Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2011, 22:00 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Eха, трети пост един след друг и все мои, нещо като лудите си говоря сам.
Проблем братя.Снощи, ъъъъ днес сутринта нали както писах си озахарих малц за проба и няма проблеми.Обаче днес реших да добавя към друга проба вече и ечемик обаче нъцки.Озахарява някаква част и до там.Усеща се захарност, лепкаво е но доста по-слаба работа от чистия малц.Йодната проба си лилавее порядъчно.Пробвах да озахари и пшеница и там греда.Пак пробвах само малц и всичко си е ОК.
Сега по пътя на логиката започвам да размишлявам на ум/на глас/на писане...Моля да ме поправите ако залитам в грешна посока.Според мен нещо куца в малца и го отдавам на недостатъчно ензими.Стигат да се озахари сам себе си но при внасяне на допълнително ечемик и като че ли не му достига.Пробата която направих беше 1/3 малц/ечемик респективно 1/3 малц/пшеница.Остава вариант да пробвам 1/2 и 1/1 да видим какво ще стане.
Ако се окаже че има проблем в малца то ще направя от пшеница или пък като гъзар ще си правя 100% ечемичен малцов дестилат :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2011, 22:29 
Аватар

Местожителство: Varna
На тази проба която не е станала предполагам че си сварил брашното от зърното, сложи мая след 3-4 дни като отихне ферментацията направи пак йодна проба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2011, 20:33 
Аватар

Maлееее, ми аз що не съм писал скоро тук в тази тема :datz:
Така, сега.Както стана ясно от поста ми по-горе нещо ми се препъна ечемичения малц и направо направих няколко проби с пшеничен.Изключителна кълняемост и изключителна озахаряемост.Провах първо с две а после с три части смлян ечемик и една част малц и никакви грижи, при 3/1 малко се усещаше лилава жилка въпреки че не би трябвало да е проблем после но все пак си имам едно на ум.
В момента се суши 25кг пшеничен малц и имам малко пак пшеничен и 4кг ечемичен, общо 30кг малц.И следва въпрос към знаещите и пробвалите.Какво да направя, водка от 100% малц или примерно да е 1/1 малц/пшеница?Питам за вкуса дали има разлика и в какво се изразява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 02:10 

Сигурно съм пропуснал нещо,ама карлсон сподели откъде взе амилазата,колко струва,как се доставя и тп.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 08:50 
Аватар

Амилазата ми е без пари, доставката е за около три дни при пшеницата и около пет-шест за ечемика и струва приблизително 20ст. понеже малката помпа за сондажа е 0.4кW и е работила около половин час за промиване и накисване.
Говорим за малц а не за изкуствено добавяне на ензими.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 09:37 

Местожителство: София
ЪЪъъ казвай откъде ги поръчваш :megagrin: ???
И последно малц ли поръчваш или амилаза?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 11:06 
Аватар

