Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 05:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 15:55 
Аватар

Това за бира или за уиски ще бъде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 16:49 
Аватар

Аз да си продължа.
Втория опит вкисна, има резлив вкус и вкиснал мирис.
Третия изферментира (който ми показа 10% захарност)и има приятен мирис и вкус, няма как да дестилирам 1 л течност затова тормозя колегите да опитват и да кажат дали има някакъв алкохол. един каза, че му докарвало на квас, на жената й докарва на изпъздяла бира, а тя е спец по бирата, пиеше по няколко на вечер, но сега й е малко противопоказно. Та май вече е време да направя следващата крачка. Приготвянето на 30 л материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 17:28 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз имам !
:)
Тъй, ся ... 10 кг. малц и 14 кг. жито ако е изходната суровина , ето какво бих направил аз :
1. Водата ако е 1:4 общо (понеже ще изври и накрая ще е останала 1:3) е на 24кг. зърно - 96л. общо
2. Звирам половината от нея и малко отгоре - 50л.
3. Смесвам и разбърквам ситно смляното жито и чакам да падне до 72гр., там добавям 3 кг. малц и оставям на 72 поне 15-20 мин. или 30 мин.
4. Загрявам бавно до колкото издържа и бъркам яко да се развари за 40-50 мин.
5. Вливам 46л. студена вода, доохлаждам ако трябва до 55, добавям 7 кг. малц и правя протеинова и бетаглюканазна пауза 20 мин. на 50-55гр.
6. Загрявам до 62-63 и там държа час-два до пълно озахаряване. Правя йодна проба и охлаждам и посявам.

Между другото имам специални дрожди за зърнен алкохол - Фермиол се казват. Но и с мая на кубчета да посееш пак ще стане.

Ако си съвсем голям фен - след озахаряването на 62 ще вдигнеш до 75-78 да деактивираш ензимите.
А ако си още по-съвсем голям фен - ще прецедиш , пресуваш и ферментираш само течността без триците !

Дестилацията да не се бави - до 72 часа ще е готов материала, следиш го с хидрометъра (захаромер).

(62гр. - това е мястото за добра ферментируемост, ако качиш нагоре - ще се озахари бързо, но няма да даде рандеман на алкохол, ако задържиш под 62 - ще се проточи много, но и ще даде много алкохол - шотландците озахаряват по 8 часа !)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 19:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз пък имам малко несъгласие с Виктор :D , няма нужда от паузи от два часа, убедил съм се и теоретично и практично, 30-40мин са достатъчни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 20:21 

ivobal, опита ще бъде за високоалкохолна напитка - опит за вкус на уиски.
Викторе, Високо ценя съветите ти и си мисля да седна и да направя програма с алгоритъм по твойте съвети. Имаче трябва доста да си повися пред съдовете.
Да, тогава ще деактивирам ензимите на 78 гр. А по принцип идеята е да ферментирам само течността без триците. Имам питане относно количествата. Аз смятам така:
7 кг малц + 2х7+14 кг жито стават 21 кг. Трите кг. малц за клеистеризация не ги броя, но може би си прав, че това си е основен материал. При първа възможност ще пробвам перката на пералнята дали ще разбърква достатъчно добре кашата.
Поздрави и благодарности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 20:51 
Аватар

Питам щот това протеинова и бетаглюканазна пауза 20 мин. на 50-55гр. май може да си го спестиш. А Вики?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 22:30 

Местожителство: София
misho5kov написа:
Изсипвам 8 пакета мая на д-р Йоткер и поддържам 30 гр. докато ферментира, макар че не знам как да я поддържам.

аз с толкова мая мога да омеся света....пък и да ферментира...
Не е ли много..освен ако не са по 1гр пакетчетата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 23:14 

Колега, аз не съм много в час още, но това е цитат от темата "Теория и практика на озахаряването на зърно." на victoryvt:
Дали ще е суха мая на Йоткер, кубчета или някаква друга - значителни разлики няма. Аз съм ползвал и едната и другата с еднакъв успех. Дозата е за сухата - грам на литър , но може и по-малко. Пакетчетата на Йоткер са по 7 гр. - аз слагам 8 пакетчета (56 гр.) на 80 л. материал."
Та затова и аз така съм написал, ако има корекции /от практиката/, моля да ме поправяте.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 08:34 
Аватар

