Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 19:52 
Аватар

Здравейте,
от около месец правя алкохол от зърно (чрез малц), но имам няколко проблема:
1. обикновенно захарността, когато ферментацията спре, е около 2-3 (в началото е 16-18). Това автоматично (според мен) означава, че фактически в суровината е към 4-6. Ползвам мая за хляб (предполагам, че това е част от проблема);
2. основния проблем е, че при дестилацията се отделя "нещо". Това "нещо" в малки количества придава доста кофти вкус на пушек, загоряло или нещо такова, а дестилатът е леко мътен. При по голямо количество от това нещо мирисът е много натрапчив и дори наподобява леко ацетон, а цветът зеленее. След дестилацията върху отражателя на капака на казана има бял налеп който лесно се измива с студена вода.

Някой има ли идея какво се случва :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 20:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ka4ulatiq написа:
Здравейте,
от около месец правя алкохол от зърно (чрез малц), но имам няколко проблема:
1. обикновенно захарността, когато ферментацията спре, е около 2-3 (в началото е 16-18). Това автоматично (според мен) означава, че фактически в суровината е към 4-6. Ползвам мая за хляб (предполагам, че това е част от проблема);
2. основния проблем е, че при дестилацията се отделя "нещо". Това "нещо" в малки количества придава доста кофти вкус на пушек, загоряло или нещо такова, а дестилатът е леко мътен. При по голямо количество от това нещо мирисът е много натрапчив и дори наподобява леко ацетон, а цветът зеленее. След дестилацията върху отражателя на капака на казана има бял налеп който лесно се измива с студена вода.

Някой има ли идея какво се случва :verzweifelt:

По точка 2 ... да попитам на какъв казан вариш? Имали колона или е обикновен даи инфо?/?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 20:11 
Аватар

MONI BARONA написа:
По точка 2 ... да попитам на какъв казан вариш? Имали колона или е обикновен даи инфо?/?

напълно обикновен меден казан 120 литра, без колона.

малца обаче го пръскъм с подкиселена вода (силно разредена сярна киселина), а озахаряването в метален казан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 20:24 
Аватар

Този проблем съм го имал и аз при варене на сливи. Значи има няколко варианта за проблема: Първия е много гъст-плътен материал които загаря много бързо, трябва да се разреди. Втория е да не се препълва казана, тоест да се остави повече място м/у капака и казана за варене.И третия е от неправилно протекла ферментация на материала, за която дуги форумци ще си кажат мнението............

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 20:46 
Аватар

MONI BARONA написа:
Този проблем съм го имал и аз при варене на сливи. Значи има няколко варианта за проблема: Първия е много гъст-плътен материал които загаря много бързо, трябва да се разреди. Втория е да не се препълва казана, тоест да се остави повече място м/у капака и казана за варене.И третия е от неправилно протекла ферментация на материала, за която дуги форумци ще си кажат мнението............

аз мисля, че по скоро проблемът е при неправилно протичане на ферментацията. но не съм сигурен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 21:16 
Аватар

Местожителство: Varna
ka4ulatiq написа:
аз мисля, че по скоро проблемът е при неправилно протичане на ферментацията. но не съм сигурен.

Точно така е. Не съм го правил, но в повечето температурни схеми на озахаряване дават като последният етап загряване на материала до 100 градуса. Така се избиват всички бактерии. След това следва бързо охлаждане до 35 градуса и посяване на алкохолните дрожди. Целта в първите часове на ферментацията е да се развият добре засетите дрожди, за да не може да се даде шанс на вредните бактерии. Много важно е също така при процеса на ферментация да се поддържа температурата на материала в границите 20-25 градуса. Друг важен фактор е контакта на кислорода до ферментиращата течност, след тръгването на ферментацията трябва да се ограничи за да не се развият вредните бактерии, за това задължително е поставянето на воден клапан.
Еми пращината /джибрата/ ти се е заразила с нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 21:26 
Аватар

Обърнете внимание на цитата доста кофти вкус на пушек, загоряло или нещо такова има и друго тука не е само ферментацията :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 21:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Има много верни неща в казаното ;) Загряването до 100 градуса има за цел не само да постигне стерилност на мъстта или кашата, но и да постигне втечняване на неразградената скорбяла. Има режими и с първоначално кипене, но там се искат термостабилни ензими.
ka4ulatiq не знам откъде са ти дали съвета да подкиселяваш със сярна киселина, но това е огромна грешка. Никога, ама никога не използвай такива киселини. Такива са забранени за хранителни цели и то не случайно. Ползвай си винена, лимонена, млечна или ортофосфорна. Макар и формално казано, мед и сярна киселина ти дават меден сулфат, а може и оттам да ти идва позеленяването. По всяка вероятност оттам ти тръгват и проблемите. А захарността как, с какво и в какви мерни единици я измери?
А за загорялото и пушека мисля че колегата ще каже, оттук ми мирише на домашно приготвен малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 22:01 
Аватар

petiomalchev написа:
в повечето температурни схеми на озахаряване дават като последният етап загряване на материала до 100 градуса. Така се избиват всички бактерии.

