Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 16:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ти остави литрите - кажи от колко кг зърно е алкохола и на какъв е градус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 19:25 
Аватар

Местожителство: Балчик
victoryvt написа:
Ти остави литрите - кажи от колко кг зърно е алкохола и на какъв е градус.

Пропорцията ми винаги е 1кг зърно с 3литра вода.А градуса е 40. От 2кг.зърно изкарвам 1л. на 40гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:50 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Нещо малко ми се струва, при мен извади от 50кг. зърно 38л. на 35гр. като махам първак.
Това при 1/3 за озахаряване а останалата 1/4 я ползвам или за промивка или я добавям после.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 13:59 
Аватар

47 кг. Малц
160 л. Вода
3 кубчета мая
6 п. лимонтузу
30 гр. винени дрожди
30 гр. активатор на ферментация

1. Озахаряване на 19 срещу 20.11.2011 г. Като захаромера показа уж 16-17.
2. Бързо охлаждане с туби и една кофа от 10 л. пълна на 2/3 с лед (около 4-5 л.вода).
3. Добавяне на мая, дрожди и активатор на 20.11.2011 г.
4. Цедене (егати мъката) на всичко през мрежа за комари на 24.11.2011 г.
5. Варене на 140 л.течност през килона тип CM на 25.11.2011 г. Палене в 12:00, потече горе-долу към 13:30 и към 22:30 го спрях.
Резултата:
- 1.5 л. - 85 о.б.%
- 6 л. - 80 о.б.%
- 2 л. - 60 о.б.%
- 6 л. - 20 о.б. %
В началото докато се балансираше колоната оправях един кран и докато стигна до казана бая пара излетя в атмосферата. Предполагам можеше още малко да извадя, но стана късно и го спрях.
Мисля да продължа с експериментите, но на пролет сега само ще си подготвя малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 08:57 
Аватар

Ами при така дадените числа - излиза около 6 % алкохолно съдържание на материала преди варене.
(8.5 л. чист алкохол на 140 л. материал)
А по отношение на алкохола спрямо зърното - 180 мл. чист алкохол на килограм зърно (450 мл питеен на 40 гр.)
Ами браво ! При мен беше по-зле, хем че чисто малцово не съм правил, а беше малц:зърно 1:2. Като се има пред вид че малца губи нишесте при покълването мисля че е добре. Следващия път ти пожелавам да достигнеш до 8%, за над 8 мисля че ще е трудно (при 1:4 зърно:вода).
Само не разбрах - правена ли е промивка след цеденето (за мъката те разбирам напълно :) и при мен е така, но съм си направил леко улеснение - слагам цедилото върху рамка с рабична мрежа за здравина и мачкам с ръце здраво)
За мен за напред мисля да прилагам цедене преди ферментиране и промивка на триците, след което да ферментирам само течност с малко (една две шепи) трици. Това последното по съвет на Стилман. И По време на озахаряването да замествам 5 % от водата с остатък от предишно варене за подкиселяване (досега остваях 25% което може би е много). Като точния процент ще трябва да се настройва с мерене на киселинност. Така отпадат пакетчетата лимонтозу, а и повишената киселинност ще действа както за по-добро озахаряване, така и при ферментирането.
Би ли казал какво те мотивира да сложиш два вида дрожди ?
А само с винени пробвал ли си ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 09:58 
Аватар

Не съм го промивал, защото се бях изнервил от цеденето и имах чувството, че мириша на селски казан. Другия път ще го правя на пресата като мисля на нея да вържа мрежа за комари, че да не пропуска нищо през летвичките.
Иначе за винените дрожди след като говорих със Стилман се убедих, че е било глупаво решение тяхното слагане, но както и да е...
Някой се интересуваше дали с мая на кубчета става, ами да ви кажа става, първия ден шапката беше около 20 см като "бетон". По принцип суха мая почти никога не е ползван вкъщи за месене и според мене маята на кубчета е по-добра, но това си е лично мое мнение.
С винени пробвах малко количество, което замина в мивката. Интересното е, че имаше вкус на газирано вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 11:13 
Аватар