Нищо не поръчвам бре хора :lol:
Греба си с кофичката от бункера за храна на грухтящите ми приятелки (прасетата), с други думи сам се занимавам да малцувам.Хубавото в случая е че отпадъка който ще остане няма да го изхвърлям а просто се исушава и отива за храна на животните така че нищо не се губи.
Варианта с ензимен комплекс не ми допада понеже ще изчезне цялото удоволствие а аромата на покълващото зърно е нещото заради което си струва всичката хамалогия.Уловката е че имам място и условия където да се накисва зърното, да се разстила да покълва и след това да се суши.
Варианта с малцуването по класическата технология на по-голямо количество е подходящ само и единствено ако има човек време понеже си е играчка, трябва да се стои при зърното да се набюдава, в началото да се подменя водата през определен период, в последствие да се пулвелизира и т.н. и тънкия момент е да се хване момента да се спре покълването.За това се изисква свободното време или поне да се съвместят работите така че да може да се следи и да е наблизо човек.При ечемика може отношението да е малко по-небрежно предвид скоростта му на развитие но пшеницата е супер претенциозна защото времевия диапазон за което омеква и покълва е изключително кратък.Общо взето пшеницата е изтребител, докато се завъртиш и хоп, а ся к'во стана...При промивката и накисването използвам вода от сондаж и температурата й е доста ниска, като мине през помпата и я запотява в предната й част, не съм я мерил колко е но е много студена.Въпреки това и смяната й през примерно 4-5-6 часа пшеницата е готова след няма и 24 часа, на единия ден на обяд като я накисна и на другия ден сутринта е готова.Следва малцуването в помещение с постоянна температура предвид изключително дебелите кирпичени стени.За да не стресирам зърното вече не го пръскам ледената вода от сондажа а с престояла малко за да нормализира температурата си, от водопровода пък е прекалено топла.През същия ден не се наблюдава никаква промяна в зърното, на сутринта вече е пуснало кълнове на 1/4 от размера му и през деня растежа не е кой знае колко, тук-там се забелязват коренчета.Вече на следващата сутрин кълновете са достигнали 2/3 от размера на зърното а коренчетата са се сплели подобаващо и трябва да се суши.Заблязъл съм че усиленото развитие става през нощта но вече при покълнало и пуснало корени зърно процеса се забързва много и буквално часовете са от значение, дори разпръснат малца на слънце ако е на по-дебело или на непроветрива решетка процеса продължава в долния слой и за да се спре или трябва да е много на тънко или да се пребърква много често за да се засуши екстремно.
Остава въпроса къде ще се разпръсне голямо количество малц защото тук вече не е майтап работа, сега както съм пуснал 25кг. си иска подготовка.Привидно половин чувал суха пшеница като се раздуе и корените и кълновете се разпрострат и си става порядъчно количество за сушене.Разстилах в касетки, по решетъчни сита,в едно ремарке...много си е и накрая ми писна и айде на плочките пред къщата :D Предполагам че 2-3кг. зърно ще се събере в три тави във фурна с вентилатор но това е неприложимо при по-големи количества.Пет килограма съм го растилал на сито с размери 1,50х0.6м с дебелина 3-4см и пак си е малко дебеличко а какво остава за повече.Така че ако някой тръгне да малцува по-голямо количество да го има предвид за да не се окаже в един момент че няма място и условия.Да не говорим че следя и прогнозата за времето понеже ако се окаже че трябва да се суши ще вали и няма да мога да използвам слънцето и ще я втасам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 14:43 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Здравейте, някой пробвал ли е да купи готов малц от някоя бирена фабрика примерно.
На мен са ми обещали 50 кг. по 80 ст. , обаче нещо ме хваща шубето да не се окаже че тоя малц е нещо третиран с химии и става само за вкус, а иначе ползват ензими от другаде при производството на бира.
Конкретно става дума за фабриката Болярка във В.Търново. Знам само че малца не е техен, а го карат от някъде, макар че са имали и те цех за малц.
Аз първо казах 100 кг, после като чух цената - намалих на 50, и сега нещо нямам позиции да поискам 5 кила за проба само :))
Иначе като го взема ще пробвам едно пробно озахаряване в тенджера с една две шепи и ще докладвам как е.
ако е успешно ще пробвам с малц и царевица пак в тенджера и след това - газзз на поне 40-50 литра каша.
Царевица предполагам ще си намеря и без пари от село, ечемик също. Пък после като позахладнее - ще пробвам и малцуване на ечемик в мазето, да видим колко мишки ще събера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 19:00 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Царевицата съдържа относително много мазнини в сравнение с останалите зърнени култури ! Затова в пивоварството се използва само царевичен грис - тази външна част на зърното без зародиша, който е богат на мазнини ! Имайго впредвид и не прави опити с царевично брашно , защото то се прави от изцяло смлени зърна - тоест богато е на мазнини и не става за озахаряване !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 19:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Е нали тая тема започна точно с технологията на бърбъна - царевично уиски. Ама аз за малца от бирена фабрика питах, дали някой е пробвал да озахарява с него.
Щото в скоро време този някой ще съм аз, ама цената ще е 40 лв. и въпреки познанието (което е безценно) бих могъл да им намеря и друго приложение. Между другото - ако някой знае в близост до В.Търново сливи за материал на добра цена - да свирка, че и това мисля да задействам.
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 19:56 
Аватар

Няма логика да не озахарява, иначе какъв е смисъла да малцуват и после да избият ензимите :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 21:36 
Аватар

victoryvt то сега му е времето докато има топли дни да пробваш малцуването иначе после ще се чудиш къде да го сушиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 22:37 
Аватар

Е как къде, имаше снимки тук във форума на един побъркан, някакъв Петьо от Варна който беше завзел фурната на жена му.Май че още е жив...ама не се знае до кога :fies: :dance:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2011, 06:58 
Аватар

:lachtot: Така е karlsson, пък сега взел че свалил комарника от балконската врата на спалнята да суши малца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2011, 21:40 
Аватар

Ае братя, я не се пошушквайте ами отговаряйте на въпроса ми по-горе а именно ще има ли разлика в нещо във вкуса ако се прави дестилат от 100% малц и примерно 50/50 пшеничен малц и пшеница.Гледам Аз, Ваз, Газ, Маз, Белаз, Камаз и всякакви хххАЗ са тук :lol: (да не се впрегнеш сега, базинга :D ).Един хахо ми писа на л.с. ама айде и другите да се включите.

И следващия въпрос.Тези дни ще забъркам малко в бидоните и ще го дебна да ферментира но ако нещо стане да нямам възможност да дестилирам как да консервирам (освен в буркани :dance: ). Вариант с паток отпада по обясними причини.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София