Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2012, 22:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Обаче имам 3 печки под ръка :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2012, 22:06 
Аватар

Проблемът е, че във фурната се върти един и същ топъл и влажен въздух и не се случва нищо друго. Малка част от влагата кондензира по стъклото на фурната, но само докато е студено. Трябва да има кондензатор, който да отвежда кондензиралата влага извън фурната. В момента постигам по-добри резултати с вестник върху парното :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2012, 22:36 
Аватар

Това е ясно, печката не става. Иначе си късметлия с парното. Аз ще го сложа под климатика :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2012, 23:01 
Аватар

Ще ме извините за невежеството, това е най-обширната тема в сайта сигурно и още не съм си направил труда да прочета всичко. Да се занимавам със зърно никога не съм го обмислял насериозно. Преди да ви стана любимец в сайта :), бях чел в нета как слагат захар и ечемик и си правят ракия, но от ЗАХАР. Един господ знае какъв вкус има. Петьо се опита да разгради ечемика с някакви ензими и от цялата работа май не беше доволен. От филма за Джак Даниел употребяват думата мая, но не дават обяснения как я правят. Пишете за озахаряване, виждам че използвате и захар. Когато говорите за рандеман получавате ли нещо и от зърното? Чакате зърното да покълне, изсушавате го, искам да ме светнете по-подробно за това озахаряване че нямах време от толкоз спам да прочета цялата тема :( да ми кажете и какъв рандеман се получава само от използван зърнен материал, без захар.

Модератор:
Да си беше направил труда да прочетеш цялата тема! Освен това има доста литература по въпроса. Пример: "Технология на високоалкохолните напитки и спирта" на проф. Марин Маринов. Освен това, тази книжка ще ти отговори и на много други въпроси...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 10:53 
Аватар

Маята за, която става въпрос са точно дрождите, които упорито отричаш :) и за да е пълно разочарованието, без тях не става. Повечето колеги ползват мая за хляб, като наскоро имаше експеримент от страна на karlsson . Озахаряването е процеса по привеждане на неферментируемите захари в зърното до ферментируеми, като за целта се правят паузи на определени температури, на които действат определени ензими. НАй-общо казано, обаче четенето не ти мърда, ако искаш да пробваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 17:44 
Аватар

Местожителство: Pleven
Привет и от мен,драги съфорумци!Чета всички теми обстойно от почти началото на форума.Научих много,сдобих се с всичко необходимо за производство на всякакъв алкохол в домашни условия.Вече имам трайни знания и достатъчно опит.Имам въпрос по тази тема : Може ли ечемиченият малц да се съхранява освен чрез изсушаване и като се замрази, и дали после ще е ефективен ?Наздраве ! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 19:43 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Интересен въпрос. Обаче ...
Аз първо нямам място за месо да замразявам, та камо ли малц. Не знам ти къде ще го държиш замразен.
Много по-лесно е да се изсуши, да се разтърка по мрежата за да паднат коренчетата и после - хоп в чувала.
Знам за денатуриране на ензимите при високи температури, но при ниски дали има проблем не знам.
И все пак коренчетата какво ги правим ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 19:48 
Аватар

Малцът за пиво се съхранява само изсушен до към 3-4% влажност на зърното. Ако искаш да прескочиш изсушаването по някакъв начин, по-добре недей. През този процес се формира качествената характеристика на малца.
Ако искаш да го замразяваш веднага след накисването си мисля,че няма да е полезно, понеже има много голямо к-во вода в зърното, която при замръзване ще се разшири и ще го раздроби. А пък и при последващо размразяване не е ясно какво ще стане. Ако искаш да замразяваш изсушен малц- не виждам смисъл. Изсушен се съхранява много лесно, защо искаш да замразяваш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2012, 20:49 
Аватар

Местожителство: Pleven
Все пак ще опитам,понеже направих по-голямо количество от предвиденото,а нямам сега условия за сушене,но разполагам с няколко фризера и хладилници.По-нататък,когато го използвам,ще сравня резултатите с тези от сушения и ще споделя. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 11:14 
Аватар

Местожителство: Балчик
Здравейте колеги.Някой може ли да обясни защо малца трябва да е едро смлян.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 11:24 
Аватар

Не е задължително да е едро смлян, за нас в домашни условия по-лесно се прецежда след озахаряването, докато в промишленото производство се смила от една мелница на 4-5 фракции- люспа, едри грисове, дребни грисове, брашно. Оптималното смилане е това при, което се получава максимален рандеман.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 11:26 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Темата е 20 страници вече и всичко е разисквано в нея.Обяснени са процесите и т.н. като на всеки въпрос си има отговор.Няма смисъл да се пренаписва на ново.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 11:42 
Аватар

karlsson написа:
Темата е 20 страници вече и всичко е разисквано в нея.Обяснени са процесите и т.н. като на всеки въпрос си има отговор.Няма смисъл да се пренаписва на ново.

Темата съм я прочел.А това че всичко е разисквано не означава че за всичко има отговор.Конкретно на моя въпрос не видях отговор.Ако съм пропуснал някой ред се извинявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 12:00 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
mraveca написа:
Темата съм я прочел.А това че всичко е разисквано не означава че за всичко има отговор.Конкретно на моя въпрос не видях отговор.Ако съм пропуснал някой ред се извинявам.

Течността след озахаряване са отделя (прецежда) много по-лесно. Самият материал дори служи като филтър при оцеждането - справка темите за бира. В същото време водата успява да достигне до нишестето и ензимите, и процесите да приключат бързо.
Ако го смелим (малца) много ситно ще получим една рядка брашняна каша, която няма прецеждане :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 12:03 
Аватар

:klatsch: Благодаря.Това исках да видя.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София