Ами смятай че с едно промиване и пак цедене щеше да пусне още , колко точно бог знае само.
А лепнеше ли ти при цеденето ?
При мен при цеденето на ферментирало с триците лепнеше и аз се ядосвах че може би не е доферментирало, обаче май ще се окаже че лепненето не е от захари.
Захаромера също така не потъваше до дъно, а леко си показваше шапката, за разлика от същия който във виното падаше на дъното.
Та такива размисли и страсти при мен, а сега си глася супер иновативна мелничка за зърното, но докато не я тествам в реални условия ще си трая, пък после ще се похваля (ако има с какво).
Между другото, аз мисля да не чакам до пролетта, ами да си купя един нагревател за аквариум 200 вата с регулатор за 30 лв. и да си продължавам процесите след завиване на бидона с вата.
И същевременно - проби за бира при кухненски условия.
Имам да варя един друг експеримент - озахарената течност от 15 кг зърно (5 малц, 10 жито) + 10 кг захар и всичко това в джибрите от виното с наличните там винени дрожди, за резултата ще доложа тоя УЙ-кенд :)
Той материала е готов, ама на мен все ми се струва че не е доферментирало ми се иска да го постопля още ден два и тогава
зор нямам - старите резултати отлежават, пият се лека полека.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 12:47 
Аватар

Лепнене почти нямаше.
Сега ползвам един БГ захаромер, който не е като руските с алк.%.Та като го сложих в рядкото, което беше отгоре падна на дъното, накрая премерих и гъстото беше на около 3-4.
Иначе мисля, че лепенето не идва само от захар, а и от нишесте.
Друго, което ми направи впечатление е, че сипах 2 чувала смлян на ярномелка малц, а изцедих 1.
Мисля да взема 7-8 м. ф6 тръба и да направя бобина за охлаждане или да ползвам един стар алуминиев (не знам да не направи беля този метал) радиатор от парно на кола. Че това с бутилките не ми се нрави, както и леда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 16:59 
Аватар

Уважаеми другари по съдба (хоби, призвание и пр.),
Обръщам се към вас с поговорката "Един поглед струва повече от 100 думи" :)
Та днес аз погледнах една книга която отдавна ми се въртеше в главата и си мислех че я няма в нета за четене свободно, но се оказа че съм грешал - има я !
И както гласи поговорката - по-добре човек да я погледне / прочете вместо да разменя думи и гадае.
книгата е : "Making pure corn whiskey"
Та ето как някои заблуди бързо се разсеяха в мен :
1. Коя амилаза (алфа и бета) какво прави и в какви температурни диапазони действа.
2. При какви температури съответните ензими денатурират безвъзвратно.
3. Каква аджеба температура да поддържаме по време на озахаряването и да правим ли паузи (някои ги наричат протеинови и ги считат за отживелица)

Ето и отговорите които аз извлякох от този извор на знание, ако можем да го приемем за такъв :
1. Алфа амилазата втечнява, а бета амилазата озахарява !!! За съжаление втората действа при по-ниската температура , а първата без която също не може - действа при по-висока температура, при която пък втората се унищожава !!! А именно -
Цитат:
The optimum temperature range for alpha-amylase enzymes (liquefying
enzymes) is from 67oC to 71oC (152oF to 160oF). The optimum temperature range for betaamylase
enzymes (saccharifying enzymes) is from 60oC to 66oC (140oF to 151oF).

и още малко - коя от тях какво произвежда : алфата произвежда неферметируеми захари (декстрини и полизахариди) от които ние като мераклии за алкохол не се интересуваме - бираджиите може и да се интересуват :) , а бетата е тази която прави ферментируемите захари !
Цитат:
Since a temperature that favours alpha-amylase activity, 67-71oC (152-160oF), tends to
produce a mash with a high proportion of unfermentable sugars (i.e. dextrins and
polysaccharides), and tends to denature beta-amylase enzymes; it is best to hold to
temperatures in the range that favours beta-amylase activity, 60oC–66oC (140-151oF). The
alpha-amylase will work at the lower temperatures, just not as fast as it would in its optimum
range.

Та тук е момента да кажа че именно това качване на 72-73 и горница градуса - водещо до перфектна йодна проба всъщност не върши никаква работа относно рандемана от алкохол !
А аз точно това правех и явно съм грешал.
Авторът на темата ("Аз") е писал още в началото че държи сместа на 65 гр. , а сега наскоро писа че може би е грешал. Аз мисля че не е грешал, даже може би и по-надолу трябва. Да, процесът се удължава и йодната проба по-късно става добра, но в резултат - ферментируемите захари са повече, което при мен досега явно беше проблем.
Защо бираджиите правят 55-65-73 схемите ? Ами защото гонят вкус, а не алкохол !
И забележете - бирените рецепти са със задържане около 30 мин., а тук се говори за час , час и половина на 60-66 гр.
Това идва да каже че за бира умишлено се цели денатурирането на бета амилазата, която прави ферментируемите захари, за да може да се извадят други съставки на екстракта в зависимост от вида бира която се прави.
Аз мисля че за алкохол не е нужно да се вдига температурата над 66 гр. както и пише в тая книга всъщност.
Цитат:
It’s important to note, that a mash at 71oC (160oF) or higher will rapidly denature the
enzymes and may result in an incomplete conversion. Also, a large proportion of the
resulting sugars would be unfermentable. And as a final note, a mash temperature of 75.5oC
(168oF) or higher will instantly denature the enzymes. In fact, heating a mash to 75.5oC
(168oF) after conversion is complete, is regularly done in the commercial brewing industry to
“mash out” or halt all enzyme activity.

