другият ден вренето вече се е разбесняло.

Не разбрах това "писал си че имаш и охладител" , нямам нещо техническо. Засега слагам по 2 шишета от пепси 2.5 литра във фризера да позмръзнат и като дойде време за охлаждане ги сипвам. Но те не стигат, трябва да предвиждам още.

Аз също не ползвам огън за да потдържам температура след слагане на малца. То е голяма маса и си държи поне половин час температурата ако не го пипам.

Това с бъркалката за теракол е добра идея. Трябва да е по широчка обаче, че казана ми е широк. За да не загаря толкова вече модифицирах и саджака. Слагам отгоре един леко конусовиден капак от тенджера с широкото на конуса нагоре който като диаметър застава над дупките и пламъците се хлъзват още по-настрани. За целта малко рязах и от носещите ребра, че бяха заварявани къси и дълги, но бяха объркали нещо кое къде да e.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 16:24 
Аватар

rumcais написа:
Не разбрах това "писал си че имаш и охладител" , нямам нещо техническо. Засега слагам по 2 шишета от пепси 2.5 литра във фризера да позмръзнат и като дойде време за охлаждане ги сипвам. Но те не стигат, трябва да предвиждам още.

Е и аз не съм прочел правилно :) то било вода от хладилника.
Ти слагаш на зърното 1 към 5 вода. Така че може да завриш вода 1/3 и да спреш огъня да разбъркаш материала с дрелката след това да оставиш за 1ч. температурата няма да падне повече от 93*С поради голямата маса. Както ти писах нишестето се вари и при 85*С. Забелязах че като сложа зърното температурата на кашата става 95-96*С които са достатъчни да разтворят нишестето. Другите две части вода ще ти послужат за охлаждане първо наливаш 1/4 от останалата вода студена мериш температурата след това преценяваш останалата вода с каква температура да я сложиш, но трябва да имаш бойлер с топла вода. Така няма никаква опасност от загаряне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 18:04 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Хубав експеримент rumcais :thumbs1: Защо обаче си се спрял на метод с разваряване и понижаване на температурата. В домашни условия наистина си е трудно тя да се регулира, както сам си се убедил. В книгата която четеш сигурно има и класическите методи с повишаване на температурата. Най-общо започваш от 45 градуса, минаваш през 50-50, 60-63 градуса и стигаш до 72. За мен поне е по-лесно да загрявам по малко отколкото да се мъча как да охлаждам. Метода който си избрал иска доста добър малц. Причината е че при първоначалното загряване до 90-100 градуса унищожаваш ензимите които си формирал при малцуването. Оттам нататък цялата ти смес трябва да се озахари от ензимите на малца, който си добавил след охлаждането, а те със сигурност не са кой знае колко активни. Топлото кълнене води до бързо прорастване на коренчета и листен кълн, но и до много загуби на екстракт. А тази захарност как я измери - на мъст или на каша? От написаното останах с впечатление че е на каша, а така със сигурност ще ти даде доста по-висока захарност от реалната. При добре озахарена каша, мъстта има вкус, който аз поне оприличавам на добре подсладен чай. Естествено вкуса може да е различен, но сладостта си е много характерна. Как е твоята според твоя вкус?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 18:48 
Аватар

Flanker, аз съм любител от няма година и засега съм открил тази книга с този метод. Преди това само съм помагал на баща ми да нося кофи с джибра и после бягам на компа. Нямам нищо против да пробвам и нещо друго. За твоят метод с достигане до 72 (предполагам имаш впредвид това ще да е макса в целият процес), това не е ли малко. Демек дали това ще разтвори достатъчно добре брашното (или старча да го кажем) за озахаряване. В почти всички филми за уйски говорят за варене на 212 фар. т.е. 100С.
Цитат:
Причината е че при първоначалното загряване до 90-100 градуса унищожаваш ензимите които си формирал при малцуването.

Значи аз не съм пробвал още така нар. pre-malting демек предварително малцуване макар, че се препоръчва в моята книга. Малца го слагам след варенето и охлаждане до 66С. Но дори и да е така в книгата казват, че унищожаването на първият малц по време на варенето не проблем. Вторият ще си свърши работата.
Цитат:
А тази захарност как я измери - на мъст или на каша?

Е тука ме хвана непотготвен. Не знам какво е мъст. Иот там не разбирам какво казваш до края. Със сигурност след слагане на малца разтвора се "поразрежда", вече не толкова гъст но си остава почти като боза. Даже слагам една цетка отгоре на чашката докато събирам матряла за мерене, че се пълни с житни парчета. Както казах на Петьо "Това за захарноста като цифри и аз не си вярвам, щото и в двата случая мерих в течност гъста като боза."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 19:25 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да rumcais, добавения след кипене и охлаждане малц наистина ще си свърши работата. Въпросът е обаче какво е съотношението между общото количество и малца подложен на кипене. Обикновено, ако се използва метод с кипене, количеството на малца (или сурогата) което ще се кипи е около 30-40% от общото количество. Тогава останалите 60-70% които ще се добавят след охлаждането на първата партида ще я разградят. Иначе самото кипене наистина има за цел да разтвори нишестето, но дотолкова доколкото да се извлече максимума от суровината. При кипенето нишестето се разтваря и образува много вискозна, гъста смес. Тя обаче в този си вид не ти върши никаква работа - просто нишестето не е разградено на съставните му захари, които ще трябва да изферментират. Тук се намесват ензимите на малца. Именно те много лесно разграждат нишестето до захари. Нишесте, което е минало през кипене по-лесно се озахарява. Хубаво е да видиш дали в книгата не пише нещо за ензимите и за оптималните им температури на действие. Най-общо са следните:
1. 45 градуса - действат ензими, които разграждат клетъчните стени. Впоследствие останалите ензими могат много по-лесно да проникнат във вътрешността на клетката и да разградят другите вещества.
2. 50-55 градуса - дейстават ензими, които разграждат белтъчните вещества като по този начин осигуряват и аминокиселини за правилната дейност на дрождите при ферментацията.
3. 60-63 градуса - дейстава бета-амилазата, която вече действа върху нишестето.
4. 70-72 градуса - действа алфа-амилазата - също действа върху нишестето.
Оттам нататък всички ензими се инактивират и нищо не може да се очаква от тях. Така че 72 градуса не са малко :) Именно затова е опасно да не се обърка съотношението между партидите. При уискито гонят висок рандеман на захари (съответно алкохол) така че е нормално да кипят едната партида. Пък и не е чааак толкова важно качеството на суровината, както е при бирата например ;)
Иначе под мъст имам предвид течността, която се получава след грубото филтриране на кашата. Тя по този начин се разделя на мъст и трици. Между другото може би този Речник ще ти свърши добра работа. Има и други неща, които биха ти били от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София