Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 18:31 
Аватар

За мене има захарност не по-малка от 10-12! И на мене ми е малко чудно в тая каша как показва, но в интерес на истината сладни. Сравнявам го с винената ми джибра, когато беше около 15 и горе-долу се доближава. Първия признак за сладост беше, когато изпуснах термометъра и после почна да лепне, отделно около печката стана всичко лепкаво, но всичко в името на науката :lab: . След разреждане с 0.5 л. вода падна на около 12.
Едно време ги бяхме учили тия неща ама кой да ти помни. Имаше нещо и за сушенето при по-високи темп. там се образуват разни неща. Отделно много вода при кълненето не беше добре,защото .... Явно трябва да се чете пак или някой, който е чел и помни да помага :klugscheisser: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 11:05 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Maлко разисли и страсти или с други думи как да се прецакам по-малко...
В момента съм си сложил една пластмасова бутилка до компютъра заредена с 1,5л пращина от малц естествено и гледам какво става вътре.Понеже ферментирам само течност сега за проба заложих всичко с триците понеже ми е интересно.Все едно гледам онези кристални сфери със сняг вътре как се върти :lol: Ясно е че ще се дестилира само течност но тук идва тъпия ми въпрос, при коя технология ще има по-малки загуби, като се отделят триците преди ферментацията и въпреки промивката да се загуби част от захарността която евентуално би се превърнала на алкохол или след ферментацията да се извади течността като част пък от нея като алкохолно съдържание ще остане като влага в триците?!Ясно е че и в двата случаи има загуби но в кой вариант ще са по-малко.Нека помислим...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 11:18 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
karlsson написа:
Ясно е че ще се дестилира само течност но тук идва тъпия ми въпрос, при коя технология ще има по-малки загуби, като се отделят триците преди ферментацията и въпреки промивката да се загуби част от захарността която евентуално би се превърнала на алкохол или след ферментацията да се извади течността като част пък от нея като алкохолно съдържание ще остане като влага в триците?!Ясно е че и в двата случаи има загуби но в кой вариант ще са по-малко.Нека помислим...

Втория вариянт е по удачен, защото можеш да исползваш отцеденото/твърдата маса/ за друга ферментация.
А бе при всички случай както казва --- 'Тодор Колев' Икономията е майка на мизерията. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 15:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами аз с ферментиране на всичко започнах и сега пак натам се върнах.
Просто нямах време да цедя сега и отложих цеденето за после, но и заради друго - надявам се тайно маята да изяде и недоозахареното ми нишесте :)
Ще видим в петък на казана.
А за там - презапоих си отливника и добавих една уякчаваща планка от парче медна тръба, за да не се налага пак презапояване, както и смених сферичния миникран с шибърен кран - сега вече отлива се контролира къде къде по-прецизно (колоната ми е с LM - http://www.rakiyata.com/forum/download/file.php?id=1159&mode=view) - ще търся максималния възможен отлив за наличните параметри - да може да сваля малко градуса, да запазя повечко аромати, че предстои варене на джибромицина. Зърнения алкохол го ползвам за експерименти с колоната, понеже там аромата не го гоним както при ракията.
Между другото - аромата и вкуса на зърнения се променя драстично с времето през което престоява - с дъбов чипс и порядъчно количество въздух. Вече не знам и аз кое повече ми харесва - дали малц + царевица, дали малц + жито, а сега събирам малц за - малц + малц :)
Ама докато събера, докато смеля, докато извадя алкохола, докато го почакам - ще вземат да свършат старите проби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 16:09 

Местожителство: София
victoryvt написа:
Вече не знам и аз кое повече ми харесва - дали малц + царевица, дали малц + жито, а сега събирам малц за - малц + малц :)
Ама докато събера, докато смеля, докато извадя алкохола, докато го почакам - ще вземат да свършат старите проби.

