Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Остатъчна захар
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 13:24 

Местожителство: Русе
Колеги, имам един такъв въпрос: как може да се измери остатъчната захар в материала за ракия? Питах един специалист и той ми обясни, че с захаромера ми може да измервам само захарността на първоначалния материал. Според него когато в материала вече се съдържа алкохол, този захаромер е вече ненужен т.е. не показва.
Този захаромер е с три скали: едната дава проценти захарност, другата относителното тегло, а третата не мога да я разгадая.
Та, ако някой може да ме осветли по въпроса ще съм много благодарен. Е ако пък мине към Русе може и да пием по някое и друго питие. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 13:42 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
ivoPP написа:
Колеги, имам един такъв въпрос: как може да се измери остатъчната захар в материала за ракия? Питах един специалист и той ми обясни, че с захаромера ми може да измервам само захарността на първоначалния материал. Според него когато в материала вече се съдържа алкохол, този захаромер е вече ненужен т.е. не показва.
Този захаромер е с три скали: едната дава проценти захарност, другата относителното тегло, а третата не мога да я разгадая.
Та, ако някой може да ме осветли по въпроса ще съм много благодарен. Е ако пък мине към Русе може и да пием по някое и друго питие. :prost:

Правилно са ти отговорили - всъщност битовият спиртомер е ареометър , калибриран да измерва директно в градуси водно-спиртните разтвори ! На практика обаче ареометрите работят измервайки плътността на разтвора . На същия принцип работи и захаромерът . Докато водно спиртния разтвор има по-ниска плътност от тази на водата , то водно захарният има по-висока плътност от водата. След като започне ферментацията плътността на водно-захарния разтвор започва да пада поради намаляване на захарта , но и поради "разреждането" на водно-захарния разтвор с получения от изразходваната захар спирт. Ето защо когато захаромерът покаже нула това не означава че в разтвора няма захар , както че и в разтвора няма и спирт! Ако в същия разтвор потопим виномер(спиртомер със скала от 0 до 12) , той също ще покаже стойност 0 . Това всъщност е така защото в момента имаме разтвор на вода с остатък от все още неферментирала захар и полученият вече спирт от ферментиралата захар.
Тоест аерометрите измерват концентрацията само на двукомпонентни разтвори - вода-захар , вода-спирт , вода-сол и т.н. Както и плътността на всички останали течности и техните разтвори...
За измерване на остатъчната захар във ферментиращата каша , която вече се явява трикомпонентен разтвор на вода , захар и спирт се използва най-често рефрактометър. Има и лабораторни способи , но те искат време , докато с рефрактометър резултатът идва веднага.

Последна промяна msergiev на 17 Апр 2011, 14:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 14:25 

Благодаря за бързия отговор! :respekt:
Вярно е, че захаромерът показва почти 0 т.е. показва плътност 0,98. Измерих алкохолния градус с капилярен виномер и той показа 13 алкохолни градуса при 10 градуса по целзий температура на материала (става въпрос за грозде), което мисля, че е нормално. Лошото е, че при дегустация сладни. Проблемът е, че когато слагах материала изтървах захарта и стана нещо като мармалад :lol:
Сега опитвам да предизвикам нова ферментация с дрожди, ама времето е студено и нещо не върви нормално.
Тъй като не ми се намира рефрактометър наоколо :) се чудя как да следя остатъчната захар. То и затова започнах тази тема.
Все пак благодаря за поясненията. Наистина не съм се замислял, че ареометрите измерват двукомпонентни смеси! Абе не съм химик.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 14:36 

Местожителство: София
може да се опиташ да изпариш определено количество...и след сгъстяването да добавиш същото изпарено количество но ВОДА...тоест в началото и края на процеса да имаш еднакво количество като млл. Ще е мааалко относително измерването...но все пак би ти дало някаква оценка.
Иначе да добавяш кви да е дрожди при 13% е......ще търсиш дрожди за трудна или спряла ферментация ,ще ти е нужен и активатор.
Има и един друг момент...Усещане във виното за сладникавост се появява и от по-високия алк.градус...,липса на танини,ниска киселинност...и т.н....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 14:48 

Преди няколко дни ходих да ми изследват материала (в Русе има един магазин за лабораторна стъклария и реактиви комбиниран с лаборатория и ориентиран единствено към производството на алкохолни напитки) и от там ми продадоха тези дрожди заедно със ДАФ - диамониев фосфат, който мисля, че е активатора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 16:06 
Аватар

