Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Акация vs. Дъб
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2011, 22:50 

Някой има ли наблюдение върху разликите между дъбово и акациево буре? Става въпрос за ракия разбира се. Какво дава дъбът горе долу знам, но ми е интересно каква е разликата ако е акация, или смесено буре с 1-2 акациеви дъски.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Акация vs. Дъб
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2011, 23:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Rosbal,моето мнение е,че ракията в акациево буре наистина омеква и се оцветява,но няма абсолютно никакви аромати,ако я държиш по дълго в ново буре става доста горчива,пълна безмислица да се ползва за качествена ракия.Имам 3 бурета От акация,Бг дъб и френски дъб.Последният писах в една друга тема какво дава....мисля да купя От унгарски дъб буре и американски,но се съмнявам да конкурират френският дъб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 10:02 

Местожителство: София
Значи първо трябва да уточним за какъв дестилат става въпрос-плодов,гроздов ,зърнен...
Плодовите дестилати,като цяло се държат по-добре в акациеви,черничеви или кестенови бурета-заради различната киселинност на типа дървесина и фенолни съединения...от дъбовите.
Гроздовите и зърнените дестилати в дъбови съдове използвани преди това за вино. Когато порестата структура на дървото което е било в контакт с киселинна среда тоест вино спомага по-добре да се екстрахират галови и елагови танини, тук вече се търси връзка м/у скорост на екстракция и различно процентно съдържание на алкохол...ароматни полимери с хидроксилни и карбоксилни групи...
Пример за това са различните коняци,арманяци...а пък списака със зърнените дестилати е доста дълъг,било то ирландски ,американски ,шотландски и т.н....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 21:07 
Аватар

Местожителство: Свищов
Здравейте! Искам да питам нещо. Занимавам се от известно време с дърворезба, и имам малко парчета от черница. Ако им издялкам някакви форми, например човечета или друго става ли да ги държа в шишето с ракия. Или трябва да се извадят след време. Мислех като ги оформя да ги сложа малко във парти-грила да се запекат до кафяво. Или ако не, какво друго дърво да сложа. Имам топола и бяла върба, череша. Но, едва ли стават?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 22:48 
Аватар

Тази Форма не е зле..за около месецhttp://stores.mdhb.com/-strse-191/French-Oak-Spiral-8%22/Detail.bok

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 22:51 
Аватар

http://stores.mdhb.com/-strse-191/Frenc ... Detail.bok.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 22:52 
Аватар

ама това става за 6 седмици. После трябва да се маха. Чувал съм, че акацията може да седи доста. От нея правят фигурки, киснат ги във вода, за да потънат и после в ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 23:52 
Аватар

Слагаш и наблюдаваш оцветяването и аромата..махаш,преди да почне да бие на дъска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 22:59 
Аватар

Значи няма да стане, да стои дървото постоянно в шишето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 10:44 
Аватар

Направи фигурките , сложи ги за 15-20 минути във вряща вода, после ги изкисни за един ден в студена вода (смени я два-три пъти), подсуши ги леко с кърпа и слагай в шишето, сподели резултата. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 11:35 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Само споделям опитите си с френски дъб, е чипс но поне е качествен.
100г. силно печен на 16л. дестилат как ви се струва?Бая нали?Ако оставим цвета след доста време вече в контакт с дестилата няма абсолютно никакъв вкус на "дъска" както съм си осир@л дестилати с "някакъв" си дъб.
И още по-бруталното, на около 5л. кайсиев дестилат около 50гр. средно печен?Това са по 10гр. на литър.Цвета е абсолютно конячен доближаващ се на карамелизирана захар в момента преди да загори.Вади само аромати и никакъв, абсолютно никакъв вкус на дъска.
При тези огромни концентрации все още не могат да се наситят дестилатите с танини и да се усетят дори и минимално като огрубяване на вкуса.
А колко дестилати са ми отивали за преварка заради акация или дъб без никаква идея какви са само аз си знам.То не са били вгорчавания, вкус на дъска, кофти аромати...Язък за правилните и контролирани ферментации и внимателни дестилации като на края ги съсипе човек с парче дърво от някаква строителна греда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 19:59 

За ставане - ще стане! Първо обаче ще трябва да попрежалиш някакво количество ракия в която да ги накиснеш да си изпуснат първите аромати и да се "позахабят". Подръж ги 2-3 месеца в ракия, която после няма да става за пиене, и след това може да сотят в бутилки и повечко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2012, 21:21 
Аватар

Колеги един въпрос в темата да не отварям нова,мовже ли в дъбово буре 50л.използвано 3пъти за червено винода се налее гроздова ракия за стареене и след това пак да се използва за вино.Демек да се затвори цикъла зиме вино лете ракия,да няма празно,и да не се разсъхва бурето.
П.С. Като цапна няколко ракий ми идват страшни идей. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 09:03 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Извинявам се за офтопика, ама направо се изприщвам като видя вместо двойно "и" - комбинацията "ий"
Хора, колеги, българи !
Няма такова правило в българския език, по което вместо "ии" да се пише "ий"
Единственото място в което се ползва "й" е когато трябва да се изрази ударено "и" на дума в женски род (майка й, баба й ... - замества "нейната майка, нейната баба" и т.н.)
Не мога да разбера откъде младежта в България реши да си го измисли това "ий" и нищо чудно след време някой пишман "учен" да го въведе като правило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 09:56 

Местожителство: София
може да става въпрос за някой римски император...Ракий 15-ти примерно)))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София