Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сушени сливи
МнениеПубликувано на: 25 Апр 2011, 19:07 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз написа:
falcon написа:

Хора, които гледат в гугъл нали могат да попаднат на инфо именно тук :)

Хайде, макар Петьо един пост по-нагоре беше писал, ама кой да чете?

Господ дава , но в кошара не вкарва !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2011, 21:07 
Аватар

Какво да правя, наистина съм пропуснал, и все пак не разбрах колко от тия дрожди като количество са необходими?
Иначе по темата за сушените плодове, не виждам смисъл да си давате парите, по добре изчакайте и си купете пресни :)
Някъде Мони Барона беше писал че си прави от конфитюр, и това ми изглежда по добър вариант, отколкото сушените плодове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2011, 21:43 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
falcon написа:
Какво да правя, наистина съм пропуснал, и все пак не разбрах колко от тия дрожди като количество са необходими?
Иначе по темата за сушените плодове, не виждам смисъл да си давате парите, по добре изчакайте и си купете пресни :)
Някъде Мони Барона беше писал че си прави от конфитюр, и това ми изглежда по добър вариант, отколкото сушените плодове.

трябва да знаеш,какво искаш...пърцуца или качествено пиене и тогава според това което искаш,действаш.....а за сушените плодове не съм съгласен....кг стафиди при мен е 3 лв,а кг грозде е 10-11 лв,така че...при вас може да не се връзва,но малко по на запад е друга картинката

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2011, 22:23 
Аватар

Местожителство: Varna
falcon за дрождите е писано във форума тук viewtopic.php?f=7&t=240
пък как се работи с дрождите и от къде да си ги поръчаш виж тук:
1. http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... ogdi-bo213
2. http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... active-fcd

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 16:06 
Аватар

Ето какво се получи от сушените каисии и смокини:
100гр каисии 750 мл вода, пасираме - стана толкова гъсто като детско пюре, не се утаява и не мога да измеря захарноста.
100гр смокини+750мл вода пасиране, добавих още 250мл вода прецедих хубаво през двоина марля ама много мътно , изчаках 2-3 часа пак мътно кафява течност-премерих захарност малко над 10% или 80гр/л. Сложих още 80гр захар разтворена в 100мл вода и пак премерих очаквах да се е вдигнала двоино ама не- показва 16%. Премерих общото количество материал около 1л - при прецеждането сигурно се е загубило малко-внимажах да събирам всичко. Затоплих го до 35 гр и поръсих мая Др Йоткер след 30 минути имаше шапка разбърках и сложих гумена ръкавица с дупчици с игла, наду се и сега ври много леко.
Как да наглася пропорциите за 19л(16л материал) казанче че да видим какво ще стане.Лимонтозу не съм слагал-да слагам ли или не?
Naskohondata1 е прав за сушените плодове-тук 750гр каисиева ракия струва 24$ едва се познава че е каисиева, 1.5кг сушени каисии-12$, сушени смокини 1кг-12$. Мисля да сложа 2 х 1.5 кг каисии(или същото количество смокини) и не знам колко захар(знаещите да помагат) и да извадя от това казанче 3л ракия на 55-60 градуса.
Приемам съвети и ше пиша какво се е получило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 20:54 
Аватар

Колкото повече захар, толкоз по-висок градус
2 кг плодове мисля ще са ти достатъчни
5 кг захар, разреждаш с 2, 5 литра вода на кг, това за 19, за 16 си ги прецени сам
1-2 пакетчета лимонтозу и 20 г мая мах
ilu6a може и да казва че маята била за хляб ма сега се почерпих пак от мойта и няма грешка :))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 21:00 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
falcon написа:
5 кг захар, разреждаш с 2, 5 литра вода на кг, това за 19, за 16 си ги прецени сам
ilu6a може и да казва че маята била за хляб ма сега се почерпих пак от мойта и няма грешка :))

За захарта не си прав... аз бих казал..... повече захар, повече сладко от сливи :datz: ( не повече от 25% захарност) ако искаш да ферментира правилно :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 22:39 
Аватар

MONI BARONA написа:
falcon написа:

За захарта не си прав... аз бих казал..... повече захар, повече сладко от сливи :datz: ( не повече от 25% захарност) ако искаш да ферментира правилно :D

Казвам това което съм забелязал, че захарта вдига градуса едва ли ще оспориш, когато съм слагал повече захар, ракията ми е тръгвала на по-висок градус :) Ферментира отлично и на 24 % захарност, въпреки че си е на мисъл Наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 00:31 
Аватар

Благодаря много за съветите. Аз посмятъх и ми излиза по различно - ще споделя пък приемам критики ако нещо е грешно.
От ехперимента по горе 100гр сушени плодове(смокини 52% захар пише на етикета) 1л вода пасирани излезе захарност 10% добавих 80гр захар разтворена в съвсем малко вода(50-100гр) измерих захарността пак 14.8%
Изчислих че ако бях поставил 105гр. захар щях да имам 17,5% захарност.
Ако намалим водата от 1л на 750мл(1/4 по малко) то зхарността ще се вдигне с 1/4 и ще стане 21.25%
По тази пропорция ако направим 20 пъти същата смеска ще имам 2кг плод, 15л вода, 2.100кг захар.
2кг плод по 52% захар(от етикета)=1.040 захар от пладовете + 2.100 захар добавена = 3.140

Малко ми се вижда не пропорционално - идва почти 1/5 съотношение вода15л към захар 3.1кг.
Може би захарта от етикета е чиста добавена захар и не включва натуралната захар от плода...?

