Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 22:54 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Братя, голям смях.
Викам днес на булката:
-Съкровише мое ненагледно, искаш ли да духнем 30 килца малц който усърдно отглеждах в хола и суших в сушилнята?
И отговора беше:
-Ми да, що не, какво трябва да се прави?
...
И смлях малца, булката усърдно подгряваше вода в казана на дърва и много се кефеше да мери с терометъра.Не й беше кеф да бърка ама...И вече на вечерта след температурните паузи, цедене, промиване, изтискване и оставяне на дружките да си пръцкат веселко в бидона ми каза следното:
-Бем ти и водките, бем ти и уискитата и тъпотия, толкова хамалогия за някаква пиячка никога повече!
:lol: :lol: :lol:
Сега съм на тема да я уговоря да дестилира другата седмица ама още се дърпа :D

Сега по същество.Реших да пробвам за тази партида жива Юва а не сух Йоткер.Първите ми впечатления са че Ювата е много по брутална към озахарената течност.След системно рехидратиране и привикване към спецификата на пращината, в момента в който добавих закваската към основното количество и след половин час щеше да хвръкне капака на бидона в буквалния смисъл.Изключително агресивна на тема ферментация а Йоткер ее по-плавен.Другата седмица при дестилацията ще си покаже реално какво ще излезе понеже използвам един и същ малц в едни и същи пропорции по една и съща технология.За 120л. пращина съм добавил 120гр. Юва като в другите случаи 120гр. Йоткер въпреки че Йоткер като суха мая трябва да е по-концентрирана.
Първоначалната разлика която правя при рехидратирането и добавянето в бидона на закваската след започване на ферментацията е че Йоткер е доста по-ароматен а Юва доста по-остра на мирис.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2011, 14:37 
Аватар

И продължението, булката не искаше да дестилира :wallbash:

С жива мая на Юва се получиха по-добри резултати.С един и същ малц при едни и същи условия рандемана е по-висок.От 100л чиста течност за ферментация ми качи с два литра и с 5 градуса спрямо същото количество и технология с Йоткер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2011, 00:58 
Аватар

Местожителство: Varna
Аз пък към Ювата съм предобеден, направих един опит с нея но миризмата на джибрата не ми хареса, мирише по лошо от тази на д-р Йоткер.
Бабата има машина за хляб и Ювата я предпочита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2011, 12:38 

Здравейте, тъй като съм нов тука искам да попитам за рецептата на чичо Джеси стр. 7, на каква температура трябва да се държи сместа, царевицата покълва ли като ечемика, колко мая трябва да се слага защото мисля че никаде не е уточнено до колкото четох ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2011, 15:40 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Тая рецепта "На чичо Джеси" не използва малц, няма озахаряване на нишесте.
Тя всъщност е рецепта за правене на алкохол от захар, като някакъв минимален аромат и вкус ще се вземе от царевицата, но алкохола идва от захарта която слагаш.
Така че - след забъркването на сместта е лесно - заквасваш и чакаш да ферментира. Обикновено до няколко дена е готова за варене. Имам колеги които правят подобно нещо но не с царевица а с ечемик - дестилират на 5-я ден.
Колкото захар сложиш, толкова ракия ще извадиш - в случая около 3 л. на 40-50 гр.
По време на ферментацията трябва да поддържаш температура 20-25 гр. (най-доброто място на бидончето е в банята у вас)
Заквасването може да е със суха мая на д-р Йоткер , както и с мая на кубчета. Дозата е около гр. на литър материал в бидона (ако е от сухата) или за бидон 100 л. 4 кубчета от другата. Може и по-малко.
Ако сложиш прекалено много мая - ще се усеща после във вкуса.
Може да се ползват и винени дрожди за червено вино и ракия.

Ако решиш да правиш малц и да озахаряваш - това вече е друго нещо - там захарите идват от озахаряването на нишестето в зърното. От кг зърно се получават около 600 гр. захари, респективно около 300 мл. алкохол на 100% или 600 мл на 40-50% за пиене.
От царевица дава най-много, следва пшеница и накрая е ечемика.
Озахаряването става благодарение на ензимите в малца (ечемичен малц = покълнал и изсушен ечемик), т.е. винаги има някаква пропорция малц/друго немалцувано зърно. Аз ползвам 1:2 или 1:3.
Сега времето е подходящо за правене на малц в мазето (температура 15 гр.), сушенето обаче е истинско приключение. :)
Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 13:53 

