Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2014, 16:49 
Аватар

Местожителство: София
victoryvt написа:
1. Само малц - сингъл малц уиски (който иска малцово - прави си малцово)
2. Малц + жито - уиски , много меко и приятно и с голям рандеман на алкохол.
3. Малц + ечемик - уиски традиционно с по-малък рандеман на алкохол
4. Малц + царевица - бърбън

Начинаещ съм в дестилацията и във форума, прочетох няколко теми но не разбрах от къде си намирате подходящ ечемик за малц в София ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2014, 09:33 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А защо ечемик, след като вече се предлага готов малц - кеф ти български, кеф ти немски, че и пушен и ръжен има ?
Ечемик можеш да си купиш от всеки селскостопански пазар за около 50ст. на кг. Малцоването му в домашни условия ще ти глътне поне 3лв. за ток на кг. малц. и няма да стане като промишления за 1.50-2лв/кг.
Рандеманът алкохол от чисто малцово уиски е : 100кг. малц (150-200лв.) -> 60л. на 45-50% питеен алкохол. Примерът е от скоро от хора, които доста уиски правят.
Ползваха 91 кг. пейл ейл малц немски + 9 кг. пушен малц пак немски. Другото е вода и майсторлък. И енергия за процесите по озахаряване и дестилация. Може да се ферментира успешно както със специални дрожди за зърнен алкохол (2.38лв. за 100л. материал) така и с мая за хляб от прясната на кубчета 3-4 кубчета за 100л. материал (1лв.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2015, 21:54 
Аватар

Здравейте колеги
Имам желание и голям мерак да се пробвам да си направя сам малц. Прочетох доста литература и постовете в форума. Имам един конкретен въпрос. Ще съм Ви много благодарен ако ми отговорите. въпроса ми е следният.
Колко голям трябва да е зародиша за да се прекрати кълненето на зърното?
В литературата пише че трябва да е 75% - 100% от големината на зърното.
Това означава ли че трябва да разчупя зърното и да преценя размера на зародиша вътре в самото зърно или тези 75% - 100% се отнасят за размера на зърното след като пробие люспата на зърното т.е. тази дължина на зародиша се отнася за дълвината му извън зърното?
Благодаря Ви сърдечно за отговорите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2015, 22:01 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Кълнът се вижда през люспата и трябва да е достигнал 75% от зърното, а не да излиза навън.
Ако излиза навън - значи е прерасъл и е над 100% от зърното.
А за цената на собствения малц вече писах. Ти сам си сметни твоята и ако е близо до 2 лв.за кг. по-добре си купи готов малц.
В тази цена трябва да включиш (за 1 кг. малц) : 1.2 до 1.5кг. ечемик, енергия за сушене и вентилатор за обдухване - да засушиш мокро зърно с влага 40-50% до 5% и да го фиксираш след засушаването на 80-90 градуса.
Аз лично само за ток плащах по 3 лв.за кг. малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2015, 22:17 
Аватар

Благодаря за отговора.
До колкото разбрах зародиша не трябва да е пробил ципата на зърното според Вас.
Но според литературата и тези снимки : http://bartender.wiki/?p=59 също и тук http://en.wikipedia.org/wiki/Malt
зародиша е излязъл от зърното т.е. пробил е ципата. Честно да Ви кажа не ми е ясно кога да спра процеса на кълнене?
Кой е точният момент?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2015, 07:15 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Заблуждението идва от факта, че имаме зародиш на листния кълн и зародиш на коренчета. Прорастват съответно листен кълн и коренчета. Листния кълн не трябва да прораства извън зърното, докато при коренчетата това е невъзможно да се ограничи. Това което виждаш на снимката са именно коренчета, а не листен кълн.
Контролирането на кълненето се осъществява с въглероден диоксид т.е. с оборотен въздух. В домашни условия е почти невъзможно да се приложи и кълненето е безконтролно. Оттам загубите на екстракт са големи, респективно и качеството на малца е доста посредствено. Самото спиране на кълненето става чрез сушенето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2015, 11:20 
Аватар