Местожителство: Varna
ivoPP като ти дадоха дрождите е трябвало да ти кажат, че за да се предизвика нова ферментация температурата на материала трябва да е около 20 градуса най-малко 18 градуса, и би трябвало да ти кажат схемата за активиране на дрождите.
На мен преди три седмици ми се наложи да възбуждам ферментация на едина материал, руският захаромер /виномер/ показваше 3% захарност. Преместих виното в котелното, след два три дни температурата му беше 18-19 градуса. Виното е 70л. взех 20гр. дрожди. Налях от виното 5л. и го оставих за няколко часа на стайна температура. 200гр. вода затоплих до 35гр. и разтворих в нея една супена лъжица захар водата се слага в широк съд /тенджера/ дрождите ги посипах върху повърхността на водата без да бъркам покрих тенджерата и изчаках 20мин. След изтичането им дрождите бяха шупнали разбърках и оставих да престоят още 10мин. и налях закваската в петте литра вино,без да бъркам, след 20мин. върнах заквасеното вино при останалото. Но преди това в цялото количество вино сложих 10гр активатор комбиниран и аерирах виното с вибратор /помпичка / за аквариум. Ферментацията тръгна но още не е превишила напълно.
Моят захаромер/виномер/ го пробвах в чиста вода показва 2%захарност, пробвл съм го и в превяла джибра когато е потънала шапката показва 0% захарност, това си го обяснявам с това че в джибрата има и алкохол който намалява плътността.
Захаромерите са калибровани при температура 20 градуса, при по ниска температура с 10гр. (10град.)дават грешка - 0,4% показват по-малко, а при температура по висока с 10гр. (30град.) грешката е + 0,6% показва повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 16:56 

Следва въпросът: ако при мен ферментацията се провали, мога ли да я стартирам отново с нови дрожди, но вече при правилната температура? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 20:06 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Според мен най добре да се извари ракията и винасата да се запази като от нея се направи захарен сироп като се следи да не превиши захарността.Следва активиране на дрожди добавяне ДАФ и нова ферментация.
Така захарите няма да се изгубят и ще има още материал за купаж проблем е ако нямаш собствен казан.
:prost: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 20:22 
Аватар

ivoPP няма да има проблем. Освен температурата важно е в материала да се вкара и въздух, защото за размножаването на дрождите е необходим кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 20:48 

Имам казан, имам и вибратор. Мисля да опитам както го казва petiomalchev, а ако не стане минавам на варианта от cavxan. Не знам обаче колко време да подавам въздух и какво количество (моят вибратор може да се регулира)?
Иначе добре, че е този форум - човек може да научи доста и то явно от хора със знания и опит! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 21:14 
Аватар

Относно аерирането, зависи от количеството примерно аз аерирах 5мин. материала който беше в 10л. шише от минерална вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2011, 22:56 

ivoPP написа:
Преди няколко дни ходих да ми изследват материала (в Русе има един магазин за лабораторна стъклария и реактиви комбиниран с лаборатория и ориентиран единствено към производството на алкохолни напитки) и от там ми продадоха тези дрожди заедно със ДАФ - диамониев фосфат, който мисля, че е активатора.

E като ти го изследваха какво ти казаха?захар,танини,титруема киселинност,алкохол...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 08:44 

Алкохол - 15,7 градуса. Затова добавих 30 л вода. Сега е 13 при температура на материала 10 градуса по Целзий. Пак повтарям, че тази стойност е измерена с капилярен винометър, при който според мен температурата не оказва влияние, но може и да бъркам.
Захар - 20 г/л.
За киселинноста ми казаха, че е започнало да киселее и затова ми дадоха CaCO3 (вар), която да сложа когато приключи ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 10:44 
Аватар

Значи 2кг. захар на 100л. материал след варенето приблизително 1,4л. ракия на 45об.%ал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 12:54 

15%...алкохол?
С какви дрожди постигна този ефект?
Ако са верни тези цифри ....има ли смисъл да се занимаваш с доизферментиране?Нали ще правиш ракия,не вино.
В горния пост Петьо недвусмислено изразява и той подобно мноние...няма смисъл от това упражнение за 1л дестилат 45% на 100л материал ...Да не говорим че с това изчакване и ферментация като нищо може да влошиш материала, който имаш в момента-например с повишаване на киселинноста...
А това с добавянето на водата не го разбрах...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София