Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2011, 17:31 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Браво градски,кефиш просто!!! :respekt: :gott: :klatsch: :klatsch: :klatsch: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 15:36 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И аз да се похваля, и то точно по темета понеже озахарих снощи 10 кг. царевица с 7-8 кг. малц от двете ми първи проби.
Смлях зърното на село на ярмомелката на баба ми, тъкмо да я пораздвижа малко, че откакто бабата стана на 87 нещо позамлъкна двора, само кокошки и една коза има.
Първата грешка която допуснах е че още в началото смесих царевицата с водата за нея (10 кг. царевица с 25 л. вода - другите 5 си оставих за после), та трябваше един час да бъркам докато заври водата от 10 гр. до 100. След 90 гр. вече имах хомогенна смес, а не зърнеста както в началото. Варих 30 мин. после намалих газта на мин. добавих водата за малца и онези 5 л. забавени, но незабравени и така падна температурата на 58 гр. Добавих и малца , разбърках с дрелката и бъркалка за тера-нещо си, температурата се закова на 55 гр., след половин час бъркане пуснах газта на макс. и след 15-20 мин. вдигнах 65 гр., пак намалих на мин. и бърках още половин час, сетне пак газта на макс и след половин час - закова на 73 гр. държах пак половин час и накрая спрях подгряването , завих с одеало и се прибрах.
Започнах в 18, свърших в 22 !
За следващия път мисля да намаля паузите, защото самото повишаване от една на друга температура става доволно бавно, така че се добавят достатъчно мин. към намалените.
Йодната проба беше кафяво-жълта. Захарност - в мътна течност - 13, на сутринта в бистра и топла - 11, а след изстиване 12, добавих 1 кг. захар на цена 2.58 лв. - ужас !
8 пакетчета мая на д-р Йоткер за 60-те литра материал (реших че толкова се получава за 60 литра ако Карлсона е сложил 14 за 100 литра) и сега слушам как пращи пращината. В неделя мисля да я дестилирам , а дотогава трябва да си пробвам колоната с нещо - вода ли, вода със спирт за горене ли ... знам ли ?
И да й оправя охлаждането на серпентината, че нещо тече по малко, в краен случай ще го сложа в кофа и ще изваждам с канче топлата вода, после ще си измия с нея съдовете.
Ами това е. Мисля че като за първо майшуване със първи собствен малц не е зле. Третата партида малц ще я спра навреме - обещавам, само да нямам нещо хептен неотложно и пак да го прерастна, но това не е проблем - лека горчивина се получава, която сега мисля че няма да се усеща поради силния вкус на царевицата. А извън темата - чакам си и гроздето - утре или вдругиден, 200 кг. мерло от новозагорския край - цена 55 ст. , а с транспорта - 60 (комшията тръгва с негов бус за общо тон грозде)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 17:19 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Eкстра, значи определено с "калпазанския" метод на небрежно отношение може и да стане сакатлък но като се спазват температурите всичко става.
На всякъде казват да се дестилира само течност за да не загаря, ти как ще процедираш, ще прецедиш и дестилираш после течност или ще набуташ всичка в казана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 19:08 
Аватар

karlsson написа:
Eкстра, значи определено с "калпазанския" метод на небрежно отношение може и да стане сакатлък но като се спазват температурите всичко става.
На всякъде казват да се дестилира само течност за да не загаря, ти как ще процедираш, ще прецедиш и дестилираш после течност или ще набуташ всичка в казана?

А, сакън - ще цедя докато имам търпение, после каквото остане в канала. По-добре по-малко алкохол, но без проблеми отколкото ...
Засега ферментира бурно, и яко мирише на алкохол, дано да е на добър резултат. Гаража е подземен и в момента държи 19 гр. температура целодневно, с тенденция към намаляване - което е предпоставка както за добра ферментация, така и за малца.
Само да не стане "А дано, ама надали".
Чудех се само, защо ти твърдиш че същинското действие на амилазата е при 72-та градуса, а "Аз" казва че само 65 е истината и че след 68 амилазата спира да действа. Като уточнявам че знам че има и други амилази които действат при други температури - тези дето ги продават като отделен продукт.
Все пак каквито и разновидности да има малца - все от зърно става.
Мисля да пробвам и вариант с малц + пшеница, според мен така ще стане най-голяма захарност понеже пшеницата има уж, най-голяма хранителна стойност - т.е. нишесте.
Защо обаче американците наблягат на царевицата ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 09:40 
Аватар

