Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 20:29 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Какви ензими замесихте, какви дрожди, какво купуване и какви домашни любимци ... че и генно-модифицирани, какви 5 лева??? :shock:
Хванахте се за края, а за останалото явно съм си губил времето.
Това което се вижда на картинката, е основната съставка на нишестето (скорбялата), а именно амилопектина. Амилозата (с линейна верига) е лесна, тя се дава лесно :lol: А това, което се вижда зад (под) пунктираната линия е това, което ще получите ако решите че от алфа-амилазата (паузата при 70-72) е безсмислена. Това е теоритична схема, на практика нещата изглеждат маааалко по-добре ако се прави дълга пауза при 60-62 градуса, но дали енергийните разходи си струват?
Повече няма да "псувам". Всеки да си го тълкува както иска, щом така ви е по-лесно.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 21:01 
Аватар

Засегнах гмо-то защото след царевицата и соята, дрождите са следващите по популярност гмо. Та от чисто любопитство се чудя дали има модифицирани такива, които синтезират стабилни ензими, които спомагат за по-пълното хидролизиране. Като например има ГМ щамове на Geobacillus stearothermophilus които синтезират алфа амилаза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 21:22 
Аватар

Не мога да разбера, кой с какво те засегна и дали изобщо си се засегнал (проблем когато хората общуват по Интернет), но аз разбрах това:
[/quote]....Друг е въпроса, че при спиртното производство целим максимален добив да ферментируеми захари и тези декстрини не ни вършат работа в този си вид. Вариантите са или ензимен препрат, който да разцепи алфа-1-6 връзката в разклонението на крайните декстрини или специални дрожди, които да продуцират такъв ензим.[/quote]
Т.е. алфа-амилазата прескача алфа-1-6 връзката...., но не може да разбие, получените крайни декстрини, за което са необходими или специални ензими, или специални дрожди. Мисля, че те разбрах горе-долу добре. Говорим съвсем теоретично, предполагам че в любителската практика, добавянето на такива препарати не е оправдано.
Това с домашните любимци на Карлсон е закачка от друга тема, а въпроса на ''hellreiser'' аз разбирам така:'' знаеш ли, дали в природата има дрожди, които продуцират такива ензими, или са генно модифицирани?''

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 21:42 

Местожителство: София
А пък ,аз чакам Аламбика да ви захапе за тия дрожди дето гризат декстрини... :D
Откъде черпиш информация за ГМ дрожди?Защото в нета няма нищо сериозно...драсканици на журналисти.
Единствненото що годе интересно беше за ML01...и то това е щам получен от гени на други дрожди...а не крокодили,акули,молци ит.н....
Като цяло се разтягат такива локуми, че Трифидите ряпа да ядът...
Сори за Офтопика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 22:14 
Аватар

предлагам модераторите да ни разчистят последните постове, защото явно се натрупва някакво излишно напрежение, което не е целта, ние просто си чешем "езиците"(клавиатурите). Не е нужно някой да захапва друг за каквото и да е. И точно това ми беше въпроса : дали в природата има дрожди, които продуцират такива ензими, или са генно модифицирани?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 22:33 
Аватар

Е аз пък не виждам напрежение, а това че си чешем езиците - ми нали за това е форума. Освен това, в такива ''по-напрегнати'' ситуации, винаги има шанс, да изскочи нещо ново за научаване. :buch: ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2012, 23:40 
Аватар

Местожителство: Казанлък
karlsson написа:
Ти кого псуваш бе :motz:

Някой разбра ли тоа чичко к'во написа :lol:

Чувстваш се като оня дето като му казали ICQ... :lol: Ма много вдигате летвата

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2012, 09:21 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Такива залитания в тежката материя са много полезни.Ясно е че за повечето от нас е непонятна тема но от обща култура да се научи нещо е безценно.Ето сега аз примерно ще се заровя в Wiki и където сваря да прочета какво са декстрини-мекстрини и другите сложни думички.Никога няма да го разбера така както го е учил някой във ВИХП пет години но поне малко от малко ако някога стане пак дума ще кимам одобрително с издаване на тихичък звук "Мммдааммм" :klugscheisser:
Отделно в някой бар мога да използвам "Ей съкровище, толкова съм се разгорещил че ще ти нацепя декстрините и ще ти разкъсам 1-6 връзките?" :lol: :lol: :lol:
И тогава ако не отнеса някой шамар ще е лошо понеже ще съм попаднал на някоя техноложка :wallbash: :D

