Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 19:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 15:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Имайте предвид, че като се разреди , ракията изсветлява. Това е важно за хората, които искат да имат интензивен цвят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 16:45 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Аз за това мисля да си взема 100гр.силно печен чипс,че като я разредя ако изсветлее много да го сложя докато насити цвета и след това го махам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 16:51 

Местожителство: Варна
Не съм привърженик на оцветените ракии, но слагам винаги средно преречен чипс заради мекотата и аромата, които придава!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 19:37 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ZMeyGorianin написа:
Не съм привърженик на оцветените ракии, но слагам винаги средно преречен чипс заради мекотата и аромата, които придава!

Отлежаването в бидон или шишета няма нищо общо с отлежаването в бурета поради ред причини...което първите не могат да дадат ,а именно мекота,цвят,вкус,аромат.чипса компенсира в известна степен липсите,..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 02:54 
Аватар

Местожителство: Сливен
привет и от мен имам един въпрос сложих в ракията (на 50l 100gr чипс средно печен) стоя една седмица слаба работа та сложих още 100гр след два дни я оцвети но намирисва на дъска та въпроса ми е дали със времето ще се оправи или ....кво да прая даите съвет :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 09:12 

Местожителство: София
няма да се оправи-много си сложил...ще добавяш от тази ракия в друга такава.
Или процедурата с активния въглен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2011, 18:33 
Аватар

dragoni написа:
привет и от мен имам един въпрос сложих в ракията (на 50l 100gr чипс средно печен) стоя една седмица слаба работа та сложих още 100гр след два дни я оцвети но намирисва на дъска та въпроса ми е дали със времето ще се оправи или ....кво да прая даите съвет :datz:

Извинявай, не можах да разбера, какво имаше предвид със " слаба работа "?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 01:47 
Аватар

ilu6a написа:
няма да се оправи-много си сложил...ще добавяш от тази ракия в друга такава.
Или процедурата с активния въглен...

благодаря за съвета ilu6a ще пробвам с активен въглен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 02:14 
Аватар

ivobal написа:
dragoni написа:

Извинявай, не можах да разбера, какво имаше предвид със " слаба работа "?

ами как да ти кажа за седмица мислех че е нормално да пусне и цвят и аромат но почти никъв цвят затова сложих още чипс и там ми беше грешката ааа.. и още една че не оставих някои друг литър да я оправя ако нещо объркам :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 12:47 
Аватар

Извинявай за този въпрос, на който всъщност бях почти сигурен, какъв ще бъде отговорът. Ти вече си разбрал грешката си, но много хора, ще продължават да я правят. Дъбовият чипс не е оцветител за ракия . Такива бързи оцветители се продават в магазините или се правят в домашни условия( повечето от тях, да не казвам почти всички, аз лично не бих ползвал). Можеш да видиш тази тема viewtopic.php?f=8&t=936 , а също и тази viewtopic.php?f=8&t=19 ( странно е как в тема 12 страници, никой не е пожелал, да се възползва от предложението на alambiк).
Та идеята на дъбовият чипс, е да се имитира отлежаване в буре или подсилване на ефекта в стари "уморени" бурета, както и подобряване на ефекта в бурета, които не притежават някои от ароматите на съответен вид чипс. Разковничето, е именно в думата отлежаване , тоест изисква се повече време, при определени условия.
Всичко това, е описано с подробност в различни теми, във форума. Обобщавам го тук, тъй като заглавието на темата (лично мнение),най-лесно ще привлече вниманието на хора, които за пръв път ще ползват дъбов чипс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2011, 02:41 
Аватар

тоя чипс купешкия за еднократна употреба ли е или може няколко пъти да го мъчим да пусне нещичко

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2011, 07:04 

Местожителство: Варна
Еднократен! Втория път може и да пооцвети малко ракията, но само толкова! Аз го държа около два месеца в открит бидон с ракия поне 55гр. преди бутилирането. Използвам френски средно препечен на максимална дозата препоръчана за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 13:06 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Аз ползвах средно печен,чипса е добър но оцветява до едно положение и това е,от друга страна пък дава много добър карамелен аромат.После си купих силно печен и го сложих и него заедно със средно печения,ефекта е мн.добър защото цвета се насища още повече,вкусът също се уплътнява и променя.
Сега съм оставил само силно печения за финален завършек на цялото отлежаване,всичко това продължи около 70 дена.Първо средно печен,след това и силно печен и накрая само втория за дооцветяване :2thumbs:
Мисля че двата в комбинация правят ефекта от отлежаването по-добър от колкото ако използваш само единия от тях,дозата която използвах беше от 1.5 гр. на литър!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 17:08 
Аватар

Здравейте!
Да попитам само , чета за чипса - хората които са го ползвали казват, че дава аромат на еди какво си и вкус на еди какво си, та ако ракията ми е сливова или кайсиева тоя аромат който дава чипса намаля ли аромата на ракията който са дали плодовете от които съм варил?
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 17:52 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Чипсът може само да добави нещо, а не да отнеме.
Друг е въпросът че за плодови ракии не се препоръчва дъбово буре, а черничево. Така че дъбовия чипс е един вид заместител на дъбовото буре.
Черничев чипс естествено няма, защото хората по света не пият ракия.
Успешно се замества от кора на черница, но не зелена а изсъхнала и стара.
А най-благоприятно действие има аерирането на ракията, съчетано с наличието на някаква дървесина (дъбов чипс или черничева треска).
С дървесината не трябва да се прекалява че после удря на дъска.
Аз в момента кайсиевата си я аерирам с помпичка за аквариум. Пускам я за по няколко дена и после я спирам да видя има ли промяна. Предполагам и че да се остави цял месец да бълбука няма да е грешно. Нека някой който го е правил да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София