Ако си се залутал в дегустоционите дебри на зърнените дестилати,можеш спокойно да донесеш на някоя от сбирките от дестилатите си...
Ще се проведе задълбочен(зависи от количеството)органолептичен анализ...Хора не сме върнали дет се вика :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 16:28 
Аватар

Сега почвам да правя на седмица по 10 кг. и когато станат 50 кг. ще ги озахаря и изпека на колоната. Кой знае каква щуротия ще излезе, но поне ще знам, че съм пробвал. После ще има 2 пътя единия да не го правя повече :lachtot: , другия толкова много да ми хареса, че да почна през месец да го правя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 17:12 
Аватар

За който има време и мерак - сметнал съм колко време трае един малцово-озахарително-варилен цикъл :
1. Допускаме че човек разползага с един казан в който озахарява и дестилира и той е с обем 100 л. до ръба.
2. Допускаме че разполагаме и само с един пластмасов бидон за ферментиране.
3. Както и само една газова пиростия и една бутилка с газ :)
(визирам собствените си иманета)
Та - за времето за което става малца 2+3 дни = 5, ферментира и озахарената смес - от тук и извода :
една седмица е достатъчна за всичко - докато ферментира едната смес, правим малца, сушим го в деня преди дестилацията, сетне детилираме в другия ден, на следващия ден озахаряваме готовия малц, като още преди това сме накиснали новия ечемик, за озахаряването ни е нужно малко количество от останалото в казана от дестилацията, следва зареждане на бидона и едновременно с това на следващия ден разстилане на новонамокрения ечемик.
В случая - на 100 л. казан може да се озахари най-много 20-25 кг. зърно с 60-70 л. вода. Полученото 80 л. количество запълва на 80% бидона и аха аха да изкипи по време на ферментацията. А необходимите 20 кг. зърно са точно колкото могат да се изкълнят на две рамки - макс. 10 кг малц + 10 кг. друго зърно.
И след седмица цикълът се затваря.
Е , в моя случай само на теория понеже гледам все в събота/неделя да съм на казана. Че иначе ще ми покажат 2-ри жълт картон и ... от любител на качествения алкохол ще стана дърт пияница :)
И тук идва ред на допускането - а какво би станало ако имам от всичко по 7 ? :)
Даже не от всичко, а само 7 бидона, 14 рамки ... айде за 7 жени няма да си мечтаем ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 18:06 
Аватар

MONI BARONA написа:
Втория вариянт е по удачен, защото можеш да исползваш отцеденото/твърдата маса/ за друга ферментация.

Абсурд, да добавям захар и мая?Никога!
Отива за храна на животни и се залага ново количество.
И все пак ми се струва че при предварително изцеждане може да има повече загуби като количество дестилиран алкохол в последствие.Колкото и старателно да се промива все остава захарност и лепнат триците.Ще пробвам прецеждане на ферментирала пращина и ми се струва че по-добре ще се поучи понеже все пак и течността е разредена от алкохола и при пресоване май-май по-добре ще се оцеди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 18:19 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
victoryvt написа:
За който има време и мерак - сметнал съм колко време трае един малцово-озахарително-варилен цикъл :
1. Допускаме че човек разползага с един казан в който озахарява и дестилира и той е с обем 100 л. до ръба.
2. Допускаме че разполагаме и само с един пластмасов бидон за ферментиране.
3. Както и само една газова пиростия и една бутилка с газ :)
(визирам собствените си иманета)
Та - за времето за което става малца 2+3 дни = 5, ферментира и озахарената смес - от тук и извода :
една седмица е достатъчна за всичко - докато ферментира едната смес, правим малца, сушим го в деня преди дестилацията, сетне детилираме в другия ден, на следващия ден озахаряваме готовия малц, като още преди това сме накиснали новия ечемик, за озахаряването ни е нужно малко количество от останалото в казана от дестилацията, следва зареждане на бидона и едновременно с това на следващия ден разстилане на новонамокрения ечемик.
В случая - на 100 л. казан може да се озахари най-много 20-25 кг. зърно с 60-70 л. вода. Полученото 80 л. количество запълва на 80% бидона и аха аха да изкипи по време на ферментацията. А необходимите 20 кг. зърно са точно колкото могат да се изкълнят на две рамки - макс. 10 кг малц + 10 кг. друго зърно.
И след седмица цикълът се затваря.
Е , в моя случай само на теория понеже гледам все в събота/неделя да съм на казана. Че иначе ще ми покажат 2-ри жълт картон и ... от любител на качествения алкохол ще стана дърт пияница :)
И тук идва ред на допускането - а какво би станало ако имам от всичко по 7 ? :)
Даже не от всичко, а само 7 бидона, 14 рамки ... айде за 7 жени няма да си мечтаем ...