Това за което говореше @ivobal за каишки, разходки и любимци идва от темата за RX60 срещу мая където галено наричах дрождите приятелки и пръцли, завивах ги да си спят на топло, храних ги с активатор и ги водих на разходка като ги аерирах :knuddel:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2012, 10:56 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Никой няма да захапя, зарадвахте ме, че се заровихте най-накрая! За алфа-1-6 връзката се слага глюкоамилаза или полуланаза, но на последък този ензим отпадна. Да, има дрожди, които синтезират ензими, има ГМО има и естесвени, натурални такива. Бях писал за една колежка от БАН, която се занимава с арктически М.О. сред които има дрожди папащи всичко! Природата ги е дарила с пълен ензимен комплекс поради оскъдната храна на леденият континент. Сега може да се пренесат тези дрождеви гени в обикновенните дрожди(като по-близки от бактериалните) или гени от плесени и направо да си сееш с тях мливото с водата!
При мен сега се случва нещо друго, имам зараза от Alternaria, плесен вредител по зърното и царевицата. Когато е в ранен стадий на развитие гъбата продуцира ензими, които разграждат неусвоеното и разградено от алфа-амилазата и глюкоамилазата нишесте, а може би и пентозани до пентози и ги ферментират частично до етанол. Та алкохола на края на ферментацията е 10.18 % за сега, при теоретичен 10.0789 %!!! За сега добре, но после почва да пада, като подтиска и измества дрождите тази гад, и пени на царевица дори!!! Все пак си я изолирах и ще я пробвам тази година!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2012, 11:22 
Аватар

...''кимам одобрително с издаване на тихичък звук "Мммдааммм"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2012, 11:38 
Аватар

Alambik, би ли разказал повече за тези опити с Alternaria- та, темата изглежда доста интересна, предполагам и за останалите!? И знаеш ли (предполагаш ли) от кой вид Alternaria си изолирал?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2012, 19:31 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Охааа, изтървал съм интересен спор.
Но виждам, че съм на прав път в разбирането, макар да не владея точните термини (все пак съм в областта на компютрите, а не в химията :) )
Аз цитирах писаното в една американска книжка "Making pure corn whiskey", доста разпространена в нета. Дали може да се вярва напълно на автора е друг въпрос, но ако му повярваме - точно това пише там - перфектната температура на озахаряване в професионални дестилерии, работещи по класическата технология била 63 гр., за по-малки количества препоръчва 65 и плавно спаданедо 62. И изрично пише че след 68 и най-вече 70 - бета амилазата приключва жизнения си път, но пък алфата е в силата си. И изрично пише че при това ще се оформи профил на кашата в който ще присъстват повече неферментируеми захари, по спомен цитирам - наречени декстрини.
Съжалявам че не мога да се изразявам коректно химически, но мисля че съм схванал смисъла на нещата - ако искаме алкохол - нямаме работа в областите над 70 гр.
И явно май май ... работата отива на към ензимни комплекси продавани специално за озахаряване на зърно, а малца ще е само за бирата. Но докато не пробвам не бих бил твърдо убеден.
Голям проблем ми е разваряването на зърното преди малца, докато не измисля нещо в тази посока, няма смисъл да си съсипвам казана - адско загаряне става въпреки бъркането. А без разваряване може само чисто малцово да се прави само.
Има варианти с преедварително втечняване с малка част от малца и задържане на 65гр. (или може би на 72-73) след което следва качване до 95-100 за разваряване на вече по-течния материал, след което останалия малц трябва да успее да озахари на 65 гр. материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2012, 10:31 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Има много технологии!
Нискотемпературна - втвчняване и озахаряване протичат при температури до 62-63 градуса(втечняване) и 35-55 градуса за озахаряване!
При работа с малц - не повече от 55 градуса, растителните ензими са с такъв оптимум.
Нискотемпературни до 85-90 градуса за втечняване и 55-65 градуса озахаряване
Високотемпературни - сваляне на вискозитета с антивискозитетен ензим и 1/3 от алфа-амилазата при 58-70 градуса и рязко вдигане до 140 градуса за няколко секунди с ежектор и експандиране, втечняване при 85 и озахаряване при 55-65 градуса!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2012, 21:44 
Аватар

След много приятен и ползотворен Гергьовден, с много бира в пивоварна Болярка, се сдобих с тази полезна полезна информация- http://www.ikar.bg/pages/malt/ . На човека не му е основен бизнес, но след разговор по телефона може да се разберете с него и да закупите каквото количество пожелаете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 09:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Сайта го знам, гледал съм го преди, но не съм му звънял на човека.
Насипния малц на 1.80лв. бива като цена, иначе за 5 кг-мов чувал 28-29 лв. е много според мен.
А къде му е склада ?
Само не ми казвай че е тука под носа ми, а аз се мъча да суша малц с духалка :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35  Следваща

Часова зона: Европа/София