Благодаря
Сега разбрах. Целта е зародиша на листенцето да не пробие ципата.
А какво имаш предвид под "контролиране на кълненето"?
По възможност цялото количество зърно да е на един и същи етап от покълването или самия процес на покълване да протече по бавно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2015, 12:23 
Аватар

Целта на кълненето е активиране на собствената ензимна система на зърното при минимални загуби на екстракт. Под контролирано кълнене имам предвид строго спазване на параметрите на въздуха, който трябва да се нагнетява през кълнещата зърнена маса. Става въпрос за влага, температура, концентрация на въглероден диоксид, преобръщане на зърното и други операции. Вкъщи няма как да стане, затова казвам, че кълненето е безконтролно. Иначе да, зърната трябва да покълнат едновременно и равномерно. Това обаче е свързано и с входящ контрол, който също няма как да се направи без лаборатория. Като цяло производството на домашен малц без подходящи знания и техника е трудно, скъпо и твърде компромисно от към качеството на малца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2015, 19:52 
Аватар

Благодаря за отговора колега.
Искам да обобщя за да разбера дали правилно съм разбрал.
В домашни условия поради това че не може да контролираме процеса на покълване малца който ще получим ще бъде с лоши качества. Аз под лоши качества разбирам че при последващо озахаряване няма да можем да извлечем от домашният малц такова количество ферментируеми захари каквото количество захари от малца получен в промишлени условия?
Правилно ли съм обобщил?
Имам още един въпрос . :) Не знам дали не ставам вече нахален с тези въпроси но ми се иска да знам :D
Сега най-ниска оферта от промишлен малц намерих от 1,5 лева за килограм.
Ечемик мога за закупя в момента от 0,30 лева до 0,45 лева за килограм.
Та въпроса ми е следния ?
От 4 килограма домашно произведен малц по - малко захари ли ще получа от колкото от 1 килограм промишлено произведен малц?
Сега като си прочетох поста преди да го пусна ми се стори нещо малко като заяждане. Не бих искал да го тълкувате като такова. Просто питам от чисто икономическа гледна точка дали си струва да проведа опита в домашни условия да си направя малцово уиски.
Благодаря предварително за отговора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2015, 20:00 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... ucts_id=51
Хората са го измислили, а хората са наши съфорумници -victoryvt- .
Ето и тема за четене...viewtopic.php?f=7&t=2416

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2015, 20:43 
Аватар

benmihalev написа:
В домашни условия поради това че не може да контролираме процеса на покълване малца който ще получим ще бъде с лоши качества. Аз под лоши качества разбирам че при последващо озахаряване няма да можем да извлечем от домашният малц такова количество ферментируеми захари каквото количество захари от малца получен в промишлени условия?

В най-общи линии, правилно си разбрал. Съществения проблем е, че почти винаги нещата се обръщат до ферментируеми захари и толкова. А в малца има доста други важни вещества, които рядко се споменават, но в същото време са много важни при ферментация. Качеството е доста разтегливо понятие, а това важи и за малца. Ферментируемите захари не са основна цел и не трябва да бъдат, но това си е мое мнение.
При твоята цел - уиски, нищо не пречи да опиташ - пробвай. В началото едва ли ще усетиш къде са проблемите. С времето може би да. Тук има доста писано по въпроса, но ако мислиш че бързо ще постигнеш добър Single malt ... едва ли.
benmihalev написа:
От 4 килограма домашно произведен малц по - малко захари ли ще получа от колкото от 1 килограм промишлено произведен малц?

:lol: Не, би трябвало да получиш повече, но на каква цена ... всеки си има глава на раменете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2015, 21:17 
Аватар

А кой са другите вещества който са важни при ферментацията ?
Аз не съм правил до сега, но имам голямо желание да си направя уиски. В момента провеждам експерименти с много малки количества ( около 300 гр. ечемик на няколко партиди в различни условия ) просто да видя какво ще се получи.
На следващият етап - при сушенето на вече покълналия ечемик, имам желание да го опуша. Пак ще направя различни проби в смисъл продължителност на опушване.
Това което разбрах че основното правило при сушенето е да не се превишава 50 градуса за да не се унищожат ензимите.
Наясно съм че не мога да получа качество като в някой завод .
Но знае ли човек може да се получи много по добро от да кажем някой МакКалан или Обан :megagrin:
Благодаря за отговорите предполагам че ще имам още много въпроси докато стигна до финала

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2015, 21:40 
Аватар

Първият въпрос се налага да го подмина. Съжалявам, но не мога и не искам да пиша толкова. Всичко в съкратен вид на този етап би било излишно.