аз имам такъв етап в самото озахаряване (не е до 100 градуса, а до границата на завиране, която е около 95 0С), но след това следва един етап в който температурата е 57-60 градуса
petiomalchev написа:
След това следва бързо охлаждане до 35 градуса и посяване на алкохолните дрожди. Целта в първите часове на ферментацията е да се развият добре засетите дрожди, за да не може да се даде шанс на вредните бактерии. Много важно е също така при процеса на ферментация да се поддържа температурата на материала в границите 20-25 градуса.

Това ми е много трудно да го спазвам, защото е трудно да се спази със сегашното ми оборудване.
petiomalchev написа:
Друг важен фактор е контакта на кислорода до ферментиращата течност, след тръгването на ферментацията трябва да се ограничи за да не се развият вредните бактерии, за това задължително е поставянето на воден клапан.
Еми пращината /джибрата/ ти се е заразила с нещо.

това не е проблем и го спазвам.

Flanker написа:
ka4ulatiq не знам откъде са ти дали съвета да подкиселяваш със сярна киселина, но това е огромна грешка. Никога, ама никога не използвай такива киселини. Такива са забранени за хранителни цели и то не случайно. Ползвай си винена, лимонена, млечна или ортофосфорна. Макар и формално казано, мед и сярна киселина ти дават меден сулфат, а може и оттам да ти идва позеленяването. По всяка вероятност оттам ти тръгват и проблемите.

и аз мисля, че там някъде е ключа от бараката, но не съм много убеден. но едно е сигурно, че ще го променя това. четох някъде, че ползването на сярна киселина води до високи нива на "нещо" (не си спомням какво), което в последствие се свързва с медта от казана и образува меден ацетат (това е само по спомен). И този сценарии ми се връзва, защото - когато пипам самата пръщина с ръка след това ръката ми мирише на нещо гадно доста време и е трудно да се измие. а след като пръщита мине през казана се появява и този бял налеп и тази гадна миризма на пушек и ацетон.
Flanker написа:
А захарността как, с какво и в какви мерни единици я измери?

с обикновен ареометър (захаромер)
Flanker написа:
А за загорялото и пушека мисля че колегата ще каже, оттук ми мирише на домашно приготвен малц.

ами да ти кажа 100% съм убеден, че тази миризма идва от това вещество което се отделя при дестилацията.

Между другото когато потдържам огъня под казана силен почти не се отделя, но когато отслабне огъня се отделя в по голяма степен. :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 22:51 
Аватар

ka4ulatiq това за подкиселяването със сярна киселина и аз го четох, но ме достраша да го направя, покълвах ечемика при температури 11-13 градуса /зимата в мазата/ не ми се е появил плесен. Малцувах 25кг. ечемик на пет пъти по 5кг. Явно при ниски температури на малцуване няма опасност от плесенясване.
Сигурно лошият дъх идва от серните съединения.
Моят малц съм го сушил върху котела за парното при температура 25-30градуса няма дъх на пушек.
Според мен отпиши го този малц. Температурите са ниски и е подходящо за малцуване може да пробваш пак.
Имам заложен озахарен материал 4л. от предната събота беше на 15% захарност, днес прецедих малко и му измерих захарноста 5%. на вкус е добър ще го изчакам и другата седмица и ще го сваря в тенджерата под налягане. Времето е студено държа го в гаража следобед температурата става 20 градуса, а рано сутринта е около 10гр. това е много лошо за материала, въпреки че съм завил бутилката с една фланела. Ако температурата в помещението беше 20-22 градуса до сега би трябвало да е ферментирал напълно.
Няма варият при който материал макар и с леко ковти вкус или аромат след дестилацията да е излезе хубав, близо 7 пъти се получава концентрация на ароматите при дестилация. На дефектни материали им трябва химическа очистка дали преди или след дестилацията, ако е кисел със сода или вар, ако пък има лош дъх с активен въглен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 09:40 
Аватар

petiomalchev написа:
ka4ulatiq това за подкиселяването със сярна киселина и аз го четох, но ме достраша да го направя, покълвах ечемика при температури 11-13 градуса /зимата в мазата/ не ми се е появил плесен. Малцувах 25кг. ечемик на пет пъти по 5кг. Явно при ниски температури на малцуване няма опасност от плесенясване.
Сигурно лошият дъх идва от серните съединения.