Т.е. - в бирената индустрия се вдига температурата и до 78 гр. с цел приключване на всякаква ензимна активност !
Така и аз си обяснявам лепненето при мен след ферментация - това са неферментируеми захари, останали след неправилното озахаряване което съм направил следвайки бирената технология !
Както и обяснява по-малкия рандеман.
Тук започвам да си задавам въпроса относно т.н. понижаваща температурна схема ?
Следвайки логиката на тези мисли - при нея директно допускаме съществена грешка - ако започнем от над 71 гр. спадането на температурата дали не унищожаваме безвъзвратно бета амилазата, която чакаме да ни произведе ферментируемите захари ?
Или ще разчитаме че температурата ще спада достатъчно бързо ? Тогава пък рискуваме да оставим недоозахарено нишесте.
Затова - следващото ми озахаряване ще е определено само до 65гр, !
Пък да видим после дали ще ми лепне нещо след ферментация и дали ще пия повече алкохол :)
Който иска пидиефа с книгата да пише на лично и да даде мейл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2011, 19:12 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Aз пък се чудя защо го търсиш на английски като го има на български :D

Цитат:
...Една продължителна температурна пауза при 63 ÷ 65°С формира оптимални условия за действието на β-амилазата, в резултат на което се натрупва значително количество ферментируеми захари, т.е. получава се пивна мъст с потенциал за по-високо алкохолно съдържание - висока ферментационна степен...

Аз задържам доста на температурата оптимална за бета амилазата ама се изгъзих един път и я прескочих, в смисъл минах през нея като влак на малка спирка.Ииии...с маслооо :lol: Да ама не, от един и същ малц взех (а той се озахарява перфектно) но в случая греда, леко се пронизваше сивкава жилка в йодната проба и това е.Час и половина го държах на 73 градуса и неще и неще.За капак на всичко тая гадост ферментира поне 11-12 дена да не кажа 14.Рандемана логично падна.Ама нека де, то око да види и ръка да пипне (народна поговорка).С тази поговорка излизам пред жената като стане дума за комшийката ама нещо там поговорките не вървяли :wallbash: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 17:43 
Аватар

Вече няколко пъти дестилата ми има леко жълт отенък.При вас как е колеги.Варя го в неръждаема тенджера под налягане с медна серпентина.От какво може да е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 17:50 
Аватар

Нямам такива проблеми аз - варя с казан 100л. от емайлиран казан , нагоре колона 54 мм с ЛМ , пълнежа е 5 бр. домакински тел за чинии, излиза чисто безветен дестилат с алкохол над 90 гр. при мин. отлив.
Ракията също ми излиза безцветна с голям отлив, за да сваля градуса, че иначе няма разлика от уискито :)
Виж да не си препълнил тенджерата или дали не е почнало да се пени - имаше такива писания тука някъде за материал от зърно който се пени.
И нали не вариш всичко, а само течност ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 18:45 
Аватар

Виж да не си препълнил тенджерата или дали не е почнало да се пени - имаше такива писания тука някъде за материал от зърно който се пени.
И нали не вариш всичко, а само течност ?

Май това ще е проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2011, 20:31 
Аватар

ако е имало някакви съмнения за Jack Daniel's процентите които се губят от най-горните нива са 30, английския ми писмено и говоримо, най-вече писмено не ми е добър, но това което чух е че в зависимост от температурата, алкохола се свивал и разширявал, тези 30 % били делът на ангелите, преди думата share
споменаваха някаква друга angel rust не мога да я напиша, тъй като не я знам, 30 % от 225 л доста са :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 20:08 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това е прословутата порция за ангелите.Не помня точно но Уилям Гладстоун (Бил е 4 пъти министър-председател на Великобритания (1868–1874, 1880–1885, 1886 и 1892–1894). опростил на производителите на уиски именно тия загуби при отлежаване,реално те са произведени но се губят и не са продадени и за тях данък не се дължи.
http://translate.google.bg/translate?hl ... els-share/
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София