Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Май 2009, 13:36 

Вярно е че човек никога не е късно да стане за резил... :?
След 3-4 сполучливи опита с малко количество, реших да направя повечко, за да имам да черпя другите каубойци...
Покълнах 40 кг. жито, но реших да спестя сушенето и смлях малца суров(и влажен). после го озахарих по познатата технология и добре се получи с прибавяне на известно количество обикновено жито захаромера се доближаваше до 19%.
После го налях в един голям бидон го оставих да изстива.
... и тука стана голямата грешка...
Тръгнах си и дадох много точни указания на баща ми кога да сложи маята и известно 50мл оцет за понижаване на ПХ-то :?
:cry: :cry: :cry:
Сега като гледам май че ще си имам около 150 л. оцет :cry: :cry:

...та въпросът ми е на етикета на оцета дето пише 6градуса,туй 6 градуса алкохол ли е? Щото смятам да го дестилирам като преври...
:o

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Май 2009, 23:31 
Аватар

Местожителство: Varna
Преди да вариш неотрализирай киселината със сода, слагаи по малко и бъркай, докато спре да шупти. 7-8 пакетчета мисля че ще ти са достатъчни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Май 2009, 10:08 

Аз като стигна до варене ще сложа сода колкото трябва... по скоро ме притеснява дали ще има какво да варя...
Инъче си купих активен въглен да обезмерисвим полученото "вещество"...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Май 2009, 21:34 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
grigor написа:
Вярно е че човек никога не е късно да стане за резил... :?
След 3-4 сполучливи опита с малко количество, реших да направя повечко, за да имам да черпя другите каубойци...
Покълнах 40 кг. жито, но реших да спестя сушенето и смлях малца суров(и влажен). после го озахарих по познатата технология и добре се получи с прибавяне на известно количество обикновено жито захаромера се доближаваше до 19%.
После го налях в един голям бидон го оставих да изстива.
... и тука стана голямата грешка...
Тръгнах си и дадох много точни указания на баща ми кога да сложи маята и известно 50мл оцет за понижаване на ПХ-то :?
:cry: :cry: :cry:
Сега като гледам май че ще си имам около 150 л. оцет :cry: :cry:

...та въпросът ми е на етикета на оцета дето пише 6градуса,туй 6 градуса алкохол ли е? Щото смятам да го дестилирам като преври...
:o

Аз не бих се занимавал да ги варя.
Ферментацията е протекла в малко по-друга посока - млечно кисела.
Добра практика е след озахаряване сместа да се кипне или поне да се загрее до около 70 градуса по Целзий (да се пастьоризират). Така ще убиеш по-голямата част от "лошите" бактерии.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2009, 14:30 

В събота сварих това което се получи след ферментацията. Не се получи кой знае какво, от 5 кг малц, и 5 кг жито излезе 6 л. "нещо" което не знам как да нарека, защото тръгна на 40градуса и като стигна 30 го спрях. Освен всичко и загоря. Така че сега съм го сложил в едно шише от минерална вода със 50г. активен въглен. След 3-4 дни ще го преваря повторно. А и за капак цвета е един такъв жълто-кафяв. А бе не Джак Даниелс ама опитите в тази посока продължават :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2009, 20:38 
Модератор
Аватар

grigor написа:
В събота сварих това което се получи след ферментацията. Не се получи кой знае какво, от 5 кг малц, и 5 кг жито излезе 6 л. "нещо" което не знам как да нарека, защото тръгна на 40градуса и като стигна 30 го спрях. Освен всичко и загоря. Така че сега съм го сложил в едно шише от минерална вода със 50г. активен въглен. След 3-4 дни ще го преваря повторно. А и за капак цвета е един такъв жълто-кафяв. А бе не Джак Даниелс ама опитите в тази посока продължават :wink:

Нали ти казах да вариш само течно :) "Градусът" на материала е бил нисък и затова е тръгнало на 40. Имам една графика, която много хубаво показва връзката между концентрацията на материала и полученият продукт. Ако я намеря ще я кача. Цветът е такъв защото е загоряла.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2009, 09:18 

А бе така е то ама мързела не мори а мъчи... Следващия опит ще го направя така както никой шотландец не е правил. Смо планинска вода, най отбрано зърно и специални закваски от високите планини. И ще спазвам желязна (болнична) хигиена! И ако пак не стане, обръщам на череши и джанки :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2009, 10:59 
Модератор
Аватар

Още нещо, маята (дрождите) пада на дъното и се смесва със зърното. Като вариш зърно вариш и мая, а тя дава лош аромат на продукта.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2009, 20:34 

