Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 13:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Мар 2011, 20:29 

Местожителство: София
BREAKER написа:
ilu6a написа:
продава се на килограм метана...не на кубик!

На килограм е на метанстанцийте,но при отчитане в газифицираните квартали или градове се отчита на кубик. :)

вярно...не се бях сетил-ама кат си прост е за дълго :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 17:49 
Аватар

ilu6a кой ли е прост във случайа със кубика.
Аз също ползвам метан газ и плащам на кубик.
На кг продават втечнен пропан-бутан .

Модератор:
Какво каза, че не те разбрах?
Искаш да се излагаш или желаеш наказание?
В този форум спамът, както и обидното отношение към другите потребители не се толерират!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2011, 20:10 
Аватар

Сега видях личното съобщение ,
извинявай че съм те разбрал погрешно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 20:31 

няма проблем...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 01:57 
Аватар

Привет на форумците - гледам тази тема се е поизкривила :explode: от тарикатски начини за ракия в спор за измерване на гориво за нагревателите.
Ако може да се върнем пак към началото ...за ракия от сладко.

Мони ти с какво я свари тази ракия с рефлукса или с нормално казанче?
Аз заложих вече 20л сушени смокини както писах в другата тема и докато чакам (бълбукат леко) реших да експериментирам с едно бурканче сладко да видая ще ферментира ли по способа описан най в началото на тази тема(не съм пропуснал да го кипна 1/1 с вода)

По сметките на Птйо ти трябвало да изкараш 2кг конфитюр х 50% захарност = 1кг захар от сладкото, добавил си още 1кг захар = общо 2кг зхар Х 0.7 = 1.4 л ракия без патоки и първак на 45 гр трябвало да се получи- така поне Петйо ме учи. Как изкара 2.4л Сигурно аз пак нещо съм недорзбрал :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 09:59 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
MONI BARONA написа:
Ето един начин: В 10лт. туба от мин. вода се слагат два кг.конфитюр от (метро на аро)-малини,ягоди или вишни на цена 2.34 всеки, 1 кило захар ,1 пакетче суха мая и топла вода до ръба на бутилката.Затваряш с водна тапа, след фермен. от 10 15 дена вариш. Рандимана е 2лт.400гр ракия на 50 градуса с превъзходен вкус и мирис на това което си сложил. Цената на литар ракия е около 3лв.

С колона, има снимки в темата КОЛОНА.....Забележка:: цялото количество материал трябва да се събере в 10 литровата туба ,тоест... слагаш в тубата заварения материал захарта и доливаш с топлата вода разбъркваш хубаво, добавяш заквасената предварително мая (по процедурата:100гр. вода щипка лимононена-винена кисилина лаж. захар ч. лаж. брашно +маята) Описал съм го в др. теми.Сега знам че някои ще викнат за брашното но, то се слага само ако изплзваш мая за хляб ако използваш дрожди не. Не е лошо да измериш захарноста да не стане някоя грешка, мах. 25%. Това е успех. :megagrin:П.С. За захарноста да обесня, понеже Правих две туби по 10 лт. в първата сложих 1 кг. захар и два кг конф. а втората с 2кг. захар.Варих ги заедно на малкия казан и искарах около 5 лт.Така че не случаино ти казвам да провериш захарноста ако е нужно сложи още захар.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна MONI BARONA на 04 Май 2011, 14:30, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 13:51 
Аватар

Местожителство: Varna
Мисля че захарноста на конфитюра е по голяма. Също така изчисленията за които говори plamm ги правих с нисък коефициент на преобразуване на захарите в алкохол мисля 0,56 като той варира от 0,54-0,62 в зависимост от щама дрожди, хранителни вещества и среда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2011, 15:28 
Аватар