Та нека да разкажа и аз какво съм замисли.Тъй като нямам домашен казан, а тука местните селски казани са затворени почти ди лятото съм решил да озахарявам цяла зима по малки количества покълнал ечемик(по 10кг).След като всичко е готово и си ферментират да прецеждам течноста и да я съхранявам в пластмасови туби от по 10л в една хладилна стая на работа (4 градуса).И така цяла зима да събирам количества за един голям казан на лято.Та чудя се дали ще се съхрани материала при такива условия и такава температура няколко месеца.И друга идея ми щукна - след озахаряването ако се получи захарност да речем 15% да разтварям по малко захар в самия материал.Така да получа захарност 22-23%.Съответно ще се получи по голямо количество алкохол в джибрата и това допълнително би трябвало да я консервира като подтиска развитието на вредните микроби.Вие ги разбирате повече от мен нещата и затова ви питам дали може да се процедира по такъв начин.
А и от целия форум не разбрах какъв е проблема ечемика да се смели веднага след като е покълнал достатъчно, а трябва да се суши.По пътя на логиката колкото по пресен е, ензимите трябва да са повече и по активни.
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 14:10 
Аватар

Plancton написа:
А и от целия форум не разбрах какъв е проблема ечемика да се смели веднага след като е покълнал достатъчно...

Като започнеш да мелиш не само мокър, а дори и влажен малц ще разбереш, а може и да не разбереш. Питай някоя жена каква е разликата между мек и твърд "малц".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 14:53 

Това с жената е предполагам опит за хумор.Пробвал съм със съвсем пресен малц (1кг).Смелих го с машинката за месо.Добавих му 3 литра вода и го загрях както е по технология.Прецедих сместа и я оставих да исине до 20 градуса.Захаромера показа 17% (нямам му много доверие, но все пак).Мислех да слагам хмел да няправя бира ама така и не се наканих в крайна сметка изхвърлих цялата смес след няколко дена.Беше само за опит.И затова питам да не би сушения да дава повече сахарност или...де да знам.Защо трябва да се суши?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 15:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ето Тук пише защо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 16:05 

Така де ясно ми е.Както си го мислех.Суши се за трайност и за определени вкусови качества на бирата.За т.нар. домашно уиски което така или иначе ще се дестилира в последствие е напълно излишно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 16:13 
Аватар

Изобщо не е излишно! Казваш вкусови качества на бирата, но забравяш и ароматичните компоненти. А малцовото уиски май не е просто дестилат, откъде според теб ще дойдат специфичните му вкусово-ароматични особености? Да не говорим, че за уиски много често се използва малц опушен с торф именно при сушенето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 16:47 

Специфичните му вкусово-ароматични особености според мен идват на 80% от бъчвата в която отлежава.Естествено че различните марки имат различни процедури за да дадт определен специфичен характер на продукта си.Но дук говорим за домашно уиски и едва ли някой, бил той и най опитния и знаещ майстор на уискито може да получи Jack Daniel's в домашни условия.Естествено напълно възможно е и изобщо да не съм прав, просто така си мисля.Но въпроса ми е главно относно съхранението на материала и ще се радвам някой с опит да ми сподели какво да очаквам и изобщо има ли смисъл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 17:07 
Аватар

Tя бъчвата ясна, и аз си мислих така но съм живял в голяма заблуда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2012, 16:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Наскоро се черпихме с един познат - аз от неговата, той от моята ракия.
Обаче моята последната беше от джибри в които бях сипал озахарен с малц материал + още малко захар, но си ферментира с винените дрожди от джибрата. После при дестилирането не забелязах да има разлика във вкуса, а и след това стоя в дамаджана с дъбов чипс.
Та моя човек вика - "А супер ти е ракията, направо е като уиски станала" :lachtot:
А аз само се подхилквам ...
Обаче е възможно просто да свързва вкуса на дъбовия чипс с уискито, макар да имаше и уискен материал.
Аз за сушенето също си мислех че е безмислена работа, но покрай бирата се убедих че не е.
Е, торф нямам, имам газ :megagrin:
И не съм забелязал да мирише на газ пропан бутан после малца.
Но определено се различава след изсъхването, даже цвета му се променя и леко покафенява.
А миризмата на сушащ се малц е просто божествена ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2012, 14:17 
Аватар

Аз да питам, за йодната проба какво ползвате? Тинктура или чист йод?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София