Здравейте колеги!Доста информация сте написали по темата.Само едно нещо не ми стана напълно ясно.Мога ли да направя бира само от царевичен малц?И когато се прави бира за бърбън с 65 процента царевица и 35 процента ечемичен малц,царевицата нужно ли е да е малцова или за озахаряването са достатъчни ензимите на ечемичения малц.И ако някой е наясно с точни температури за озахаряване на само царевица и царевиза и ечемик.Благодаря предварително!За сега и аз правя експерименти но само с ечемик и само бира без варене( жива бира само за изпиване )Като постигна повтаряемост на резултатите и постоянно качество ще споделя мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 02:14 
Аватар

Местожителство: г. Русе
bgjoro написа:
Здравейте колеги!Доста информация сте написали по темата.Само едно нещо не ми стана напълно ясно.Мога ли да направя бира само от царевичен малц?И когато се прави бира за бърбън с 65 процента царевица и 35 процента ечемичен малц,царевицата нужно ли е да е малцова или за озахаряването са достатъчни ензимите на ечемичения малц.И ако някой е наясно с точни температури за озахаряване на само царевица и царевиза и ечемик.Благодаря предварително!За сега и аз правя експерименти но само с ечемик и само бира без варене( жива бира само за изпиване )Като постигна повтаряемост на резултатите и постоянно качество ще споделя мнение.

знам че и царевицата се малцова,ама там работите са малко по-сложни от ечемикът,понеже май по-трудно кълни .. нека хората с опит да отговорят

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 09:15 
Модератор
Аватар

bgjoro написа:

Каква бира? За пиене или за изварявнве? :)
Можеш само от царевичен малц, но трябва да е 100% малц. За бърбъна - царевица. Има един момент, който не се споменава много-много и се усеща когато четеш между редовете. Задължително трябва да свариш царевицата докато започне да се желира.
Всеки ензим си има собствена температура, при която работи най-добре.
Изображение
Картинката показва температурите на естествените ензими, които се образуват в малца.
Ако питаш за "другите" ензими - бактериални и плесенни амилази, то техните температури могат да бъдат съвсем различни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 18:21 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Аз написа:

За бърбъна - царевица. Има един момент, който не се споменава много-много и се усеща когато четеш между редовете. Задължително трябва да свариш царевицата докато започне да се желира.
Всеки ензим си има собствена температура, при която работи най-добре.
Картинката показва температурите на естествените ензими, които се образуват в малца.
Ако питаш за "другите" ензими - бактериални и плесенни амилази, то техните температури могат да бъдат съвсем различни.

винаги съм си мислел че при бърбана царевицата е малцована

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 18:35 
Модератор
Аватар

wufan написа:

Не е.
От нея правят Pure corn whiskey :)
Още нещо, не се сещам дали съм го писал преди - ензимите, които се образуват в царевичното зърно са много малко и стигат да преработят само собственото нишесте.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 21:01 

Има един тип бира, мисля да беше мексиканска-Корона .Та за нея знам,че е произведена едва ли не само от царевица.Значи на царевичния малц ензимите стигат само за самоозахаряване.Предполагам,че за производство на бира само от царевиен малц, малца трябва да се натроши както ечемика,също предположение е ,че трябва да се спазва температурния режим като при озахаряване на ечемичния малц защото,ако се повиши температурата ще се разрушат ензимите,можеби трябва да се увеличи времето на задръжката.Бърбън пък се прави от силно разварена царевица почти до желиране и се озахарява от 35-40 процента добавен малцов ечемик защото ензимите са му силни и могат да озахарят и царевицата при прцеса майшуване.Ако съм сбъркал някаде,моля ме поправете.

Изпратено след 2 минути 16 секунди:
wufan написа:
Аз написа:

И аз съм си мислел така като теб.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Юни 2009, 09:34 
Модератор
Аватар

bgjoro написа:
Има един тип бира, мисля да беше мексиканска-Корона .Та за нея знам,че е произведена едва ли не само от царевица.Значи на царевичния малц ензимите стигат само за самоозахаряване.Предполагам,че за производство на бира само от царевиен малц, малца трябва да се натроши както ечемика,също предположение е ,че трябва да се спазва температурния режим като при озахаряване на ечемичния малц защото,ако се повиши температурата ще се разрушат ензимите,можеби трябва да се увеличи времето на задръжката.Бърбън пък се прави от силно разварена царевица почти до желиране и се озахарява от 35-40 процента добавен малцов ечемик защото ензимите са му силни и могат да озахарят и царевицата при прцеса майшуване.Ако съм сбъркал някаде,моля ме поправете.

В Южна Америка още древните Маи са правли царевична бира.
Останалото е така, както си го написал.
Освен това pH-то на сместа е много важно за процеса

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 516 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Следваща

Часова зона: Европа/София