Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 08:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 21:51 
Аватар

не това което е правил А ТОВА КОЕТО ПРАВЯТ сигурно 90% от хората е така както казвам, сам виждаш и доста съфорумци пишат че я държат до към 40, дали е правилно не твърдя, но така правят много хора

Тая от винпромите да не би да е по-качествена?

Спираме дотук, всеки си преценява сам, кое е правилно и кое не, хубавото е че от тоя спор с патоките, тези които са спирали на 40-38, вече ще почнат да се замислят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 22:22 
Аватар

Местожителство: Varna
Жалко че защитниците на тезата за спиране на ракията на по висок градус не можем да ти предоставим лабораторни резултати на съдържанието на ракията която тече на 45об.%ал. и тази която тече на 38об.%ал. Тогава спор нямаше да има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 22:50 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
petiomalchev написа:
Жалко че защитниците на тезата за спиране на ракията на по висок градус не можем да ти предоставим лабораторни резултати на съдържанието на ракията която тече на 45об.%ал. и тази която тече на 38об.%ал. Тогава спор нямаше да има.

:cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2011, 02:19 
Аватар

само за протокола - мисля ако съм малко по добре с финансите да пробвам и до 45 и да видя дали има разлика

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2011, 06:56 
Аватар

Загуба няма от 45об.%ал. до 20об.%ал. което събереш буташ в другата джибра за варене, така може да прехвърляш до 3 пъти дори до 4 така пише в учебника "Технология на високо алкохолните напитки". Също така пише че първака /1-2% от обема на течността подложена за дестилация/ може да се преваря само един път.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2011, 09:23 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petiomalchev написа:
Загуба няма от 45об.%ал. до 20об.%ал. което събереш буташ в другата джибра за варене, така може да прехвърляш до 3 пъти дори до 4 така пише в учебника "Технология на високо алкохолните напитки". Също така пише че първака /1-2% от обема на течността подложена за дестилация/ може да се преваря само един път.

Точно това се опитвам да му обесня и аз,събрания паток го влагаш в следващите варения и загуби няма. Ама като се е запънал на неговата, неможеш да му обесниш. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 16:05 
Аватар

Днес ударих "Къоравото".Купих замразени кайсии на 0,40 стотинки за кило.
Пропорцията ще бъде 50кг. кайсии, 10кг. захар в 100 литра бидон(120 лт. е бидона).
Материала е перфектен без костилки 10кг. в кашон.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 16:58 
Аватар

Мони не ги затваряй плътно в началото. Аз заварих сушени кайсии миналата седми неделя 2кг плод, 3кг захар, 13л вода-зхарност 23% на сместта активирах мая както ти ми казас Б1 4хапчета и лъжичка лимонтозу-затворих ги с въздушен клапан. :datz: На другата сутрин клапана беше хвръкнал на тавана и част от материала също беше на тавана :wallbash: За една седмица захарнастта падна на полвина и сега много слабо едва едва ферментира. Чудя се да сложа ли пак малко мая или да чакам :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 17:28 
Аватар

plamm написа:
Мони не ги затваряй плътно в началото. Аз заварих сушени кайсии миналата седми неделя 2кг плод, 3кг захар, 13л вода-зхарност 23% на сместта активирах мая както ти ми казас Б1 4хапчета и лъжичка лимонтозу-затворих ги с въздушен клапан. :datz: На другата сутрин клапана беше хвръкнал на тавана и част от материала също беше на тавана :wallbash: За една седмица захарнастта падна на полвина и сега много слабо едва едва ферментира. Чудя се да сложа ли пак малко мая или да чакам :explode:

Стига с тази мая че ще ми се карат съфорумците вече, тя е само да тръгне фермента. А за ваздушния клапан, забравих ме да ти кажем че се оставя масто в бидона, около педя, не се пълни до горе.Виж аз какво съм писал 120л бидон а материала 100л. :datz: Така е и с бутилката пълни се до ръба (бях пуснал снимка някъде).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 18:16 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
MONI BARONA написа:
plamm написа:

Стига с тази мая че ще ми се карат съфорумците вече, тя е само да тръгне фермента. А за ваздушния клапан, забравих ме да ти кажем че се оставя масто в бидона, около педя, не се пълни до горе.Виж аз какво съм писал 120л бидон а материала 100л. :datz: Така е и с бутилката пълни се до ръба (бях пуснал снимка някъде).

Въздушен клапан се слага при тихата ферментация или ако е малко материала 10-15л.,той няма толкова голям дебит и хвърчи. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 20:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Много добре казано :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 20:45 
Аватар

Я ми кажете как ще исхфъчи,това да не е 2 акмосфери налягане? Замълчах си тактично при предните постове, но това са фасматагории и дрън дрън. Може да исхвърли водата от водния клапан ама чак да гръмне и ...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 20:59 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Мони,колегата е нов,говорихме лично по тел.сложил е клапана веднага след маята и е затворил ка пака плътно...По време на бурната,а и кофата май е била пълна

Последна промяна Naskohondata1 на 17 Май 2011, 21:03, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 21:02 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Мони,колегата е нов,говорихме лично по тел.сложил е клапана веднага след маята и е затворил ка пака плътно...

И е напълнил до горе тубата,материала е влезнал в клапана и го е запушил. Ясно... няма проблеми :megagrin: ще се научи за следващия път. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 21:42 
Аватар

MONI BARONA написа:
Днес ударих "Къоравото".Купих замразени кайсии на 0,40 стотинки за кило.
Пропорцията ще бъде 50кг. кайсии, 10кг. захар в 100 литра бидон(120 лт. е бидона).
Материала е перфектен без костилки 10кг. в кашон.

Мони имай в предвид че на плодът кайсия максималната захарност е 12-13%, ако нямат добавена захар спокойно може да сложиш и 15кг. захар за 100л. материял като 50кг. са кайсиите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София