Ми що, щото са американци.Целия свят на опъки пък те на кистерме :D
На мен лично бърбъна ми харесва, дори и Джак ми допада въпреки че това е единствения алкохол който мога да го разпозная от километри със затворени очи, просто ми блъска вкуса на аптека но пък е готин.Имал съм възможността и шанса да пия истински алкохоли донесени от съответната страна което със сигурност гарантира че не са ментета и са с оригиналния си вкус.Ноооо ако трябва да сравнявам Jack Daniel's тенеси уиски с Glenfiddich или The Tyrconnell които са малцови скоч и ириш, извинявай но Джак заминава за преварка :lol:
Нямам си идея как ще се държи през колона царевичния дестилат но през аламбик 100% пшеничен малц извади някакъв страхотен аромат който до сега не съм усещал никога и не мога да го опиша.Най-странното за мен беше че вкуса беше много лек и приятен а когато се помирише от чашата не се усещаше с носа а леко над езика отзад зад небцето което също ми беше адски странно защото вдишваш през носа а усещаш с устата.Както бях казал в предния ми досадно дълъг пост, при над 55гр. като отпиеш не ти изгаря езика и не ти изтръпва устата, докато глътката ти е в устата като издишаш през носа нямаше онази спиртна гадост присъща за всички алкохоли които се продават.
От сега още съм предубеден за бърбъна защото директно скочих на 100% пшеничен малц, е с малко примес от ечемичен малц останал от едни проби но незначителен процент.Следващото което ще пробвам е 100% малцов дестилат 50/50 пшеница и ечемик и накрая 100% ечемичен малцов дестилат.Пробите ще продължат след това с процентно съдържание на малц само за озахаряване но от всичката литература която съм изчел става ясно че се губи от аромата на малца по този начин и съм почти сигурен че ще се върна на 100% малц.Мисля че бърбъна няма да ми хареса но ще видим, имам и царевица един от големите варели и ще я "изпия" преди да я изядат животните :lol: .
Впрочем съм споменавал че не съм разбирач а просто нещо като ми допадне и го харесвам веднага без значение от марката.Примерно Tyrconnell адски много ми харесва и винаги съм се чудил защо и чак скоро разбрах каква е причината.Това е 100% малцов ечемичен дестилат и тук идва вече интересното, дестилира се не през колона а през аламбик и то само двойна дестилация като се стремят да не изчистят ароматите а напротив, да задържат този на ечемика.
Общо взето в голямо приключение се вкарахме пич но пък гарантирам ти че тръпката която ще усетиш е несрванима.Като зареждаш казана, като бързаш да запалиш огъня само и само за да тръгне дестилата, първите капки като потекат и ще ти се свие сърцето, миговете от неизвестното... все работи които не си и предполагал че ще ти се случат.

Аааа, за амилазата.Всичко което съм изчел показва следното, при 65гр. работи бета а при 72-73гр. е алфа амилазата като при нас е важна алфа амилазата и в частност може да се пропусне действието на бета амилазата която е важна за бираджиите.Разпадане на незнам си какви връзки там и ала-бала хич не ги разбирам понеже като трябваше да уча биология и органична химия аз ходих да пощипвам съучиничките ама то от къде да знам че ще ми потрябва :wallbash: Сега на дърти години ще трябва да се връща много назад за да вникна в процеса но на този етап ми е достатъчно да знам това че ми е нужна алфа амилазата което се потвърди и опитно при първите проби на озахаряване които правих.Колкото и да задържах на 65гр. йодната проба винаги беше лилава докато качиш ли на 73гр и воала.

Последна промяна karlsson на 04 Окт 2011, 09:47, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 09:46 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
victoryvt написа:
...
Чудех се само, защо ти твърдиш че същинското действие на амилазата е при 72-та градуса, а "Аз" казва че само 65 е истината и че след 68 амилазата спира да действа. Като уточнявам че знам че има и други амилази които действат при други температури - тези дето ги продават като отделен продукт.
Все пак каквито и разновидности да има малца - все от зърно става.
Мисля да пробвам и вариант с малц + пшеница, според мен така ще стане най-голяма захарност понеже пшеницата има уж, най-голяма хранителна стойност - т.е. нишесте.
Защо обаче американците наблягат на царевицата ...