Абе все мен цитирате, ама да се поясня - тази доза 8 пакетчета аз пък я видях от друг който беше сложил 15 за 170л. материал (Karlson).
Сигурен съм че и с по-малко ще стане.
Например напоследък каквото съм правил беше с 3 от кубчетата за 100л. материал от зърно. А едно кубче се равнява на 3-4 пакетчета суха по 7 гр.
Това и от хляба го знам - правим си сега всеки ден хляб - 500гр. брашно, 1/4 от кубче или 1 пакетче суха , вода 320 мл. , сол, захар, олио и след 3 часа машинката звънва и хлябът е готов !
А тези дрожди дето имам сега - Фермиол-а ги дават в доза 15 гр. за 100л. каша , чак не ми се вярва, но така пише ! (т.е. 2 пакетчета суха мая по грамаж)

С Гошо (Хелрейзър)- можем да заспорим малко - на 62 гр. озахаряването няма да стане за 30 мин. (не говорим за чист малц, а за малц + 2 пъти жито). Още повече , че неговият малц е любителски.
А аз дори и след добра йодна проба държа още ей тъй за сигурност. Щото отначало си патих много от малък рандеман - озахарявам си аз на 65-68 гр. че и на 72 вдигам, кефя се на добрата йодна проба , а после на казана - сраммм , сраммм ...

Паузата на 50-55 за уискито може и да се пропусне, но понеже тя дава много аминокиселини и свободен азот, необходими за дрождите - аз бих си я правил, независимо че и без нея може.

Последна промяна victoryvt на 13 Дек 2012, 10:26, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 09:43 

Местожителство: София
misho5kov написа:
Колега, аз не съм много в час още, но това е цитат от темата "Теория и практика на озахаряването на зърно." на victoryvt:
Дали ще е суха мая на Йоткер, кубчета или някаква друга - значителни разлики няма. Аз съм ползвал и едната и другата с еднакъв успех. Дозата е за сухата - грам на литър , но може и по-малко. Пакетчетата на Йоткер са по 7 гр. - аз слагам 8 пакетчета (56 гр.) на 80 л. материал."
Та затова и аз така съм написал, ако има корекции /от практиката/, моля да ме поправяте.

То и аз не знам...за това питам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 11:17 
Аватар

Всеки ензим има активност, която с времето намалява ( имаше и диаграми ), идва момент в, който е икономически неизгодно да чакаш да се хидрозилира остатъка от нишестето, защото е нищожен. Разходите за енергия нарастват. Малца,ако е любителски пак е в сила същото. ТОй по презумпция има по-слаби ензими и те няма да станат по-силни ако ги държиш повече. В случая озахаряване при 65-68 градуса е неефективно,защото това са гранични температури за двете амилази и нито риба, нито рак.
При озахаряване за дестилата използвайте класическа схема: 52-55 градуса-30минути, 62-30 минути, 72-30минути.
Иначе, няма проблем от съображения за "сигурност" да се държат паузи кой, колкото иска

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 12:15 
Аватар

http://www.distilling.com/PDF/chapter6.pdf

Накратко, след разваряването да се свали температурата така че след добавянето на малца да стане и да се държи на 145F (62.777 по Целзий).
Да се държи там 90 мин. (час и половина) и после направо охлаждане и посяване.
Ферментацията е 72 часа.
Примерът е за бърбън - основният материал е немалцова царевица, както и ръж, ечемичният малц е малко и е само за озахаряването.

Защо да не е както предлага Хелрейзър - на 62 ще действа само бета амилазата - тя ще разгради амилозата в нишестето нацяло (дотук добре) + малко от амилопектина (а той е по-голяма част в нишестето), после на 72 гр. вече ще я няма , там действа само алфа-амилазата - тя ще раздроби амилопектина на най-различни декстрини, както и малко глюкоза, малтоза и малтотриоза. Тези последните са ферментируеми, обаче огромното количество продуцирани декстрини не са - те ще дадат тяло (ако говорехме за бира), но няма да ферментират и няма да дадат после алкохол. Ферментацията ще завърши при по-висока крайна плътност (3-4% по захаромер, или в най-добрия случай 2)
Ако озахаряването е на някаква междинна температура - ще действат и двата ензима и тогава бета-амилазата ще има шанс да работи и върху декстрините оставени от алфа-амилазата. По този начин ферментируемостта на материала ще се повиши - респективно ще падне крайната плътност, а от там и алкохола ще е повече.
Всъщност става дума за около 1-2% повече, или ако е нормално да е около 8 % алкохола в кашата за дестилация, евентуално ще падне на 6.5 или 7.
За нас като любители това едва ли е голям проблем, но иначе една голяма дестилерия няма как да не изстиска и десета от процента.
Бях открил един файл в български сайт дистрибутор на шотландско уиски, в който беше описан точно процеса им в хиляди тонове - майшинга + прецеждането = 12 часа. Мисля че има линк някъде тук в тази тема или в другата за озахаряването. Не са дадени температури обаче :)