Забрави за най важният момент-отлежаването,мин. 2-3 години,иначе какво пием?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 18:35 
Аватар

Местожителство: Балчик
Ще помоля тези които са дестилирали да споделят какъв рандеман са постигнали.Днес от 3литра ми пусна 300гр. на 40 гр. за мене е доволно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 19:40 
Аватар

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?p=14465#p14465

karlsson написа:
...Значи ефективно съм дестилирал 75л. пращина от която излезе 0,5л първак на около и малко над 70гр. който естествено отделих и останалото смесено е 20л. на 35гр. като съм дал корекция на спиртомера.Два пъти смятах и викам чакай да не се изложа ще питам и Петьо да потвърди сметките ми че ще стана за смях после но и той изчисли същото с разликата че аз не смятам първака.Получава се че съм изкарал 7,3л чист спирт което при 75л. материал ми показва че пращината след ферментацията съм я докарал до малко под 10 а именно 9,8% алк.което смятам за добре предвид това че не съм използвал пивоварна мая и пивоварен материал а фуражен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 18:27 
Аватар

mraveca написа:
Ще помоля тези които са дестилирали да споделят какъв рандеман са постигнали.Днес от 3литра ми пусна 300гр. на 40 гр. за мене е доволно.

0.300*40=12
12/100=0.120
т.е. 120 мл. чист алкохол си произвел от 3л. пращина.
0.12/3=4%
Материала ти преди началото е бил 4% , което е малко !
За съжаление и аз съм там някъде, което не е добре :)
обаче аз друго смятам - това е бираджийска технология и 4% за бира е нормално, обаче ти гледай от колко зърно си го докарал тоя спирт, защото с тия промивки на триците или на кашата - %-те падат, ама се увеличава материала.
Сметката е проста - на теория най-голям рандеман дава царевицата, след това житото и накрая ечемика.
Но приблизително от килограм зърно трябва да станат 600 гр. захар (малтоза, или както Фланкер беше написал - две молекули глюкоза хванати за ръчичка). Тука обаче идва момента че дрождите точно тая малтоза много я харесват и я разграждат от раз, а не както захарозата (захар от магазина) през инвертиране. Затова и толкова бързо минава ферментацията.
Та от кило зърно - 600 гр. захари, от тях пък -330мл. чист алкохол.
ако се работи с 1:7 крайно зърно : вода (1:3 за озахаряване + 1:4 за промиване - така е по бираджийски тертип) и да сме загубили 1 част вода при изпаряване - значи на 10 кг. зърно имаме 60л. течност с 6 кг. захар - захарност 10%, от там - 5-6% алкохолно съдържание.
Ако е друго съотношението , ще е друго и съдържанието.
Но - от 10 кг. зърно - 3.6л. чист алкохол или на 40 гр. ще е 3.6/0.4=9 л. това е само на теория.
На практика според мен - 5-6-7л.
Карлсона май е изкарал най-много, ама после ще го смятам , че имам да топля студени джибри дето не са си довършили ферментацията :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 08:08 
Аватар

A гледай сега сеир.Пуснах за ферментация всичко в кюпа, триците и те вътре.
Доста по-лесно се работи в последствие понеже се утаяват на дъното и лесно се цедят преди дестилацията но пък рандемана ми падна.Малца е един и същ, технологията е една и съща но докато само от течност извадих 20л. на 35.градуса то сега излезнаха около 17л.
Следващото което е, че първата дестилация я дърпам с аламбик и разликата в аромата при дестилация на ферментирала течност и ферментирали трици е убийствена, с триците е мноооого миризлива което е нормално понеже все пак маята се смесва с течността при цеденето докато при ферментация само на течност си пада на дъното и се отделя лесно утайката.Не е проблем понеже шибнах активен въглен и всичко си дойде на мястото, в последствие ще се минава през колона и ще се изчисти всичко но все пак е някаква отправна точка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 13:00 
Аватар

Местожителство: София
Скоро попаднах на един руски сайт и взех указанията за приготвяне на малц. Превода е гугълски , постарах се тук там да го оправя, но не издържах до края.

