Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 12:07 

Местожителство: София
Ето няколко причини цитати от учебник:
Малца се смила когато е отлежал минимум 3-4 седмици защото ако се смила непосредствено след сушенето,зърната и особено люспата имат много крехка структура която при смилане се раздробява на много ситно-това пречи на филтрирането на малцовата каша.Такъв малц се озахарява много трудно и ферментира бавно.
Финното смилане затруднява и пълното отделяне на есктрактните в-ва от малцовата каша.
Степента на смилане се определя от степента на неговото разграждана...тоест качество.
При по-добре разграден малц, е целесъобразно по-едро смилане,при лошо разграден по-ситно смилане
Също така добре е да се отбележи при смилане, че люспата играе и филтрираща роля като образува допълнителен филтриращ слой и ускорява филтрирането на малцовата каша...тоест ако е ситно смляна ще има затруднения при филтрацията...
А ако трябва да сме педантични то трябва да знаем ,че поради различния химичен състав и физ.св-ва на отделните съставни части на зърното ,изискват и различна степен на смилане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2012, 18:49 
Аватар

Местожителство: Балчик
Резултата вече е налице.Малца и останалото зърно минаха през ярмомелката.Досега се мъчех да го троша на едро но ми писна.Резултата е повече от добър.Перфектна йодна проба и захарност 20%. По бързо озахаряване досега не съм имал,в момента в който вдигнах до 65градуса и беше готово.Единствения проблем е цеденето както казаха колегите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 10:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
http://vbox7.com/play:f6b0102f31
Вчера озахарих 3кг малц +9л вода и 3л за промивка. Температури 55-30мин, 65-60мин, 73-30мин, показания по захаромер 11, каквото и да е това. Въпросът ми е: цвета на течността, която получавате има ли нещо общо с моята? Защото имам някви подозрения,че не е това, което би трябвало да е като цвят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 10:50 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Точно това си е цвета.Като мине ферментацията ще се утаи и ще придобие златист цвят.
Само за справка.При две пращини едната я изчаках да спре напълно ферментацията и да се утаи а другата дестилирах когато изчезна сладкия вкус и за всеки случай още един ден като продължаваше да "ври".Крайния резултат е един и същ вкус и аромат на дестилата, едно и също крайно количество алкохол с един и същ градус.
Предполагам те притеснява цвета защото си гледал на някои клипове как е златисто жълт.Това е при бърбъна където използват царевица.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 11:13 
Аватар

Надявах се,че това е отговора, а именно,че царевицата е причината за цвета след озахаряването. Почнах да се вкарвам във филми ,че нещо при малцоването се обърква.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 11:21 
Аватар

Нищо не си объркал.Виждаш как си променя цвета при озахаряването.При 63-65 градуса леко потъмнява а при 70+ градуса си покафенява.Няма как да е златисто при положение че става кефеникаво при озахаряването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 11:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А защо не - 2 часа на 63-65 гр. ?
И защо не - ферментация на цялото озахарено и после чак филтриране, промиване и дестилация на само течността, без калта и триците ?
Цвета си е все един - прилича на боза - рядка и малко кафенее, да не казвам жълтее. Наистина, чак след ферментацията придобива златист цвят, но пак си бозее.
Братята хамериканци дават че трябва да се дестилира макс. до 72-96 часа след заквасването. Щото след това гладните дрожди почвали да хрупат декстрини и други - та произвеждали някакви вещества дето имали същата точка на кипене като алкохола и не можели да се премахнат и били вредни и влошавали вкуса на уискито.
Абе те дават и само 50 % средна фракция да се вади, ама ...
Та според мен - 4 денонощия и на казана !
А че накрая захаромера няма да покаже 0 - това вече съм го установил. Просто - той мери плътност , а тя не се дължи само на захарите, има и други вещества. Затова и пивоварите му викат екстракт.
Аз знам че Карлсона ще ме захапе за ферментацията с триците, ама ... :)
Ай наздраве, пък каквото излезе все в чашата ще влезе.
Аз чакам да стане поне 5 гр. в гаража че нещо ме засърбяха и мен ръцете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 12:14 
Аватар

Защо не 2 часа-нямам отговор, следващия път ще го държа 2 часа.
Защо ферментацията не е с триците, защото не мисля,че има значение дал е с тях или без тях, той екстракта си е вътре в течността.
Това ,няма да отива на казан след няколко дена ,защото е само 8 литра, нямам намерени е да паля 80л казан за това. Ще го прецедя и ще го запечатам, в гаража е 3 градуса, ще изкара 1 седмица докато станат готови още 6 кг малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 12:28 
Аватар

victoryvt написа:
...Аз знам че Карлсона ще ме захапе за ферментацията с триците, ама ... :)...