Йодната проба не дава информация за ферментируемостта на кашата.
Тя показва само дали има по-дълги вериги - даже някъде пишеше точно - примерно ако има над 20 последователни неразклонени - синьо, ако има над 60 разклонени - лилаво и т.н. но по памет цитирам. Т.е. добра йодна проба не означава добър рандеман на алкохол. Даже в някои случаи може и да е полезно леко кафенеене - например ми се е случвало да попретупам 62-градусовата пауза и скочил вече на 72 - чааакааам си аз, ама йодната проба все ми тъмнее леко. Значи - на 62 не съм доразградил амилозата, а на 72 вече действа само алфа-амилазата - тя не атакува амилозните остатъци, а само амилопектина ! И така вече и 100часа да чакам няма да се промени йодната проба.

При премалцването обаче има малка разлика - първата доза малц е втечнила голяма част от амилопектина при желатинизацията.
Тогава задържането на 62 ще даде възможност на бета-амилазата от втората доза малц да разгради както амилозата, така и декстрините от желатинизацията. Тогава вече ще има и голям добив на алкохол.

Последна промяна victoryvt на 13 Дек 2012, 13:29, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 13:17 
Аватар

При премалцване съм съгласен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2013, 12:41 

victoryvt написа:
Аз имам !
:)
Тъй, ся ... 10 кг. малц и 14 кг. жито ако е изходната суровина , ето какво бих направил аз :
1. Водата ако е 1:4 общо (понеже ще изври и накрая ще е останала 1:3) е на 24кг. зърно - 96л. общо
2. Звирам половината от нея и малко отгоре - 50л.
3. Смесвам и разбърквам ситно смляното жито и чакам да падне до 72гр., там добавям 3 кг. малц и оставям на 72 поне 15-20 мин. или 30 мин.
4. Загрявам бавно до колкото издържа и бъркам яко да се развари за 40-50 мин.
5. Вливам 46л. студена вода, доохлаждам ако трябва до 55, добавям 7 кг. малц и правя протеинова и бетаглюканазна пауза 20 мин. на 50-55гр.
6. Загрявам до 62-63 и там държа час-два до пълно озахаряване. Правя йодна проба и охлаждам и посявам.
Между другото имам специални дрожди за зърнен алкохол - Фермиол се казват. Но и с мая на кубчета да посееш пак ще стане.

Ако си съвсем голям фен - след озахаряването на 62 ще вдигнеш до 75-78 да деактивираш ензимите.
А ако си още по-съвсем голям фен - ще прецедиш , пресуваш и ферментираш само течността без триците !

Дестилацията да не се бави - до 72 часа ще е готов материала, следиш го с хидрометъра (захаромер).

(62гр. - това е мястото за добра ферментируемост, ако качиш нагоре - ще се озахари бързо, но няма да даде рандеман на алкохол, ако задържиш под 62 - ще се проточи много, но и ще даде много алкохол - шотландците озахаряват по 8 часа !)

Още един въпрос - 10 кг. малц и 14 кг. жито или 10 кг. малц и 14 кг. ечемик или 24 кг малц - коя комбинация е по добра? Мога да пробвам и трите, но ако можете да ме посъветвате...коя комбинация с какво се характеризира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2013, 15:55 
Аватар

1. Само малц - сингъл малц уиски (който иска малцово - прави си малцово)
2. Малц + жито - уиски , много меко и приятно и с голям рандеман на алкохол.
3. Малц + ечемик - уиски традиционно с по-малък рандеман на алкохол
4. Малц + царевица - бърбън

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Следваща

Часова зона: Европа/София