В северните райони, най-често алкохол е произведен от нишесте, съдържащи суровина (картофи, покълнали зърна - малц и т.н.), плодове не растат, и нишесте - съдържащи суровини има в изобилие през цялата година. Този факт, разбира се, стеснява обхвата на алкохол за приготвяне, но най-популярните напитки са само от малц, като водка или уиски. Освен това, използването на различни видове малц, може да се получат различни органолептични качества в напитката.
Важно е да запомните, че не алкохолният градус определя крайния продукт, а суровините, например водка - това не е само на 40 градуса напитка, а е напитка, изготвен от отстраняване на зърното от кашата и следвана от разреждане с вода до 40%. етилов алкохол. Продуктът от "обикновенна захар" не може да се нарича водка, в класическия смисъл на думата. Както и уиски (малц), ром (захарна тръстика) или ракия (грозде или ябълка) от "захар."
Малц - зърнени култури (ечемик, пшеница, ръж), които са специално покълнали и изсушени в процеса на малц.
Основната суровина за производството на водка или уиски, както и на бирата е малц (светло, тъмно и специални класове). Основните характеристики на сорта (вкус, мирис, вкус) до голяма степен зависи от качеството на малц и съотношението им в рецептата. За разлика от подготовката на бира, малца се вари по-дълго при следваща дестилация, с добавянето на специален малц високо ферментиран. За да се ускори и опрости "озахаряване" на нишесте от малц, можете да използвате специална добавка, но вие трябва да помните, че най-добри са само натурални съставки. Например, една бира в Германия може да се нарича продукт, който е произведено изключително от малц, хмел и вода, всичко друго - това е бирена напитка (контролирани на държавно ниво). В Русия ситуацията е съвсем различна, когато се приготвя бира се използват ориз и само една малка част от малц. За да се ускори озахаряване на нишестето се добавят специални добавки. Процесите са изкуствено опростени, ускорени, намаляват се разходите, но страда крайния потребител. Не забравяйте, че качеството на готовия продукт, неговите органолептични качества, са в пряка зависимост от качеството на суровината и условията за обработка. Няма нужда да се търси количество колкото се може повече за сметка на качеството. Процесът трябва да бъдат автентичен, най-естественото, без химически вещества, ГМО и добавки.
Малц могат да покълнат независимо от зърно, но е по-добре да вземат готов, в нашата гама ще откриете около 20 различни сортове от водещите производители (Финландия, Белгия, Русия). Малц от пшеница, ечемик, ръж, и на всякакъв вид в производствения процес се третират по различен начин и на този етап има и подвид: печен малц и пушени малц, карамел малц и т.н. Чрез комбиниране на различни сортове по време на озахаряването могат да се получат различни органолептични характеристики на крайната напитка. От 1 кг нишесте теоретично са получени 1,11 кг захар. Познаването на съдържанието на скорбяла на суровини могат лесно да определят добива на алкохол от даден продукт. Например, ако пшеница съдържа 60% скорбяла, теоретичната доходност на алкохол от това зърно, ще бъде 0,426 л / кг: 1 кг (пшеница) => 0.6 кг (нишесте) => 0,666 кг (захар) => 0,426 л ( алкохол).
Така че, ние сме раздели процеса на подготовка на малц в етапа:
1.Kupazh (комбинират различни видове малц).
2.Droblenie (раздробяване) на малц.
3.Zatiranie малц (смесване с вода, готвене).
4.Filtratsiya.
5.Ohlazhdenie
6 . ферментация..

Blending.
На този етап, се смесват различни сортове малц за първоначалното каша. Всичко, което ще се нуждае от около 3,5 кг. малц за 10 литра вода:
30% от тях vysokofermentirovannogo, т.е. 1-1.2 кг.,
50-60% на база малцове като ечемик или пшеница, 1.8-2 кг,
10-20% от специални сортове, като карамел или пушени (по ваш избор, можете да се ограничи до база до 100%) 0 3-0,5 кг.

Смачкване.
За да може да действа ензими от малц негово нишестени вещества и да се гарантира възможно най-високата доходност на екстракт от малц трябва да бъдат мачкани (отворена черупка зърна) до размера на зърна (не се превърне в брашно!) За тези цели, е изключително удобно да се използва специален малц мелница , въпреки че тя може да бъде използват обичайните Месомелачка, комбайн, но имайте предвид, че това е техника за бита ще изисква значителни инвестиции и може да доведе до преждевременно излизане от строя.