Мерси за отговорите Мони и Петйо :)
Тук имам 3 бурканчета с конфитюр ягоди, кайсии и смесен праскови манго и т.н. и на етикета пише 6гр захар на 15мл порция конфитюр, смятам го 40% захарност. Явно такъв е стандарта за конфитюрите.
Мони е сложил 2кг конфитюр=800гр захар +1кг добавена захар, водата е около 7л за да напълни тубата от 10л
1,8 Х100/1.8+7=20% захарност, втората туба с добавена 2кг захар 2.8Х100/2.8+7=28.5% захарност
Общо в идеалния вариант ако всичко е ферментирало от двете бутилки 4.6кг захар Х 0.7=3.22л ракия
Бъркам ли някъде в теоретичните сметки?
Сега съм заложил сушените смокини, ама като ги направя мисля да проверя и от конфитюрчета та да видим кво ще излезе и на практика. Тука малко дебело излизат конфитюрчетата 7$ - 1кг , 1.3$ е захарта ама нали Мони казва че аромата е много добър :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 18:15 

Местожителство: Хасково
Както сте се захванали с конфитюри , сладка и компоти, Администраторът е задължен да ви открие и рубрика "Плетки на вълнен чорапи с 4 куки"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 18:55 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
plamm написа:
Мерси за отговорите Мони и Петйо :)
Тук имам 3 бурканчета с конфитюр ягоди, кайсии и смесен праскови манго и т.н. и на етикета пише 6гр захар на 15мл порция конфитюр, смятам го 40% захарност. Явно такъв е стандарта за конфитюрите.
Мони е сложил 2кг конфитюр=800гр захар +1кг добавена захар, водата е около 7л за да напълни тубата от 10л
1,8 Х100/1.8+7=20% захарност, втората туба с добавена 2кг захар 2.8Х100/2.8+7=28.5% захарност
Общо в идеалния вариант ако всичко е ферментирало от двете бутилки 4.6кг захар Х 0.7=3.22л ракия
Бъркам ли някъде в теоретичните сметки?
Сега съм заложил сушените смокини, ама като ги направя мисля да проверя и от конфитюрчета та да видим кво ще излезе и на практика. Тука малко дебело излизат конфитюрчетата 7$ - 1кг , 1.3$ е захарта ама нали Мони казва че аромата е много добър :explode:
доколкото разбирам,си някъде на запад....пиши на л.с ако искаш да не се занимаваш с конфитюри и мармалади :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 19:34 
Аватар

Бай Драган написа:
Както сте се захванали с конфитюри , сладка и компоти, Администраторът е задължен да ви открие и рубрика "Плетки на вълнен чорапи с 4 куки"

Чакай малко Бай Драгане, :D никои не те задалжава да правиш това. Това е като тренировка за истинския мач на есен :D .Трябва да тренираме,за да не загубим тренинг, когато доиде реколтата от истинско грозде и да се впуснем в истинския мач наречен.... Ракиджос къмпани дистилер. :megagrin: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2011, 22:57 
Аватар

по тоя начин си намерете писах ви, за зимата чай :)
мони много мая брат за една туба, едно пакетче е много, дори половин е много това щи кажа. И по въпроса където спорехме за патоките, ако са под 45, взимайте елките и почвайте да смятате колко ви дава кг захар, да видим какво ще ми кажете по въпроса :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2011, 23:47 
Аватар

falcon написа:
по тоя начин си намерете писах ви, за зимата чай :)
мони много мая брат за една туба, едно пакетче е много, дори половин е много това щи кажа. И по въпроса където спорехме за патоките, ако са под 45, взимайте елките и почвайте да смятате колко ви дава кг захар, да видим какво ще ми кажете по въпроса :)

Ще ти кажа само Честит празник Гергьовден :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2011, 23:56 

стига с тия бакалски сметки за захарта.Ето един учебник който ще промени мирогледа за опашните фракции и техния градус...
"Технология на високоалкохолните напитки и спирта" на проф. д-р инж. Марин Георгиев Маринов, Академично издателство на УХТ, Пловдив, 2005

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2011, 00:40 
Аватар

Учебника го имам, но нямам време да го прочета, видях доста е обемен. На едно място мернах че са посочени тия градуси 45, и не споря за градусите. Просто ми кажете колко дава кг захар, щот съм варил не веднъж и нещо не ми излизат сметките, ако се държи до 45,

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София