Е, когато създавах живота на Земята направих амилазата да работи при тази температура, но някой непослушен бог е решил да си направи майтап с мен :) :)
Такаааа, реално нещата стоят малко по-различно :) - според материалите, които имах нещата бяха така, както съм ги описвал тогава (преди 3 години). Според по-истинските литератури, до които имах достъп в последствие се оказа, че съм бил лееееко в грешка, като тази грешка не е толкова фатална. Поддържайки температура около 65 градуса се работи на "долната граница" на активност на алфа амилаза и горната граница на активност на бета амилаза. По тази причина и процесът при мен беше по-продължителен. В последствие вдигнах температурата, и резултатите не закъсняха :) - по-добро озахаряване, по-кратък процес...
Темата стана доста дълга, а и други колеги откриха топлата вода, и по тази причина не счетох за нужно, а и не обичам да си променям мненията.
За съжаление от известно време нямам възможност да се занимавам с този вид суровина. Единствено се радвам на вече изварения елексир и се занимавам с отлежаването му :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 10:09 
Аватар

Аз написа:
Е, когато създавах живота на Земята направих амилазата да работи при тази температура, но някой непослушен бог е решил да си направи майтап с мен :) :)

Не беше майтап а просто не слушаше какво ти обяснявах и поправих стореното.Втората ти грешка беше като ти казах да създадеш два типа хора а ти какво направи, пак се издъни, създаде един човек и една жена :motz: :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 10:34 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
karlsson написа:
Не беше майтап а просто не слушаше какво ти обяснявах и поправих стореното.Втората ти грешка беше като ти казах да създадеш два типа хора а ти какво направи, пак се издъни, създаде един човек и една жена :motz: :nixweiss:

:lachtot: :klatsch: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 15:54 
Аватар

И аз така - един човек на 4 г. и една жена -кака му на 11 ...
Ама не ми се явява пак на поправителен.
Стар съм вече.
Затова и си търся занимавка в правенето на алкохол, а не в првенето на деца.
Колеги и приятели (позволявам си да ви наричам така, ще ми позволите надявам се), за да имаме удоволствие от пиенето, трябва и да сме се поопарили на казана, и който го е правил знае защо.
(Всъщност, правенето на деца не е лошо, виж гледането им е друга работа :) )
Ай наздраве, че мерлото е тръгнало да минава от южна в северна България и трябва да измия бидона, да го наглася и да се наглася и аз да ронкам и мачкам, че като гледам Илюшата колко точки и подточки е нагласил ... чак да му се отпие на човек.
И още 5 кг. ечемик киснат, даже ги поизвадих малко на въздух, после пак ще ги накисна и утре разстилам и ще внимавам с прерастването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 17:07 
Аватар

Снощи проведох още едно озахаряване с малц - 5 кг. малц + малко над 10 кг. жито.
Този път имах течност от предното варене в казана и вместо да изхвърля всичко - оставих си 15 литра от нея, добавих вода до 33 литра и я заварих, сетне на 90 гр. добавих смляното жито (с фуражомелка), разбих с дрелката, и бърках с дърво докато стана гъсто (95-96 гр.) след 20 мин. добавих още 30 л. студена вода - температурата падна на 58 гр. - добавих и малца , стана 55. Засилих газта - вдигнах 60, 62 и се наложи да напусна за малко обекта. Като се върнах след половин час - температурата беше 65 гр. а газта беше спряла току що, та след ново палене - продължих да подгрявам над 65, след още половин час вече имах 70 гр. - йодната проба беше кафява, но аз си продължих до 73-74 , сетне спрях подгряването, завих с найлон и одеало и го оставих. Преди това имаше яко цунами с дрелката обаче.
На сутринта измерих 10 % захарност в топла течност и реших че след изстиването ще покаже повече.
На обяд в бистрото и охладено отгоре измерих пак 10%.
Малко ми се струва това, не знам що така - 15 кг зърно, 65 литра вода, с йодна проба в кафяво-жълто още преди 70 гр. ?!
Може би заради повечкото вода от предния опит.
А дано пък алкохолът излезе повече.
След това прецедих, промих и имам 80 литра само течност с под 10 % захарност, добавих 2 кг. захар, заквасих и затворих. Да видим какво ще излезе.
Имам някакви притеснения относно бавното качване до 70 гр. - все си мисля че за алкохол само нямаме нужда от бета амилазата, та следващия път мисля да сложа малца при 68 гр. на течността и да дам повечко газ на газта докато стигна 73-74 и после намалям на мин. само да държи известно време, яко бъркане и това е.
След като йодната проба ми е кафява още на 65-68 гр. значи бетата е изяла нишестето, направила е нещо си там дето е полезно за бирата, но не и за мен и за алфата не е останало нишесте да ми направи захар. Аз очаквах едва ли не чудо да стане, понеже имах течност от предния казан за киселинност, използвах жито вместо царевица , малца тоя път го спрях без прерастване ... Да , ама не !
Пак 10 % - за бира може и да е добре , ама за спирт е малко.
Само да отбележа че малца ми тоя път се справи с двойно повече зърно от собственото си тегло, следващия опит ще е с тройно, да видим къде е границата :)
Пък като посъбера повечко малц, ще си направя само с него озахаряване и ще си пия чисто малцово питие :)
(Малц викам на малц от ечемик, да не стане грешка. И само такъв ще правя и за напред - При сегашните температури точно 5 дена, клонящо към 6 стигат - накисване , кълнене, сушене - към зимата ако станат 7, тъкмо ще го съвпадна с ферментирането на кашата и цикълът се затваря на по една седмица :) )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 20:11 
Аватар