Как ви се струва ще работи ли тази пропорция за 20 литрово казанче(общ обем).
Материала ще излезе около16-17л
2 кг сушен плод - мисля че повечето са с 52% захарност - каисии, смокини - не знам за сливи и стафиди
2.1 кг захар
15 л вода
1 мая 7гр.Др Йоткер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 05:54 
Аватар

falcon написа:
Как ви се струва ще работи ли тази пропорция за 20 литрово казанче(общ обем).
Материала ще излезе около16-17л
2 кг сушен плод - мисля че повечето са с 52% захарност - каисии, смокини - не знам за сливи и стафиди
2.1 кг захар
15 л вода
1 мая 7гр.Др Йоткер

Няма как да не работи има захар има дрожди /мая/ ще протече ферментация. Резултат който би трябвало да очакваш е на 1кг. захар по 0,7 е 700мл. ракия на 45об.%ал. без първак и пърцуца.
По формулите за смятане на процентна концентрация виж тук viewtopic.php?p=6517#p6517
При твоето задание 3кг. захар 15л. вода
3х100/3+15=16,67% захарност
За постигане на 20% захарност сметнах че са необходими 2,5кг. плодове 2,5кг. захар и 15л. вода, така ще имаш 3,75кг. захари и би трябвало да получиш 2,6л. ракия на 45об.%ал.

plamm написа:
От ехперимента по горе 100гр сушени плодове(смокини 52% захар пише на етикета) 1л вода пасирани излезе захарност 10% добавих 80гр захар разтворена в съвсем малко вода(50-100гр) измерих захарността пак 14.8%

Притеснява ме факта че в захаросаните кайсии има консервант в пробата сложи ли мая за да провериш дали ще ферментира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 08:00 
Аватар

:2thumbs: Да , сложих мая и както ме посъветва затоплих на 35гр поръсих маята изчаках 30 мин и разбърках - беше шупнала като шапка.Сложих гумена(медицинска ръкавица) на бурканчето отгоре и пробих с игла няколко дупки. След 2часа ръкавицата се наду.
Днес след 24часа гледам в бурканчето - отгоре половината течност по светла а долната половина по мътна и гъста , почнало да се утаява- сигурно на това му викате че"шапката е паднала" ама ми се струва много бързо да е приключила ферментацията(температурата в стаята е 21-22гр.)
Не се сдържах и махнах ръкавицата и премерих захарнастта ама се наложи да нлея не само от бистрата ами и малко от гъстата течност - измерих 7.5% захарност. Аз меря с хидрометър и изчислявам захарността - ако тоа има значение-притеснява ме че гъстота(мътилката) съшо оказва влияние?
Мисля че определено върви фементация-може би сега е вече тази дето я наричате тиха.
Моя извод е че ферментира :thumbs1:

Петйо, кажи ми моля къде бъркам в мойте сметки от ехперимента - аз мислех че 2кг смокини и 2кг захар и 15л вода ще дадат 20% захарност. Ако имаш време прегледай предните ми постове-не че няма да направя твоята пропорция 2.5плод 2.5 захар 15л вода ама ей така за спорта какво бъркам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 11:23 
Аватар

Ами плодът е 2кг. на 52% захарност смятам го за 1кг. захар общо стават 3кг. захар 3х100/3+15=16,66% захарност така го смятам аз, пратих ти линк в предният пост за формулата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 15:35 
Аватар

Благодаря за съветите.Формулките си ги ззаписах и ще ги ползвам.
Пробата със смокините(на етикета не пише нищо за консервант) е сполучлива - за 48часа напълно ферментира и се утаи.
Измерих захарност 0 !
Ама пробата с кайсийте на върви - седи гъста като детско пюре - две причини - предполагам от консерванта "sulphur dioxid"" който e E202 или се чудя дали е от гъстотата.
Направих нова проба по рядка кша и я загрях докато взе да бълбука(ври), добавих захар докато стана 19% захарност, загрях до 35гр, посипах мая след 30 минути разбърках и сложих пак гумена ръкавица с дупчици с игла.
Вече 24часа едва забележимо мърда и ръкавицата почти не се е надула.
Ако някои може да даде съвет..... :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 16:21 

Местожителство: София
35градуса е много за нормалното развитие на дрождите. Необходима е температура между 18-25градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 22:21 
Аватар

35 градуса е нормално за старта, после джибрата изстива. Виж за активацията на BO213 даватат температура 35-37 градуса http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... ogdi-bo213
Пък може да е и от Е202 - Калиев сорбат - консервант, подходящ за сладкарската промишленост. Унищожава плесените и дрождите, подтиска жизнедеятелността на бактериите. Не придава страничен привкус. Употребява се и при производството на ароматизирани вина и напитки, консервирани плодови желета и конфитюри. Доза: до 2000 mg/kg готова продукция.

Последна промяна petiomalchev на 28 Апр 2011, 22:31, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София