Смесването етап - един от най-важно е, че качеството на компонентите определя пълнотата на прехода към разтвор на малц. Има няколко начина на смесването на малца, ние ще се фокусира върху най-простите и най-подходящ за домашна употреба. За пореден превръщането на нишестето в подсладители, трябва да премине някои температурни режима (термични прекъсвания) постепенно затопляне на каша, като се разбърква от време на време. Смесването малц се произвежда в специален съд. Температура пауза (определена рецепта): Загрейте водата в резервоара до температура от 38-40 градуса и добавете натрошеният малц, като се разбърква бързо. Когато сместа е гладка, без сухи бучки, преминете към следващия етап (пауза). 1. протеинова пауза , чиято продължителност 15-20 минути. 52-55 ° С. нишестето се разделя на дълги и къси молекули верига. За да се поддържа постоянна температура се препоръчва да се направи изолация резервоара (обвити с дебел плат).
2. малтоза пауза , чиято продължителност 40-50 минути в темп. 62-65 °C . формирането на малтоза и глюкоза от къси вериги.
3. захарификация , продължителност 30-60 минути в темп. 72-75 ° C. Има разделяне на дълги вериги на ниско молекулно тегло декстрин за тяхното прекратяване. В края е необходимо да се тестват с йод, за да сте сигурни, че в кашата не е останало нишесте. За да направите това, поставете голяма бяла чиния капка от пюре и добавете към него една капка йод: промяна на цвета показва наличието на нишесте, ако цветът не се променя - то озахаряването е пълно. Ако има нишесте е необходимо след това да продължи тази пауза, за да е пълно озахаряването. Това е важен момент, тъй като има пряко въздействие върху обема на продукция на крайния продукт.
4. озахаряване Накрая , продължителността на 10-20 минути в темп. 76-78 ° C. При тази температура ензимите стават неактивни, и там са окончателните захарни съставки.
Филтриране.
След приключване на смесването в кашата има смес от разтворени и неразтворени компоненти, воден разтвор на Екстракти нарича „сусло”, и неразтворими - зърна. Ние трябва само да бъдат разделени, но за разлика от пивоварната на изцяло отделяне прекарал семена, които не е необходимо, по-скоро грубо филтрирано на неразтворени частици. За да направите това, прецедете през, и изчакайте, докато се утаи . Измерване на плътността на получения разтвор с хидрометър, които трябва да бъдат на ниво от 18-22%. Най накрая следва измиване с вода, предварително затоплена до 75-77 ° C, за да се измие останалите Екстракти от прецеденотозърно. Количеството на промивната вода оказва пряко влияние върху плътността на разтвора, така че следва да се контролира с ареометър.
Охлаждане
Охлаждане.
В разтвора е необходимо да се охлади до температура от 20 ° C, и скоростта на охлаждане е важно за да се засегне способността на растежа на вредните микроорганизми - колкото по-скоро го направите, толкова по-малко шанс имат бактериите. За охлаждане, можете да използвате една баня със студена вода или лед, въпреки че е по-удобно да се използва чилър - бобина, чрез които една студена вода. – Така ще се постигне желаната температура за 20-30 минути
След тази фаза изисква най-внимателно наблюдава стерилитет на всички процеси и свеждане до минимум контакта с въздух и други обекти.
Ферментация.
Успоредно с това, маята може да бъде подготвена:. Place малък контейнер (чаша) от разтвора (температура от 30 ° C) и се добавя маята, покрийте със стерилна кърпа и оставете за 30-40 минути
За по-интензивен процес на ферментация трябва да се използването аерация на разтвора(вече охладени) - насищане на кислород, като това е ключът към активно размножаване на мая, това изисква интензивен микс кашата или можете да използвате един въздушен компресор за аквариум (не забравяйте за това дезинфекцират!), която ще се опрости процедурата. Нашата каша е готова за ферментация. Измерете първоначалната плътност на разтвора хидрометър за да знаете впоследствие съдържанието на алкохол в крайния продукт, и го запишете. Сега трябва да се изсипва маята в разтвора с постоянно объркване, да ги микс, и запечатате в контейнер с капак и да воден клапан пълни с вряла вода. Успех, господа

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 15:45 
Аватар

Местожителство: Балчик
Рандемана вече е значително подобрен.При последните три опита извадих 500-600гр. от три литра.А беше 300гр.Повече от това не очаквам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София