Maни тая захарност, аз се убедих че е ала-бала измерването със захаромера.В смисъл измерва нещо но какво е един бог знае.В края на краищата мери плътност а тук си играем яко с водата.При гроздето няма кой знае къде да мърда човек ама тук мериш с кофи :lol:
При мен примерно от 15 захарност като закова на 5 и край, това беше.Ама това че няма и грам сладост какво го интересува захаромера?!
Ползвай го само за контрол как се движат нещата и не му вярвай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 10:19 
Аватар

Всъщност няма никаква грешка - според разните таблици зърното дава от килограм зърно около 600 гр. захар. Ако работим с 1:4 съотношение зърно:вода то тогава в моя случай : 15 кг. зърно биха дали 15*0.6=8 кг. захар
Аз съм направил всичко 80 л. материал (включая и остатъците от зърното) - 8/80 = 10% !
Ами това е ... Няма как да стане 20 :)
Ако работим с 1:3 - се получава 8/60 = 13.3 %
Така че - това е от зърното ... хамалогия и занимавка двойно, но пък можеш да си го правиш целогодишно.
Докато се позагуби ентусиазма.
Но пък снощи си разредих малко и се изкефих максимално. Има един такъв много приятен дъх на сладост, който се усеща още като развиеш капачката !
Между другото - първия път ферментирах всичко барабар с триците и после се изчанчих да цедя преди дестилацията. Тоя път се чанчих 2 часа да цедя триците и то два пъти - първо ги изстисквам на ръка върху едно сито от мрежа за мухи, сетне всичко изстискано - пак в казана, заливам с вода кофа и половина , размесвам добре и пак цедя - накрая изхвърлих една натъпкана кофа с влажни трици и в бидона имах 80 л. на 8-9 % захарност (поради допълнителната вода за промивката) само течност, заквасих и сега гледам как бидона топли другия с мерлото :) - в гаража е топличко, за разлика от вън.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 11:05 
Аватар

Aз директно ферментирах само течност както съм писал.Я кажи сега виждаш ли разлика при ферментацията само течност и смес с триците?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 11:20 
Аватар

Ами с триците - имаше си шапка която аз разбърквах периодично, а сега има само пяна и някакви частици дето са останали непрецедени, ще видим накрая какъв ще е резултата.
Обаче при ферментирането на целия материал после има проблем с прецеждането, получава се много кал и зор става през тензуха.
Аз затова сега реших да пробвам само течност, а и исках да видя дали ще стане и като за бира, макар и с небирени дрожди. Между другото - тая мая на д-р Йоткер е най-скъпата, дали да не пробваме и с някоя по-евтина. Имам един колега дето от доста време си прави в тях муншайнка от захар и зърно и само проста мая на кубчета ползва, каза че е доволен.
Има и течна ама не я знам как се дозира.
Аз сега за проба сложих и малко от шапката на мерлото дето е в съседния бидон, така че ще има и малко винени дрожди :)
Чудя се за някакво просто цедило да си направя - нещо на принципа на пресата за чесън, само че с размери да стисва поне кило трици
Тогава ще стане лесно - за 5-10 мин пресовам триците, промивам веднъж, пресовам пак и готово !
Мисля че има някакви такива пласмасови за плодове, ако няма ще взема най-големия гевгир, който се продава и ще му направя някакво затваряне и затискане.
За напред мисля да пробвам и смес от царевица и жито (+ ечемичен малц), че нещо не съм въодушевен от житото, предния опит с царевицата ми миришеше по-хубаво, ама все пак нека помиришем и това дето ще изтече от колоната след седмица :)
Ай наздраве, че стана ракиено време ! (пък аз съм на работа, мамка му)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 13:24 
Аватар

Сега само с течност ще видиш какво се утаява на дъното, буквално гъста тиня която като наклониш бидона и едва се свлича.Може би се губи малко от рандемана но аз съм склонен да го губя но да ми е по-лесно после.Отделно че няма да бъркаш шапки и дрън-дрън.
За маята незнам, може да се пробва с друга но да е с малко количество пращина да не стане сакатлък.Пък и колко ще е по-ефтино,с левче на казан.Къде ли не съм ги дал че от тук да ги спестя.Самата чиста икономия от това че дори и грам захар не се влага мисля че оправдава по-скъпите консумативи.Примерно кило захар се равнява на мая на Йоткер и активатор който го играе и подхранка и това за цял казан от 80л.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София