За "основното" правило не съм напълно съгласен. Има доста истина в него, но важи само за домашно сушене. Важи заради невъзможността да следиш намалението на влагата, а оттам и термочувствителността на ензимите. Реално температурата на сушене е по-висока, но все пак зависи от типа на малца.
При сушене с максимална температура от 50 градуса със сигурност няма да имаш стабилен малц. Ще може да го ползваш веднага, но не и да го съхраняваш.
Пак казвам - опитай, нищо не пречи. Само ще откриеш топлата вода. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2015, 15:46 
Аватар

Здравейте отново колеги. Честит празник на всички.
След няколко експеримента в домашни условия, получих малц. Настъпи момента за озахаряване . Желанието ми е да получа уиски след ферментация и дестилация. След като прочетох доста неща за озахаряването разбрах, че отношението малц към вода трябва да е приблизително 1/4. Освен това озахаряването трябва да протече при следните температурни паузи:
1. Първа пауза между 40 - 45 градуса за около 1 час . На този етап действа ензима бета глюконаза.
2. Втора пауза между 50 - 54 градуса за около час. На този етап действа ензима протеаза.
3. Трета пауза между 62 - 67 градуса за около час. На този етап действа ензима бета амилаза.
4. Четвърта пауза между 71 - 72 градуса за около час. На този етап действа ензима алфа амилаза.
Всичко около 4 часа. След това на едно място четох че е добре да се пастьоризира получената течност до 88 градуса за около 5 минути за да не се активират вредни ферменти.
Въпросите ми са следните:
1. Правилни ли са температурните паузи и времената за който трябва да се проведат?
2. Възможно ли е да се спестят някой от паузите без разбира се да се загубят захари?
3. Задължителна ли е пастьоризацията ?
Благодаря Ви предварително за отговорите и наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 23:34 
Аватар

Аз едно не мога да разбера и си блъскам главата от няколко месеца... :datz: Що ми трябаше да чета етикета на едно от любимите ми уискита ...Чивърс Ригал....12г. Нестига, че в цистерни е дошло до Хамбург-добре, това транспортно е оправдано....На етикета дословно пише:Цвят от горена захар.....Къде са бъчвите къде са митовете...Не ме разбирайте погрешно- редовно унищожаваме тази гадост.. :D .Та ядосан на едно друго ...от снощи...Реших да пиша....
Прикачени файлове:
2015-11-03-2165.jpg

На него не пише за горена захар,ама съм му дигнал мерника....Цяла лаборатория ще спретна-това сериозно,Защото само от дъб неможе да се изкара такъв вкус-(за мен е грубо....но дъбът там си личи..)Едно Американско птиче ми каза,че слагали 16 различни добавки....И аз...
Прикачени файлове:
2015-11-03-2158.jpg

Прикачени файлове:
2015-11-03-2162.jpg

Започнах да събирам тези 16 различни....Невероятен аромат...слива,бърбън, даже пушек...най- малко на ванилия мирише....
Прикачени файлове:
2015-11-03-2164.jpg

Това се изрезки на оригинала, сухи като камък-то затова е и малничка-нищо общо, но направих експеримент-В глупава водка-подариха ми 2 бутилки Абсолют, в 100 мл. поставих няколко милиграма ....след няколко дни-7-8 се облагороди гадоста.....Замириса на ....абе ..появиха се нотки на....чичо Дж.- нотки казвам...водката си е водка....Още 4-5 други неща съм купил ОБЕЩАВАМ да пиша подробно и :prost: редовно,като отворя лабораторията на пролет.....

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Следваща

Часова зона: Европа/София