А не що, просто на мен не ми допада.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 12:53 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз имах пред вид 2 часа само на една температура. Смисълът е че при 63-65 гр. сме на горната граница на бета амилазата (която дава ферментируемите захари) и на долната на алфа амилазата (която прави предимно декстрини - прави вериги глюкозни звена, а те не са ферментируеми).
Т.е. - за бира ако говорим - декстрините явно определят някакъв нюанс във вкуса, за алкохол обаче - няма никаква полза от тях. Т.е. ходенето на температури над 68 гр. само за да спре да лилавее йодната проба не носи алкохолна полза !
И аз така правех преди и после се чудих къде ми е избягал рандемана.
Лошото е че още нямам потвърждение на теорията, студ скова гаража :megagrin:
Последно озахарявах преди месец и нещо, именно без да качвам над 65 гр., но там пък ме удари млечнокисела бактерия понеже се забавих с прецеждането и заквасването. Материалът го гласих да ферментира с гроздови джибри - към днешна дата имам изферментирал материал от озахарено зърно, промито и оставено само течност в бидон със винени джибри + малко захар от магазина. Не съм го дестилирал поради студа и липса на време. Малц имам , но май ще го използвам за бира :)
Има време за уиски, засега имам 2 литра на 65 % дето си седят върху дъбовия чипс и от време на време си разреждам по малко за пиене , слагам му и малко карамелизирана захар и става съвсем като Джак :)
Но предимно върви ракията от джибрите :lol: що ли ...
И сега си имам една малка чашка златиста течност, която мъча с едно случайно създало се мезе - лют доматен сок с малки чушки, лук, маслини.
Ха наздраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 13:17 
Аватар

Наистина алфа амилазата натрупва повече декстрини, но все още се боря с поддържането на определените паузи, затова отидох и до 73 градуса и мисля,че постигнах доста добър успех, истината е,че с по-големи к-ва се работи по-лесно. Следващия опит ще е само на 63-65 за около 2 часа и ще преценя разликата. Йодната проба я гледах първите 2 пъти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 10:24 
Аватар

victoryvt написа:
Смисълът е че при 63-65 гр. сме на горната граница на бета амилазата (която дава ферментируемите захари) и на долната на алфа амилазата (която прави предимно декстрини - прави вериги глюкозни звена, а те не са ферментируеми).

Ами не си съвсем прав. Точно декстрините не са прави вериги. Те произлизат от едната съставна част на нишестето, а именно амилопектина. При него има разклонение с алфа-1-6 връзка, която връзка не може да се разгради от ензимите на малца. Бета-амилазата е екзо ензим, т.е. действа от края на глюкозната верига. Ако си представим, че бета-амилазата нацепва линейната верига и отделя ферментируемата малтоза, то ензима спира действието си именно до това разклонение и се получават висши декстрини, които съдържат още много глюкозни остатъци. Тук е ролята на алфа-амилазата. Тя е ендо-ензим и за нея алфа-1-6 връзката не е проблем, ензима може да я прескочи и да разцепи висшите дестрини до по-малки, т.е. получават се нови декстрини с нов край от който може да действа бета-амилазата. Така под действието на двата ензима се увеличава значително добива на ферментируеми захари, вискозитета на кашата рязко намалява и се образуват крайните декстрини, които вече наистина не могат да се разградят по естествен начин. Те наистина са едни от определящите фактори за вкуса и тялото на бирата. Друг е въпроса, че при спиртното производство целим максимален добив да ферментируеми захари и тези декстрини не ни вършат работа в този си вид. Вариантите са или ензимен препрат, който да разцепи алфа-1-6 връзката в разклонението на крайните декстрини или специални дрожди, които да продуцират такъв ензим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 17:12 
Аватар

Ти кого псуваш бе :motz:

Някой разбра ли тоа чичко к'во написа :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 17:48 
Аватар

Написа да вадиш, тенджерите, шишетата и тайните запаси малц, да купиш специални дрожди и ензими, и да почваш да докладваш. Другото си го знаеш:каишки, разходки, галене по главичката... новите ти домашни любимци :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 19:24 
Аватар

Flanker беше ми споменал за тези дрожди дето изяждат декстрините, дали случайно не знаеш дали са генно модифицирани.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София