ами то ще се появи, това че е студено само го забавя (плесенът).
petiomalchev написа:
Моят малц съм го сушил върху котела за парното при температура 25-30градуса няма дъх на пушек.
Според мен отпиши го този малц. Температурите са ниски и е подходящо за малцуване може да пробваш пак.

аз не спирам да пробвам :)

petiomalchev написа:
Имам заложен озахарен материал 4л. от предната събота беше на 15% захарност, днес прецедих малко и му измерих захарноста 5%. на вкус е добър ще го изчакам и другата седмица и ще го сваря в тенджерата под налягане. Времето е студено държа го в гаража следобед температурата става 20 градуса, а рано сутринта е около 10гр. това е много лошо за материала, въпреки че съм завил бутилката с една фланела. Ако температурата в помещението беше 20-22 градуса до сега би трябвало да е ферментирал напълно.

Дам, хубаво е да имаш условия да потдържаш 18-25 градуса, а пък ако не мърда от 22 ще е направо златно място :) но за съжаление трудно се намират такива.
petiomalchev написа:
Няма варият при който материал макар и с леко ковти вкус или аромат след дестилацията да е излезе хубав, близо 7 пъти се получава концентрация на ароматите при дестилация. На дефектни материали им трябва химическа очистка дали преди или след дестилацията, ако е кисел със сода или вар, ако пък има лош дъх с активен въглен.

Да де, ама не съм сигурен, че активният въглен ще очисти лошият дъх а няма да попие голяма част от алкохола. Ако знам какво е това вещество може и да се опитам да го неутрализирам по някакъв начин (в получената вече ракия, а иначе за напред ще се опитам въобще да го няма).

ще проведа още няколко опита като променям това или онова и ще видим кое ще даде резултат.
Поздрави и мерси за помощта! :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 10:16 
Аватар

Онова нещо маи е син камък" - CuSO4.5H2O меден сулфат.Меден сулфат (наричана по-рано син камък) е медна сол на сярна киселина и се състои от Cu 2 + - катиони и SO 4 2 - - аниони .Той е безцветен, noncombustible твърди, че е силно разтворим във вода. Вода, съдържащи меден сулфат ( хидрат ), например, на мед (II) сулфат пентахидрат има син цвят.

:google:

Причини, може да бъде сяра попаднала в храна държана в медни съдове.

Признаци. Метален вкус в устата, материя със зеленикав цвят. :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 10:30 
Аватар

ka4ulatiq малца ми е от миналата година изсушен стой в чувал от сезал, направих пробата за да видя дали не се е развали но няма проблем, е не е стоял на влажно държа го в котелното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2011, 11:52 
Аватар

Тепърва навлизам в материята. но до тук каквото съм прочел, рецептата със сярна киселина (с цел обръщане на нишестето от зърнените суровини - жито, царевица, ечемик, пр. в захар) се извършва по съвсем други способи. Тя е за индустриални цели по няколко причини. Изисква се достигане на температури от 350 Фарен. като обърнато идва 176 С. Изисква забележете - съдове които да са КИСЕЛИННО УСТОЙЧИВИ и да са и устойчиви на налягане защото сещате се 176 С не могат да се постигнат при атмосферно налягане при положение че има вода.

Ето едно линкче, на енгилизки е и се разказва за добиване на алкохол с цел добавка към горивата, но принципа е същият. Ако ви се превежда лично (или с чичо Гугъл) това което споменах по-горе, намерете часта - ACID HYDROLYSIS.

http://journeytoforever.org/biofuel_lib ... 7.html#ch7

Иначе може да има други рецепти, например сетих се, че в "Как се прави" когато показаха как се добива захар от захарна тръстика, имаше момент в който слагат сярна киселина, но според мен това е много тънка част, и или трябва да си я наизустил 1 към 1 или трябва да си химик и да знаеш какво правиш.

И най-вече ще повторя, киселинни работи и метален съд е кофти комбинация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София